www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Zajímavosti z Afriky

Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 

Sto věcí, které lze dělat, vidět, poznat v Namibii

Namibie nabízí nepřeberné množství zážitků, zde Vám v krátkosti nabízíme jejich přehled.

 

Nejznámější parky a rezervace Afriky

Není snadné vybrat jen několik parků, pokusíme se vybrat jich několik a sdělit vám proč ,jak a kdy do vybraných parků jet.

 

Dvacet nejlepších destinací na safari ve Východní Africe

Vybrali jsem pro Vás podle mezinárodních odborníků 20 nejlepších parků ve Východní Africe na pozorování zvěře.

 

Deset nejlepších pláží v Africe

Každý zná rozmanitou divokou přírodu a krajinu Afriky,ale jen málokdo ví o ostrovech a nedotčeném pobřeží. Zde uvádíme deset nejlepších míst u moře v Africe.

 

Nejlepší místa na safari v Africe

V Africe je stále něco nového, oblíbenost různých míst se mění a na zážitky v místní přírodě nikdy nezapomenete od stopování nosorožců v Jižní Africe, po sledování zvířat v Botswaně a migraci v Keni a Tanzánii.

 

Nejlepší místa v Africe na pozorování šimpanzů

Setkat se tváří v tvář s těmito primáty, patří k nejlepším zážitkům v Africe. Našli jsem pro Vás 6 nejlepších míst na jejich pozorování ve volné přírodě. Šimpanzi se rozdělují do dvou druhů Pan troglodytes a Pan paniscus(bonobo) Oba dva druhy se vyskytují v rovníkovém pralese. Populace bonobo se odhaduje na 150.000 -300.000, poupalce prvního druhu na 50.000.

 

Největší řeky Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana). Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg. Afrika je tvořena 63 povodími řek ,ta pokrývají 2/3 země,která je domovm 77% obyvatelstva. řeky poskytují lidem vodu pro zemědělství ,domácnost , dopravu a elektřinu.

 

KAZA - největší přeshraniční park na světě

Park má tvar obrovského motýla, s obrovskou biodiversitou, v jejímž srdci leží Viktoriiny vodopády, pokud se vydáte na všechny světové strany, všude najdete nádherné parky. Jako výchozí bod si můžeme vzít Livingstone nebo Vic Falls a kombinovat místo, kterému se říká Kouř, který hřmí s mnoha parky. KAZA má rozlohu Španělska a zahrnuje i málo navštěvované odlehlé parky a části jihovýchodní Angoly,kde je ještě turismus v plenkách.

 

Vodopády Afriky

Zde Vás seznámíme s více i méně známými vodopády Afriky

 

Nejvyšší pohoří Afriky

Africká krajina je výjimečně rozmanitá,mnoho dobrodruhů přitahují hory,které chtějí zdolat. Zde je krátký výběr :

 

Místa,kde si lze v Africe odpočinout

Safari může bý velmi zajímavé pro všechny vaše smysly,ale většinou se moc nevyspíte, brzy ráno se vstává a pozdě se chodí spát, takže se po safari můžete cítit unaveni a rádi byste vyhledali místo, kde si lze po safari odpočinout u vody. Zde několik námětů :

 

Městská turistika v Africe

I když městská turistika v Africe nepatří k nejvyhledávanějším místům turistů, přesto Vám představíme několik měst, která stojí za návštěvu. Podle předpovědí OSN, více než polovina africké populace bude v roce 2050 žít ve městech. Nyní už více než 500 afrických měst má více než 250.000 obyvatel a tři z nich Káhira, Kinshasa a Lagos jsou místem, kde žije více než 10 miliónů obyvatel. Obrovská urbanizace je ovlivněna dvěma faktory -vysoká porodnost a migrace z venkova. Některá města jsou již přeplněna a lidé tu žijí v bídných podmínkách. Africká města jsou obvykle chaotická a obvykle navštívíme jen letiště. Ale díky rostoucí ekonomice některá města vzkvétají a jsou tu i možnosti nákupu, kultury a odpočinku.

 

Nejlepší a nejoblíbenější jídla a nápoje - Afrika

Afrika se vyznačuje svou originální kuchyní a nápoji. V mnoha lodgích vaří vynikající kuchaři, kteří Vám připraví neskutečně dobrá jídla i ve velmi primitivních podmínkách. Kromě zážitků z cesty, si můžete přivézt i zážitky z jídla. Zde jen krátký seznam jídel a nápojů, se kterými se v Africe můžete potkat.

 

Africké obřady, tradice, kultura

Mnoho afrických tradic a obřadů bohužel přežívá již pouze zaznamenaných v knihách. Např. Masajové mají 25 různých obřadů. Africké zdobení nemá jen za účel zkrášlit se, ale také v sobě nese mnoho zakódovaných poselství,jako např. náhrdelníky u dívek kmene Turkana označují, že jsou připravené se vdávat nebo mosazné přívěsky masajských žen znázorňují oznámení, že jejich synové byli obříznuti. Zdrojem pro informace je kniha African Twilight-Carol beckwith a Angela Fisher.

 

Afrika pro začátečníky

Jedete-li poprvé do Afriky, je třeba vědět, kde začít, co lze podniknout a jak si co nejlépe užít vaši cestu. Hlavním pravidlem je, dejte si dostatek času. Nic nezkazí vaši cestu tak, jako když pospícháte. Zde platí svahilské přísloví: Haraka haraka haina baraka - rychle rychle, žádné štěstí... A stejně tak důležité je mít dostatek peněz, aby Vám po cestě nedošly. Kam jet - kromě nebezpečných míst - můžete jet po celém kontinentu. Severní Afriku ovládá Sahara - cestování po poušti může být náročné, ale jsou zde stará města a památky. Západní Afrika, i když se rychle rozvíjí, si uchovává krásné scenérie a kultury, přímořské rybářské komunity, chovatele dobytka na okraji pouště, tradiční vesnice jako jsou vesnice Dogonů a stará islámská města jako je Timbuktu. Střední Afrika má nejvíce deštných pralesů a určitě lze část z nich prozkoumat, i když mnoho z nich je nedostupných a v odlehlých místech. Východní a jižní Afrika jsou základem pro safari a jsou tou nejjednodušší oblastí pro začátečníky, je zde dobrá infrastruktura a neuvěřitelné atrakce: gorily, korálové útesy, sněhem pokryté vrcholky a samozřejmě savana se zvířaty.

 

Historická místa Afriky

Ničení starých památek není novým fenoménem,historická místa byla ničena nejen dobyvateli,ale i rostoucím počtem obyvatel,proto jsou staré památky stále více zranitelné.

 

Srovnání NP Serengeti x NP Kruger

Oba dva parky mají velkou rozlohu, liší se však v několika aspektech. Pro srovnání uvádíme jen několik bodů, které Vám pomohou při rozhodování, který park navštívit.

 

Krásná jezera Velké příkopové propadliny

K třem nejzajímavějším jezerům Velké příkopové propadliny patři l. Lake Turkana, Lake Tanganyika a Lake Nakuru,

 

Nejlepší místa pro surfaře v Africe

Vody kolem afrického kontinentu nabízejí vynikající místa pro surfování.Nejznámější byla doposud místa v Jihoafrické republice a Maroku,ale nyní se k nim přidávají i další.

 

Alžírsko

Alžírsko je největší zemí Afriky a začíná se otvírat turismu nejen díky přírodním krásám,ale i pozůstatkům římské říše.

 

Angola

Luanda patří k nejdražším městům na světě. Turismus v Angole stále ještě není rozvinut.

 

Botswana

Nynější Botswana - bývalé Bečuánsko bylo protektorátem UK od roku 1886 do 1966,kdy se stala Botswana nezávislou zemí součástí Commonwealthu, v následujících letech se stala Botswana demokratickou zemí. Od 70.let 20.století patří k nestabilnnějším zemím, žádná jiná země třetího světa nemá demokratický systém srovnatelný s Ruskem a Kanadou.

 

Burkina Faso

V roce 2010 byl převezen do hlavního města Ouagadougou obrovský teleskop Marly, který slouží pro pozorování hvězd a planet mimo naší sluneční soustavu. Teleskop bude postaven na Mont Djoagari, 250 km severně od hlavního města a stane se hlavním místem pro astrofyziky v této oblasti.

 

Čad

Známým kmenem v Čadu je kočovný kmen Wodaabe. Je stále v pohybu a hledá nové pastviny. Chovají dobytel Zebu s dlouhými rohy a putují na dlouhé vzdálenosti.

 

Demokratická republika Kongo

Nejnavštěvovanějším místem v DRC je Virunga NP.

 

Egypt

Egyptský Nil patří k nejstarším turistickým destinacím. Již staří Řekové a Římané putovali přes Středozemní moře, aby mohli vidět pyramidy v Gize a Velkou Sfingu Více než 400 let př.n.l napsal Herodotus -nikde jinde nelze vidět tak úžasné stavby a věci jako tady.

 

Eritrea

Pokud se chcete vydat z Asmary na výlet, musíte mít povolení. V Asmaře najdete mnoho staveb v italském stylu z dob Musolliniho

 

Etiopie

Etiopie byla vyhlášena destinací č.1 pro rok 2016. Etiopie je zřejmě málo pochopená země a často podceňovaná. Je to však historicky nejbohatší země Subsaharské Afriky-skalní kostely, předkřesťanské chrámy, obrovské stély, hrady a další budovy z doby od 3000 do 100 let. Kulturně je Etiopie tvořena fúzí afrických a judaických vlivů. Etiopie byla nezávislá již v 19.století a jako jediná africká země nebyla kolonizována.

 

Gabon

V národním pakru Loango můžete najít buvoly,hrochy a slony na pláži,u oceánu s delfíny,velrybami a želvami. Miinkébé národní park na severovýchodě země tvoří deštný prales, kde žijí bongo, obrovští luskouni a krásné madrily.

 

Gambie

Největší rybářskou vesnicí v Gambii je Tanji, která ožívá vždy po příjezdu lodí s denním úlovkem, kdy se zakotví desítky barevných pirog a ženy odnášejí úlovky na břeh ,kde se ryby prodávají,ty které se neprodají se pak suší na slunci.je to spíše chaotické,ale velmi oblíbené místo rybářů.

 

Ghana

V Kumasi se koná největší africký trh Kejetia pod otevřeným nebem, sejde se tu až 40.000 prodejců čehokoliv. Je zde i sekce voodoo, najdete tu asi 10.000 stánků. Tržiště Kejetia se nachází v centru Kumasi, asi 4,5 hodiny jízdy od Accry. Kromě prodejních stánků jsou tu i malé dílny,kde se vytvářejí výrobky z recyklovaných materiálů, stánky s jídlem.

 

Guinea - Bissau

Často přehlížená malá africká země může hodně nabídnout, od posvátných ostrovů po fascinující tradice. Guinea- Bissau má rozlohu Švýcarska, leží mezi Senegalem a Guineou, oslavila 40 let nezávislosti na Portugalcích v roce 2014. Je to 16. nejchudší země Afriky.

 

Jihoafrická republika

Něco pro děti: 1. uShaka Marine World Durban - vodní park s mnoha aktivitami, akvárii, zábavní park, velké hřiště pro děti také možnost pořádání dětských oslav. 2. Two Oceans Aquarium Kapské Město - krásné akvárium v V+A Waterfrontu, kde děti mohou objevit rozmanitost dvou oceánů, lze zde pozorovat krmení pedátorů, ale také udělat dětské party a je tu mnoho her. 3. World of Birds, Hout Bay Ptačí svět je největší v Africe, je tu více než 3.000 ptáků a malých zvířat 400 různých druhů a 100 průchodů přes voliéry. 4. Monkeyland Primate Sanctuary, Plettenberg bay Domov mnoha volně se pohybujících primátů a možnost vidět primáty zblízka (i lemury).

 

Jižní Súdán

Od ledna do června více než půl milionu antilop tiang a bělouchých kobů zaplaví obrovské pláně na východ od Bílého Nilu,oblast která zarhnuje mokřada Sudd Jižního Súdánu a západoetiopské bažiny Gambella.

 

Kamerun

Kamerun je často nazýván Africa in miniature -stejně tak jako kontinent má pobřeží,hory,savanu,poušť a tropické pralesy, je tu 90% ekosystémů Afriky.

 

Keňa -25 důvodů proč navštívit tuto zemi

Vybrali jsme pro Vás 25 důvodů, a více, proč navštívit Keňu a nezůstávat pouze na plážích, Keňa může nabídnout mnohem více, Také jsou tu méně navštěvované parky, které stojí za návštěvu.

 

Komory

Moroni leží na úpatí hory Mount Karthala, bylo založeno 10.století arabskými obchodníky a slouží jako hlavní město Komor- je to skromné město s méně než 50.000 obyvateli. Dříve bylo Moroni spojeno se Zanzibarem starými obchodními trasami v Indickém oceánu, Moroni je reminiscencí na lépe známého souseda. Má starou medinu s vyřezávanými dveřmi,ale vše je tu velmi zanedbané.

 

Kongo

Republika Kongo vytvořila 5 národní park na ochranu velkých primátů, pralesních slonů a dalších zvířat, Nový park Ogooué.Leketi National Park má rozlohu 3500 km2 a vytváří přehranoční pás se sousedním parkem v Gabonu Batéké NP (5.500 km2.

 

Lesotho

Lesotho je známé jako Horské království a Švýcarsko Afriky Lesotho je hornatá země s dramatickými vrcholky. Najdou se tu také jedny z nejzajímavějších off-road tras v Africe.

 

Libérie

Libérie je zapomenutá země v Západní Africe, často je spojována s brutální občanskou válkou a nezákonným obchodem s diamanty. Boje již dávno skončily a je tedy už možnost objevit tento zapomenutý kout země.

 

Maroko

Maroko je vhodné i pro cestování s dětmi. V Maroku je množství ubytování ,které je vhodné i pro děti např. Club Med nebi Fellah Hotel v Marrakeshi, L´Ma lodge in Skoura, Ouarzazate, AzalaI desert lodge v Zagoře a Lamaison Bleue ve Fesu.

 

Malawi,Mount Mulanje,Liwonde, Lake Malawi

Lake Malawi nebo Lake Nyasa v Tanzanii a Lago Niassa v Mozambiku -je třetí největší a druhé nejhlubší jezero v Africe. V jezeře žije více než 1000 druhů ryb a proto je jezero jedním z nejlepších míst na potápění. Kolem jezera zde najít různé typy ubytování a aktivit. Za posledních 50 let se zvýšil počet obyvetl Malawi z 4 milionů na 15 milionů.

 

Madagascar

Na Madagascaru se necestuje snadno, jen několik hlavních silnic je asfaltových,ale každoroční deště od ledna do března jejich povrch velmi ničí a mnoho částí ostrova se stává nepřístupnými. I v období sucha, je třeba mít auto 4x4. Lze použít lety Air Madagascar, ale jsou nespolehlivé a často mění nebo ruší lety.

 

Mali

Mali patří ke kulturním centrům Afriky, Grand Mosque v Djenné je největší hliněná budova na světě,koná se tu i trh každý týden. Animističtí Dogonové a jejich zvláštní stavby na úpatí pohoří Bandiagara. Legendární město Timbuktu,tajemná středověká stavba mezi řekou Niger a Saharou. Mali se také může pochlubit nádhernou hudbou.

 

Mauretánie

Cestovat po železnici v Mauretárnii,která spojuje Nouadhibou s důlním městem Zouérat je nezapomenutelným zážitkem.. Jižně od nekonečných dun Západní Sahary leží Mauretánie,která má velikost jako Francie a Německo, ale žije tu jen 4 miliony obyvatel. Chudoba,neexistující infrastruktura,únosy, to je důvod, proč se do této země nejezdí,

 

Mauritius

Dva nejoblíbenější nápoje na Mauritiu jsou rum a čaj.

 

Mozambik

Vláda Mozambiku vyhlásila chráněnou oblasti 10 ostrůvků souostroví Primeiras a Segundas, je to největší pobřežní mořská rezervace v Africe o rozloze více než milionu hektarů, jež zahrnuje ložiska mořské trávy, hluboké podvodní kaňony, různé korálové útesy a mnoho vodních živočichů.

 

Niger

Agadez je legendární město, kostely a mešity jsou postaveny z bláta, setkávají se zde Tuaregové a po staletí hrálo město důležitou roli v obchodu přes Saharu. Leží přímo ve středu Sahary a stalo se branou do pouště pro mnoho turistů dříve.

 

Nigérie

Nejklidnějšími místy v Nigériii je Jos, Ibadan a Kano,oblíbené jídlo je suya (grilované kořeněné maso).

 

Konžská pánev

Konžská pánev se rpzkládá od Kamerunu, do Středoafrické republiky, Demokratické republiky Kongo, Kongo, Rovníkové Guiney a je to druhá největší pánev na světě po Amazonské pánvi. Žijí zde západní gorily nížinné,které tráví čas na stromech a živí se plody,které tvoří 80% jejich stravy. V noci si dělají společná hnízda na zemi u neproniknutelných rostlin marantaceae. Jen díky Pygmejům B´aka se dají jejich hnízda najít.

 

Pobřeží slonoviny

Cote d´Ivoire - Ivory Coast - Pobřeží slonoviny získalo nezávislost na Francii v roce 1960 a prosperovali díky vývozu kakaa a kávy. Tato frankofonní země nedávno ukončila 10 let občanské války a má co nabídnout. Hlavně je to kultura starých řemesel, písně a tance 60 etnických skupin i současná hudba, moderní umění,kavárny a restaurace.

 

Rwanda

V posledních 20 letech se Rwanda změnila z chudé země v progresivní a stabilní zemi. V NP Volcanoes byly nalezeny 4 mrtvé gorily. K jejich úmrtí zřejmě došlo kvůli špatnému počasí a neutuchajícím dešťům. Tři z nich patřily ke skupině Pablo, která žije v nejvyšších a nejchladnějších částech parku a jedno mládě patřilo ke skupině Ugenda.

 

Senegal -Senegambijské kruhy,wrestling

V Senegalu a Gambii byla objevena na území 21.000 km2 megalitická pohřebiště, je jich více než 17.000 ve 2.000 seskupeních. Byla tvořena postupně už asi 2.800 let od roku 1300 př.n.l.. Kruhy lze najít asi 4 hodiny jízdy od Banjulu, z Jangjanbureh se lze dostat taxíky do Wassu a Kerr Batch. V Senegalu lze kruhy velmi těžko najít, potřebujete auto 4x4, Kaolack asi 3 hodiny jízdy od Dakaru je dobrá základna.

 

Seychelly

Cousin Island Special Reserve zaznamenala velký nárůst hnízdích želv od 80.let 20.století. Nárůst je připisován dlouhodobé ochraně, která začala v roce 1972 na ostrově. Cousin Island je domovem i dalších ohrožených druhů zvířat.

 

Sierra Leone

I přes dlouhotrvající občanskou válku, která skončila v roce 2002, patří ekonomika Sierry Leony k nejrychleji rostoucím v Africe. Začíná se zde i probouzet cestovní ruch, i když země potřebuje ještě mnoho investic pro vybudování infrastruktury.

 

Somálsko

Republika Somaliland vyhlásila svou nezávislost ,ale mezinárodně je uznávána pouze jako autonomní oblast Somálska. Somaliland má fungující politický systém, vládní instituce ,policii a vlastní měnu.

 

Ostrov St. Helena

St.Helena má své první letiště,zatím se sem dalo dostat pouze lodí. Svatá Helena je jeden z nejodlehlejších ostrovů na světě,leží 1950 km od Angoly a 2900 km od Brazílie.

 

Svatý Tomáš a Principe

Principe je malý ostrov v Guinejském zálivu s vysokými vrcholky, hustými deštnými pralesy a bílými plážemi. Dříve zde přebývali piráti ,otroci a kakaoví baroni, dnes se změnil ostrov na ukázkový model ochrany africké přírody.

 

Súdán

Málo navštěvovaná země s bohatou historií a kulturou, zatím plná tajemství.Obyvatelé tradičně nosí imamas - turbany a jalabiyas - bílé dlouhé šaty. V zimě je v Súdánu ráno už 30 st.

 

Tanzánie

Důležité upozornění - v Tanzánii se přijímají pouze bankovky USD vydané po roce 2006. Nejlepším obdobím pro výstup na Kilimanjaro je leden, únor a září. Výstup na Kilimanjaro je pro každého nezapomenutelným zážitkem.

 

Tunisko

Ostrov Djerba je domovem jak křesťanů, tak muslimů i židů. kteří zde žiji v harmonii. Mnoho scén ze Star Wars bylo točeno v Tunisu.

 

Uganda

Nedávné sčítání goril v Ugandě prokázalo, že jejich počet se zvýšil, v roce 2006 jich zde žilo 340, nyní jich tu přebývá již více než 400, takže více než polovina goril horských z celkového poštu na světě, žije právě zde.

 

Kouzelné Viktoriiny vodopády

Když se proletíte nad vodopády nad tímto přírodním zázrakem nebo budete pozorovat východ měsíce nad dva miliony starou strží, vždy uvidíte kouzelnou scenérii. V jazye tonga jsou Viktoriiny vodpády známy jako Mosi-oa-tunya (Kouř,který hřmí). Vodopády byly přejmenovány skotským misionářem a objevitelem Davdem Livingstonem,prvním Evropanem,který je uviděl v roce 1855. Přístupné jsou buď ze Zimbabwe, městečka Victoria Falls nebo ze Zambie z Livingstone. Na obou stranách najdete dobře vybavené hotely,které mohou ubytovat až 1,7 milionů návštěvníků ročně. Nové letiště Victoria Falls přijímá i velká letadla.

 

Zambie - místa, která nelze opomenout

Zambie má dobrou sítˇ silnic a je vhodná i pro tzv. self drive, jsou zde i tábořiště. Pro každého připravíme itinerář na míru, pro dobrodruhy, rodiny, milovníky divočiny. Jednou z důležitou předností safari v Zambii je to, že jsou povolena noční safari v národních parcích. Každý itinerář po Zambii by měl obsahovat následující:

 

Zanzibar

Souostroví Zanzibar je rájem , krásné pláže,teplá voda, fascinující arabsko-svahilská kultura. Zanzibar neboli Unguja a Pemba jsou dva hlavní ostrovy z 50 ostrovů,které tvoří souostroví Zanzibar, ležící 25 -50 km od Tanzánie. Zanzibar je největší ostrov, Pemba má rozlohu asi 2/3. Každý ostrov je jiný.

 

Zimbabwe

Po delší době se Zimbabwe opět vrací na mapy cestovatelů. Zde je vyjmenováno pouze několik míst, která se opět navštěvují a stojí i za Vaši pozornost. Zimbabwe bylo dříve známo jako Jižní Rhodésie, současné jméno bylo odovozeno od města z 11.století Great Zimbabwe - Dzimba dza mabwe - znamená v jazyce Shonga - velké kamenné domy.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz