www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Doprava

Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa
Národní parky a rezervace
Praktické informace na cestu
Podnebí a přírodní poměry
Vstupní formality
Víte, že ...?
Letenky
Aktuality - Afrika
Provincie, města
Obchod a hospodářství
Dějiny a lidé
Doprava
Fauna a flóra, příroda
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa a období v Africe
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 

Doprava- Guinea Bissau

Doprava je v zemi velmi řídká a obtížná, není zde železnice a cesty ve špatném stavu. Hlavní město má mezinárodní letiště.

 

Doprava - Alžírsko

Doprava : mezinárodní lety - KLM, BA, trajekt West Med Ferries, lze cestovat vlakem mezi Oranem, Algiers, Constantine a Anaba, vlaky také jezdí na jih do Bécher a z Constantine do Touggourt. Jezdí tu i dálkové autobusy, jsou pohodlné, spolehlivé ale drahé, musíte si udělat předem rezervaci, pokud chcete jet Tamanrasset. Stopování není v současné době bezpečné. Pokud si půjčíte auto, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz a obvykle se vyžaduje tzv. carnet de passage. Silnice jsou v celkem dobrém stavu, pokud cestujete přes Saharu, musíte mít dostatek pohonných hmot a vody. Půjčení auta zařizují hotely a státní cestovní agentura ONAT.

 

Doprava - Angola

Přímé lety jsou možné z Paříže, Londýna Lisabonu, také z Addis Ababa, Brazzaville-Kongo, Harare, Johannesburgu, Kinshasy a Windhoeku. Jediná otevřená hranice je s Namibií - přechod Santa Clara z Oshikango (Namibie) nebo Calai z Rundu. Ostatní hraniční přechody jsou oficiálně uzavřené, ale je tu mnoho ilegálních přechodů (např. Dilolo - Luau- diamanty atd.).

 

Doprava v Beninu

Existuje zde vnitrostátní letecká doprava mezi Cotonou, Parakou, Djougu, Kandi. Lze si také pronajmout malá letadla. Vlaky jezdí mezi Bohicon, Savé and Parakou. Cesta z Cotonou do Parakou trvá asi 13 hodin. Taxi jsou k dispozici ve větších městech, minibusy a buš taxi jsou hlavním dopravním prostředkem v zemi. Silnice jsou v celkem dobrém stavu, některé z nich jsou částečně opravované. Jezdí se po pravé straně, místní firmy nabízejí v Cotonou pronájem aut, je potřeba mezinárodní řidičský průkaz.

 

Doprava - Botswana

Letecká společnost Air Botswana zajišťuje vnitrostátní spojení mezi Gabarone, Maunem, Francistownem, Kasane a Limpopo Valley. Létá i do Harare a Windhoeku. Většina silnic je prašných a nezpevněných, ale důležitá severojižní spojnice je sjízdná za jakéhokoliv počasí. Ve městech je k dispozici taxi služba. Železnice spojuje Francistown, Gabarone a Lobatse. Na výběr jsou tři různé třídy, včetně spacích vagonů. Železnice byla dříve v majetku Zimbabwe, nyní ji převzala Botswana. Busy a minibusy jezdí hlavně ve východní části země mezi velkými městy, ale jízdní řády jsou nepravidelné. Lze ...

 

Doprava v Burkina Faso

V Burkina Faso funguje vnitřní letecká přeprava, domácí letiště se nachází u Bobo Dioulasso, společnost Air Volta létá mezi Bouake, Tambboa a Bamako. Denně jezdí vlaky mezi Ouagadougou a Bobo Dioulasso, mohou však být velmi přeplněné. Autobusy jezdí mezi většími městy pravidelně, některé linky jsou však v období dešťů zrušeny. Jezdí se po pravé straně. Ve státě Burkina Faso je třeba mezinárodní řidičský průkaz, ale lze získat i dočasný na základě vašeho řidičského průkazu. V hlavním městě Ouagadougou si můžete pronajmout auto, ale mnoho cest je v období dešťů neprůjezdných.

 

Doprava v Čadu

Doprava: nevalné služby na domácích linkách nabízí AirTchad, spojují N´Djaména a Moundou, Sarh a Abéché. Hlavní způsob dopravy po zemi jsou nákladní auta a dodávky. Autobusy jezdí mezi N´Djaména, Sarh a Mao.

 

Doprava - Demokratická republika Kongo

Doprava : létá sem Air France a KLM. Domácí přelety jsou zavedeny z Kinhasy do velkých měst, za lety se platí v cizí měně. Operátor Hewa Bora Airways má malá letadla. Mezinárodní letiště jsou v Kinshasa, Kisangani, Gbadolite, Lumumbashi a Goma, je tu 210 místních letišť, z nich 104 se zpevněnou přistávací plochou. Hlavní železniční trať spojuje Lumumbashi a Ilebo, s odbočkou do Kalemie přes Kabalo a Kisangani. Po řece Kongo plují lodi z Kinhasy do Kisangani, na které můžete nastoupit v Lisala nebo Bumba. Pokud nejste omezeni časem, je to dobrý způsob, jak poznat zemi. Neexistuje jízdní řád a lodím často dojdou pohonné hmoty, nebo uvíznou na mělčinách. Jídlo cestujícím prodávají místní obyvatelé, kteří připlouvají na svých pirogách a jsou na řece existenčně závislí. Autobusy jezdí mezi městy, ale jsou nespolehlivé a velmi přeplněné.

 

Doprava - Egypt

Doprava Do země létá mnoho společností, letecká doprava funguje i vnitrostátně, Egyptair nabízí lety mezi Cairo, Alexandrií, Luxorem, Abu Simbel, Hurgada, Sharm-el Sheik, Oasis, Air Sinai a dále lety z Cairo do Sharm el Sheik, Taba, Luxor, Ras El Nakab a Eilat. Vlaky všech tříd jezdí v Egyptě mezi velkými městy, studenti mají slevy. Také tu funguje meziměstská autobusová doprava, včetně linek na Sinai. Trajekty spojují Egypt se Súdánem, Jižní Sinaií a Jordánskem, Sharm el Sheik a Hurgadou.

 

Doprava v Etiopii

Nejčastější a nejjednodušší doprava do Etiopie je letecká. Při odletu z Addis Ababy se platí letištní poplatek 20 USD. Rozmáhají se příjezdy turistů vlastními nebo jinde v Africe najatými terénními vozy jedoucími z Keni do Súdánu nebo opačně. Podle striktních předpisů, které se ne vždy dodržují, musí turista v dostatečném předstihu napsat žádost na Road Transport Authority v Addis Ababě (P.O.Box 2504, fax 510 715. tel.: 156 338, 510 244), v níž uvede oba hraniční přechody (příjezdu a výjezdu), dobu, po kterou se v Etiopii zdrží, SPZ, číslo motoru a šasi.

 

Doprava v JAR

Základem jihoafrického dopravního systému jsou státní železnice, sloužící především dopravě surovin a výrobků. Tři čtvrtiny již byly elektrifikovány, ostatní tratě zabezpečují dieselové lokomotivy. Rozsáhlá je i automobilová a autobusová doprava, která využívá především zpevněných silnic, tvořících asi 1/3 celkové délky sítě zejména v nejprůmyslovějších oblastech země. Vodní doprava je omezena na námořní, protože jihoafrické řeky nejsou splavné. Námořní doprava je rovněž ve vlastnictví státu a největším osobním přístavem Durban a nově vybudovaný přístavní komplex Richard´s Bay. Kromě ...

 

Doprava - Keňa

V zemi jsou dvě mezinárodní letiště. V Nairobi je to Jomo Kenyatta International Airport (využívají ho větší evropské společnosti) a v Mombase Moi International Airport. Po silnici je vstup do země možný z území Ugandy nebo Tanzánie, z Etiopie a Somálska se vstup na keňské území důrazně nedoporučuje z bezpečnostních důvodů a také proto, že je nutno použít terénní automobil kvůli špatné sjízdnosti. Železnicí je země přístupná z Ugandy nebo z Tanzánie. Lodí je možné se dostat do námořního přístavu v Mombase nebo do jezerního přístavu Kisumu na Viktoriině jezeře. Vzhledem ke stáří a stav ...

 

Doprava - Lesotho

Denní lety se South African Airways z Johannesburgu na letiště Moshoeshoe - 18 km od Maseru. Místní letiště pro malá letadla se nachází na Quach´s Nek. Nejbližší přístav je Durban v Jihoafrické republice. Vnitřní doprava: Silniční síť je velmi málo rozvinutá, většina cest má štěrkový povrch. Pouze hlavní silnice vedoucí ze severu na západní a jižní hranici je asfaltová. Na ostatních cestách se neobejdete bez auta 4x4, zejména když prší a cesty jsou špatně průjezdné. Na kratší přepravu jsou vhodné minibusy. Autobusy jezdí mezi městy, ale jsou pomalé a nemají pevné jízdní řády. Jezdí se vl ...

 

Doprava - Libye

Většina evropských aerolinek létá do Tripoli (British Airways, Alitalia, Air France) a Point Afrique, létá do Sebha.

 

Doprava - Madagaskar

Pouze asi 10% silnic je zpevněných, dvě úzkorozchodné železnice spojují města ve vnitrozemí s pobřežím. Největší význam má námořní doprava s hlavními přístavy Toamasina, Mahajanga a Antsiranana. Důležité služby poskytuje mezinárodní i vnitrostátní letecké spojení (50 letišť s pravidelným spojením). Jediná významná doprava je letecká. Z Evropy nejlépe z Paříže. Letištní poplatek je 15 USD pro vnitrostátní a 30 USD pro mezinárodní lety, ale bývá zahrnut do ceny letenky.

 

Doprava - Malawi

Letecké spojení zajišťují čtyři letiště, nové mezinárodní letiště bylo postaveno v r. 1975 v Lilongwe, v centrální oblasti země. Národní aerolinie Air Malawi létají do Blantyre, Johannesburgu, Harare, Lusaky, Dar es Salaamu a Nairobi. Mezinárodní spojení se zemí zajišťují také Aero Zambia, Air Tanzania, Air Zimbabwe, British Airways a další. Dopravní systém je nedostatečný a většina silnic je nezpevněná. Železnice sice spojuje zemi s mozambickými přístavy Beira Nacala, ale v 80. letech byla v důsledku mozambické občanské války mimo provoz. Malawi proto vynakládá přes 40% svého hrubého národ ...

 

Doprava - Maroko

Do Maroka se dá snadno dostat letecky z Prahy. V Maroku existuje také síť veřejné dopravy a na jednotlivá místa se dá dostat po silnicích.

 

Doprava - Mauritius

Stará železnice není provozována, veškerou dopravu zajišťují automobily, které mají k dispozici velmi dobrou síť převážně zpevněných silnic. Není nutný mezinárodní řidičský průkaz, při pronájmu automobilu musí být řidiči nejméně 23 let, jezdí se vlevo. Omezení rychlosti v osadách 50km/h, mimo 80km/h. Pro hospodářství země je nejdůležitější námořní doprava s významným přístavem Port Louis na severozápadě ostrova odkud jezdí také výletní lodě. Mezinárodní letiště v Plaisance na jihozápadě ostrova slouží rychle rostoucímu cestovnímu ruchu. Ostrovy mají dobře fungující síť autobusové dopravy. Pr ...

 

Doprava - Mozambik

Do Mozambiku se můžete dostat letecky buď přímo nebo z JAR, po silnici N4 východně od Pretorie do Komatipoort / Ressano Garcia - hraniční přechod, pak do Maputo. Silnice bývají někdy plné. Cesta po EN1 na severozápad podél pobřeží do Xai-Xai, odbočka do Praia do Bilene, 150 km dále do Macia, pak dále podél pobřeží do Praia do Tofo - stav silnic se mění.

 

Doprava v Namibii

Letecká společnost Air Namibia nabízí lety z Londýna do Windhoeku třikrát týdně, létá sem i Lufthansa a South African Airways. Všechna větší města Namibie mají letiště s registrovanými přistávacími plochami.

 

Doprava - Rovníková Guinea

Místní aerolinky mají lety mezi Malabo a Bata každý den kromě neděle. Veřejná doprava na pevnině - minibusy podél pobřeží mezi Bata, Mbini, Acalayonga mezi Bata a Ebebiyin, buš taxi jsou k dispozici mezi Bata a Mongomo a Bata a Evinayong. V Bioko jezdí buš taxi mezi Malabo, Luba a Riaba. Nenabízí se tu pronájmy aut.

 

Doprava - Středoafrická republika

Můžete použít trajekt po řece z Bangui do dalších měst, které leží na na řece Ubangi, je to také zajímavý způsob dopravy z Brazaville v Kongu. Autobusy jsou sice levné, ale přeplněné, místní autobusy jezdí mezi hlavními městy, oblíbený způsob dopravy je stopování náklaďáků, které jezdí mezi městy, ale očekává se placení za tuto službu.

 

Doprava ve Svazijsku

Mezistátní dopravu zajišťují především národní aerolinie společnost Swaziland Airlink. Mezinárodní letiště je v Matsapě nedaleko Lobamby a v zemi je celá řada malých přistávacích ploch. Z Johannesburgu sem přilétá letadlo dvakrát denně. V celé zemi je k dispozici spojení autobusové, minibusy a taxislužbou. Největší sídla jsou propojena celkem dobrými silnicemi, ale většina ostatních nemá zpevněný povrch. Jediná železnice spojuje Svazijsko s Mozambikem.

 

Doprava v Tanzánii

Vzrůstá význam cestovního ruchu, ročně navštíví zemi přes 450 000 návštěvníků (safari). Místní aerolinie Air Tanzania zajišťují spojení se světem z mezinárodního letiště v Dar es Salaamu spolu s leteckými společnostmi KLM, British Airways, South African Airways aj. Železniční trať spojuje hlavní přístav Dar es Salaam s oběma velkými jezery a Zambií. Železniční spojení je také mezi Tanzanií a Keňou, dostat se po ní můžete i do Kigoma na jezeře Tanganyika a do Mwazy na Viktoriině jezeře. Silniční spojení existuje mezi Keňou, Zambií, Malawi, Mozambikem (je nutné použít vnitrozemskou cestu, ...

 

Doprava - Togo

V Togo je asi 575 km železnic, včetně 2 hlavních tahů, jedna tra´t vede z Lomé do vnitorzemí a druhá podél pobřeží z Lomé do Beninu. Bohužel vlaky již nepřeváží cestující a vozí pouze cement a fosfáty z dolů do přístavu Kpeme.

 

Doprava - Uganda

Mezinárodní letiště se nachází asi 40 kilometrů od hlavního města Entebbe. Pravidelné spoje jsou zajištěny leteckými společnostmi Air Tanzania, British Airways, Ethiopian Airways, Gulf Air, Kenya Airways a Brussels Airlines. Na letišti jsou k dispozici autobusy a taxi. Ugandské silnice patří k nejlepším v Africe. Hlavní silniční přechody jsou v Malaba, Busia, Mutukula, Kisworo, Arua a Lwakhakha. Hraniční přechody se Súdánem jsou v důsledku trvajících nepokojů a stavu nevyhlášené občanské války trvale neprůjezdné. Totéž platí často i pro příjezd z území Konžské demokratické republiky. Vyžadu ...

 

Doprava - Zambie

Tazara železnice (také nazývaná Uhuru railway) a Tamzam železnice byly dokončeny v roce 1975 a mají délku 1.870 km z Dar es Salaam do Kapiri Mposhi. Tazara Express odjíždí z Kapiri Mposhi v úterý a v pátek odpoledne v 15.00, ale je třeba se připravit na zpoždění, jsou tu tři třídy (první třída cca 200.000 kwacha), v první třídě jsou 4 lehátka a ženy a muži nesmějí být v jednom kupé. Vlak vyjede až do výšky 1.789 m u Mbeya, pak projíždí Selous, teoreticky se dostanete do Dar es Salaam za 48 hodin. V restauračním voze nabízejí typická africká jídla nshima, po cestě prodávají ženy a děti jídlo.

 

Doprava - Zimbabwe

Hlavní letiště v Harare slouží mezinárodní a s dalšími pěti letišti i pravidelné vnitrostátní dopravě. Letecké spojení zajišťují Air Zimbabwe, South African Airways a další letecké společnosti. Země má výbornou železniční síť, která ji spojuje se všemi sousedními zeměmi a zejména blízkými mozambickými přístavy, sloužícími zahraničnímu obchodu. Silniční síť je méně kvalitní do Mozambiku a Botswany, do JAR a Zambie je přístup po silnici velmi dobrý. Na jezeře Kariba jezdí trajekty.

 

Pronájem automobilů

Další naší službou je zajišťování pronájmu aut všech kategorií. Nabízíme Vám možnost pronájmu aut 4x4 za bezkonkurenční ceny a pomoc při plánování vaší dovolené po jižní Africe. V naší nabídce jsou čtyřkolky např. značek Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser, Nissan double cab + single cab, pro posádky od 2 do 10 osob. Jsou vybaveny speciálním úložným systémem, střešní plošinou pro postavení stanů, dále vařičem a veškerým kuchyňským nádobím, kempinkovým zařízením, rezervoárem na vodu a dalšími nezbytnostmi, které vám zajistí bezpečí, klid a pohodlí na vaší cestě. Stejně tak ale lze zajis ...

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2019:
Copyright © 2019 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz