www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Aktuality - Afrika

Zde Vám přinášíme aktuální zprávy z Afriky, které pocházejí z ověřených zdrojů a vlastních zkušeností. Afrikou se zabýváme již více než 25 let a ve všech zemích máme své prověřené kontakty. Jako jediná cestovní kancelář v ČR jsme členy prestižní asociace ATTA. V odkazu ke stažení najdete vždy aktuální podmínky vstupu, které se mění každý den.

 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 

Kam lze cestovat - Afrika v roce 2022

Aktuální podmínky vstupu do jednotlivých afrických zemí se stále mění , pokud máte zájem , pošleme Vám informace, stačí poslat email na info@jizniafrika.cz

 

Namibie - víza na letišti po příletu

Není třeba žádat o jednovstupné vízum do Namibie předem, lze jej získat na letišti ve Windhoeku za poplatek 1080 NAD. Od 1.4.2021 platí nové ceny pro vstupy do NP v Namibii, Např. Etosha 100 NAD na osobu ( 60 NAD vstup + 40 NAD conservation fee). Děti do 16 let vstup neplatí.

 

COVID -19 Afrika

Aktualizované informace najdete v sekci ke stažení, kde každý týden aktualizujeme stav. Pokud chcete znát aktuální situaci týkající se Covidu-19 v Africe, napište nám podáme Vám aktuální informaci, i zde se situace stále mění a vyvíjí, africké země se snaží postupně otvírat světu, ale každá země má odlišné podmínky. Každý den máme aktuální zprávy. ( email info@jizniafrika.cz) V brzké době budeme mít novou aplikaci, která monitoruje stav v každé zemi. Aktuální opatření v jednotlivých zemích najdete na stránkách mzv.cz Informace o letech do Afriky a o místních opatřeních najdete zde : https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm Pokud máte zájem o informace o situaci v jednotlivých zemích a o přijatých opatřeních, napište nám a rádi Vám je pošleme.

 

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

 

Pobřeží Afriky

Za posledních dvacet let se možnosti pobytu na pobřeží Afriky velmi zlepšily. Celé východní pobřeží má délku 30.500 km.

 

Ceny safari v Africe

Ceny safari v Africe každoročně stoupají, je třeba vzít v úvahu nelehkou logistiku a množství zapojených lidí,stejně tak jako inflaci a rostoucí nároky klientů a jedinečnou možnost vidět africkou faunu, která každoročně ubývá a je třeba ji dostatečně chránit, což také stojí nemalé finanční prostředky.

 

Nejoblíbenější destinace roku Namibie -pronájem auta

Pro všechny zájemce,kteří chtějí ještě v letošním roce navštívit Namibii, nabízíme bezkonkurenční ceny pronájmu aut, máme smlouvy se všemi půjčovnami v Namibii a známe jejich podmínky. Kromě pronájmu aut, zajišťujeme i víza za 3.000 CZK včetně všech poplatků, zajištění ubytování i v kempech, vypracování itineráře.

 

Zvýšení cen permitů na gorily a šimpanze v Ugandě

Od 1.7. 2020 se zyvšují ceny permitůna trek za gorilami v Ugandě z 600 USD na 700 USD, rovněž tak se zvyšuje cena za permit na šimpanze ze 100 USD na 150 USD.

 

Permity na gorily ve Rwandě

Od 6.5.2017 vzrostla cena permitu na gorily ze 750 USD na 1.500 USD.

 

Novinky z Jihoafrické republiky

Od 11.11.2019 byla zrušena povinnost mít oveřený překlad rodného listu cestujících dětí do 18 let. Od 1.4.2018 se zvyšuje v JAR DPH ze 14% na 15%.

 

Nejoblíbenější destinace

K neojoblíbenějším destinacím Afriky letošního roku patří: Namibie, Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Tanzánie, Uganda. V odkazech najdete ukázky nejprodávanějších cest.

 

Očkování proti žluté zimnici - Zambie

Od 1.10.2011 bylo nutné při vstupu do Jihoafrické republiky ze Zambie mít očkování proti žluté zimnici. V roce 2016 bylo toto nařízení zrušeno.

 

Zprávy z Botswany

Od 5.12.2012 všechny děti mladší 16 let cestující s rodiči musí mít nejen svůj vlastní pas, ale i ověřený rodný list. Děti do 16 let cestující bez vlastních rodičů musí mít navíc tento rodný list doplněný apostylou. Vstupy do národních parků v Botswaně nelze platit při vstupu do parku na bráně. Platba musí být provedena předem a je třeba se prokázat platným originálem voucheru nebo potvrzením o platbě a také mít potvrzení o zaplacení kempů. Tuto službu zajišťujeme.

 

Zprávy z Demokratické republiky Kongo (D.R.C.)

Situace v D.R.C. je stále neklidná, bují zde pytláctví a ozbrojené konflikty. Okapi Wildlife reserve nutně potřebuje finanční pomoc, aby se mohla zvýšit ochrana parku. Žije zde největší populace pralesních slonů v Africe. Národní park Garamba rovněž potřebuje pomoc v boji proti pytlákům. Minulého roku se slavilo v D.R.C. vysazení desetimilontého stromu v Národním parku Virunga, který je sice vyhlášen místem světového dědictví, ale lidé stále vnikají do parku a nekontrolovaně využívají přírodní zdroje. Projekt WWF začal v roce 1987 a trval i přes dobu ozbrojených konfliktů. Snaží se zabránit nelegálnímu kácení stromů a využívání dřeva na topení. Bylo zde vysazeno více než 60 druhů původních a exotických stromů, které se využívají na zpracování a vytvařejí tak ochranný pás kolem parku. Tyto vysazené stromy využívají místní lidé pro svou potřebu a prodej. Národní park Virunga, který vznikl v roce 1925, je nejstarším parkem v Africe a rozkládá se na 8.000 km2. Žije zde několik posledních jedinců ohroženého druhu goril. Byla vytvořena velká rezervace na ochranu bonobů - Sankuru Nature reserve na rozloze 30 570 km2. Oblast Sankuru byla silně poznamenána nedávnou válkou v D.R.C., lidé zde zcela závisí na lese. Probíhá snaha jim vytvořit alternativní zdroj masa. Projekt ochrany bonobů je od roku 2002 podporován prezidentem Josephem Kabilou.

 

Zprávy z Eritrey

Poprvé po 20 lety, byly obnoveny lety Etiopian Airlines do Asmary a válka mezi Etiopií a Eritreou byla ukončena v červenci 2018.

 

Zprávy z Etiopie

Stav národních parků v Etiopii Ve většině z devíti národních parků v Etiopii se bohužel velmi zanedbává ochrana přírody i ekoturistika. I když se jedinci snaží, většinou svůj boj prohrávají. Na vině jsou historické a také ekonomické okolnosti, od 70.let 20.století žila Etiopie pod vládou mnoha diktátorů a bylo zde mnoho konfliktů. V Etiopii žije skoro 80 miliónů obyvatel, 3.nejlidnatější země Afriky po Nigérii a Egyptě. Hustota obyvatelstva je nejvíce patrná v západních částech země a podél Velké příkopové propadliny.

 

Zprávy z Gabonu

President Ali Bongo nechal spálit 4.825 kg nelegální slonoviny, aby tak dal jasný signál do světa v boji proti pytláctví a těm, kdo obchodují se slonovinou. Bohužel nedošlo k dohodě mezi místní vládou a leteckou společností a všechny aktivity nejlepšího gabonského tour operátora Africa´s Eden byly pozastaveny. Veškeré vložené investice na záchranu parku Loango NP propadly a je to velká ztráta pro ekoturistiku. Loango Lodge se uzavírá. Všechny gabonské letecké společnosti jsou na černé listině EU, avšak místní autority odmítly prodloužit licenci na leteckou dopravu holandskému investorovi, takže tím se stává Loango Lodge nepřístupnou.

 

Zprávy z Gambie

Projekt na snížení chudoby v Gambii I když do Gambie každoročně přijíždí více než 100.000 turistů, většina hotelů patří zahraničním společnostem a místní komunity z nich nemají příliš velké zisky. Dokonce se sem dováželo i ovoce a zelenina z Evropy, avšak za pomoci anglické společnosti Haygrove byla založena společnost GIG - Gambia is Good a ta zaměstnává místní pro pěstování a prodej ovoce a zeleniny. Nejdříve GIG spolupracovala s 30 pěstiteli, ale nyní jich je již přes tisíc a dodávají své produkty do velkých hotelů, místní produkty jsou již zastoupeny 80%.

 

Zprávy z Kamerunu

Situace v západní části Kamerunu je stále velmi neklidná a nedoporučuje se sem nyní cestovat. 7.10.2019 Ochránci přírody objevili v jihovýchodním Kamerunu více než 1000 kg ilegálně ulovených zvířat a zajali 15 pytláků, mezi nimi byl i místní úředník a 3 notoricky známí pytláci slonů. Operace trvala více než týden a byli do ní zapojeni i vojáci a rangeři.

 

Zprávy z Keni

Od pondělí 8.3 musí občané ČR absolvovat po příletu do Keni na vlastní náklady 14 denní karanténu ve vládou určených ubytovacích zařízeních (seznam zařízení je možné obdržet na info@kmpdc.go.ke) Občané ČR se musí nově prokázat na letišti před odletem do Keni negativním PCR certifikátem (ne starším než 72 hodin) a rezervací ke karanténě určeném ubytovacim zařízení. Od 1.1. 2021 je povinnost cestujících do Keni zažádat si předem o víza on-line a rovněž je i uhradit přes on-line systém. Zde najdete návod, jak o víza zažádat: https://immigration.ecitizen.go.ke/index.php?id=5 Víza však lze získat i po příletu na letišti za 50 USD / USD vydané po roce 2006. Vstup do rezervace Masai Mara je možný pouze s tzv. Smart Card, to platí pro všechny návštěvníky. Vláda i majitelé hotelů se snaží zabránit prodavačům na pláži,aby neobtěžovali turisty, s tímto jevem se setkávají skoro všichni návštěvníci pobřežních resortů v Keni. Cena víz do Keni je do 1.7.2011 dočasně snížena na 25,- USD. Od 1.7. 2011 se ceny víz opět zvyšují na 50 USD. Zvedají se také ceny vstupů do parků. Např. Samburu - vstup je nyní 60 USD, od 1.7.2011 to je 70 USD na osobu. V národním parku Nairobi byl otevřen první stanový tábor, kde se dá přenocovat jen 35 minut od letiště, i zde se dělají vyjížďky za zvířaty, pěší vycházky do Kisembe Valley. Světová banka přislíbila Keni 25 miliard KHS na rekontrukci a modernizaci letiště v Mombase.

 

Zprávy z Lesotho

Největší diamant v Lesotho V Lesothu objevili jeden z největších diamantů světa. Horníci v jihoafrickém království Lesotho vykopali jeden z největších diamantů světa. Analýza v Antverpách potvrdila váhu 478 karátů a výjimečné zabarvení a průzračnost. Před vybroušením do jednotlivých šperků je těžké odhadnout hodnotu diamantu. Kámen o podobné hmotnosti s méně kvalitním zabarvením a leskem se nedávno prodal za 12 miliónů dolarů. Největším doposud nalezeným diamantem byl Cullinan, který v surovém stavu při nálezu v Jihoafrické republice v roce 1905 dosáhl váhy 3 106 karátů, tedy víc než půl k ...

 

Zprávy z Libye

V Libyi jsou nejlepší románské památky v severní Africe. Tripoli je zajímavé a jsou tu hroby jihoafrických vojáků z 2.světové války od bitvy u Tobruku. Je však složité sem jezdit samostatně, je velmi drahé pronajmout si auto a musíte být pod dozorem státního tour operátora a turistické policie. Rozhodně se zde nesmí pít žádný alkohol.

 

Zprávy z Madagaskaru

Již druhý rok se zabývá vesnice Ambolimoke chovem mořských okurek, vodního živočicha, který má údajně velmi vysoké afrodisiakální účinky a s úspěchem se vyváží do Asie. Chov tohoto mořského živočicha je lukrativním zdrojem obživy jinak velmi chudé oblasti u Toliara (Tuleáru) na Madagaskaru. Místní rodiny dostávají podporu na vytvoření ohrad, po sklizni se pak odečte podpora z ceny mořských okurek. Jeden kilogram mořských okurek se v Asii prodává až za 220 USD.

 

Zprávy z Malawi

Malawi zatím představuje neobjevenou destinaci, která může turistům mnoho nabídnout. V zemi se rozvíjí infratsruktura jak na plážích tak v národních parcích. Malawi je stále opravdová Afrika a může nabídnout kromě jezera, divoká zvířata, krásnou krajinu a setkání s lidmi. V Malawi otevřeli novou přistávací dráhu v Monkey bay, což umožní lepší spojení z Lilongwe na Cape Maclear a také na Mumba Island, Danforth a Pumulani.

 

Zprávy z Mali

Nejhorší sucha za posledních 26 let postihla Mali, žijí zde poslední pouštní sloni v Západní Africe. Slonů je tu asi 350-450, přizpůsobili se pouštním podmínkám Sahelu a migrují na dlouhé vzdálenosti za vodou a potravou, ale sucha je zahánějí stále dále. Jejich hlavním zdrojem vody je jezero Banzena, které je však skoro vyschlé a byly zde nalezeni uhynulí sloni. Stejná situace platí i pro Tuaregy a Peuly a jejich stáda a dochází k většímu konflitku mezi pastevci a slony v boji o vodu.

 

Zprávy z Maroka a Alžíru

Rostoucí tlak obyvatelstva v pohoří Atlas má negativní vliv na populaci makaků. Odlesňování je také jedním z důvodů ohrožení tohoto druhu (Barbary Macaque). Opice slézají ze stromů a sají květiny, ztráta tohoto druhu by měla velký vliv na místní ekosystémy.

 

Zprávy z Mozambiku

Sloni do NP Gorongosa v Mozambiku V září 2008 bylo vypuštěno do NP Gorongosa v Mozambiku 6 slonů. V 60.letech 20.století byl NP Gorongosa zajímavou turistickou destinací, žili zde nejen sloni, ale mnoho lvů a dalších zvířat. Avšak po roce 1975 kdy propukla občanská válka, byl NP Gorongosa místem největších konfliktů a zvířata byla skoro vyhubena. Sloni zůstali bez klů, proto vedení parku přijalo nabídku z JAR o přemísťování slonů, kteří se např. v NP Kruger velmi přemnožili.

 

Zprávy z Namibie

Podle poslední zprávy z Namibie - z NTB - Namibia Tourism Board - se při kontrole všichni musí prokázat potvrzením rezervací ubytování v Namibii (vouchery), i pokud jedou turisté po vlastní ose. NTB spolupracuje s místní policií a pokud turisté nebudou mít potvrzení (voucher na ubytování), hrozí jim pokuty. V případě tzv. průvodců, kteří nemají pracovní povolení v Namibii - hrozí i vyhoštění ze země. V tomto ohledu jsou jak místní policie, tak NTB velmi přísní. Toto nařízení platí od 1.7.2010. Od srpna 2015 se na bráně NP Etosha skenují pasy a ten kdo přijede k bráně po zavírací době,již nebude moci park opustit , hrozí vysoké pokuty i uvěznění.

 

Zprávy z Nigérie

V hlavním městě Abuja byly vytvořeny mobilní soudy, které zasahují ve městech Karu, Nyanya a okolí na ochranu životního prostředí. Věří se, že obyvatelé budou brát více v potaz ochranu životního prostředí, když uvidí, že mohou být hned odsouzeni.

 

Zprávy z Nigeru

Asi 7,3 milionů obyvatel Nigeru trpí hladem, po dlouhém období sucha zasáhly zemi silné deště a řeka Niger dosáhla svého 80ti letého maxima, takže se nedala ani zachránit úroda a hynul i dobytek z nedostatku zelené potravy. Tisíce lidí zde umírají hladem a situace je horší než v roce 2005.

 

Zprávy z Pobřeží Slonoviny (Cote d´Ivoire)

Poslední zprávy z Pobřeží slonoviny: Bývalá francouzská kolonie, vše je tu drahé a pod kontrolou Libanonců. Občanská válka zde skončila, ale napětí zde stále trvá, je tu hodně zátarasů na cestách a automatických zbraní, ale lidé jsou tu velmi milí.

 

Zprávy z Rwandy

Od 1.1.2015 se zvyšují ceny permitů na gorily na 1500 USD. Denně se vydává pouze 80 permitů. 10 % z ceny permitů jde na podporu farmářů a vesničanů, výstavbu škol a nemocnic. President Paul Kagame nedávno podepsal zákon, který omezuje výrobu, používání, dovoz a prodej plastových pytlů ve Rwandě, opatření je velmi přísné a při jeho nedodržování se lze dostat do vězení na 6-12 měsíců.

 

Zprávy ze Senegalu

Přátelská země, kde se dobře cestuje a je tu dobrá hudba. Dakar se stal obchodním centrem Západní Afriky, je to velmi francouzská kosmopolitní země, pláže jsou tu dobré a je to dobré výchozí místo pro cestu do Mali. Země Dogonů a Timbuktu - zde jezdí ještě starý francouzský vlak mezi Dakarem a Bamakem - hlavním městem Mali. St.Louis, bývalé hlavní město u hranice s Mauretánií, je velmi pestrobarevné.

 

Zpávy ze Siera Leone

Siera Leone a Libérie Nový přeshraniční park spojuje 75.000 hektarů Gola Forest reserve v Sierra Leone a Lofa a Fova lesní rezervace v Libérii, které jsou na 180.000 ha. Bude tak umožněn průchod zvěře v místech posledních zbylých částí nedotčeného pralesa v Horním guinejském lesním ekosystému, který se táhne od Guiney do Toga a patří k nejrozmanitějším ekosystémům na světě. Žije zde 250 druhů ptáků a více než 50 druhů savců, avšak z více než 70% zmizel a zbyly z něj pouze fragmenty.

 

Zprávy z Tanzánie

Podle posledních zpráv žije v Tanzánii nejvíce lvů , odhad je mezi 14.000 -15.000 jedinců, i díky tomu, že je zde více než 300.000 km2 chráněného území a zvířata tak nejsou rušena místním obyvatelstvem. Od 1.7.2013 se zvyšují vstupy do parků v Tanzánii: od 10 USD na osobu, také se zvyšují odletové taxy mezinárodní na 40 USD a domácí na 10.000 TSHS cca 6.5 USD

 

Zprávy z Ugandy

Od 1.7.2020 se zvyšují ceny permitů na gorily na 700 USD. Od 1.1.2014 se zvyšují ceny za permity na gorily na 600 USD na osobu, zároveň se také v zemi zavádí DPH na služby v cestovním ruchu. Uganda byla vyhlášena Lonely planet destinací roku 2012. UWA mění své tarify vstupů do parků a permitů od července 2011. Vstupy do parků z původních 30 USD se zvyšují na 35 USD. Permity na šimpanzy v Kibale cena se zvyšuje z 90 USD na 150 USD. Plavba lodí na Kazinga Channel v NP Queen Elizabeth a v NP Murchison falls - cena se mění z 15 USD na 25 USD na osobu.

 

Zprávy ze Zambie

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě. V Zambii nelze více používat k placení USD, jako tomu bylo dříve. Safari placené předem ze zahraničí může být placeno v USD, také vstupní vízum 50 USD, ale po přechodu imigračního oddělení - se smí používat pouze místní měna Kwacha - kurs je velmi nestálý vůči USD a mění se každý den, je třeba s tím počítat - např. odletová taxa 58.000 Kwacha byla 11 USD nyní je už 13 USD. Jakmile jste v Zambii lze platit pouze místní měnou Kwacha a USD se nepřijímají. Směnu nutno provést po příletu, Kwacha nelze koupit mimo Zambii. Je třeba mít USD vydané po roce 2004. Je dobré upozornit vaši banku, že platební kartu budete používat v Zambii, většina karet je v Zambii přijímána. Toto info je z 18.7.2012. situace se může průběžně měnit.

 

Zprávy ze Zanzibaru

13.8.2010 Byla otevřena a rozšířena runway na letišti na Zanzibaru, která umožní přistávání větších letadel, také byla ohlášena změna jména letiště z Kisauni na Abeid Karume International Airport, na počest prvního prezidenta Zanzibaru. Rošíření letiště umožní větší příliv turistů na ostrov.

 

Zprávy ze Zimbabwe

Od 21.12.2016 opět platí KAZA - UNIVISA pro přechod hranic mezi Zambií a Zimbabwe, jejichž platnost byla po delší dobu zrušena. Nyní tedy opět lze cestovat ze Zambie do Zimbabwe a opačně na jedno KAZA - UNIVISA, jehož cena je 50 USD a platí se na místě. V poslední době / jaro 2016/ se Zimbabwe potýká s nedostatkem hotovosti, proto prosím počítejte s tím, že si nelze všude vyzvednout peníze z bankomatu a vezměte si s sebou dostatek hotovosti. Od 1.2.2012 zavádí Zimbabwe novou odletovou taxu - pro domácí lety je to 15 USD, pro mezinárodní lety 50 USD na osobu. Oficiální měna Zimbabwe je od roku 2010 americký dolar. Místní měna byla zrušena. Některé mezinárodní hotely začaly již v roce 2011 přijímat kreditní karty. Rovněž i pohonné hmoty jsou k dispozici a tak se lze vydat do Zimbabwe i po vlastní ose. Mezinárodní půjčovny aut také již v Zimbabwe fungují. Situace v Zimbabwe se již uklidnila, je to krásná země a určitě si zaslouží návštěvu. Do naší nabídky jsme zařadili zájezdy po Zimbabwe s danými termíny. K dispozici jsou již i pohonné hmoty a platit lze všude USD. Oficiálně byla zimbabwská měna zrušena jako platební prostředek a zimbabwské dolary s desítkami nul jsou již pouze atraktivním suvenýrem pro turisty. Dají se také používat jihoafrické randy. Zimbabwe se opět vrací na turistické mapy, obchody jsou již plné zboží a lze si koupit i pohonné hmoty, V dubnu 2009 celá ekonomika přešla na USD to přineslo i do obchodů luxusní zboží, hotely a lodge zázračně přežily těžké období a v nabídce jsou hotely od 3* až po nejluxusnější 5*. I když bylo napácháno mnoho škod pytlačením na divoké zvěři, parky jsou dobře vedeny a zvířata se sem vracejí, je zde možno vidět i Velkou pětku. Proto jsou tedy všichni turisté do Zimbabwe nyní vítáni /listopad 2009/. Vedení národních parků začalo odebírat rohy nosorožcům v NP Hwange, aby se zabránilo pytláctví. Nosorožci také budou označkováni propíchnutím ucha pro identifikaci. Odstraňování rohů u nosorožců bude prováděno také na jiných místech.

 

Aktuální stav silnic v Namibii

Pro ty, kdo se vydávají do Namibie po vlastní ose, přinášíme tyto důležité zprávy. Aktuální stav silnic můžete sledovat na níže uvedeném odkaze.

 

Přeshraniční parky

Když ministři vlády Angoly, Botswany, Zambie a Zimbabwe podepsali Memorandum o porozumění při založení přeshraniční ochranné oblasti v prosinci roku 2006, byl to velmi záslužný čin. To však neznamená, že park, který by měl mít 300.000 km2, vznikne okamžitě, bude to trvat ještě několik let. /KAZA TFCA/ Je to však obrovský úkol. Kavango - Zambezi TFCA má zasahovat do Angoly, Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe. Rozloha by měla být 287 132 km2, kombinuje asi 36 parků, rezervací a dalších chráněných oblastí. Mělo by zde žít asi 250.000 kusů slona afrického, gepardi, psi hyenovití, jeřábi, krokodýli nilští. Hlavním lákadlem bude Okavango Delta, Victoria Falls. Obnovení historických migračních tras pro zvířata je také možnost pro Sanské komunity a ochranu šelem. Dalším návrhem přeshraničního parku je spojení Selous Game Reserve v Tanzanii s mozambickým národním parkem Niassa, tak by vznikl park o velikosti Malawi 120.000 km2.

 

Nový hraniční přechod v přeshraničním parku Botswana, Namibie, JAR

12.10.2007 byl otevřen hraniční přechod Mata-Mata na hranicích mezi JAR a Namibií na hranici Kgalagadi Transfrontier parku, který zaujímá plochu 37.256 km2. Jméno Kgalagadi je odvozeno ze sanského názvu - místo žízně. Přechod zkrátí cestu do Ai-Ais přeshraničního parku Richtersveld z 1.100 km přes JAR na 675 km přes Namibii. Další hraniční přechod byl otevřen 16. října v Sendelingsdrift v Ai-Ais Richtersveld - pontonový přechod umožní poprvé přechod uvnitř parku, to ušetří cestu více než 500 km přes Vioolsdrift/Noordoewer hranice.

 

Pláže JAR oceněné modrou vlajkou

I v JAR najdete pláže, které získaly prestižní ocenění Modré vlajky nejlepších pláží. Zde je seznam:

 

Zprávy z Angoly

Volby v Angole proběhly v klidu, 80% hlasů získala strana MPLA - Mouvement for the Liberation of Angola. 27 let trvající občanská válka v Angole skončila v roce 2002 a vrátilo se období klidu, i turistický ruch se začíná probouzet, očekává se nárůst 7% ročně v příštím desetiletí (2010). Turisté se začínají zajímat o národní parky, které tvoří 6% území Angoly. Většina turistického potencionálu země je zatím nevyužita.

 

Pytláctví v JAR a vytvoření loveckých oblastí

Počet upytlačených nosorožců v JAR dramaticky stoupá, v roce 2010 to je už 115 jedinců, postihy zřejmě nejsou dostatečně vysoké, i když např. v provincii Limpopo je to pokuta 250.000 ZAR nebo 15 let vězení.

 

Národní park Kruger

Kruger National park - neustále probíhají diskuse o počtu turistů, kteří budou vpuštěni do NP Kruger denně. V současné době jsou následující kvóty, které jsou postaveny na systému: kdo první přijde, má přednost. Denní kvóty jsou: - Kruger Gate: 750 osob denně - Malelane, Orpen, Phalaborwa a Punda Maria brány: 500 lidí denně - Crocodile Bridge, Giriyondo, Numbi, Phabeni a Pafuri gate: 300 osob denně Bohužel restaurace v kempech v KNP stále zvyšují ceny.

 

Parky v JAR

Nové získání pozemků rozšířilo rozlohu dvou národních parků v Severní provincii. Rozšířen byl park Namaqua National park, takže je nyní spojen s pobřežím. V této oblasti žije nejmenší želva na světě a je tu bohatá flóra. Do Tankwa Karoo byl nedávno připojen částečně i říční systém řeky Tankwa a pohoří Roggeveld. Greater St. Lucia Wetland park dostal nové jméno iSimangaliso Wetland park 11.3.2007, nové jméno znamená zázrak v Zulu, jezero St.Lucia jméno nemění. 14.8.2008 oslavila Stolová hora 10 let výročí od doby, kdy byla v roce 1998 vyhlášena národním parkem.

 

Koupání v JAR

Prosím dodržujte tato pravidla při koupání v moři v JAR: 1. snažte se plavat tam, kde jsou plavčíci 2. pokud nejsou na místě, kde plavete, prosím držte se u břehu a daleko od ústí řek, kde jsou obvykle silné proudy 3. zjistěte si, které pláže v dané oblasti jsou nejbezpěčnější 4. neplavte sami

 

Jihoafrická republika za fantastickou cenu

Můžeme nabídnout vynikající ceny letenek do Jihoafrické republiky (s taxami cca max.16.000 CZK) a pozemní aranžmá dle Vašich požadavků a rozpočtu. Využijte tuto výbornou nabídku do JAR na 14 dní již do ceny max. 50.000 CZK na osobu v luxusním ubytování, týdenní pobyt v Kapském Městě do 30.000 CZK (včetně letenky, tax, ubytování, výletů).

 

Ebola v Západní Africe

Ebola v Západní Africe je na ústupu a očekává se, že do několika měsíců bude epidemie zcela zvládnuta. Již v roce 2013 byly v Západní Africe zaznamenány první případy eboly v Západní Africe. Epidemie se rozšířila z Guiney do Libérie, Sierra Leone a Nigérie. V současné době Světová zdravotnická organizace přijala opatření, aby se tato nemoc dále nerozšiřovala. Tato místa nejsou většinou cílovou destinací turistů. Podrobnější info můžete získat na: http://who.int/csr/don/2014_08_04_ebola/en/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz