www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Dotazy

Chcete jet do Afriky ?

Nejdříve si musíte zodpovědět několik otázek, abyste si svou cestu naplánovali správně. Afrika je obrovský kontinent a na otázku, kam bych měl/a jet, není snadné odpovědět. Rádi Vám s výběrem destinace pomůžeme a připravíme plán cesty.

Zde jsou otázky:

1. Na jak dlouho chci jet ?
Odpověď na tuto otázku má přímý vliv na výběr destinace. Afrika je obrovská, takže se hned lze orientovat podle délky pobytu, kterou destinaci vybrat. Máte-li omezený čas, pak by to měla být destinace s velkou koncentrací lákadel a dobrým dopravním spojením. Máte-li více času, můžete kombinovat více destinací a kombinovat způsoby dopravy od veřejné až po pronajaté auto 4x4.

2. Kdy chci jet ?
V Evropě to je jednoduché, v Africe tomu však tak není. Období je nutno velmi pečlivě vybrat. Divoká zvířata migrují, parky mohou být v některé období plné, v jiném zase prázdné. Některé rezervace mohou být nepřístupné během období dešťů. Je tedy potřeba vybrat tu správnou oblast na vybranou dobu. Musíte si také udělat jasno, co je pro Vás důležitější - destinace nebo zvířata. I podle toho se vybírá místo. I když je vaším hlavním cílem destinace, vždy se zeptejte, jaké je v tu dobu počasí. Např. být na Sahaře během období větru hartmattan nebo v Etiopii během období dešťů můžete být zklamáni s danou destinací.

3. S kým chci cestovat ?
Chcete cestovat sám, s partnerem, s dětmi nebo partou kamarádů? Některé destinace nabízejí dobré ceny, pokud cestujete ve skupině nebo s rodinou, jako např. keňské pobřeží, kde si můžete pronajmout celý dům. Jiné destinace mají luxusnější a romantičtější místa pro páry nebo na svatební cesty. Osobnost cestujícího také ovlivňuje výběr dovolené.
Pokud se obáváte spát pod stanem, pak si musíte vybrat ubytování v chatkách nebo lodgích. Záleží také na fyzické zdatnosti hlavně při výstupu na Kilimanjaro nebo treku za gorilami. Pokud je pohyblivost cestující omezená nebo jsou starší, pak je třeba dát přednost vnitřním přeletům. Cestování s dětmi je v Africe také velmi omezující faktor. Některé soukormé lodge mají omezení pro děti, zatímco národní parky mají i speciální programy pro děti. Existují také krásné rezervace, kde není malárie.

4. Chci jet nezávisle nebo organizovaně ?
Cestovat nezávisle Vám dává flexibilitu, ale musíte si vše zařídit sami. Chcete-li např. navštívit Mali, pak můžete strávit hodiny a dny čekáním na autobus, místní buš taxi nebo na loď, než se dostanete do Timbuktu. Na cesty po vlastní ose si můžete pronajmout auto 4x4 a jet např. do NP Etosha v Namibii nebo si vyzkoušet svou zručnost v Kalahari. Některé oblasti hlavně jižní Afriky jsou vhodnější pro cestování po vlastní ose. Organizované cesty nebo safari se zkušeným průvodcem znamenají větší šanci více vidět. Můžete jen sedět a odpočívat a nemít starosti s logistikou cesty. Cesty za kulturou jsou určitě mnohem lepší s průvodcem než s knihou v ruce.

5. Jaký je můj rozpočet ?
Váš rozpočet není tím rozhodujícím faktorem při výběru destinace, jen to ovlivní, jak si danou destinaci užijete. Váš rozpočet určí výběr ubytování a dopravy a také aktivit. Pokud chcete využívat veřejnou dopravu, bydlet ve velmi jednoduchém ubytování, pak Vám prostředky baťůžkáře mohou umožnit zajet všude. Ale jsou poplatky, kterým se nevyhnete, jako jsou vstupy do parků. Mějte na paměti, že si nekupujete pouze pohodlnou postel, ale také služby zkušených průvodců a komforní dopravu. Kvalitní průvodci nejen umocní zážitky z cest, ale také se toho mnoho dozvíte. Kvalitní průvodce je jedna z nejlepších investic na vašich cestách. Ti, co mají větší rozpočet, tak mají možnost mít exkluzivní zážitky ze soukromých rezervací, kde je obvykle mnoho zvěře a pohodlí. Máte-li průměrný rozpočet, pak je dobré kombinovat např. pobyt v národním parku se soukromou rezervací.

6. Co chci vidět a co chci dělat ?
Chcete -li navštívit Afriku, pak Vás asi zajímá jedna z těchto kategorií nebo jejich kombinace: divoká zvířata, kultura, historie, krajina, aktivity a pláže. Jedna z kategorií může převažovat, může vás zajímat pouze safari nebo dvě kategorie atd. Zde Vám nabídneme podle kategorií různé možnosti:

Divoká zvířata
Afrika nabízí obrovské bohatství fauny a flóry, najdete zde jedinečné druhy a množství i menších tvorů, kteří nejsou příliš známí. V Africe žije více než 1100 druhů savců a 2400 druhů ptáků. Nejlepší místa na safari jsou:
Velká pětka
Nemůžete počítat s tím, že při své návštěvě uvidíte všechna zvířata, africké parky jsou obvykle obrovské a zvířata mají možnost se schovat, dokonce i Velká pětka (slon, nosorožec, lev, levhart a bůvol), mějte oči otevřené a uvidíte mnoho. Pokud jedete poprvé na safari, určitě budete chtít vidět hlavně Velkou pětku. Ideální místa jsou Masai Mara, Ngorongoro kráter a národní park Kruger. Zkušenější pak vyhledávají místa se zvířaty, která ještě neviděli.
Načasování: Máte mnoho možností ve Východní Africe - prosinec, leden a únor, pokud se rozhodnete navštívit Keňu, pak parky Masai Mara, Aberdare, Amboseli, Samburu, Meru a Lake Nakuru. Během tohoto období lze doporučit severní tanzanijský okruh, který zahrnuje Serengeti, Tarangire a Lake Manyara. Od června do října je destinace východní Afrika stále velmi dobrá, stejně tak jako je výborný i jižní okruh Tanzánií - Selous a Ruaha.
V tomto období se také hodí navštívit národní parky Zambie - Luangwa, Kafue a Lower Zambezi (výborné na safari na kanoích), ale nejlepší pozorování zvířat je tu od září do poloviny listopadu.
Namibijskou Etoshu je nejlépe navštívit od května do září. Parky v Zimbabwe jako Mana Pools, Matusadona a Hwange také ve stejnou dobu od května do září.
Do Botswany se dá jet celoročně, parky Chobe, Linyanti a Savuti jsou nejživější od května do října.
I když je zvířat méně, v Okavango deltě je nejlepší jezdit na mokoro od července do září.
Letíte-li na jih od dubna do září, pak by měl být vaším cílem NP Kruger v Jižní Africe. Méně známé parky na severu - Welgevonden, Marakele, Madikwe a Pilanesberg jsou bez malárie a žije tu také Velká pětka.
Nezapomenutelným zážitkem je migrace tisíců pakoňů savanou východní Afriky. I když lze vidět zvířata celoročně, jsou dvě období, kdy tisíce pakoňů přecházejí řeky a to je během ledna a února v Serengeti a od konce červnece do září v Masai Mara.
Gorily
Setkání s gorilami patří k nezapomenutelným zážitkům, sedět u těchto obrovských stvoření a pozorovat jejich chování. Jsou jenom dvě možnosti, kde navštívit gorily horské v divočině: Uganda - Bwindi NP a Rwanda - Parc Nacional des Volcans. Další možností jsou gorily nížinné v Gabonu - v Parc Nacional du Petit Loango a Parc Nacional de I´Ivindo. Gorily je možno vidět celoročně v Ugandě a Rwandě, ale nejlepší je období sucha - prosinec, leden a od června do září. Pozorování goril v Gabonu - duben, červen a červenec.
Permity v Bwindi stojí 500 USD. Za gorilami nemohou jít děti mladší 15 let. Permity je třeba objednat dlouho předem.
Šimpanzi
Setkání s šimpanzi je méně emotivní než s gorilami, ale může být velmi zábavné, když mají hravou náladu. Ve východní Africe je několik vynikajících míst na pozorování šimpanzů v jejich přirozeném prostředí - tanzanijský národní park Mahale Mountains a Gombe Stream, které oba leží u jezera Tanganyika. V Ugandě Kibale Forest NP a Semliki. Do Ugandy je nejlépě jet od května do září, toto období také platí pro Mahale. Období sucha je nejvhodnější, období lehkých dešťů v říjnu a listopadu je také dobré. Šimpanzi se snáze najdou v Gombe Stream v období dešťů od listopadu do poloviny prosince a od února do června, ale fotografování je lepší od července do října. Jít za šimpany je levnější - asi 100 USD na osobu. Děti od sedmi let mohou navštívit Mahale a Gome Stream, v Kibale až od 11 let.

Kultura
Kamkoliv v Africe pojedete, všude budete mít možnost se seznámit se zajímavou kulturou. Mnoho lidí se zajímá o domorodé kultury, v Africe se mluví více než 1800 jazyky a je tu velká kulturní diversita. Zde jsou malé příklady:
Vzdálené kmeny Velké příkopové propadliny
Pokud se chcete setkat s těmito kmeny, pak je určitě v Etiopii v Lower Omo Valley. Na malém území žije velké množství velmi odlišných kmenů: kmen Hamer, Karo s malbami po těle, Mursi s destičkou vkládanou do úst. V blízkých parcích Mago a Nechisar lze také navíc vidět zvířata. Cesty jsou neprůjezdné kvůli dešťům v říjnu a od poloviny března do začátku června.
Sanové - Křováci
Strávit čas se Sany je možné v Botswaně a dozvědět se něco z jejich zvyků a tradic. Místní průvodci se snaží nezasahovat do jejich života. Tento kulturní zážitek lze spojit s návštěvou Okavanga - nejlépe od července do září.
Saharští nomádi
Pokud Vás přitahuje život saharských nomádů zahalených v látkách, vydejte se do Erg Chigaga v jižním Maroku, kde najdete tradiční berberské vesnice (a dramatické duny), pokud to bezpečnostní situace dovoluje, navštivte legendární Tuaregy v pohoří Air v severním Nigeru. Expedice na Saharu nejsou vhodné od května do září.
Výlety do townshipů
Pokud se chcete seznámit s moderním městským životem v Africe, navštivte townshipy u velkých měst. V Jižní Africe Soweto a Khayaletsha u Johannesburgu a Kapského města. Když jste na safari v Keni, pokuste se zařídit návštěvu v Kabira u Nairobi. Vždy s místním průvodcem. Lze sem jet kdykoliv, pokud chcete kombinovat s návštěvou NP Kruger.
Marocká Medina
Fes al-Bali, stará část města Fez - zde se seznámíte s marockými tradicemi v přežívajícím středověkém islámském městě. Projděte se městem, odhalte architektonické poklady. Místo sálá historií, nedaleko jsou také římské zříceniny Volubilis. Lze také přidat Trek do blízkého Atlasu nebo pohoří Rif. Fez je nejlepší na jaře (od března do května) a na podzim (září - listopad).

Historie
Mnoho lidí si vybaví Egypt, když se pak ponoříte hlouběji, zjistíte, že jsou tu poklady.
Římské památky najdete v severní Africe, starodávná města najdete na mapě od Maroka po Egypt. Můžete navštívit mozaiky ve Volubilis v Maroku, nádhernou podzemní vilu Bulla Regia v Tunisu a amfiteátry v Leptis Magna (jedno z nejlépe zachovalých římských měst) v Libyi. Libye nabízí nejlepší možnost v kombinací s návštěvou pouště. Nejlepší doba pro návštěvu severní Afriky je v listopadu, únoru, březnu a dubnu.
Etiopská císařství
V Etiopii je více míst světového dědictví UNESCO než v Egyptě. Prohlédněte si hrady ze 16. století, 1800 let staré obelisky, neprozkoumané hroby a skalní kostely, které může závidět i jordánská Petra. Staré křesťanské kláštery na Lake Tana, opevněné muslimské město Harar. Historická cesta Etiopíí je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie. Návštěva je možná celoročně, nejlepší doba je od října do února, kdy je období sucha.
Svahilské pobřeží
Svahilská kultura, která ovládala velkou část pobřeží Indického oceánu, vás může uchvátit hlavně na ostrově Lamu v Keni nebo na Zanzibaru. Projděte se úzkými uličkami s tradičními vyřezávanými dveřmi. Obě místa mohou být spojena se safari. Od září do března je nejlepší doba pro návštěvu Lamu. Leden, únor a od června do října je nejlepší čas pro Zanzibar.
Great Zimbabwe
Dříve hlavní město bohaté společnosti Shona, v Great Zimbabwe jsou největší kamenné stavby v Africe na jih od pyramid v Egyptě. Shona obchodovala se světem z přístavu Sofala do té doby, než se jejich hospodářství zhroutilo a město bylo v 15.století opuštěno. Zimbabwské národní parky mohou být kombinovány s návštěvou této památky. Nejlepší čas je od května do října, což je také výborný čas na safari v Zimbabwe.

Krajina
Krásy africké krajiny jsou nekonečné. Sahara - poušť o rozloze 8 milionů km2, Velká příkopová propadlina s dramatickými srázy, savanami a jezery táhnoucí se tisíce kilometrů přes 12 afrických zemí, ledovce ve výšce nad 5.000 metrů na rovníku a propadliny s lávou. Zde jsou jsou tři typy krajiny:
Pouště
Nejhezčí duny Sahary jsou v Maroku v Erg Chigaga, v Lybii, Nigeru a Alžírsku. Nejstarší poušť na zemi je poušť Namib - 55-80 milionů let. Duny zde dosahují výšky až 325 metrů a jsou nejvyšší na zemi, žijí zde pouštní sloni a nosorožci, to je výborná kombinace se safari. Vyhněte se Sahaře od května do září. To je však nejlepší čas pro návštěvu pouště Namib.
Hory
Kilimanjaro je nejvyšší hora Afriky, samostatně vystupující nad africkými pláněmi. V Etiopii jsou také vysoká pohoří, v Maroku Atlas a v Jižní Africe Dračí hory, Maroko a Etiopii lze kombinovat s kulturními zážitky, v Jižní Africe se safari. Návštěva pohoří Simines v Etiopii od října do března, Atlas od března do října a Dračí hory od dubna do září.
Údolí a kaňony
Ve Velké příkopové propadlině jsou neuvěřitelné skalní formace - toky lávy, vulkány a lávová jezera. Nejhezčí místa jsou v Keni a Tanzánii, nejextrémnjěší v Etiopii (proláklina Danakil). V Namibii je masivní Fish River Canyon a v Jižní Africe Blyde River Canyon. Nejlepší doba pro návštěvu Velké příkopové propadliny je od června do února, kombinace s migrací pakoňů. Extrémní teploty omezují návštěvu Danakil na dobu od října do února. Od poloviny dubna do poloviny září je dobrá doba pro návštěvu Fish River Canyon a Blyde River Canyon.
Pláže
V Africe je asi 30.000 km pobřeží, z čehož je mnoho míst s krásnými plážemi. Ty se většinou nacházejí u dalších zajímavých míst, takže lze kombinovat.
Buš a pláž
V Keni a Tanzánii jsou krásé pláže, pobyt lze kombinovat se safari. V Keni na sever a jih od Mombasy a parky Tsavo West a Tsavo East. Nejlepší kombinace v Tanzánii je s pobytem na Zanzibaru nebo Ras Kutani s rezervací Selous. S vnitřními přelety se lze dostat v Keni i do Masai Mara, tanzanijské parky a Zanzibar. Krásné pláže v Mozambiku lze kombinovat se safari v Kruger NP. Nejlepší doba je leden, únor a od června do října pro východní Afriku, Mozambik je ideální od dubna do září.
Kosmopolitní pláže
Pokud máte rádi pláže s kosmopolitním nádechem, pak jeďte do Kapského Města, krásné město a okolní pláže s poněkud chladnější vodou. V blízkosti jsou vinice nebo se můžete podívat na tučňáky (od října do května).
Kulturní mix
Kromě pláží jsou v Africe historická a kulturní místa, jedním z těchto míst je Zanzibar - kombinace pláží s bílým pískem a směsi kultur. Mozambik - pozůstatky koloniálních vlivů Portugalců na ostrově Ibo. Nejlepší doba pro návštěvu Zanzibaru je leden, únor a od června do října, Ibo Island od dubna do září.
Vnitrozemské pláže
Některé z nejlepších pláží Afriky nejsou na pobřeží, ale u jezer, příkladem je Lake Malawi, jsou tu i luxusní lodge. Další možností jsou pláže Lake Tanganyika, kde můžete vidět i šimpanze v blízkém Mahale parku. Lake Malawi je nejlepší od května do listopadu, Lake Tanganyika od května do září.

Aktivity
Adrenalinové sporty, treky v horách, raftování na Zambezi, potápění v hloubkách Indického oceánu...
Trekování
Chcete dosáhnout nejvyšších vrcholků nebo se procházet po známých stezkách, pak musíte navštívit Kilimanjaro a Mount Kenya. Další krásné možnosti jsou pohoří Simiens, Dračí hory a Atlas, Fish River Canyon, Vydří stezka v Jižní Africe atd. V pohoří Simiens najdete jedinečné endemické druhy flóry a fauny, Simiens od října do března, Atlas od března do října, Dračí hory a Firsh River Canyon od dubna do září. V jižní a východní Africe lze kombinovat se safari. Kilinmadjaro a Mount Kenya leden, únor a září.
Safari na koních
Můžete mít aktivnější safari ze sedla koně, lze jak ve východní tak v jižní Africe.
Vysoce adrenalinové sporty
Velké množství možností - bungee jumping, rafting, slaňování atd. na Victoria Falls, jízda na čtyřkolkách v poušti Namib na dunách. V Ugandě v Jinja rafting na Nilu, v Jižní Africe potápění v kleci za žraloky a největší bungee jump na světě. Od řijna do prosince je nejlepší čas na raftování na Zambezi, na Nilu celoročně. Swakopmud od května do září, šance vidět velkého bílého žraloka od dubna do července a od září do listopadu.
Potápění
Rudé moře je fantastické na potápění, nejvíce jsou navštěvována místa v Egyptě, ale možnosti jsou v Eritrei a v Djibouti. Keňa, Tanzánie a Mozambik mají krásná místa na potápění, mnoho z nich jsou chráněné mořské rezervace, stejně tak na Seychellách a na Mauritiu. Od řijna do března - východní Afrika a Mauritius, od května do listopadu je výborné na potápění Rudé moře. Seychelly od března do května a od září do listoapdu.

 
 

Co vzít s sebou do Afriky ?

... a co vzít sebou do Afriky
Letenka
Pas
Vízum
Kreditní karty
Hotovost cca 20 USD / den / osoba - záleží na náročnosti cestovatele
Cestovní pojištění
- Udělat si fotokopie dokumentů a uložit je odděleně.

Toaletní potřeby a prací prostředek, náplasti, repelent, krém na opalování s vyšším ochranných faktorem, jelení lůj, cestovní šití, hadřík, toaletní papír, papírové kapesníky.
Adapter do zásuvky, skládací deštník, sluneční brýle, nůž, nůžky, cest. fén (v mnoha ubytovacích zařízeních je k dispozici, stejně tak varná konvice + káva + čaj), dalekohled, dostatečné množství filmů do fotoaparátu nebo videokamery, náhradní baterie, svítilna.
Léky, které užíváte doplnit tabletami proti střevním potížím, zácpě, bolesti, teplotě, dále očními kapkami a přípravkem na desinfekci kůže. Pokud cestujete do míst se zvýšeným výskytem malárie (oblasti přiléhající k hranicím s Mozambikem a Zimbabwe, Krugerův NP), užívat antimalarika. V období sucha - v zimě, je však výskyt malárie nepravděpodobný. Před cestou letadlem, která je poměrně dlouhá, se doporučuje zejména starším lidem užít tabletu Acilpyrinu, který snižuje riziko trombózy.

Oblečení
Volte prodyšné oblečení v safari barvách (je ochranou proti hmyzu a zároveň neprovokujete při safari místní zvěř přílišnou barevností svého oděvu).
Při expedicích konaných v chladnějších měsících (tzn. v našich letních a podzimních), volte teplé oblečení na noc, protože ve výše položených oblastech klesá teplota v noci i pod bod mrazu.

Upozornění:
Před cestou letadlem si neukládejte do příručních zavazadel ostré kovové předměty. V případě zjištění na rentgenu Vám budou bez náhrady zabaveny !

 
 

Zájezd na míru ?
Ceny zájezdů na míru jsou často levnější než skupinové zájezdy s českým průvodcem.
Napište nám a sami se přesvědčíte.

Cesty na míru - výběr možností

Kategorie: Afrikou po vlastní ose

Zajistíme Vám kompletní cestovní služby pro jednotlivce i skupiny a poskytneme Vám veškeré dostupné informace týkající se jižní Afriky (resp. Afriky od mysu Dobré naděje až po rovník).

Zpracujeme itinerář vaší soukromé poznávací cesty osobním vozem po afrických zemích (tzv. self drive) dle vašich požadavků a zařídíme:
- pronájem automobilu (osobního nebo auta 4x4 s plnou kempovou výbavou)
- ubytování všech kategorií
- stravování
- vyškoleného průvodce / řidiče
- mezinárodní a vnitrostátní letenky
- trajekty
- víza

Incentivy a konference
Safari a cesty za dobrodružstvím
Cesty pro vyhraněné zájemce (golf, potápění, turistika, vinice a pod.)
Skupinové okružní cesty
Výlety luxusními vlaky (Blue Train, Rovos Train)
Lázeňské a ozdravné pobyty
Svatební cesty

Každá země má svá specifika, zde je několik možností :

Jihoafrická republika :
* cesty tzv. self drive (ubytování, auto, itinerář)
* skupinové zájezdy s průvodcem
* jedno a vícedenní výlety
* pouze ubytování nebo půjčení aut
* expediční cesty různé délky (katalogy)
* luxusní vlaky
* odjezdy možné kdykoliv

Namibie:
* cesty tzv. self drive (ubytování, auto, itinerář)
* expediční cesty různé délky (kempové, s ubytováním)
* skupinové zájezdy
* pronájem aut 4x4 s vybavením

Botswana :
* cesty tzv.self drive (ubytování, auto 4x4, itinerář)
* expediční cesty
* luxusní safari s přelety

Zimbabwe:
* expedice
* okruhy s průvodcem
* ubytování

Zambie:
* expedice
* safari s průvodcem

Malawi:
* expedice

Mozambik:
* expedice
* plážové pobyty

Tanzánie/Zanzibar:
* safari na míru s průvodcem
* plážové pobyty
* kombinace pláž + safari
* expedice

Keňa:
* safari na míru s průvodcem (kempové, v lodgích)
* plážové pobyty / kombinace
* charterové pobytové zájezdy
* expedice

Uganda:
* cesty na míru (ubytování v kempech, lodgích)
* zajištění povolení na gorily
* expedice

Madagaskar:
* cesty na míru s průvodcem
* expedice
* plážové pobyty

Etiopie:
* expedice

Mali:
* expedice, cesty na míru

Samozřejmě pobytové zájezdy na Mauritiu, Seychellách, Réunionu atd.

 
 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz