www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Tanzánie

Zajímavosti z Afriky

Důležité upozornění - v Tanzánii se přijímají pouze bankovky USD vydané po roce 2006.

Nejlepším obdobím pro výstup na Kilimanjaro je leden, únor a září. Výstup na Kilimanjaro je pro každého nezapomenutelným zážitkem.

Kilombero Valley - 400.000 ha místa Ramsar v jižní Tanzánii bylo zabráno pastevci, do 90.let minulého století zde žilo velké množství lvů, bůvolů asi 30.000 a puku 60.000 (75% cekové populace na světě). Od roku sem pastevci začali zahánět svá stáda a veškerá divoká zvířata zmizela.

Kilimanjaro dosahuje výšky skoro 6.000 metrů, je to stydlivá hora, často se halící do závoje, její jméno znamená - kilima - kopec nebo malá hora a njaro - mistní lidé. Její stín padá odpoledne za hranice Keni. Sousední hora Mount Meru leží od Kilimanjara 70 km na západ, Za jasných dní jsou vidět oba vrcholky, které shlížejí na prašnou savanu s termitišti. Místní Masajové neuznávají hranice, stejně jako divoká zvířata, jejich pohyb se řídí podle počasí, putují od boma k boma a hledají pastviny pro svá stáda. Zde pod Kilimanjarem se nebo stýká se zemí.
Kilimanjaro -5895 metrů - kilima- njaro znamená hora běloby - nejvyšší vrcholek Afriky a proto také nejnavštěvovanější, i když náročný. Nejoblíbenější je Marangu trasa ( Coca -cola) a Machame (whiskey route). U té první jsou chatky, při druhé se kempuje, Nosiči nesou všechno vybavení a jídlo, jejich mantrou je pole pole-pomalu, čím delší dobu budete stoupat, tím lépe se aklimatizujete. Výstup obvykle trvá pět dní nahoru a dva dolů a hora je stále strmější. začátek je u brány ve výšce asi 1000 metrů, pak se prochází zónou afro-horského lesa celý první den, večer dorazíte do výšky 2800 metrů, často zahaleno mlhou. Nad mokřadami pak přijde afro-alspá zona do výše 4000 metrů, s obrovskými lobeliemi. Pak následuje horská poušť do výše 5000 metrů, velmi suchá a pokrytá ledovcem. Nejvyšší bivac je Barafu ( led), pro konečný výstup budete vzbuzeni před půlnocí, je to nejnáročnější část ve výšce asi 5000 metrů a pak Vás očekává východ slunce, to není Uhuru Peak,který je ještě asi hodinu až dvě cesty,podle vybarné trasy. Je třeba mít dobré vybavení na výstup, je třeba počítat nejen s velkými teplotními rozdíly,ale i vlhkostí. Dva páry ponožek jsou nutností,stejně tak dobré rukavice. Výšková nemoc postihne i trénované jedince, je třeba proto stoupat pomalu. Další možností jsou tablety na výškovou nemoc. Doporučuje se mít přípravu na výstup. Všechny odpadky musí být sneseny dolů, jsou tu toalety a všechny zásoby musí být vyneseny nahoru. Mnoho společností nabízí výstup,ale je třeba si vybrat prověřenou firmu,která podporuje i místní komunity, Firma by měla být členem KPAP Kilimanjaro Porters Assistance Project, to je zárukou toho, že jsou nosiči dobře placeni a nezneužíváni. Spropitné se dává za služby a každý dobrý operátor Vám vysvětlí,jak bude rozděleno na konci cesty. Pokud nechcete svou výbavu vozit zpět domů, uvítají zde i její zanechání nosičům.
Nejlepší podmínky na výstup jsou od prosince do února, červenec -září jsou také měsíce sucha,ale je mnohem větší zima.
( trasy Rongai Circuit, Maramgu Rpoute, Mweka route, Machame route Shira Plateau route, Lemosho route)


Za návštěvu stojí také Mafia -kde jsou nejlepší místa na světe na potápění-korály a žraloci velrybí plus staré zříceniny na blízkém Chole Island.
Fanjove Privátní ostrov -11 km nedotčeného korálového útesu, tisíce migrujících ptáků,želvy,delfíni, velryby Ostrov můžete mít jen pro sebe.
Nejznámějším jedinečným drahokamem Tanzánie je tanzanit - drahokam, který se nachází pouze na úpatí Kilimanjara, je vysoce ceněný a vyrábějí se z něj krásné šperky.

Podvodní pokoj
je ukotven 250 metrů od ostrova Pemba, tento soukromý plovoucí ostrov je hotelovým pokojem jako ze snu. Výhled je tu na širý oceán, ložnice se nachází 4 metry pod vodou s výhledem 360° na korálové útesy a ryby v jejich přirozeném prostředí. Strávit zde noc je jedinečný zážitek. (www.themantaresort.com)

Tanzanijská turistická centrála zaregistrovala 9 nových turistických míst, která byla vytvořena místními komunitami.
1. Rau Eco and Cultural Tourism
v oblasti Moshi - Kilimanjaro, kde si návštěvníci mohou prohlédnout Rau Natural Forest a seznámit se s kulturou místních obyvatel. Také zahrnuje prohlídku vesnice, pozorování ptáků, návštěvu rýžové farmy v Mandaka - Mnono a Mabogini vesnicích, jízdy na kole k jezeru Lake Chala a Chemka Hotsprings, místní trhy.
2. Bujora Cultural Centre
leží v Mwanza, seznámení s tradiční kulturou Sukama, místní atrakce Bujora kostel, královský pavilon, tradiční obydlí a archív etnické skupiny Sukuma, pavilon léčitele a botanická zahrada, v centru jsou dva stánky s nápoji, tradiční jídla a kemp.
3. Liuli-Pomonda Cultural Tourism
leží na tanzanijském břehu Lake Nyasa (Lake Malawi) v oblasti Ruvuma, okrsku Mbinga. Lidé z Liuli nabízejí řadu aktivit pro seznámení s tradičním životem kmene Matengo z Nyasy - aktivity Pomomda skákání po skalách, plavba na kánoích, výstup na horu Livingstone a šnorchlování.
4. Meru Forest Eco-tourism
leží v severní Tanzánii na úpatí Mount Meru a blízko Arusha, v Meru lese žijí tisíce primátů, denní výlety do lesa, prohlídka vodopádů, kulturní výlety do vesnic Masajů a Meru, pozorování ptáků.
5. Kiliman Cultural Tourism
místo bylo vytvořeno za účelem seznámení návštěvníků s místní výrobou kávy u farmářů, kteří žijí na úpatí Mount Kilimanjaro. Pěstitelé kávy a jejich spolek Kilimanjaro Native-Co-operative Union (KNCU) pěstuje několik desítek let vynikající kávu Arabica. Nabízí vycházky za kávou a banány, výlety za historií kmene Chagga a prohlídku vesnice.
6. Lyamungo Cultural Tourism
vesnice v oblasi Hai, typická pro úpatí Mount Kilimanjaro, průvodci vás seznámí se svou kulturou přes jídlo a přípravu
místního piva. Vycházky na farmy, kde se pěstuje káva, pozorování ptáků, sběr léčivých rostlin používaných místními, lze si vyzkoušet, jak místní loví ryby tradičním způsobem, navštívit jeskyně, které byly používány během kmenových válek.
7. Momela Cultural Tourism
leží u jezer Momela u hranic parku Arusha NP, seznámení se životem kmene Meru, barevné ptactvo, jezera Momela, vycházky do vesnice, výstup na kopce, trekking a kempování.
8. Ukerewe Cultural Tours
Ukerewe je největší ostrov na jezeře Victoria a největší vnitrozemský ostrov v Africe. Leží 50 km severně od Mwanza - 3-4 hodiny jízdy trajektem. Obyvatelé ostrova pěstují kukuřici, sladké brambory, proso, kassavu, rýži a chytají ryby tradičním způsobem. Turisté si mohou prohlédnout 27 malých ostrůvků obklopujících Ukerewe. Prohlídka vesnice, výlet na jezero Ukara Island, plavba na kanoe, plavba na lodi, výlety po jezeře Victoria, rybaření s místními rybáři, jízda na kole a tradiční vaření.
9. Kisesa Eco and Cultural Tourism
nachází se v oblasti Mwanza, 17 km od centra po cestě do NP Serengeti, turisté mohu bydlet u místních, zůčastnit se tradičních kouzel, navštívit projekty místních komunit, jet na kole na Maghaka Hill, navštívit Bujora Sukuma Museum, Kageye historické místo, další aktivity jsou rybaření ve vesnici Kayenze a plavba na lodi buď na ostrov Bezi nebo Defu po jezeře Victoria. Místo také přijímá dobrovolníky na práci ve zdravotnictví, sirotčincích, místních školách.

Selous Game Reserve- nyní Nyerere NP drsný terén,obrovská velikost, to je jedno z mála míst,kde se můžete cítit opravdu sami v divočině. Selous je větší než Švýcarsko, 50.000 km2 -je to největší chráněná oblast v Africe.Park je pojmenován po anglickém lovci Fredericku Cortneney Selousi,který zde zemřel během 1. světové války, V roce 1896 německý guvernér Hermann von Wissmann vyhlásil park chráněnou zónou, v roce 1905 se stal park Selous loveckou rezervaci a v roce 1982 se dostal ba seznam UNESCO. Přes park protéká řeka Rufiji ( 600 km ),která má dostatek vody i v období sucha,loví se tu tigerfish, můžete jezdit na lodi,jezdit na safari autem nebo chodit pěšky. Park je vyhlášený velkými smečkami psů hyenových,ale i mnoha dalšími druhy zvířat(sloni, žirafy, nosorožci - asi 3000 kusů, Můžete zde chodit celé dny, aniž byste počkali člověka, jen zvířata. Vynikající možnosti safari bez lidí.
Doletět se sem dá z Dar es Salaam nebo dojet,ale cesta je to dlouhá až 14 hodin. Nabídka ubytování je zde rozmanitá,Selous je nádherný park celoročně,ale je dobré se vyhnout dubnu a květnu, kdy některé kempy zavírají. Nejlepší období je od června do října.

Migrace v Serengeti - během ní se 1,7 miliónu pakoňů ,300.000 zeber ,400.000 gazel Thompsonových,12.000 elandů soustředí u břehů řeky a snaží se jí přejít na druhou stranu, aby se dostaly na místa s lepší pastvou. Park má rozlohu 14.765 km2. V Serengeti vrcholí sezona od února do dubna, kdy pakoně rodí své potomky v oblasti Ndutu. Narodí se 300.000 - 400.000 mláďat během dvou až tří týdnů, je to období, kdy jsou také velmi aktivní predátoři. Přechod řeky Mara probíhá od července do října,ale příroda je nevyzpytatelná. Severní část Serengeti je úžasná celoročně,kromě období dešťů v dubnu a květnu,kdy je tu hodně bahna a tráva je vysoká,ale přesto se sem jezdí turisté, aby viděli jak pakoně několikrát za týden přecházejí řeku Mara.. Serengeti leží 325 km od Arushe a cesta trvá asi osm hodin minimálně.od brány Naabi Hills Gate je to dlouhá cesta do severního sektoru u řeky Mara, takže je nutné přespat v Seronera Valley. Dá se také letět z Arushe na Kogatenge Airstrip. Migrace probíhá ve směru hodinových ručiček,podle deště v lednu a únoru jsou stáda na jižních pláních,kde se rodí mláďata,na konci března,když pláně vysychají se přesouvají pakoně na západ,pak západním koridorem na sever, přecházejí několik řek včetně Grumeti a Mara, i když mají velkou úmrtnost po cestě, je to jen malé procento z toho, kolik se jich každoročně narodí. V srpnu přecházejí do Masai Mara, což je jejich nejsevernější cíl,jsou přitahováni pastvou, pak na konci října,když začne pršet se zase vydají na jih přes východní část s porosty stromů ak se dostanou do oblasti s nízkou trávou,kde se pakoně rodí. Takový je tedy cyklus migrace.

Lake Natron je jedna z posledních autentických destinací v Tanzánii. V blízkosti je sopka Ol Doinyo Lengai, posvátná hora Masajů,která naposledy vybuchla v roce 2007. Lake Natron má rozlohu 1000 km2 a táhne se od keňských hranic, žijí zde 2 miliony plameňáků, oblast je domovem Masajů,ale také velkých stád zeber,pakoňů a dalších zvířat. U tohoto sodného jezera se žije ještě tradičním způsobem, ale moderní životní styl sem proniká stále více. Alkalická voda jezera je agresivní. K jezeru se dojede asi za 5 hodin z Arushe, ubytovat se dá v Moivaro Lake Natron Tanted camp nebo se tu dá kempovat,případně v rustikálním Halisi Camp. Oblast je to horká a suchá po celý rok, nejchladnější měsíce jsou od června do srpna,prší tu obvykle v listopadu, největší počet plameňáků tu bývá od října do prosince.

Odlehlý park Ruaha je pravým skvostem centrální Tanzánie. Nenajdete zde určitě mnoho aut,ale mnoho lvů. Odlehlost a velikost parku Ruaha jsou jeho hlavními lákadly. Je tu údajně největší populace lvů v Africe, asi 2000 jedinců,což je 10 % celosvětové populace lvů.žije tu i asi 200 gepardů.levharti, asi 500 psů hyenových, hyeny. Nedotčená příroda ,zvlněný terén, v nejnižším bodě leží ve výšce 750 metrů nad mořem a v nejvyšším na planině Isunkaviola Plateau v nadmořské výšce 1868 metrů. Teplota je tu nižší než např. v Selous. Park má rozlohu 22.220 km2, druhý největší park v Africe, přilehlé rezervace jsou Rungwe na severozápadě a Kizigo na severu rozšiřují ekosystém na 45.000 km2. V parku Ruaha se habitaty stále mění -pobřeží řeky,bažiny,travnaté pláně, akácie a stále zelené lesy. Roste tu více než 1650 druhů rostlin -30 metrů vysoké palmy,divoké olivy,tamaryšky , fíky a hlavně baobaby, některé jsou staré 1000 -2000 let. Najdete tu asi 578 druhů ptáků. Ubytování je soustředěno v jižní části parku u tří řek - Great Ruaha, Mwagusi a Mdonya. Ruaha národní park je součástí Rungwa-Kizigo-Muhesi ekosystému.
Jméno Ruaha pochází ze slova kmene Hehe "iuvaha" což znamená řeka. Oblast byla dříve na trase arabských karavan a později objevena průzkumníky Burtonem a Speke. Nejlépe se sem dostanete z Dar es Salaamu a pak malým letadlem, autem je to 620 km z Daru a cesta trvá více než 10 hodin. Jsou tu turistické chatky u hlavní přistávací plochy, Ruaha River lodge leží přímo u řeky, menší je Mwagusi Safari camp u řeky a Mdonya Old River Camp a další možnosti ( Ikuka s krásným výhledem ve výšce 1069 metrů). Období sucha je zde od května do začátku listopadu je ideální pro návštěvu,v hlavním období dešťů leden a únor -může být vlhko,ale park je velmi krásný v tuto dobu. V Riaha žije asi 10 % populace lvů v Africe( Ruaha Carnivore Project). V této oblasti žijí kmeny Masajů a Barabaig, jejichž hlavním zdrojem obživy je chov dobytka a proto zde dochází k častému konfliktu mezi divokými zvířaty a lidmi. Tradičně u těchto kmenu když se chlapec stával mužem, musel ulovit lva, nyní se i toto mění a z mladých mužů se stávají Lion Defenders. Práce nadace RCP se tu již zúročuje. Park Ruaha má rozlohu 20.226 km2 a patří k nejméně prozkoumaným, Jméno Ruaha ze starého slova He-he -Ruvaha- stará řeka, která nikdy nevysychá. Z Jongomero se dojede do centrální části k letišti Msembe,krajina je tu rozmanitá, nazývá se také Little Serengeti, V parku a u parku je jen 10 lodgí, a návštěvnost je velmi nízká, 90 % parku je nedotčených. V parku kromě slonů,levhartů,hyen,žiraf at dalších zvířat žije i 574 druhů ptáků. Do NP Ruaha se dá dojet po silnici z Dar es Salaamu,ale je to dlouhá cesta, takže se sem hlavně létá, Nejsušší měsíce jsou od května do listapdu, od ledna do června je buš zelenější a pozorování ptáků je nejlepší od prosince do dubna. Většina lodgí leží na jihu parku, některé nabízejí pěší safari. ( Jabali ridge např.).Udzungwa Mountains národní park
Dojede se sem z Mikumi po Tanzam Highway - A7 spojující Dar es Salaam se Zambií, odtud pak 60 km najih přes Ifakara road na 35 km širokou záplavovou pláň Kilombero Valley, zemědělskou oblast napájenou prameny z hor Udzunwas, krahina přimoná oblast Morogoro na úpatí Ulugurus a Lushoto v Usambaras pohoří. Pěstuje se zde cukrová třtina,je tu několik mostů a hydroelektrárna Kidatu. Východní strana pohoří je strmá. Ve vesnici Mangu´ula je hlavní brána národního parku. - ubytování Hondo Hodno Udzungwa Forest tented camp, hondo hondo znamená zoborožec ve svahilštině. Park leží mezi Morogoro a Iringa,jsou zde vrcholky s hustým lesem a častým deštěm, je součástí Eastern Arc Mountains pásma - kde se nachází Pare,Usambara,Uluguru, Ukaguru, Undzungwa a Rubero pohoří, která jsou od sebe oddělena a proto se nazývají horské ostrovy. Udzungwa je jediný park v oblasti kromě Amani natzre reserve v Usambaras. Park je ohraničen řekou Ruaha na severu a Kilombero Valley Floodplain na jihovýchodě, má rozlohu 1990 km 2, asi pětina z celkové rozlohy pohoří Udzungwa, park byl založen v roce 1992 nizozemským princem Bernhardem. Les je tu celkem nedotčený a leží v nadmořské výšce od 250 m nad mořem Kkilombero Valley- až po nejvyšší horu Luhombero -2579 metrů. Spadne tu 200-2500 mm srážek, je tu neuvěřitelná botanická diversita. 2500 druhů stromů a rostlin, 25 % z nich endemických, žije tu 400 druhů ptáků, desitka druhů primátů a mnoho ohrožených druhů zvířat, 539 druhů motýlů a dalších živočichů. V parku nejsou silnice, ale jen stezky pro pěší různé náročnosti a délky od hodinové vycházky až po třídenní trek. Asi 500 metrů od brány leží Prince Bernard Falls, půldenní trek lze podniknout k Sanje Falls asi 183 m dlouhé vodopády., jsou tu různé vyhlídky a lze vidět i pohoří Mbarika v Selous 100 km daleko. Další možnosti jsou trasa k Njokamoni Waterfall,kde se dá plavat, třídenní trek 38 km Mwanihana na vrcholek 2150 m, delší pak 4 -5 dní 65 km dlouhá trasa Lumemo Trail z Ifakara. Park leží asi 380 km od Dar es Salaam po A7, v Mikumi pak se dáte na silnici B127 -60 km do Mangu´ula vesnice,kde je brána Msosa, dá se sem dostat i dala dalas, z Mikumi se dělají i jednodenní výlety. V parku jsou tábořiště, lodge Hondo Hondo, ve vesnici Mang´ula chatky a tábořiště., další možností je Udzungwa Falls lodge směrem ke Kidatu. Park lze navštívit celoročně,období sucha je od června do října, větší deště v listopadu a prosince a od března do května, v té době mohou být stezky kluzké. Na trek je se třeba dobře vybavit, na večer se hodí i bunda.


Arusha
leží na jižní starně úpatí hory Mount Meru v severní Tanzánii. Arusha vznikla ve 30.letech 19.století jako masajské obchodní centrum a pak se stala německou vojenskou základnou od roku 1896 a britským administrativním koloniálním centrem po 1. světové válce. Dnes žije v Arushe 1,7 miliónu obyvatel a je hlavním městem safari průmyslu v Tanzánii díky své poloze jako výchozí místo pro severní okruh. Ulice jsou stále plné safari aut s turisty. a z letiště odlétají malá letadla ,která dopravují klienty do luxusních lodgí. Dá se tu pobýt den či dva nebo si zde odpočinout po náročném safari, navštívit tržiště a obchody Mnoho obchodů nabízí vzácný kámen tanzanit,který se doluje pouze v oblasti Kilimanjara a byl objeven v roce 1967. Můžete si koupit šperky s certifikátem. Dále se tady můžete podívat i na různou řemeslnou výrobu v Shanga-Elewana Coffe lodge,kde se učí foukat sklo,tkát, vyrábět šperky. dát si zde kahawa(kávu ve svahilštině),poobědvat v restauraci Jikoni (kuchně). 3 km na západ o centra leží Cultural heritage center, kde si mlžete koupit kvalitní suvenýry -řezby,korále,malby,hudební nástroje,výrobky z kůže,tanzanity a koření ze Zanzibaru. Maserani Snake park na cestě na severní okruh 25 km na ápad od Arushe,kde jsou vzácné druhy hadů a plazů, můžete se tu seznámit se životem masajů, je tu bar a kemp. V Arushe lze zajistit návštěvy vesnic a farem - Tanzania Cultural Tourism Programmes.
Nejbližším parkem je Arusha národní park -25 km na východ po Moshi road (A23), kde jevelká diversita habitatů-jezera,krátery,lesy,mnoho rostlin a zvířat, také zde začíná výstup na Mount Meru -4565 m- druhá nejvyšší hora Tanzánie, výstup trvá tři dny.
National Natural History Museum Arusha najdete na severním konci Boma Road, ve staré německé budově postavené v roce 1900, zde jsou uloženy archeologické vykopávky prvních humanoidů objevené v Olduvai gorge v severním Serengeti( přejmenováno na Oldupai Gorge),kde paleontologové Louis a Mary Leakey pracovali více než 40 let.
Centrální tržiště - je u Sokoine Road, je to velice rušné tržiště,kde najdete vše od čertsvého ovoce a zeleniny,po nářadí,nádobí,korále,řezby, kikoie a další, vždy je třeba smlouvat.
najíst se lze v Machweo v Onsea House,asi 5 km na východ od centra,patří k nejlepším restauracím v Arushe, další restaurace jsou Bacchus ´ Restaurant v Arusha Coffe lodge, Georgeś Tavern na ulici Haile Selassie - řecká, Picasso Cafe -na oběd - sendviče, sushi atd. v AfricCafé Coffe House si můžete dát dobrý zákusek vedle informačního střediska turistické centrály na Boma road.
Letiště Kilimanjaro leží 40 km na východ od Arushe a 55 km na západ od Moshi, letiště Arusha 9 km na západ od města. V Arushe je celoročně teplo a slunečno, hlavní sezona je od prosince do února a od července do listopadu.V Arushe je mnoho možností ubytování od hostelů po pěkné hotel. Např. The African Tupli s bazénem a restaurací, malé penziony a venkovské hotely jsou na předměstí ( např. Arusha Coffee Lodge).

V blízkosti hory Božské hory- Ol Doinyo Lengai leží zapomenutá kaldera kráteru Empakaai s plameňáky.

Tarangire národní park je šestý největší park v Tanzánii, často opomíjený návštěvníky. V savaně rostou baobaby a parkem protéká řeka Tarangire ,jsou tu různorodé habitaty od savany po mokřady, žije u nespočetné množství slonů, žiraf,zeber,buvolů v parku o rozloze 2850 km2. Vidět tu můžete i gerenuky a přímorožce,500 druhů ptáků. je to jedno z nejlepších míst v Tanzánii na pěší safari. V období sucha se mnoho zvířat shromažďuje u Minyonyo Pools. V parku je několik možností ubytování Tarangire Ndovu nebo Tarangire Safari lodge,Oliver´s camp na jihu u Silale mokřad. Nejlepší doba pro návštěvu je od srpna do října v období sucha.

Arusha národní park
I když je často opomíjen, určitě stojí za návštěvu. Leží na východním ubočí Mount Meru (4566m), druhé nejvyšší hory Tanzánie, jen 30 minut od centra města Arusha a vyznačuje se velkou biodiverzitou. Žije tu množství ptáků -400 druhů, na kajaku lze jezdit po jezeře, Park má rozlohu 532km2 ,jsou tu termální prameny, všude je dostatek vody, tropický prales,v ýše pak horská krajina ses skálami. Je to posvátné místo kmene Meru. Ubytovat se tu dá v Hatari lodge, která má svůj zvláštní charakter. Kromě safari v autě, zde můžete chodit i pěšky, jezdit na kajaku po jezeře Momelia, podívat se na vodopády. Výstup na Mount Meru je technický a je třeba si najmout průvodce a nosiče. Na hoře jsou chatky, výstup lze podniknout za 4 dny. Nejlepší je park navštívit v období sucha od června do listopadu.

Saadani národní park
patří k dobře utajeným místům v Tanzánii. Je to jediné místo .kde můžete kombinovat zážitky z buše a od moře.
Sloni často chodí na pláž . Park má rozlohu 1100 km2 a jezdí sem jen málo turistů ,podél pobřeží jsou korálové útesy, na pláže snášejí karety vejce, mláďata se rodí od července do září. Pobřeží charakterizuje mangrovový les kolem řeky Wami river. V parku žije asi 30 druhů velkých savců, ale také plazi, krokodýli, ptáci. Park vznikl v roce 2005 a od té doby zde roste i počet zvířat, Dostat se sem dá po zemi nebo letecky, ubytování v Simply Saadani Camp - dřevěné chatky s výhledem na oceán ,kombinovat lze s kempem Bab´s Camp. Je to celoroční destinace, někdy v období dešťů jsou cesty těžko průjezdné od dubna do května, nejlepší doba je od června do srpna.

V Arushe Coffee lodge sídlí dílna Shanga ( svahilsky) korálek), která zaměstnává více než 60 lidí s postižením a vytvářejí zajímavé výrobky z recyklovaných materiálů, které se velmi dobře prodávají. Kromě látek, tu najdete i malby Tinga tinga, výrobu bižuterie,která využívá tradiční masajské techniky. Také se tu fouká sklo.


Gombe NP
Výzkumý projekt šimpanzů zde započala Jane Goodall již v červenci roku 1960. ( Gombe Stream Reseach Centre), jejím hlavním cílem bylo porozumět lidem při studiu divoce žijících šimpanzů. Zjistila, že lidé mají mnohem více společného s ostatními živočišnými druhy,než se doposud myslelo.( The Shadow of Man ) Do parku se dostanete pouze po jezeře -dvě hodiny plavby z Kigoma na dhow. Ikonou mezi rangery je zde Sixtus, velice vzdělaný a se širokým rozhledem., Když jdete za šimpanzi ,musíte si vzít roušku a udržovat od nich odstup 10 metrů, nedotýkat se jich a nekrmit je, Maximální počet návštěvníků je 30 denně. Jane Goodall zjistila, že šimpanzi se nachají nalákat na banány atak se k nim dostala velmi blízko, měla je i pojmenované. Dodnes se rodiny pojmenovávají podle abecedy. Většina šimpanzů v Gombe je habituována, žije jich tu asi 90. Nejbližší park se šimpanzi je Mahale, asi 100 km vzdálený. V Mahale žije asi 700 jedinců ve 14 komunitách- z nich je skupina M habituována. ( Ubytování Mbali Mbali Gombe a Mbali Mahale lodge).

Kráter Ngorongoro je ikonickým místem Tanzánie a milovníků safari. V největší kaldeře na světě, hluboké 600 metrů žije obrovské množství zvířat. Zvířata se však dají vidět i v okolní oblasti Ngorongoro Conservation Area ( NCA),která se táhne až k jižní Serenget, na sever od kráteru do oblastu Ndutu, kde probíhá migrace pakoˇbů od ledna do března. Na jihu od kráteru se nachází Ngorongoro Highlands,kde není tolik zvířa, ale setkat se tu můžete s masajskou kulturou a kávovníkovími plantážermi. Samozřejmě, že nejvíce přitahuje návštěvníky kráter,který je široký jen 20 km a proto je sem i relativně vysoký vstup, aby zde nebylo příliš mnoho lidí. Většina turistů zde stráví 6 hodin s ubytováním v této oblasti. Je to dostatek času na průzkum kráteru. K tomu se navíc přidává návštěva Emkakai kráteru nebo Lake Eyasi. Ubytovací možnosti lze rozdělit do dvou kategorií: ty které jsou na hraně kráteru a ty které jsou v Ngorongoro Highlands kolem Karatu. Pokud chcete být v kráteru mezi prvními ráno, je třeba se ubytovat na hraně kráteru. V oblasti Vysočiny Ngorongoro jsou také krásné možnosti ubytování, ale cesta do kráteru pak trvá 20-60 minut. Většina lodgí nabízí all inclusive nebo full board servis. Pokud tedy máte ubytování s plnou penzí, čím více lidí jede v autě, tím je cena nižší. Na hraně kráteru je jenom 6 lodgí : Andbeyond Ngorongoro Crater lodge- nejekoničtější hotel,30 luxusních suit s výhledem na kráter, all inclusive. Ngorongoro Serana safari lodge - je součástí velkého řetězce a je tu 75 pokojů -514 USD na osobu. Rhino lodge -140 USD na noc na osobu je nejekonomičtější varianta ubytování, je tu 24 pokojů s výhledem do hustého lesa. Lemala Ngorongoro - v lese akácií, v blízkosti brány Lemala na východní straně hrany kráteru, není používána dalšími operátory příliš často. je tu devět vybavených stanů, ale cena je vysoká all inclusive 940 USD na noc na osobu. Entamanu Ngorongoro -7 krásných pokojů s nádherným výhledem jak na kráter tak na Serengeti, Nabízí se procházka po hraně kráteru (1060 USD / osoba all inclusive). Ngorongoro Sopa lodge - velký hotel s 97 pokoji, postaven an nejvyšším místě okraje kráteru, krásné výhledy na kalderu (cca 341 USD na osobu ). ( ceny v hlavní sezoně ).
Ve Vysočině Ngorongoro je možností více : Plantation lodge -velmi luxusní (305 USD), výborné jídlo, krásné pokoje, příjemná atmosféra. Neptune Ngorongoro Luxur lodge -300 USD ,stylový hotel, 20 dřevěných domlků s ohništěm a terasou. Ngorongoro Oldeani Mountain lodge - velké pokoje,luxusní hotel -390 USD. Tjhe Retreat at Ngorongoro -hotelový resort,krásné zahrady, aktivity na místě - horská kola,čtyřkolkyatd. (282 USD),klimatiozvané pokoje. Ngorongoro Farmhoouse - 52 chatek na p´plantáži s kávovníky, nedaleko brány do kráteru (227 USD),ale autentické a milé místo na ubytování, The highlands -velmi drahé (1058 USD),8 luxusních stanů s výhledem do lesa ,vynikající jídlo,asi hodinu od kráteru, vhodné i pro návštěvu jiných míst. Gibbs Farm -farma, kde se pracuje, starý koloniální styl, 17 domků a dva domy, velmi příjemná autentická koloniální atmosféra (525 USD). Kitela lodge - sesterská lodge Ngorongoro Farm,20 domků v koloniálním stylu v krásných zahradách (337 USD). Elewana The Manor at Ngorongoro- koloniální budova,pokoje jsou obrovské a je tu vynikající jídlo -745 USD, patří k nejdražším

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz