www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Alžírsko

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Alžírsko bylo dlouho mimo mapu cestovatelů z důvodu občanské války mezi ozbrojenými islámskými skupinami a armádou. Pomalu se země otvírá návštěvníkům a odhaluje své poklady. V zemi jsou archeologické poklady a nádherná přírodní místa. Část alžírské Sahary patří k nejkrásnějším - krásné duny, skalní formace. Tuaregové patří k nejzajímavějším obyvatelům země, dodržují starodávné tradice bez styku s moderním světem. Alžírsko bylo obýváno stejně jako Maroko po tisíciletí.

Malby v jeskyních jsou důkazem starodávných kultur. První opravdový stát byl znám jako Numidia - berberské království, které se dostalo k moci ve 3.století př.n.l. na východě země. Numidia byla rozdělena na dvě kmenové skupiny - východní Numidie byla známa jako Massylii a západní jako Masaesyli. Numidia hraničila z obou stran s římskými koloniemi. V různých obdobích se obě strany různě připojovaly k Římu a Kartagincům, ale po punských válkách byla Numidia zařazena pod římské císařství, byla vedena berberskými krály, kteří se zodpovídali Římu. V době nejvyššího rozkvětu byla Numidia obrovské království. Pod římským velením se začalo do země dostávat i křesťanství mezi berberské obyvatelstvo a ve 4.století byla oblast téměř zcela křesťanská. V 5.století Vandalové obsadili toto území a království zmizelo. Rychlá expanze islámu a arabské armády pak obsadili celý sever Afriky a všude byl po dobrém nebo zlém zaveden islám. Počáteční berberský odpor byl brzy prolomen a v 8.století byli skoro všichni i přes místní odpor konvertováni na islámskou víru. Alžírsko bylo ovládáno dvěma arabskými dynastiemi - Aghlabidy na východě a Rustamidy na západě. Obě dvě byly v 10.století nahrazeny dynastií Fatimidů, kteří také založili Káhiru. Fatimidové se více soustředili na východ země a nechávali každodenní kontrolu země v berberských rukou a zdejší kmeny se mezi sebou snažily získat převahu. Toto období bylo chrakterizováno stálými konflikty a nestabilitou, v polovině 11.století došlo k velké invazi arabských beduínů a berberové byli poarabštěni.
Dynastie Almoravid vznikla v 11.století a založila hlavní město Maroka Marrakeš, velký vůdce Youssef bin Tachfine spojil jednotlivé kmeny v oblasti a vydal se na tažení do Španělska aby získal území od křesťanů. To byly zlaté časy islámu, kdy vzkvétala literatura i umění. Posléze byla oslabená dynastie Almoravids nahrazena jinou berberskou dynastií Almohadů. V té době docházelo stále k bojům mezi kmeny a ve 13.století byla země ovládána na východě Hafsidy a na západě Zianidy. Byl nastolen jakýsi klid a po tři sta let nedocházelo k vážnějším střetům. Poslední fáze dobytí Andalusie křesťany a pád Granady v roce 1492 vedl k upevnění moci v zemi jako obrana proti křesťanským nájezdům. Avšak vliv Španělů nedosahoval až do vnitozemí, ti si udržovali pouze pobřežní pevnosti. Muslimští obyvatelé Alžírska požádali o pomoc Ottomany z Turecka, jeiichž armády napadaly Španěle a bránili alžírská města. Tím vzrostl vliv Ottomanů a na konci 16.století se země stala součástí ottomanského imperia. Turečtina byla oficiálním jazykem, ale Berbeři a Arabové se stále snažili odporovat. Avšak Turci si zde udrželi kontrolu až do začátku 19.století.

V té době bylo velmi častým jevem na severu Afriky pirátství, piráti přepadali evropské obchodníky ve Středozemí, to vedlo až k tomu, že v roce 1816 Britové a Holanďané bombardovali z lodí Algiers a došlo k dohodě, že skončí pirátství a zotročování křesťanů.
V roce 1830 získala Francie toto území jako první africkou kolonii, i když byli Turci vyhnáni, berberské obyvatelstvo nebylo nadšeno nadvládou Francouzů. Došlo k velkým bojům pod vedením berberského vůdce Amira Abdela Kadera, mnoho obyvatel bylo zabito. V roce 1848 Francie vyhlásila, že Alžírsko není kolonií, ale součástí francouzského národa. Došlo k velkému osídlování francouzskými kolonisty, tito pak byli nazýváni pieds noirs, převzali farmy Alžířanů a bohatství začalo proudit do francouzských rukou. Alžírským muslimům bylo odpíráno právo volit, takže se stali druhořadými občany ve své vlastní zemi.

Po druhé světové válce vzrostl tlak na získání nezávislosti, francouzské autority se snažli tyto snahy brutálně potlačovat, v roce 1954 National Liberation front (FLN) vyhlásila guerillu za účelem vyhnání Francouzů ze země. Válka za nezávislot byla krvavá. V 60.letech pieds noir začali opouštět zemi, pod tlakem mezinárodních společenství získalo Alžírsko nezávislost v roce 1962. Hned poté asi milión Francouzů opustilo zemi.

V současné době je Alžírsko považováno za fundamentalistickou muslimskou zemi, do 90.let min. století zde probíhala občanská válka, která byla velmi brutální. V poslední době se situace v zemi uklidnila a Alžírsko se začíná objevovat na mapách cestovatelů. Turistů zde zatím není mnoho, ale země má opravdu mnoho co nabídnout. Cesta do Alžírska je velké dobrodružství.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz