www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Mnoho lidí jezdí do Afriky hlavně za divokými zvířaty, ale i zde najdeme stopy historie, stará kulturní střediska, staré ruiny. Mnoho historie přežilo pouze v ústním podání, některá místa a artefakty se zde však zachovaly. Historii můžeme sledovat od počátků lidstva po apartheid.
Populace kontinentu roste velmi rychle,předpokládá se, že v roce 2100 bude žít v Africe 40 % celosvětové populace,což představuje obrovský tlak na přírodní zdroje. V roce 2015 žil v Africe jeden bilion lidí.

 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 

Dějiny a lidé - Pobřeží slonoviny

V roce 2010 žilo v Abidjanu 4,1 milionu lidí, v roce 2025 to může být 7 milionu obyvatel.

 

Dějiny a lidé - Alžírsko

Alžírsko bylo dlouho mimo mapu cestovatelů z důvodu občanské války mezi ozbrojenými islámskými skupinami a armádou. Pomalu se země otvírá návštěvníkům a odhaluje své poklady. V zemi jsou archeologické poklady a nádherná přírodní místa. Část alžírské Sahary patří k nejkrásnějším - krásné duny, skalní formace. Tuaregové patří k nejzajímavějším obyvatelům země, dodržují starodávné tradice bez styku s moderním světem. Alžírsko bylo obýváno stejně jako Maroko po tisíciletí.

 

Dějiny a lidé - Angola

Pro většinu cizinců znamená Angola krvavé války, diamanty a ropu. Zemi však nesmíme podceňovat, Angolané jsou sice bojovníci, ale také mají rádi klid a pohodlí. Hlavním jazykem je zde portugalština, která je ideální pro zpěv, Angolané milují hudbu a tanec (tanečníci kizomba). V Angole jsou tři hlavní etnické skupiny: Ovimbundu, kteří tvoří asi 37% obyvatelstva a žijí na jihu a centrální vysočině. Mbundu - asi 25%, obyvatelstvo, které žije kolem Luandy a na východě, na severu žije skupina Kongo asi 13%. V zemi žije ještě asi 80.000 Portugalců, jejichž kořeny spadají do koloniální doby.

 

Dějiny a lidé - Benin

Dějiny a lidé - Benin

V období třistaleté nadvlády Dan-Homeyjského království, které vzkvétalo díky obchodu s otroky, panovníci postupně vystavěli ve městě Abomey krásné paláce (jižní část země, region Zou). Každý král vždy nechal vybudovat nový palác vedle starého. Když Francouzi v roce 1892 napadli Abomey, byl zde tucet paláců, nyní jsou Královské paláce Abomey zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je to fascinující místo, kde se procházíte mezi domy z hliněných cihel, barevnými chrámy a unikátními panovnickými rezidencemi. Určitě stojí za to návštěva hrobu krále King Glele se sousedními hroby jeho 41 nešťastných manželek pohřbených zaživa. V muzeu se podívejte na trůn krále Ghezo, postavený na lebkách lidí, symbol jeho vítězství nad slabšími lidmi.

 

Dějiny a lidé - Botswana

Dějiny a lidé - Botswana

Původní obyvatelé dnešní Botswany - Sanové (Křováci), kočovní lovci a sběrači divokých plodin a pastevečtí Khoikhoinové (Hotentoti) tvoří již jen malou část populace. Východní část země obývají převážně bantuští Tswanové. Prvními evropskými příchozími byli britští misionáři, kteří sem na začátku 19.století pronikali z jihu. Ve 20.letech minulého století sem přicházeli Ndebelové a další kmeny pod tlakem výbojných jihoafrických Zuluů. V roce 1835 Búrové, potomci holandských usedlíků, kteří přišli do Jižní Afriky v 17. století, začali osidlovat jižní oblasti země. Objevení zlata ve východní části vyvolalo mnoho územních konfliktů. V roce 1884 Britové z podnětu Cecila Rhodese (1853 až 1902) obsadili celou zemi a v roce 1885 zde vyhlásili britský protektorát Bečuánsko. To přetrvalo až do vyhlášení úplné nezávislosti v roce 1966. Zákonodárnou moc má čtyřicetičlenný parlament. Většina poslanců je volena přímo na dobu pěti let. Patnáctičlenný poradní orgán kmenových náčelníků se podílí na řešení etnických a ústavních problémů. V zemi žije osm hlavních etnických skupin, ale Tswanové tvoří 3/4 populace, která ze 3/4 žije na venkově. Jazyk tswana a angličtina jsou oficiálními jazyky. Většina lidí obývá úzký pruh území na východě, pouze 25% z nich žije ve městech.

 

Dějiny a lidé - Demokratická republika Kongo

V zemi žije 200 etnických skupin. Čtyři největší kmeny tvoří 45% obyvatelstva a jsou to Mangbetu-Szande, Kongo, Mongo a Luba. Dřevořezba, tradiční i moderní tance a písně hrají důležitou roli v konžské kultuře, která je silně založena na tradicích. V zemi je několik muzeí, která uchovávají památky různých obyvatel země, hlavní jsou v Kinshasa a Lubumbashi. 70% obyvatelstva jsou křesťané (50% římsko-katolického vyznání a 20% protestantů), 10% muslimů a tradiční víry. V roce 2010 žilo v Kinshase 8,4 milionu lidí, v roce 2025 to může být 14,5 milionu obyvatel.

 

Dějiny a lidé - Egypt

Údolí Nilu Tropické vody a nánosy bahna nejdelší řeky na světě, zde umožnili obyvatelům starého Egypta vybudovat první zemědělskou společnost a jedinečné archeologické poklady dynastií faraonů, které jsou vystaveny podél Nilu. Nejstarší památky leží na severu u starého města Memphis a Cairo, kde se nachází obrovské pyramidy v Gize a Velká sfinga. Dále na jih leží Luxor, místo chrámu Karnak s velkou Hypostylovou chodbou, jejíž sloupy se tyčí do nebe jako žulový les a dále posmrtná obydlí 60 hrobů faraonů - včetně Tutanchámona a Hatshepsuta. Dále na jih leží Asuánské jezero, chrám Abu Simbela - asi nejimpozantnější stavba na jih od Cairo. Vstup do chrámu je hlídán obřími sochami Ramsese II. a jeho ženy. Prohlídku je třeba vždy provést za doprovodu místních, některé části země jsou nebezpečné. Místa kolem Cairo lze navštívit za den až dva, celý týden se doporučuje na jihu u Luxoru a Abu Simbel.

 

Dějiny a lidé - Etiopie

Etiopie je známá jako kolébka lidstva, země legend spojená s historií královny ze Sáby, která přišla do Jeruzaléma navštívit moudrého krále Šalamouna. Po návratu porodila Menilika I., který založil v Etiopii šalamounsku dynastii. Axumitské království, které se datuje do doby 300 let př.n.l., bylo velmi silné a kontrolovalo i Jemen. Král Susenyous byl prvním panovníkem, který přijal křesťanství. Pak se dostala k moci dynastie Zagwe a během její vlády bylo postaveno mnoho památek, mezi nejznámější patří skalní kostely Lalibela. V 1. století vznikl v severní Etiopii státní útvar Aksúmské říše, která ve 4. století přijala křesťanství. Spojení s Evropou přerušily v 7.století muslimské výboje. Až do poloviny 15.století, kdy se etiopští mniši pokusili navázat styky s Římem, věříc, že jsou potomky legendárního vládce kněze Jana, měli Evropané o Etiopii minimální znalosti.

 

Dějiny a lidé - Gabon

Gabon má rozlohu 267.688 km2, největší a hlavní město je Libreville. Gabon získal nezávislost na Francii 17.8.1960, na začátku 90.let 20.století zavedl Gabon novou demokratickou ústavu, která umožnila transparetní volební proces a reformovala mnoho státních instittucí. Gabon má malý počet obyvatel asi 1,5 miliónu, bohaté přírodní zdroje, zahraniční privátní investice, politickou a ekonomickou stabilitu, patří k nejvíce prosperujícím zemím Subsaharské Afriky.

 

Dějiny a lidé - Gambie

Většina obyvatelstva v Gambii jsou muslimové. Náboženský svátek Ramadan je postní měsíc, kdy většina muslimů přinejmenším ve dne nejí a nepije.

 

Dějiny a lidé - Ghana

V královském paláci v druhém největším městě Ghany - Kumasi se každých šest týdnů obvykle v neděli koná slavnost - ašantský král - Asantehene přijímá navštěvníky a náčelníky. Tato událost se nazývá adae, je velmi spektakulární, hodně se tu bubnuje, zpívá a tančí. Každý je oblečen do nejlepších šatů - kente - velmi barevný oblek, náčelníci jsou pod slunečníky, které nesou služebníci. Přítomnost turistů je vítána. Kdy se koná adae můžete zjistit v turistické kanceláři v National Culture centre - událost je vždy podle kalendáře Akan - 9 měsíční se 42 dny. Každý třetí rok se vypustí jeden měsíc, aby došlo ke sladění s gregoriánským kalendářem.

 

Dějiny a lidé - Guinea Bissau

Současné území bylo říší Kaabu,které patřilo k malijské říši, některé části království se zachovaly až do 18.století. Portugalci první kolonizovali pobřeží a v 17.století začal trh s otroky, většina úzení zůstala do 19.století neprobádána.

 

Dějiny a lidé - JAR

K nejstarším městům v zemi patří Swellendam s krásnou kapsko-holandskou architekturou (z roku 1746), stará misijní stanice s dvojími hodinami. Jedny jsou pevně nastaveny na čtvrt na jednu. Sousední Barrydale jsou zemědělská místa Overbergu - rustikální restaurace s výborným jídlem. Hogsback, nad Alce v pohoří Amathole leží pohádkové město, kde trávil čas i JRR Tolkiien, žijí zde umělci a alternativní léčitelé, Wizard Sleeve inn, Fairy Ream Garden a labyrint.

 

Dějiny a lidé - Jižní Súdán

Samostatný stát vznikl teprve v roce 2011, jako 196 stát na světě. Hlavou státu (2011) je Salva Kiir Mayardit, hlavním město: Juba, počet obyvatel se mění od 3 do 8 miliónů, oficiální jazyk - arabština a angličtina. Rozloha země 640.000 km2. Asi 14% rozlohy tvoří národní parky a rezervace a lesní rezervace.

 

Dějiny a lidé - Kamerun

V západní anglofonní oblasti Kamerunu, kde jsou krásné lesy, pastviny, jezera a řeky - místní komunity jsou vedeny králi, jejichž titul je dědičný a jsou vysoce uznáváni. Impozantní dřevěný palác je místo, kde žijí tito králové - fonové a jejich velká rodina a personál. Palác Fundong je fascinující, vypadá jak středověká stavba. Místní fon mluví přes tlumočníka. Fon z Bali má německé vzdělání, rád vám nabídne své vyhlášené palmové víno. Fon z Bafut, Abumbi II. vládne nad ostatními fony v oblasti. Je ještě relativně mladý, ale má již 55 manželek, jeho otec jich měl 152. Dostane se Vám zde královského přijetí a mnoho zábavy během dubnového obřadu sekání trávy, kdy se z této trávy pak opravuje střecha paláce. Obvykle se při tomto obřadu velmi hoduje a konzumuje množství palmového vína.

 

Dějiny a lidé - Keňa

Před sto lety neexistovalo žádné město se jménem Nairobi, toto místo bylo na okraji lesa, kde žilo mnoho zvířat. Město vzniklo v roce 1899, když jej založili inženýři, kteří se podíleli na stavbě železnice. V roce 2010 žilo v Nairobi 3,2 milionu lidí, v roce 2025 to může být už 6,1 milionů obyvatel.

 

Dějiny a lidé - Komory

Historie Komor je již pozvánkou na cestu. Již od nepaměti tyto ostrovy fascinovaly dávné sultány, ale také Féničany, Egypťany a Syřany. Sultán Tibe Ahmed řečený Mouigni mkou (vládl 1813-1867), zemřel v Moroni v roce 1875. Královna Djoumbe Fatima de Moheli. Na začátku 16.století sem přišli arabští obchodníci z Východní Afriky, černí Bantuové a Indonésané se usadili na Komorech. Od 13. do 16.století sem přicházeli Syřané. Zavedli instituci sultanátů, která zůstala politickým systémem až do kolonizace v 19.století. V roce 1886 se staly Komory protektorátem a pak francouzskou kolonií v roce 1912. Vnitřní autonomii získaly v roce 1961, 6.7.1975 byla vyhlášena nezávislost.

 

Dějiny a lidé -Libérie

Libérie je nábožensky rozdělena, asi 80% obyvatel vyznává křesťanství a velké množství lidí praktikuje tradiční víry, které jsou komplexní a fascxinující. I ty co vyznávají křesťanství a islam, velice často se uchylují k tradiční víře,která je tu hluboce zakořeněna.

 

Dějiny a lidé - Lesotho

Náčelník Sothů Mšwešwe (asi 1786-1870) se na začátku 19. století rozhodl požádat raději britskou vládu o vytvoření protektorátu nad svým kmenem, než aby ho vystavil nebezpečí pokoření kmenem Zuluů, či z druhé strany expandujícími Búry. Roku 1871 byla země připojena ke Kapské provincii, ale po vzpouře proti tomuto rozhodnutí se v r. 1884 stala britským protektorátem pod názvem Basutsko. Lesotho se stalo nezávislým královstvím v roce 1966. Když v roce 1970 zvítězila ve volbách opoziční Kongresová strana, vyhlásil tehdejší ministerský předseda náčelník Leabua Jonathan (1914-87) výjimečný stav a ...

 

Dějiny a lidé - Madagaskar

Kmen Vezo je zajímavý polonomadický kmen z jihozápadu Madagaskaru - Vezo znamená rybář. Jejich existence zcela závisí na moři. Migrují, aby přežili po západním pobřeží, cesta z vesnic severně od Tulearu - jako Andavadoaka na ostrovy Barren je jedna z nejdelších. Loví žraloky, ale i mořské okurky. Dávno předtím, než Evropané objevili Indický oceán a Jižní Pacifik, zde již probíhala migrace obyvatel, mnoho z nich zde našlo zastávku nebo cílovou destinaci. Podle různých okolností se pak místní nazývají např. skupiny Sakalava - lidé z malého údolí, které prochází velkým údolím, Tanala - lidé z lesa nebo Merina lidé z vysočiny, Antadroy - lidé žijicí v trní, Antemero - lidé z pobřeží. Nyní zde žije asi 20 miliónů obyvatel, rozdělených do 18 etnických skupin a mnoha podskupin.

 

Dějiny a lidé - Mali

Když navštívíte Dogony v Mali, známé svými obydlími vybudovanými vysoko na útesech, seznámíte se s jejich tanci s maskami, určitě nesmíte mít strach z výšek. Dogoni žijí na území, které tvoří strmé útesy, lze se sem dostat pouze pěšky a vždy s průvodcem.

 

Dějiny a lidé - Malawi

Obyvatelstvo hovořící bantuskými jazyky se v oblasti usídlilo před mnoha staletími. Existují důkazy, že země byla osídlena Pygmeji již 10 000 let před Kristem. V období mezi 14.- 19. století se sem přistěhovalo mnoho bantuských kmenů a usadilo se při březích jezera Malawi. V 17.-19. století bylo území pod vlivem arabských kolonií a otrokářských výprav z pobřeží. Po nich sem pronikli křesťanští misionáři a od jihu Zuluové. Ti vytvořili klan Ngoni. V roce 1891 zde Velká Británie vytvořila Protektorát ňaských provincií, který se stal v roce 1907 Ňaskem. V roce 1953 se země spojila se Severní a Ji ...

 

Dějiny a lidé - Maroko

Maroko bylo podobně jako ostatní středomořské severoafrické země původně kartaginskou a později římskou provincií. Kolem roku 700 n.l. je obsadili muslimští Arabové z Východu. V 11. století vytvořilo původní obyvatelstvo – Berbeři – Almorávidskou a Almohádskou říši. Za vlády Merínovců ve 13. – 15. století ovládly také značnou část Španělska. Později se říše rozpadla a začala expanze Evropanů a Turků. Na přelomu 17. a 18. století Muláj Ismáíl sjednotil zemi, když vyhnal britské a španělské kolonisty k prospěchu svých francouzských spojenců. 19. století bylo obdobím slabé vlády a zemi také zasá ...

 

Dějiny a lidé - Mauritius

Malá Británie, malá Francie - během koloniálního období byl Mauritius pokaždé v jiné državě. V roce 1810 Britové donutili Francouze se vzdát, jejich hlavním cílem bylo zde mít strategickou základnu. Britové neměli zájem sem zavádět svou kulturu a jazyk a dnes je mauricijská kultura frankofonní. I když se zde mluví anglicky a jezdí vlevo, názvy míst jsou francouzské.

 

Dějiny a lidé - Mozambik

Mozambik zažívá rychlý hospodářský růst a přitahuje investory a obchodníky.

 

Dějiny a lidé - Namibie

Namibie oslavila 21.března 2020 třicet let nezávislosti, Sociální infrastruktura: 1 lékař na 3.650 obyvatel Windhoek - 2 soukromé nemocnice Lékaři na mezinárodní úrovni Lékařská záchranná pomoc 24 hodin denně Obyvatelstvo: 2,1 miliónu obyvatel, hustota 2,2 obyvatele na km2 13 oblastí - Windhoek 240.000 milionů obyvatel (15% obyvatelstva) Oficiální jazyk: angličtina 13 skupin obyvatel 16 jazyků a dialektů 35% analfabetů, průměrná délka života: 56 let, roční přírůstek obyvatelstva 2,9%, 1.450 škol, 94% dětí navštěvuje nějakou školu

 

Dějiny a lidé - Nigérie

V roce 2010 žilo v Lagosu 10,7 milionu lidí, v roce 2025 to může být již 18,9 milionů pbyvatel. V Kano 2010- 3,3 milionu lidí, v roce 2025 to může být 5,7 milionu.

 

Dějiny a lidé - Réunion

Ostrov o rozloze 2.512 km2 byl objeven roku 1513, Francouzi obsazen v roce 1638 a pojmenován Ile de Bourbon. Francouzští kolonisté sem dováželi africké otroky pro práci na nově založených plantážích cukrové třtiny. Později na ostrov přicházeli i malajští, čínští a indičtí dělníci. Dnešní obyvatelstvo tvoří potomci všech přistěhovalců většinu představují míšenci - kreolové. Úředním jazykem je francouzština, hovoří se však kreolštinou. Většina obyvatel je římsko-katolického vyznání. 635 tisíc obyvatel ostrova je francouzskými občany a mají ve francouzském parlamentu tři poslance a dva senátory. ...

 

Dějiny a lidé - Rovníková Guinea

Původní obyvatelé pevniny Rovníkové Guiney byli Pygmejové. Kmeny Ndowe byly první vlnou Bantuů, která se dostala do této oblasti ve 12.-13.století. Poslední příliv Bantuů byl ve 13.století - bojovný kmen Fang, který se rychle stal dominantním a nejpočetnějším díky bojům a svazky s Ndowe. Snažili se okupovat sousední území, ale byli donuceni se stáhnout z pobřežních oblastí během období otrokářství, po zrušení otrokářství se opět dostali na pobřeží. Bioko Island byl poprvé osídlen kmenem Bubi mezi 13.-15.stoletím.

 

Dějiny a lidé - Rwanda

I v době ledové byla Rwanda zelená a úrodná, části Nyungwe Forest nebyly pokryty ledem a vykopávky z minulého století ukázaly typickou keramiku a zpracování železa z počátku doby železné. Některé artefakty lze najít v Národním muzeu v Butare (Huye). Prvními obyvateli Rwandy byli Pygmejové - lovci/sběrači - předkové Twa, kteří stále ještě tvoří část obyvatelstva a jsou známí svou keramikou.

 

Dějiny a lidé - Senegal

Tradice a kultura Senegalu byla vždy ovlivňována jak kmenovou historií tak mnoha nájezdy okolních kultur, hlavně francouzské a islámské, přišla ze severu Afriky. Senegal patřil mezi francouzské kolonie v 19. a 20.století až do získání nezávislosti v roce 1960. Mnoho vlivů se odráží v místním oblečení, hudbě, kuchyni a architektuře.

 

Dějiny a lidé - Sierra Leone

Sierra Leone byla považována za místo obrovského bohatství a příležitostí, zlato a diamanty byly dolovány podél pobřeží více než 500 let. Byly zde plantáže olejových palem, banánů, kávy a kakaa.

 

Dějiny a lidé - Somálsko

Berbera patří k nejstarším africkým přístavům. Název je pravděpodobně synonymum k Malao, popsaném v dokumentu z 1. století na pobřeží Somálska, kde Berbera leží. Je to největší uchazeč o tajemné místo země Puntu, zdroje zlata, slonoviny a kadidla. Místo bylo navštěvováno mnoha námořními výpravami od starého Egypta, bylo zobrazeno na 3500 let starém chrámu Hatshepsuta v Luxoru. Po připojení k otomanské říši v 16. století, byla Berbera obchodním místem, kde se každoročně scházelo na 20.000 lidí. Karavany zde nakládaly na lodi zboží do Arabie a Asie. K architektonickým pokladům zde patří Otomanská mešita s minaretem se třemi patry a balkonem, mnoho dalších mešit, které byly ovlivněny sahelskou architekturou a nespočetné množství patrových domů. Toto staré město by bylo kandidátem na seznam UNESCO, kdyby neleželo v Somalilandu, země však nebyla uznána po válce v roce 1991 samotatnou. Do Berbery létají etiopské aerolinky z Addis Ababa nebo se sem dá dostat po zemi z Hargeisa - hlavního města Somalilandu.

 

Dějiny a lidé - Seychelly

Seychelly, jež mají strategickou polohu na námořní cestě mezi Evropou a Indií, objevili Portugalci roku 1505. V roce 1756 je Francie připojila jako kolonii k Mauriciu. Po napoleonských válkách obsadila ostrovy Británie. Roku 1976 získaly Seychelly nezávislost, prezidentem se stal James R. Mancham (nar. 1939) a předsedou vlády Albert René (nar. 1935). Roku 1979, v době pobytu Manchama v cizině, se René pučem zmocnil prezidentského úřadu. Byl dvakrát znovu zvolen a roku 1991 slíbil přechod k systému více politických stran. Většina obyvatel jsou míšenci, hovořící kreolským dialektem. 90% populace ...

 

Dějiny a lidé - Súdán

V roce 2010 žilo v Khartumu 4,5 milionu lidí, v roce 2025 se předpokládá, že jich bude 7,1 milionu.

 

Dějiny a lidé - Svazijsko

Ve Svazijsku se ještě stále uchovávají tradiční obřady, každoročně se slaví Incwala a Umhlanga. Svazijsko je absolutní monarchie a je na to hrdé. Král Mswati III. má 13 manželek, jeho otec král Sobnuza II. měl manželek 70 a celkem 210 dětí. Královská rodina každoročně utrácí velké množství peněz, ty by však byly potřeba na vybudování infrastruktury země.

 

Dějiny a lidé - Tanzánie

Tanzánie je kolébkou lidstva, v Olduvai Gorge Dr. Leakey objevil zkaměnělé zbytky Homo habilis, staré 1,75 milionů let - předchůdce dnešního člověka. Tanzánie byla okupována různými africkými kmeny, v poslední době Masaji z Keni, kteří si uchovali své tradice. Arabští obchodníci navštívili pobřeží před 2000 lety a usadili se na Zanzibaru kolem 8.století a později vybudovali obchodní stezky do vnitrozemí. Sňatky mezi Araby a místními lidmi vytvořili nový národ s vlastním jazykem - svahilštinou. Portugalci vybudovali dočasné osady v 16.století, pak byli nahrazeni ománskými osídlenci na konci 17.století, kteří vybudovali obchod s otroky. Na konci 19.století pevninu okupovali Němci a Zanzibar se stal britským protektorátem. Po 1.světové válce bylo Německo donuceno přenechat území Britům. Pevnina byla tehdy známa jako Tanganyika - dosáhla nezávislosti v roce 1961, Zanzibar o dva roky později a krátce potom se spojil s pevninou a byla vytvořena United republic of Tanzania. V roce 2010 žilo v Dar es Salaam 3,4 milionu lidí, v roce 2025 už to může být 7,3 milionu obyvatel.

 

Dějiny a lidé - Togo

V severní oblasti Togo na východ od Kandé žijí tradiční izolované kmeny Tamberma, tito lidé si vytvořili jakési pevnosti na ochranu proti otroctví. Žili vždy v izolaci více než tři století a proto se jejich zvyky příliš nezměnily a zůstaly uchráněny od vnějších vlivů. Máte-li možnost navštívit jednu z místních vesnic, určitě to stojí za to. UNESCO uznalo tuto část jako součást Světového kulturního dědictví. V Bassamba se nezastavujte, to je pouze pro turisty a nejde zde o tradice. Raději jeďte do Nadoba a spojte se s Asociací mladých dobrovolníků, kteří budují kulturní centrum. Pronajímají kola za 1000 CFA na den a organizují cesty v této oblasti s návštěvou krásných pevností - domovů známých jako takientas.

 

Dějiny a lidé - Tunisko

Amphiteatre El Djem Amphiteatre postavený z červeného pískovce - třetí největší postavený Římany, je místem, kde se natáčelo mnoho historických filmů. Stavba byla vybudována Římany během 500 let okupace Tuniska. Je dobře zachovaná, má tři podlaží, postvena ve 3. století n. l., vejde se sem 35.000 diváků a odehrávaly se tu boje gladiátorů. Nedaleko odtud najdete muzeum, kde je mnoho mozaik, hlavně z období dekadence Dionysa a Bacchuse, ale také pozůstatky starých zvířat (lvů, medvědů a mystického kentauara). Vlaky a autobusy spojují Sfax a hlavní město Tunis.

 

Dějiny a lidé - Uganda

Starý kmen Pygmejů Batwa žil v Ugandě již před více než 4000 lety v oblasti Bwindi impenetrable forest až do doby, kdy zde vznikl národní park v roce 1991, bohužel Pygmejové Batwa za toto území nedostali žádnou kompenzaci. Tradičně Pygmejové Batwa nikdy nelovili gorily, to bylo absolutní tabu. Asi 1000 Pygmejů Batwa nyní žije na 40 hektarech u parku, který má rozlohu 327 km2. (Batwa Experience)

 

Dějiny a lidé - Zanzibar

Souostroví Zanzibar se skládá z ostrovů Unguja a Pemba a dalších 50 malých ostrovů. Unguja se obecně nazývá Zanzibar a ostrov je 85 km dlouhý a 25 km široký. Ostrova se dotklo mnoho velkých civilizací za poslední tisíciletí. Arabští a perští osídlenci si brali africké ženy a během doby tak vznikla svahilská civilizace rozšiřující islám po východoafrickém pobřeží. V pozdější době sem zasáhli i Portugalci a Arabové, kteří se věnovali hlavně obchodu s kořením, otroky a slonovinou. Od roku 1777 do roku 1876, když byli zanzibarští sultánové nejmocnější, více než milión otroků bylo na ostrově Unguja prodáno. Pod tlakem Britů bylo otrokářství zrušeno v roce 1873, ale pokračovalo na ostrově minimálně dalších 40 let.

 

Dějiny a lidé - Zambie

Od získání nezávislosti v roce 1964 se snaží zambijské instituce propagovat svou zemi. Bylo vytvořeno i soukromé muzeum, které představuje umělecké nadání místních obyvatel. Tonga Museum v Choma stojí za návštěvu, stejně tak jako Nayuma Museum v Mongu a Moto Moto museum v Mbala, kde jsou předvedeny řemeslná díla tradičních forem, ale i současné umění. Zambijci mají krásné malby, vyrábějí košíky, dřevořezby různých velikostí, masky, barevné látky, kovové sochy a bižuterii.

 

Dějiny a lidé - Zimbabwe

Great Zimbabwe Nejpůsobivější archeologické místo jižní Afriky, kamenné město Great Zimbabwe bylo založeno asi v roce 1270, asi stejnými lidmi jako Mapungubwe. Dalších 200 let bylo konečnou stanicí ochodní říše, která vyvážela zlato a slonovinu. Žilo zde asi 18.000 lidí a na prohlídku je třeba několik hodin. Hlavním bodem je Velká hradba - 5 metrů silná a 11 metrů vysoká postavená asi z 900.000 kamenných bloků. Součástí hradby je také 10 metrů vysoká věž. Velká stavba přístupná pouze strmou cestou byla královskou residencí. V muzeu jsou sochy ptáků z mastku. Great Zimbabwe leží u města Masvingo, nedaleko hlavní silnice mezi Harare a Beitbridge, asi 3 hodiny od Harare a od Bulawayo po dobré slinici.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz