www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Vstupní formality

Vstupní formality do jednotlivých zemí se často mění, snažíme se sledovat změny, ale vždy je lepší si u nás ověřit, zda požadavky na udělení víza do jednotlivých zemí konzuláty neupravily.

 
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa
Národní parky a rezervace
Praktické informace na cestu
Podnebí a přírodní poměry
Vstupní formality
Víte, že ...?
Letenky
Aktuality - Afrika
Provincie, města
Obchod a hospodářství
Dějiny a lidé
Doprava
Fauna a flóra, příroda
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa a období v Africe
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 

Vstupní formality - Alžírsko

Vstupní formality Ambasáda Alžírska v ČR: V Tišině 10/483, 160 00 Praha, Prague 6 Tel: +(402) 2-3337 1142 Fax: +(402) 2-33371144 Často se mění, je lépe se vždy informovat na příslušné ambasádě. Při vstupu do země je třeba provést celní deklaraci všech hodnotných věcí, je třeba si také uchovat doklady týkající se směny peněz. Pokud nemáte při zpáteční cestě vše uvedeno ve formuláři, cennosti Vám mohou být zabaveny.

 

Vstupní formality - Angola

Kvůli dřívější občanské válce jsou vnitřní kontroly velmi přísné. Cestovatelé musí mít u sebe stále pas. Víza potřebují všechny národnosti. Pas, vízum a povolení k opuštění země, stejně tak jako letenka, dvě fotografie a potvrzení o příjmech nebo finančních zdrojích a také itinerář - jsou důležítá na získání víza. Je vždy nutné pak v zemi nosit doklady u sebe.

 

Vstupní formality - Benin

Víza musí mít všichni předem, předpisy se často mění.

 

Vstupní formality - Botswana

Od 1.6.2017 se platí na všech vstupech do Botswany - turistický poplatek 30 USD, platný pro více vstupů na 30 dní. Všichni návštěvníci musí mít pas platný 6 měsíců po návratu ze země. Od 5.12.2012 všechny děti mladší 16 let cestující s rodiči musí mít nejen svůj vlastní pas, ale i ověřený rodný list. Děti do 16 let cestující bez vlastních rodičů musí mít navíc tento rodný list doplněný apostylou.

 

Vstupní formality - Burkina Faso

Víza je potřeba mít zajištěna předem, obvykle se vydávají na 3 měsíce. Ke vstupu do Burkina Faso je vyžadován platný cestovní pas a vízum. Žádost o vízum vyřizuje Velvyslanectví Burkina Faso v Berlíně nebo ve Vídni. Vízum Vám naše cestovní kancelář zařídí za podmínek: platný cestovní pas 2 x vyplněný formulář 2 fotografie poplatek 70 EUR (jednovstupní vízum do 90 dnů pobytu) + 5 EUR poštovné.

 

Vstupní formality - Burundi

Pro občany ČR platí vízový styk pro všechny druhy pasů. Vízum nelze získat na hraničních přechodech či mezinárodním letišti, je proto nutné o něj dopředu žádat na zastupitelských úřadech Burundi v zahraničí.

 

Vstupní formality - Djibouti

Jsou potřeba víza , tranzitní vízum platné na deset dní mohou členové EU získat po příletu do země, jinak lze o víza zažádat na Francouzské ambasádě. Při vstupu do země musíte předložit letenku, v opačném případě si ji musíte koupit na letišti. Pokud přijedete do Djibuti pozemní dopravou z Etopie, není letenka vyžadována.

 

Vstupní formality - DRC

K žádosti o vízum je třeba: cestovní pas platný 6 měsíců po návratu 2 pasové fotografie (3,5x4,5cm) vyplněný formulář letenka program cesty očkování proti žluté zimnici cena víza 125 EUR

 

Vstupní formality - Čad

Víza je potřeba si zajistit, jsou obvykle platná tři měsíce. Musíte se registrovat na Sureté (immigration) 72 hodin po příjezdu a potřebujete dvě fotografie. Víza lze získat v sousedních zemích, kromě Nigeru.

 

Vstupní formality - Egypt

Víza lze získat předem nebo po příletu na letišti. Bez víza můžete navštívit oblast Sinai mezi hranicemi Izraele přes Taba a Sharm-el Sheik, pouze dostanete razítko. Již se nevyžaduje policejní potvrzení o pobytu, bylo zrušeno v roce 1997.

 

Vstupní formality - Eritrea

Před vstupem do země je třeba si zajistit vízum a mít platný pas nejméně šest měsíců po návratu ze země.

 

Vstupní formality - Etiopie

Při vstupu do země je třeba mít vízum . Doklad o očkování proti žluté zimnici. Vízum je nutno předem on-line https://www.evisa.gov.et/#/home. Víza vyřizujeme v Německu: Boothstrasse 20a 12207 Berlin Germany Tel: 030-77-20-60 Fax: 030-77-20-626 Je potřeba: cestovní pas, platný ještě nejméně šest měsíců 2 fotografie pasového formátu vyplněný formulář doklad o platbě obálka kopie letenky

 
 

Vstupní formality - Gambie

Na pobyt kratší než 90 dní občané ČR nepotřebují vízum, pro cestu pouze cestovní pas platný 6 měsíců po návratu.

 
 
 

Vstupní formality - JAR

V rámci nových imigračních zákonů se rovněž zpřísňují požadavky na cestování všech nezletilých osob (do 18-ti let) do JAR a z JAR. Nezletilá osoba musí mít u sebe vždy svůj rodný list (originál nebo úředně ověřená kopie), na němž jsou uvedena jména obou rodičů. Rodný list musí být úředně přeložen do anglického jazyka. V případě, že nezletilou osobu doprovází pouze jeden rodič, musí mít u sebe navíc úředně ověřený a do anglického jazyka úředně přeložený souhlas (místopřísežné prohlášení) druhého rodiče, že do JAR může vycestovat, a také kopii jeho cestovního dokladu. Na souhlasu musí být uvedeny kontaktní informace rodiče, zejména telefonní spojení. V případě, že nezletilou osobu nedoprovází ani jeden z rodičů, musí uvedené dokumenty doložit za oba z nich. V tomto případě musí při vstupu na území JAR doložit i zvací dopis osoby, u níž bude v JAR pobývat, kopii cestovního dokladu této osoby a její kontaktní data (adresa, telefon). V případě, že nezletilá osoba nemůže doložit souhlas s uskutečněním cesty některého z biologických rodičů (adopce, pěstounská péče, úmrtí rodičů), musí doložit právně závazné dokumenty (soudní rozhodnutí, úmrtní list rodiče) dokládající tento stav, jež musí být úředně přeloženy do anglického jazyka. V případě, že nezletilá osoba je rovněž držitelem občanství státu, který vydává uvedené dokumenty v anglickém jazyce, může je rovněž použít (originály či ověřené kopie). Uvedená opatření týkající se cestování nezletilých vstupují závazně v platnost od 1.6.2015, doporučujeme však pro bezproblémový průběh cesty, aby nezletilé osoby cestovaly s uvedenou dokumentací již před tímto datem, a to i v případě, že přes JAR pouze tranzitují. 2.2.2015 byla zrušena povinnost mít doklad o očkování na žlutou zimnici, pokud se cestující vrací ze Zambie.

 

Vstupní formality - Jižní Súdán

Pokud letíte do JUBA, předem potřebujete víza. Každá ambasáda má jiné požadavky, budete potřebovat platný pas, 2 fotky pasového formátu, pozvání (zajistíme) a doklad o očkování proti žluté zimnici. Cena víza je obvykle 100 USD + poplatky na poštovné.

 

Vstupní formality - Kamerun

Víza jsou požadována předem, nelze je získat na hranicích, ale dají se obdržet celkem snadno v sousedních zemích a požaduje se zpáteční letenka, doklad o dostatečném množství peněžních prostředků na pobyt.

 

Vstupní formality - Kapverdy

Všichni návštěvníci potřebují víza. Víza zařídíme a formulář na vyplnění pošleme. V některých balíčcích na pobytové zájezdy máme již cenu víz zahrnutou.

 

Vstupní formality - Keňa

Od 1.9. 2015 je povinnost cestujících do Keni zažádat si předem o víza on-line a rovněž je i uhradit přes on-line systém. Od 1.2.2016 děti do 16 let nepotřebují víza. Zde najdete návod, jak o víza zažádat: www.evisa.go.ke Vyřízení víz , může trvat i 7 pracovních dní.

 

Vstupní formality - Komory

Všichni návštěvníci musí mít platný cestovní pas a víza lze získat na místě, cestující v transitu víza nepotřebují. Tarify víz jsou: Víza na méně než 5 dnů 15 EUR Turistická víza 6 - 15 dní 25 EUR

 

Vstupní formality - Kongo

Jsou vyžadována víza, dají se sice obstarat v sousedních zemích, ale jsou drahá, proto je lepší mít víza předem např. z Německa.

 

Vstupní formality - Lesotho

Všichni návštěvníci musí mít platný pas a zpáteční letenky, je možné, že budou požadovat víza při vstupu do země (obvykle za 100 ZAR). Pokud se vízum vyřizuje předem, je cena 55 EUR.

 
 

Vstupní formality - Libye

Víza do Libye musí být zařízena přes libyjského touroperátora a průvodce vás provází po celou dobu vašeho pobytu, většina libyjských společností je flexibilní a naplánuje vám itinerář. Proces získání víz trvá 4 a 6 týdnů, musíte mít pozvání cestovní kanceláře. Víza si lze vyzvednout při příjezdu do Libye, vaše detaily pasu musí být přeloženy do arabštiny a musíte mít minimálně 1000 USD, když vstupujete do země.

 

Vstupní formality - Madagaskar

Doklady a víza Cestuje se na platný cestovní pas, vízum stojí 35 EUR, vydává se při vstupu do země. Dále byla zavedena turistická taxa ve výši 10 EUR na osobu. Je potřeba zpáteční letenka a platný pas (6 měsíců po návratu). Na letišti v Antananarivu mohou celní úředníci kontrolovat, zda má cestovatel vyznačené očkování proti žluté zimnici, pokud před cestou pobýval v afrických zemích, kde se žlutá zimnice vyskytuje. (Vízum lze před vypršením platnosti prodloužit na imigračních úřadech v hlavních městech provincií, v Antananarivu na ministerstvu vnitra.) Celní a devizové předpisy Be ...

 

Vstupní formality - Mali

Ke vstupu do Mali je vyžadován platný cestovní pas a vízum. Žádost o vízum vyřizuje Velvyslanectví Mali v Berlíně. Vízum Vám naše cestovní kancelář zařídí za podmínek: platný cestovní pas, vyplněný formulář, 2 fotografie a poplatek 40 EUR + 5 EUR poštovné. Místní měna nesmí být vyvážena, porušení nařízení je trestáno pokutou. Kontrolován je vývoz předmětů umělecké hodnoty. Exportní povolení může vystavit muzeum v Bamaku.

 

Vstupní formality - Malawi

Pro získání malawiského víza je třeba předložit platný pas. Vízum může být uděleno na kterémkoli zastupitelském úřadě Malawi. Diplomatické a konzulární vztahy s ČR pokrývá Velvyslanectví Malawi v Berlíně. Vízum lze zístat i po příletu na letišti. Vízum do Malawi vám zprostředkuje i naše cestovní kancelář. Je třeba předložit: platný pas, 2x vyplněný formulář, 2x foto, potvrzení zpáteční letenky a 125 EUR (resp. 65 EUR tranzit. vízum do 7 dnů). Celní a devizové předpisy Celním poplatkům nepodléhají věci dovážené pro osobní potřebu. Za to se považuje 200 kusů cigaret nebo 225 g tabáku, 1 ...

 

Vstupní formality - Maroko

Víza – režim vstupu Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum na dobu nepřesahující 90 dnů. Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR je v platnosti od 1.1.2005 bez rozlišení účelu pobytu. V případě, že občan ČR hodlá v rámci pobytu do 90 dnů vykonávat na marockém území výdělečnou činnost, je povinen předem si obstarat od marockého ministerstva práce pracovní povolení. Pro dlouhodobý pobyt v Maroku (delší než 90 dnů,) je nutné zažádat o vystavení osobního identifikačního dokladu, po výjezdu a návratu do Maroka je nezbytné požádat o reentry víza. Přihlašov ...

 
 

Vstupní formality - Mauritius

Cestovní pas musí mít platnost po celou dobu pobytu v zemi. Víza jsou udělována bezplatně přímo na letišti za předpokladu, že pobyt nepřesáhne 14 dnů. Prodloužení víza se provádí rovněž bezplatně prostřednictvím imigračního úřadu v Port Louis nebo u místní policejní stanice, na základě předložení platné zpáteční letenky a prokázání dostatku finančních prostředků či zajištění ubytování. Celní a devizové předpisy Osoba starší 16-ti let může dovézt 250 g tabákových výrobků, 1 litr destilátu, 2 litry vína, 250 ml toaletní vody, 10 cl parfému. Nedoporučuje se brát s sebou zcela nové obleče ...

 

Vstupní formality - Mozambik

Víza do Mozambiku se udělují na hranicích za cca 30 EUR. Zkontrolujte si platnost víza. Dokumenty pro vstup do země: * platný řidičský průkaz a ID karta (pro místní) * pas a víza * originální registrační doklady k autu (kopie a potvrzení z hranic Jižní Afriky o přechodu auta) * 2 červené výstražné trojúhelníky pro každé auto * registrační doklady pro přívěs * pojištění odpovědnosti, platí se u AA nebo na hranici * kopie všech základních dokumentů

 

Vstupní formality - Namibie

Vízum do Namibie je třeba mít zajištěno předem.

 
 

Vstupní formality - Nigérie

Všichni cestující do Nigérie musí mít předem víza, nedají se získat při vstupu do země.

 
 
 

Vstupní formality - Rovníková Guinea

Víza lze získat v sousedním Kamerunu a Gabonu a v Nigerii, potřebujete výstupní vízum a další dokumenty.

 

Vstupní formality - Rwanda

Vstupní vízum do Rwandy je třeba žádat předem on-line na stránkách www.migration.gov.rw, po odsouhlasení víza, se pak platí na místě 30 USD za jednovstupné vízum nebo 100 USD za East African visa při vstupu do země. East african visa platí pro Rwandu, Ugandu a Keňu. Doklad je třeba mít s sebou.

 
 

Vstupní formality - Senegal

Nutný je platný cestovní pas. Při cestování do Senegalu přes Mauretánii vozem je třeba mít platný řidičský průkaz, velký technický průkaz s ověřeným překladem do francouzštiny a dále pojištění pro prostor CEDEAO (ECOWAS), které je možné zakoupit v hl. městě Mauretánie Nouackchottu. Na hraničním přechodu ve městě Rosso je nutné zakoupit propustku pro vozidlo (passe-avant du véhicule), jejíž cena činí v přepočtu cca 5 EUR. Tato propustka má platnost 2 týdny, poté je třeba ji prodloužit na Ředitelství celní správy v Dakaru. V žádném případě se nedoporučuje kupovat propustku jinde než na celnici č ...

 

Vstupní formality - Seychelly

Cestovní pas , jehož platnost musí být alespoň o 3 měsíce delší než plánovaný pobyt, dále zpáteční letenka a dostatečná finanční hotovost. Doporučuje se sjednat si zdravotní pojištění u renomované pojišťovny a kromě pojistky (s adresou a telefonem na asistenční službu) pro případ náhlého úrazu či onemocnění disponovat též kreditní kartou. Celní a devizové předpisy Pro občany ČR platí bezvízový styk pro všechny druhy pasů. Při odletu se platí letištní taxa 40 USD, která obvykle není zahrnuta v ceně letenky.

 
 
 

Vstupní formality - Středoafrická republika

Víza je potřeba mít předem a lze je získat v sousedních zemích. Kde není Ambasáda SAR, vízum vydává Francouzská ambasáda.

 
 

Vstupní formality - Svazijsko

Je nutný cestovní pas , při vstupu do země se platí tzv. road tax na silničních hraničních přechodech. Celní a devizové předpisy Je nutno mít povolení na dovoz zbraní a střeliva. Bezcelní dovoz je povolen na dárky nepřesahující hodnotu 500 randů (asi 1.000 Kč), dále na 400 kusů cigaret nebo 50 kusů doutníků, 2 litry vína, 1 litr destilátu, 250 ml toaletní vody a 50 ml parfému. Povinná směna valut není ve Svazijsku zavedena, nepožaduje se ani prokazování finančních prostředků na dobu pobytu.

 

Vstupní formality - Tanzánie a Zanzibar

Pro cesty na Zanzibar je nutné prokázat se při vstupu do země očkovacím průkazem, v němž je potvrzení o podstoupení očkování na žlutou zimnici. Oficiální zprávu naleznete v kategorii "ke stažení".

 
 
 

Vstupní formality - Uganda

Vízum je nutné předem on-line: https://visas.immigration.go.ug/f(platné od 1.7.2016), platí se na místě 50 USD. Je třeba si vytisknout před cestou souhlas s udělením víza. Vízum do Keni, Ugandy a Rwandy - East Africa visa nutno předem on-line, platí se na místě 100 USD.

 

Vstupní formality - Zambie

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě. 28.11.2014 se zavádí tzv. KAZA UNIVISA, společné vízum pro Zambii a Zimbabwe, pro zjednodušení procesu udělování víz. Tento pilotní projekt by měl být pak dále rozšířen na další sousední země. UNIVISA se budou udělovat na těchto hraničních přechodech: Zambia KK International Airport Harry Mwaanga International Airport Victoria Falls Border Kazungula Border Cena tohoto víza je 50 USD. Od 1.2.2015 není třeba mít doklad o očkování na žlutou zimnici pokud jedete ze Zambie např. do JAR nebo okolích zemí. Tato povinnost byla zrušena na základě rozhodnutí Světové zdravotnické organizace, s tím, že se žlutá zimnice v Zambii nevyskytuje. S okamžitou platností (1.7.2013) byla zavedena v Zambii nová taxa: The Infrastructure & Development: ZMW 27 (asi USD 5) pro domácí lety a ZMW 54 (asi USD 10) pro mezinárodní lety. Tato taxa se platí na letištích Livingstone, Mfuwe, Lusaka nebo Ndola. Od 1.3.2014 lze platit víza při vstupu do země na letištích platební kartou Visa, Master Card. Od 1.10.2012 se platí v Zambii odletová taxa v místní měně, je tedy třeba mít připravenou tuto sumu při odletu, vnitřní přelety 28.000 ZMK (Kwacha), při mezinárodních odletech 56.000 ZMK (Kwacha), na letišti je banka BARCLAYS BANK – Airport, která má otevřeno po-pá 8.30-14.30, v sobotu pouze první a poslední v měsíci od 8.15 -14.30, v neděli zavřeno, další banka FINANCE BANK – Airport má otevřeno po-pá 8.30-16.00, so+ne 8.30 -14.00, o svátcích zavřeno. Bankomaty přijímají pouze VISA karty (debetní).

 
 

Vstupní formality - Zimbabwe

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě. 28.11.2014 se zavádí tzv. KAZA UNIVISA, společné vízum pro Zambii a Zimbabwe, pro zjednodušení procesu udělování víz. Tento pilotní projekt by měl být pak dále rozšířen na další sousední země. UNIVISA se budou udělovat na těchto hraničních přechodech: Zimbabwe Harare International Airport Victoria Falls International Airport Victoria Falls Border Kazungula Border Pokud opustíte Zimbabwe a chcete opět do země vstoupit musíte si koupit nové vízum za 30 USD nebo při vstupu do země zažádat o dvouvstupné vízum za 45 USD.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2019:
Copyright © 2019 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz