www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Zajímavá místa Afriky

Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 

Zajímavá místa - Alžírsko

Alžírsko je jednou z nejméně známých zemí Afriky, země se probudila z nedávné temné minulosti a stala se velmi zajímavou destinací pro cestovatele. Nedávno ještě v Alžírsku zuřila devastující občanská válka a země nebyla navštěvována, jen pár cestovatelů se do země dostalo a přinášelo zprávy o krásných římských památkách, obrovských písečných dunách pouště Sahary. Nyní se Alžírsko vrací na cestovatelské mapy. Je to druhá největší africká země, je to jak země Středomoří, tak africká. V minulosti Alžírsko bylo inspirováno Římem a Francií. Mezitím arabské islamistické armády putovaly zemí od východu a v Alžírsku se usadily. Výsledkem toho je nádherná architektura vypovídající příběhy Sevrení Afriky. Alžírsko je země arabská, evropská i africká zároveň. Je domovem Berberů a Tuaregů, kteří vývoj pozorovali z svých horských a pouštních útočišť. Alžírská Sahara je nejkrásnější částí největší pouště světa s nekonečnými panoramaty, starým skalním uměním a vesnicemi v oázách.

 

Zajímavá místa - Angola

Zajímavá místa - Angola

Angola je zemí tropických pralesů, tisíců kilometrů nedotčeného pobřeží Atlantiku, měst s portugalskou kulturou, hudbou, obrovskými národními parky, exotickými kmeny a velkým nerostným bohatstvím. Pro individuály je cestování Angolou zatím velmi náročné. Mezi nejzajímavější lokality patří Luanda, Malanje, Namibe a Lubango, Cabinda a Kissamský národní park. Nejvyšším bodem Angoly je Mount Moco v oblasti Benguela a Mount Navil v Cuanza Sul. Největší města jsou Luanda, Huambo, Namibe a Malanje. Angola se teprve dostává na turistické mapy.

 

Zajímavá místa - Botswana

Zajímavá místa - Botswana

Rezervace v Botswaně patří k nejkrásnějším v Africe. Ať stanujete nebo bydlíte v 5* lodgích, vždy pro Vás návštěva Botswany bude nezapomenutelným zážitkem. Je to bezpečná destinace, lidé jsou tu přátelští a kriminalita tu skoro vůbec neexistuje. V Botswaně se klade důraz na dodržování malého počtu turistů tak, aby příroda zůstala zachována ve svém původním stavu. Důležité upozornění - do NP v Botswaně je třeba předem mít zakoupen vstup a mít rezervaci v kempech. Informace podáme. Botswana patří k nejlepším destinacím na safari. 36% celkové rozlohy Botswany je chráněno a na rozdíl od jiných safari destinací, zde si ještě lze užít pocit jedinečnosti a divočiny. Deset důvodů proč navštívit Botswanu: * jedinečná turistická destinace * neposkvrněná divočina * nádherné ptactvo * množství divoké zvěře * místo starých skalních maleb * příjemní a pohostinní lidé * bezpečná destinace * telekomunikační síť * politická a ekonomická stabilita * moderní infrastrukura

 

Zajímavá místa - Benin

Zajímavá místa - Benin

Benin patří mezi nejzajímavější západoafrické destinace. Od pobřeží Guinejského zálivu, které lemují bažiny s mangovníky, se až do stokilometrové vzdálenosti rozprostírá mírně zvlněná nížina. Zde se nacházejí největší města: Porto Novo a Cotonou. Nejvyšší bod Mont Sokbaro (641 m n.m.) naleznete v pohoří Chaine de l´Atakora. Na severu a severozápadě Beninu se nacházejí rezervace du W du Niger a Národní park Pendjari, kde žijí stáda slonů, lvů, antilop, hrochů a opic.

 

Zajímavá místa - Burkina Faso

Zajímavá místa - Burkina Faso

Země dříve známá jako republika Horní Volta, leží v Západní Africe mezi 6 zeměmi: Mali, Niger, Benin, Togo, Ghana a Pobřeží slonoviny. Burkina Faso nebývá často samostatným cílem cestovatelů, spíše zastávka na cestě mezi Mali a Ghanou. Země je tvořena sahelskými písky na severu a polotropickou zelenou krajinou na jihozápadě. Sever je převážně muslimský a mezi dunami se objevují barevné mešity, na animistickém jihu jsou dramatické skalní formace a lesy. V Burkina Faso žijí sloni. Hlavní město Ougadougou - je místem konání největšího filmového festivalu v Africe (FESPACO). Bobo Dioulasso (domov obchodníků Bobo) - druhé největší město a bujarým nočním životem. Za návštěvu stojí stará mešita a umělecká čtvrť Kibidwe. Bobo leží na jihozápadě a stojí za to zde strávit několik dní. Hraje se tu výborná živá muzika a je tu bujarý noční život. Jméno znamená Dům Bobo a Dioula podle dvou etnických skupin, které se zde před staletími usadily. Velká mešita patří k nejimpresivnějším - bílá stavba z bílé hlíny postavená na konci 19.století je ústředním bodem místní muslimské populace. V blízkosti je stará čtvrť s úzkými prašnými uličkami, kde ženy roztloukají proso před domy, jsou zde posvátné fetiše. V Bobo je také neobvyklé nádraží postavené francouzskými kolonizátory - imitace sudanské architekury. V Bobo se snadno vyznáte a je to příjemné město na procházky s velkými alejemi se stromy a mnoha kavárnami na ulicích, je to také místo pro výborné nákupy tradičních řemeslných výrobků. Ougadougou - chaotické a okouzlující hlavní město země.

 

Zajímavá místa - Burundi

Burundi, kterou proslavili její bubeníci, je často nazýváno Švýcarskem Afriky, zemí tisíce a jednoho kopců. Hlavní město Bujumbura leží v hornaté krajině v severovýchodním okraji jezera Tanganyika. Buj - tak je město známé, se pyšní rušným městských životem, k němuž patří kolonilání budovy a restaurace. Dobře najíst se můžete v Cercle Nautique u jezera, obvyklé burudské jídlo představuje rýže a fazole s maniokem. Zajímavá je kavárna Kapa, kde můžete ochutnat dorty, sendviče i kávu. Nejlepší restaurace v Bujumbura je Chez Andre v koloniální vile, proslavená je i Chez Vaya nacházející se v romantickém prostředí zahrad nedaleko university. K dalším oblíbeným místům patří Eden du Lac nebo noční klub Havana. Luxusní hotel Hotel Club Du Lac Tanganyika nabízí pokoje od 79 EUR, levnější je Hotel le Doyen. Letiště Bujumbura leží asi 11 km od centra, kam se taxíkem dostanete z centra za 1000-3000 BIF (0,50-2 EUR). Chcete-li se vydat za město, pak navštivte Les Chutes de la Kagera - vodopády u Rutana, které jsou nejzajímavější v období dešťů. Najdete je u historického města Gitega, odkud si musíte najmout auto, abyste se k vodopádům dostali.

 

Zajímavá místa - Čad

Hlavní město Čadu N´Djamena často trpí nedostatkem vody. Metropole silně pocítila také důsledky 25 let trvající občanské války, mnoho budov včetně infrastruktury nese známky poničení šrapnely a jinými zbraněmi a další domy jsou zcela v rozvalinách. Ve středu města najdete jen ubohé ubytování, vládne tu velká kriminalita, prostituce a vojáci, kteří jsou schopni všeho. V Národním muzeu jsou však k vidění zajímavé exponáty.

 

Zajímavá místa - Demokratická republika Kongo

10 důvodů proč navštívit DRC: * The Kahuzi-Biega a Virunga národní parky s horskými a nížinnými gorilami * The Tonga - šimpanzí útočiště * výstup na vulkány Nyamulagira a Nyiragongo * pozorování zvěře v NP Virunga * krásné pohledy z pohoří Ruwenzori * vodopády Lofoi Falls v národním parku Kundelungu * návštěva útočiště primátů bonobo * jeskyně Mbanza Ngungu Caves * návštěva města Vivi * sportovní rybaření v Inongo

 

Zajímavá místa - Djibouti

Djibouti je země setkání a změn, je to opak masové turistiky, hlavně je vyhledávana milovníky přírody a kontrastů pouštní krajiny, moře, hor, každý zde něco najde. Odpočívat na pláži, zkoumat hlubiny moře nebo divoká místa. Můžete se zúčastnit okružní cesty a tuto zemi prozkoumat. Od jezera Abbé přes jezero Assal a nakonec strávit noc pod hvězdami v chládku tisíciletého lesa du Day. Veškerá bezpečnost a pohostinnost je zajištěna.

 

Zajímavá místa - Egypt

Rudé moře je ráj pro potápěče, které přitahuje svým bohatým podmořským životem, krásnými korálovými útesy a fantastickými tropickými rybami. Rudé moře patří k nejlepším místům na potápění a šnorchlování na světě. Nejznámější je asi Sharm el–Sheikh s četnými hotely. Dahab je klidnější, nenechte si ujít noční výlet s výhledem na horu Sinai. Dalším oblíbeným místem je Hurgada, není to sice moc hezké město, ale zato leží přímo u korálových útesů a ostrovů. Blízká El Gouna nabízí pravou egyptskou atmosféru.

 

Zajímavá místa - Eritrea

Hlavní město Asmara nevypadá jako všechna ostatní africká města, není zde spěch a své stopy zde nezapomenutelně zanechala italská kolonizace. Ve 20. a 30. letech minulého století chtěl Mussolini v Asmaře vytvořit nové římské impérium, a tak se město stalo tzv. laboratoří italského architektonického stylu racionalismu. Přezdívka města byla Piccolo Roma a vyrostlo tady asi pět set budov v neoklasicistickém a art deco stylu. Eritrea patří k nejméně známým africkým zemím, je nazývána Malou Itálií, oblíbený nápoj je tu cappucciono, večer se mladí procházejí po ulicích v Asmaře, Italové zde nejsou již 60 let, ale jejich duch zde zůstal.

 

Zajímavá místa - Etiopie

Ať cestujete po Etiopii jakkoli, vždy se setkáte s její minulostí. Etiopskou historii zachycuje mnoho legend, jedna z nich říká, že císař Menelik, syn královny ze Sáby a krále Šalamouna, přišel z Jeruzaléma do Axumu a založil zde jednu z nejdéle trvajících královských dynastií na světě. Známé trasy vás zavedou na fascinující a legendární místa jako Lalibela, Axum, Gondar, Debre Damo, Bahar Dar a Harar. Minulost ožívá v nádherné zemi ve formě podivných a krásných kostelů, památek a zřícenin. Etiopie je země, kterou je nutno objevit, je tajemná, krásná a zcela mimořádná.

 

Zajímavá místa - Gabon

Gabon leží v západní části střední Afriky. Největší a hlavní město Gabonu je Libreville. Gabon je světoznámý svou ekoturistikou - trek po ostrově Evengué Island a setkání s gorilami. Pojedete-li do Tassi Savanna Camp - uvidíte slony, vzácné druhy antilop, bůvoly a mnoho druhů ptactva. Gabon znamená to samé pro Afriku jako Amazonie pro Jižní Ameriku. Více než 80% rozlohy Gabonu je pokryto pralesem, kde roste více než 8000 rostlinných druhů, z nichž je asi 20% endemických, žije tu více než 200 druhů savců a 600 druhů ptáků. Lopé-Okanda bylo zapsáno na seznam světových míst dědictví UNESCO, díky svému ekosystému a krajině, je to první místo v Gabonu, které se na tento seznam dostalo.

 

Zajímavá místa - Gambie

Přestože spousta lidí má dojem, že Gambie je destinace, kde jsou jen hotely, opak je pravdou. V Gambii je mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Výhodou je snadná dostupnost, protože se nacházejí blízko sebe. Cesta z Banjulu do Kololi trvá asi 20 minut, takže se sem dá dojet v klidu taxíkem. Hotely leží asi 15 km od letiště. Ceny jsou uvedeny na letišti. Pokud se chcete dobře najíst, pak navštivte restauraci The Butcher´s Shop nebo kavárnu Le Palais du Chocolat.

 

Zajímavá místa - Ghana

V Ghaně není mnoho turistů, je to místo nezávislých cestovatelů, kteří hledají nové zážitky. Je tu jen málo luxusních hotelů, ale není to složitá destinace na cestování. Silnice jsou dobré, všude se dá dojet veřejnou dopravou, mluví se tu anglicky a lidé jsou velmi příjemní a pohostinní. I když je to relativně malá země, má co nabídnout, na jihu 500 km pobřeží s tropickými plážemi a resorty. Historik Albert van Dantzig popsal Zlaté pobřeží jako nákupní ulici Západní Afriky. Hlavním vývozním artiklem bylo zlato, ale to se změnilo s příchodem obchodu s otroky na konci 17.století. Mezi lety 1482 až 1783 6 různých evropským mocností zde postavilo 80 opevněných staveb podél Zlatého pobřeží, i když některé byly zniřeno, asi 20 pevností zde zůstalo. Nyní jsou to muzea ukazující historii otroctví a evropské nenasytnosti. Zcela jiný je islámský sever se sahelským klimatem a tradičními oděvy podobným oděvům z Mali a Burkiny Faso. Je tu krásná hliněná architektura - od nejstarší mešity v Larabanga, Bole a Nakore, až po palác Wa-Na´a Palac ve Wa a malované domy s rovnou střechou v Sirigu a Paga. Velkému zájmu se v posledních letech těší v Ghaně wellness a yoga, lze očekávat velký boom,koná se zde i wellness festival.

 

Zajímavá místa - Guinea

Hlavní město: Conakry Letiště leží od centra města asi 30 minut, cena za taxi je asi 10 EUR (66.000 CNF), většina hotelů zajistí transfer. Dobře najíst se můžete v Casa Bella, Les Folies. Živou hudbu si poslechnete v Bembeya v Kaloum, mimo centrum v Coleyah - Petit Paris se můžete dobře najíst i si zatančit. Na denní výlet se lze vydat do městečka Dubréka, které leží v mangrovníkových bažinách. Hlavní atrakcí Dubréka jsou vodopády Soumba Falls, také se můžete projet na piroze po mělkých vodách, kde žije mnoho ptáků a drobných zvířat.

 

Zajímavá místa - Guinea Bissau

Rajské ostrovy v Západní Africe Guinea Bissau je panenská destinace, ještě neobjevená cestovateli, ale má velký potencionál. Je zde na jedné straně neposkvrněné přírodní a kulturní dědictví, ale také krátká vzdálenost od kontinentální Evropy. Zajímavé souostroví Archipelago dos Bijagos je klenotem Guiney Bissau. Tyto ostrovy v deltě mají krásné bílé pláže omývané azurovými vodami. Ostrovy obývají společeství lidí s matriarchální kulturou, dlouhou dobu skrytá písečnými dunami a přílivy a odlivy, nenajdete je jinde na africkém kontinentu.

 

Zajímavá místa - Jihoafrická republika

Jihoafrická republika - Svět v jedné zemi, Duhový národ, Boží země - tak se nazývá země na jihu afrického kontinentu, kde najdete obrovskou rozmanitost krajiny od savan po pouště, zasněžené vrcholky hor a subtropické lesy. Jsou tu korálové útesy Indického oceánu a studené vody Atlantického oceánu, kde se páří velryby. Jihoafričané jsou rozmanitý národ rasově, kulturně a jazykově. Pororování zvířat je zde jedinečné, ale návštěvníky přitahuje i nejjižnější cíp Afriky.

 

Zajímavá místa - Jižní Súdán

Zavedeme Vás do oblasti, kde turisté nebyli již více než 25 let a kde existuje ještě Afrika taková, jaká byla před 100 lety. Lidé zde ještě udržují tradiční kulturu, stále věří v duši předků a bohatství se měří množstvím dobytka. Lidé nechápou, co je to turista. Největší park v Africe leží v Jižním Súdánu, zde probíhá největší migrace savců na Zemi. Tento obrovský park se jmenuje Boma a je tu jen několik cest. Biologové odhadují, že zde dochází k mnohem větší migraci než v Serengeti. Více než 2 milióny antilop kob, gazel, slonů, bůvolů a dalších zvířat je součástí této migrace. Nejsušší období je od listopadu do března, nejvíce srážek je tu od dubna do října.

 

Zajímavá místa - Kamerun

V Kamerunu žije asi 300 kusů goril, které přecházejí řeku - Cross River Gorillas, patří ke čtyřem známým poddruhům a žijí pouze v Kamerunu a Nigérii. Mezinárodní letiště Yaoundé Nsimalen International airport leží 28 km od centra města, cena taxi je CFA 5.000 (7.60 EUR) od 6.00-10.00, CFA 6000 (9.15 EUR) od 10.00 do 6.00. Najíst se dá v Les Cigalons, mají zde i dobrá vína a nabízejí středomořskou kuchyni, typická kamerunská atmosféra je v Rue Cases-Negres. Živá hudba hraje v Clubu Parallele, blíže k centru je O´Maéva - oblíbený klub. Na celodenní výlet z města se můžete vydat na severovýchod od Yaoundé k vodopádům Nachtigall Falls, pojedete přes zelená pole a tropické plantáže, uvidíte největší řeku Kamerunu Sanaga River.

 

Zajímavá místa - Kapverdské ostrovy

Na Kapverdách je teplé podnebí, krásné pláže, fascinující kultura, horské scenérie a výběr pobytů na několika ostrovech. Na ostrovech se turistický ruch teprve pomalu začíná rozvíjet. Setkáte se tu s obchodníky s řemeslnými výrobky. Ceny ubytování a v restauracích jsou poměrně vysoké, protože vše se musí dovážet. Než se rozhodnete pro tuto destinaci, je třeba se seznámit s několika praktickými informacemi.

 

Zajímavá místa - Keňa

Země je pojmenovaná podle nejvyšší hory Mount Kenya (Kirinyaga - Hora bělosti). Nejkrásnějšími a nejzajímavějšími místy Keni jsou její národní parky. Keňa nabízí mnoho možností safari, je velmi snadné naplánovat cestu tak, aby zcela vyhovovala vašim požadavkům. Nejdříve si však musíte zodpovědět několik otázek: Jak dlouho chci být na safari a kam až se chci vydat? V Keni je dobrá infrastruktura a mnoho různých zajímavých míst, která jsou relativně nedaleko od sebe. Takže se nejdříve musíte rozhodnout, na jak dlouho chcete na safari jet. Je třeba si uvědomit, že i když budete na stejném místě, pak zkušenost z divočiny je pokaždé jiná. Při jedné návštěvě Keni můžete navštívit tropické lesy, krásné pláže a pouště, vystoupat na hory a seznámit se s divočinou, zažít safari na velbloudech v severní Keni. Také si musíte položit otázku, zda chcete jet ve skupině na safari nebo mít safari privátní. Keňa je také ideálním místem pro romantickou dovolenou nebo i dovolenou s dětmi. Lze si vybrat z mnoha možností od kempového safari po safari s ubytováním v luxusní lodgi. K velmi odlehlým místům v Keni patří souostroví Lamu, na Lamu nejezdí auta, je to zde ještě zapomenutý ráj. Lamu určitě stojí za návštěvu, zvláště je to místo pro milovníky klidu a historie. Téměř celá populace souostroví vyznává islám.

 

Zajímavá místa - Komory

Komory jsou nazývány ostrovy měsíce (Djouzrou Al Kamar), nejsou to jen snové pláže, ale také přívětivost a pohostinnost lidí, jež láká na ostrovy. Komory jsou křižovatkou několika civilizací, střetávají se zde různé kultury. Komory tvoří 4 ostrovy, každý z ostrovů je jedinečný a má svou krásu a kouzlo.

 

Zajímavá místa - Kongo

Divoká příroda a gorily Lidová republika Kongo je silně zalesněná a země je bohatá na naftu, turismus je zde ještě v plénkách a je to země zajímavá pro průzkumníky. Země je známá také jako Kongo Brazaville pro rozlišení od východního obra méně stabilní země Demokratické republiky Kongo. Kongo Brazaville se snaží následovat model Gabonu a začaly se zde podnikat kroky pro ochranu tropického lesa. Cestovatelé zde najdou panenskou přírodu s krásnou džunglí, kde zatím bylo pouze několik lidí.

 

Zajímavá místa - Lesotho

V Lesothu je několik zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Lesotho je malé království, které patří k nejkrásnějším v Africe, je kompletně obklopeno Jižní Afrikou a často je nazýváno Švýcarskem Afriky. Jsou zde krásná zelená údolí, sněhem pokryté hory, zurčící prameny, utopická země s bohatým kulturním dědictvím. Lidé Basotho mají své kořeny od krále Moshoeshoe Velkého, legendárního vládce z 19.století, který sjednotil kmeny, které byly vyhnány Zuly a založil pevnost blízko dnešního Maseru. Později Lesotho získalo nezávislost a nikdy zde nebyl apartheid. Dnes jsou Basotho velmi hrdí na svou zemi a jsou velmi pohostinní. Celé království leží nad nadmořkou výškou 1000 metrů, je to ráj pro milovníky vycházek do hor nebo zde můžete jezdit na ponících, kteří jsou zcela přizpůsobeni náročnému terénu. Je tu také množství skalních maleb křováků, nejezdí sem mnoho turistů. Patří k nim Sani Pass, Katse Dam, Oxbow a Sehlabathebe národní park. V Lesothu se dá také rybařit. Do Lesotha se dostanete autem 4x4, zabalte si na letní období teplé oblečení. S sebou mějte vždy dostatek zásob, kdybyste někde uvízli.

 

Zajímavá místa - Libérie

Od svítání do západu slunce překypuje hlavní město Libérie energií, většina obchodních transakcí se odehrává na ulici. Holiči si zde staví své stánky. Město je poznamenáno válkou, je zde nedostatek elektřiny, budovy jsou zchátralé.

 

Zajímavá místa - Libye

Nenechte se odradit dlouhou dobou udělení víz, protože Libye je určitě ukrytým skvostem díky své slavné minulosti, jsou tu římské ruiny, berberská architektura a nádherná poušť. Lze sem jet pouze s organizovanou skupinou. Jen málo zemí na světě bylo tak ovlivněno svým vůdcem a tak radikálně změněno jako Libye pod vedením Muámmara Gadaffi, který se dostal k moci v roce 1969. V roce 2003 plukovník odsoudil terorismus a prohlásil, že Libye ukončí své zbrojení. Od 2005 se země více otevírá světu a je zde vidět prosperita. Od 80.let 20.století byla země zcela uzavřena okolí.

 

Zajímavá místa - Madagaskar

Madagaskar se vyznačuje hlavně svou nádhernou flórou, faunou - lemuři, plazi, ptáci... Z osmi druhů baobabů na světě je 6 druhů endemických na Madagaskaru. Malgaši používají plody, olej, semena a vlákna, tvrdí se, že v těchto stromech žijí duše předků. Deštné pralesy Antsinanana, které zahrnují 6 národních parků podél východní části ostrova byly přidány do seznamu světového dědictví UNESCO. Madagaskar je oblíbenou destinací milovníků přírody, kteří chtějí vidět lemury a další druhy zvířat na tomto kouzelném ostrově. Jezdí sem také milovníci krásných pláží s palmami - Nosy Be a Ile Sainte Marie, na Madagaskaru se setkáte s mnoha zajímavými kulturami a kmeny. Ostrov se oddělil od pevniny před 165 milióny lety a proto zde najdeme faunu a flóru, kterou nelze vidět nikde jinde na světě (lemury), tisícileté baobaby, tsingy, bohaté kulturní dědictví - Famadihana nejposvátnější obřad Madagaskařanů. Madagaskar byl francouzskou koloniíí do roku 1960. Madagaskar však není místem pro nezávislé cestovatele, je potřeba mít dobré znalosti místních poměrů a velkou trpělivost. Francouzština při komunikaci velmi pomůže. V divoké přírodě žije dnes 48 druhů lemurů, všechny z nich na Madagskaru.

 

Zajímavá místa - Malawi

Malawi má pět národních parků a čtyři rezervace, z nichž nejlepší je Národní park Liwonde. Tento park má rozlohu 548 km2 a rozkládá se jižně od jezera Malawi. Řeka Shire a jezero Malombe tvoří jeho západní hranici. Žije zde obrovské množství vzácných druhů ptactva, z velkých zvířat především sloni, hroši a antilopy, občas jsou k vidění i lvi. V řece je velké množství ryb ale i obrovských krokodýlů. Možnost ubytování od základního v kempu až po komfortní ve Mvuu Kempu. V jihovýchodní části země se rozprostírají hory Mulanje s nejvyšší horou Sapitwa (3.002 m n.m.). Zde je možno přenocovat v chatách nebo na lesní stanici.

 

Zajímavá místa - Mali

Od Sahary na severu země až po savany na jihu může Mali nabídnout krásné scenérie. Nejlepší dobou pro návštěvu je období sucha od listopadu do února. Každoročně obvykle v lednu jezero a jeho okolí v odlehlém městě Gossi v severním Mali je navštíveno velkým stádem slonů (asi 600 kusů), migrují sem ze severní části Burkina Faso. V únoru a březnu se přesouvají na západ přes Réserve de Douentza a pak zase na jih, obvykle přecházejí východo-západní dálnici (úzký asfaltový pruh) u Hombori. Mnoho místních Tuaregů je nuceno se usadit na tuto dobu a dokonce turisté platí za to, jak pozorují, když sloni ničí úrodu (elouan), vydávají se na velbloudech na expedice s průvodci. Kolem Hombori jsou zajímavé skalní útvary 100-600 metrů vysoké, které lákají horolezce. Kromě dvou jehel Main Fatimy - menší Kaga Pamari a větší Kaga Tongo, jsou tu další skalní útvary, které jsou pouze pro dobře vybavené horolezce. V blízkosti se dá jezdit na dunách na lyžích. Za zmínku stojí i hudební noci v Bamaku, kde se zrodilo západoafrické kombo, ve městě hraje stále živá hudba. Zkuste Bla bla Bar, Ibiza, Savana nebo Kora Maestro, Le Hogon.

 

Zajímavá místa - Maroko

Jako všechny severoafrické země také Maroko přitahuje návštěvníky i v zimě. Jsou tu pěkné pláže, poušť a zajímavá krajina. Dny jsou teplé, ale noci poměrně chladné v zimě. Mezi pouští a mořem leží pohoří Atlas, které může být v zimě pokryto sněhem. Essaouira Jeden z nejzajímavějších přístavů Maroka, umělecká atmosféra a výborné plážové místo. Taková byla dříve plážová místa, obnovené riady (tradiční domy) změněné na hotely. Nedaleko ve vnitrozemí leží Marrakech, nejexotičtější místo Maroka, jsou zde trhy a nádherná islámská architektura. Chcete-li uniknout modernímu světu, pak právě zde je to pravé místo. Jižně od Essaouira leží nejlepší místo na surfování v Maroku - Sidi Kaouki. Essaouira byla opevněna v 16.století, hradby Castelo Real de Mogador nebyly příliš odolné, takže místní vypudili Portugalce již za deset let. Francie se pokusila získat město v roce 1692, dodnes má město francouzský vzhled, i když získání města bylo neuspěšné. Díky francouzskému inženýrovi Théodoru Cornu, který v 19.století vybudoval moderní město. Když byl najat Sultánem Sidi Mohamemed ben Abdallah. Cornu použil desing hradeb Saint Malo v Bretani. Křičící racci, úzké uličky mediny s vůní koření a zahalené ženy vás ihned uvědomí o tom, že jste v severní Africe. Nejlepší čas pro návštěvu města je v zimě, kdy tu nejsou plážoví turistě a můžete si tak vychutnat kulturu místa.

 

Zajímavá místa - Mauretánie

Mauretánie leží na severozápadě Afriky a je to výborné místo pro lov, rybaření a treky v poušti. Cesta přes poušť Chinguetti, návštěva města Atar, koupání v oáze Tergit. Chytat ryby v jezerech a lovit v písečných dunách, oázách a poušti Mauretánie - to jsou hlavní zajímavosti země.

 

Zajímavá místa - Mauritius

Díky svému vulkanickému původu má Mauritius velmi úrodnou půdu, krásné pláže a krajinu. Zde se dá sedět hodiny a odpočívat na slunci nebo se koupat v Indickém oceánu, poslouchat místní hudebníky a pozorovat tanečníky sega a vychutnávat si dobré jídlo. Jsou zde jedny z nejlepších hotelových resortů na světě, ostrov přitahuje mladé i starší turisty. Deset důvodů proč navštívit Mauritius: * nekonečné bílé pláže a vynikající kvalita resortů a vodní sporty * pohostinnost multietnického národa * golf * fascinující vulkanická krajina v Chamarel * botanická zahrada v Pamplemousses * barevné tropické ryby a korálové útesy * obrovské želvy v La Vanille Reserve des Mascareignes * Bois Cheri - továrna na zpracování čaje a Museum * představení s cukrovou třtinou v L´Aventure du Sucre * delfíni v zátoce Tamarin Bay

 

Zajímavá místa - Mozambik

Ve srovnání s ostatními zeměmi regionu jižní Afriky má Mozambik méně zvěře, je to kvůli dlouhodobým občanským nepokojům, během nichž zde docházelo k pytlačení a skoro všechna velká zvířata byla vyhnána z buše. Mozambičané trpěli hladem a dokonce někde byli zcela vysbíráni i mravenci. Jen několik odlehlých oblastí nabízí pozorování zvěře. Mozambik má jedny z největších zásob rubínů a smaragdů.

 

Zajímavá místa - Namibie

Návštěvu Namibie doporučujeme všem, kteří mají rádi přírodu - velké duny, zvířata a pouště, řeky. Namibie však nabízí i více - je ideální destinací pro aktivní lidi - pěší turistika, jízda na koni, na horském kole, rybaření, paragliding, jízda na čtyřkolkách a na dunách. Je také zajímavá pro pozorovatele ptáků, geology a astronomy. V Namibii se snadno cestuje i po vlastní ose, jedná se o Afriku pro začátečníky, i když je země řídce osídlena, infrastruktura pro turisty je dobrá. Rozšiřují se neustále možnosti ubytování - od kempů po luxusní lodge. Hlavními atrakcemi Namibie jsou : Ai-Ais horké sirné prameny (hořící voda), Fish River Canyon - 2.největší na světě, Duwisib Castle - originální vybavení z 18. a 19.století, Sossusvlei - největší duny na světě, Sesriem - hluboká strž s řekou Tsauchab, Sandwich Harbour - laguna s rákosím a vodním ptactvem, Welwitschia Mirabilis - žijící fosilní rostlina endemická v Namibu, Cape Cross, kolonie lachtanů, Hardap rekreační park, Gamsberg Pass - nejdelší a nejvýše položený průsmysk v Namibii, Daan Viljoen park - 18 km od Windhoeku, Gross Barmen Hot Springs 100 km od Windhoeku s vnitřním bazénem, Spitzkoppe - Matterhorn Namibie, skalní malby, Brandberg a pohoří, nejvyšší hora Konigstein v Namibii. Waterberg Plateau park - horský resort, Dinosauří stopy v Otjihaenamaparero, Etosha NP. Skeleton Coast a krásná krajina, opuštěné vraky lodí, Epupa falls - na řece Kunene. Atrakce Namibie : Epupa Falls, Ruacana Falls, Popa Falls Lake Otjikoto, Hoba Meteorite Twyfelfontein, Petrified Forest, Burnt Mountain Cape Cross seal reserve, Welwitschia Mirabilis, Sossusvlei Duwisib Castle, Kolmanskop Ghost Town, Quiver Tree Forest Namibie je perfektní destinace pro milovníky tzv. self-drive - jízdy po vlastní ose. Pokud pojedete po méně frekventovaných cestách, čekají Vás opravdu krásné scenérie, např. Horse shoe laguna u NP Bwabwata je příkladem málo známého místa,avšak vynikajícího na pozorování zvířat, je třeba mít auto 4x4. Namibie je země se 300 dny slunečního svitu.

 

Zajímavá místa - Niger

V současné době je v těchto částech Sahary poměrně nebezpečno, v Nigeru hlavně kvůli nájezdům Tuaregů, avšak přesto se sem cestovat dá. Niger sousedí s Nigérií, Beninem, Burkina Faso, Mali, Alžírskem, Libyí a Čadem. Přenocování v kempu Tuaregů, dozvíte se více o jejich velbloudech, tradičních tancích a zpěvech doprovázených bubny. Navštivte Agadez - prohlídka Sultánského paláce. Vydejte se na výlet do pouště, která tvoří 80% země, zastavte se v Tshintouloss, kde údajně pobýval průzkumník Henri Barth, když cestoval přes Saharu a oázy Timi a Chifra, vydejte se na nejvyšší dunu v Tenere. V Niamey - hlavním městě navštivte Grande Marche a Wadata - centrum řemeslníků. V Nigeru je také mnoho festivalů - včetně Curee Salee.

 

Zajímavá místa - Nigérie

Lagos je obrovské město s hustou dopravou, vedle sebe je tu vidět obrovské bohatství a chudoba. Vyrostly zde mrakodrapy, opulentní nákupní střediska, ale vedle nich shořelá auta, potulující se děti atd. Z bezpečnostních a zdravotních důvodů je lépe bydlet v jednom z resortů v oblasti Lagos Lagoon - jsou tu krásné prázdné pláže, cesty s mangrovníky a malé rybářské vesničky. Lagos je největší obchodní centrum v Africe, je tu bohatý noční život a hudební scéna. Nigerie je obrovská země s mnoha národy a vírami.

 

Zajímavá místa - Pobřeží slonoviny

Abidjan je typické moderní africké město s barevnými a rušnými ulicemi spojující moderní stavby a staré tradiční zástavby, Abidjan se liší od ostatních afrických metropolí svým obyvatelstvem - více než třetina pochází ze sousedních zemí - z Mali, Burkina Faso, Guinei, Ghany, Senegalu, Libérie a dalších. Tato směsice tolika různých lidí na malém prostoru vytváří velké kulturní bohatství, mnoho folklórních tradic, které tvoří velký přínos pro turistický ruch. Turismus je podporován velkou pohostinností obyvatel - to dokazuje i zdejší přísloví: tvůj návštěvník je více než syn, než bratr a manželka.

 

Zajímavá místa - Rovníková Guinea

Rovníková Guinea je pro průzkumníky, jediný způsob jak se zde pohybovat, pokud nepracujete pro naftařskou společnost... je smlouvat a nechat se odvézt na určité místo tzv. bush taxi.. Cestovat po pevnině je stále ještě velké dobrodružství (Rio Muni), je to krok zpět do minulosti, země ještě není vůbec zvyklá na turisty a není zde vůbec vybudovaná infrastruktura. Pokud se sem vydáte, je to opravdu dobrodružná cesta - deštné pralesy, zvířata, pláže, tradiční africké vesnice, ale také soustavné obtěžování místními obyvateli.

 

Zajímavá místa - Rwanda

Většina návštěvníků přijíždí do Rwandy pozorovat gorily. Země prožila krvavou historii. Žije tu přes 8.000.000 obyvatel. O genocidách ve Rwandě se dočtete v knize Hotel Rwanda, podle níž byl natočen i film Hotel Rwanda. V hlavní městě Kigali vyrostlo mnoho nových domů, ale stín genocidy zde stále zůstává (Kigali genocide memorial centre). Kigali je město, které si zaslouží návštěvu, je zde kromě Rwandského národního baletu, také mnoho zajímavých trhů s ručními pracemi - košíkářské výrobky, keramika, sochy a dřevořezby.

 

Zajímavá místa - Sao Tome a Principe

Do země jezdí méně než dvacet turistů týdně, je to tropický ráj s plážemi a palmami, čistou vodou, neprobádanou džunglí a příjemnými lidmi. Jsou zde staré domy plantážníků, nedotčené lesy a krásné pláže. Společně tvoří Principe, Sao Tomé, Bioko a Annobon pás vulkánů.

 

Zajímavá místa - Senegal

Senegal má co nabídnout všem, ať už hledáte odpočinek na plážích nebo aktivnější dovolenou. Stovky cizinců sem přijíždějí každoročně během známé rally. Jsou tu krásné pláže, zajímavá kultura. Senegal byl nazýván bránou do Afriky nebo Paříž západní Afriky. V Senegalu žije 640 druhů ptáků, plavba na piroze a jejich pozorování je velkým zážitkem. V Senegalu jsou velmi milí a přátelští lidé - základem zdejší kultury je úcta k druhému. Žije zde mnoho etnických skupin (Tukulor v poušti, Dola v lesích na jihu, zachovávají si své tradice). V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví. Hlavním cílem v zemi je Dakar - je to velmi kosmopolitní město. Letiště leží 15 km od centra, taxi by mělo stát asi 7,50 EUR (5000 CFA) - po smlouvání. V Dakaru si můžete dát dobré mořské plody na pláži v La cabane des Pecheurs - s výhledem na N´Gor Island. Indochine je největší asijská restaurace v Dakaru. Koktejl si můžete dát v Hotel Sokhamon a v hotelu Indépendence - v 16.patře v baru. Nedaleko města leží N´Gor Island, dostanete se tam pirogou z N´Gor Beach (CFA 500=0,76 EUR). V Senegalu najdete zajímavé muzeum Musée des Civilisations Noires,najdete zde vše od původu lidstva v Africe,historii masek,informace o obchodu s otroky atd.

 

Zajímavá místa - Seychelly

Majitel ostrova MOYENNE Brendon Grimshaw podepsal smlouvu s ministerstvem pro životní prostředí a jeho ostrov by vyhlášen národním parkem. Ostrov se za dobu od jeho příchodu před 35 lety změnil, bylo tam jen pár stromů, nyní zde roste více než 40 endemických palem, žije zde 110 obrovských želv ve svém přirozeném prostředí a mnoho druhů ptáků.

 

Zajímavá místa - Sierra Leone

Sierra Leone má 400 km nedotčených pláží, hlavní město je Freetown. Jednou z nejkrásnějších pláží je John Obey s krásným pozadím hor a zlatými pískem. Během týdne jsou pláže zcela prázdné. Krásný hotel The Place at Tokeh beach se nachází jižně od Freetownu vesnice Token,jsou tu nádherné pláže,které se táhnou od Lemley Beach ve Freetownu až na jih poloostrova k Mama Beach.

 

Zajímavá místa - Somálsko

Somaliland - země oficiálně neexistující - je to mírumilovná demokratická země, která se oddělila od Somálské republiky a od roku 1991 si jde svou cestou. V Somalilandu se nachází asi nejlepší příklad starých skalních maleb v Las Geel - 5000 let starých a objevených až v roce 2002, stejně tak jako Daalo, s divnými rostlinami jako dračí krvavý strom.

 

Zajímavá místa - Středoafrická republika

Nedočená džungle v srdci Afriky Málo známá africká země má velký turistický potencionál, ve skutečnosti zde žije velké množství ohrožených zvířat jako dva druhy afrických slonů, gorily a vzácný nosorožec bílý. Desetiletí politické nestability nepřispělo k rozvoji ekoturistiky. CAR má pozitivní budoucnost a od roku 2007 se vydávají malé skupinky do oblasti jihozápadní džungle Dzanga - Sangha.

 

Zajímavá místa - Súdán

Súdán je největší africkou zemí. Je zde fasinující poušť, archeologické památky. Země černých faraonů, súdánští králové dobyli Egypt v 8.století př.n.l. Jebel Barkal byl hlavním městem Království Kush, je to posvátná hora, staří Egypťané a Kušité věřili, že Amon, bůh života, žije uvnitř a místo se stalo posvátným. Jižně od Kerma najdete kolosální stavbu z hliněných cihel, o které se domnívají archeologové, že patří k nejstarším stavbám v Africe. Dalším zajímavým místem je Soleb, Old Dongola, zapomenuté středověké království Makuria.

 

Zajímavá místa - Svazijsko

Méně než hodinu jízdy od jižních bran NP Kruger (Malelane a Crocodile Bridge) leží malé Království Svazijsko. Asi půl hodiny jízdy od hraničního přechodu Matsamo leží nádherné vodopády Phophonyane u důlního městečka Pigg´s Peak. Za další hodinu dojedete do NP Malolotja, kde žije vzácné ptactvo a jsou tu nádherné vycházkové trasy. Dále pak za návštěvu stojí Ezulwini Valley a hlavní město Mbabane. Není požadováno vízum. Svazijsko se dělí na 4 paralelní oblasti od severu k jihu, je to země známá jako místo králů - je to autentické království, pokojné a mírumilovné. Rovnováha mezi tradiční a moderní kulturou dává zemi zvláštní charakter. Svazijsko získalo svou nezávislost v roce 1968 a je jedním ze tří království v Africe. V čele země stojí král King Mswati III. Svazijsko je vynikající zastávkou mezi parky KwaZulu Natal a Krugerem. Když se řekne Svazijsko, vybaví se dvě slova - malý a král. Svazijsko má rozlohu 17.364 km2, po Gambii je to druhá nejmenší země Afriky. Ale jakmile jste v zemi, můžete chodit několik dní, aniž byte kohokoliv potkali. Má dramatickou topogafii - západní vysočina prudce padá do nížin na východě. Velké záchranářské akce přivedly zpět do země i velká zvířata, včetně nosorožců bílých a černých. Svazijsko je absolutní monarchií, vladne zde Mswati III., který má mnoho žen, i když země touží po demokracii, stále se zde uchovává staré kulturní dědictví a obřady jako je Umhlanga (rákosový tanec). Svazijsko nabízí krásné scenérie a bohatou kulturu a tradice, je zde výborná infrastruktura a dobré silnice.

 

Zajímavá místa - Tanzánie

Serengeti, Kilimanjaro a Zanzibar - to jsou místa spojená s Tanzánií, kam ročně přijede asi 5% turistů z celého počtu návštěvníků Afriky. Žije zde 125 etnických skupin. Vláda však nemá zájem na velkém přilivu turistů, klade více důraz na kvalitu než na kvantitu. Více než čtvrtina země z celkové rozlohy 945.234 km2 je chráněné území, téměř 85% z 650.000 turistů, kteří ročně navštíví Tanzánii se pohybuje pouze na 10% těchto chráněných oblastí. Všechna populární místa - Serengeti, Ngorongoro, Lake Manyara a Kilimanjaro spadají do severního okruhu. Ostatních 10 národních parků, 31 zvířecích rezervací, 50 kontrolovaných zvířecích oblastí a dva mořské parky - navštíví ročně méně než 100.000 návštěvníků. Zde je však Achillova pata, jelikož infrastruktura kromě severního okruhu není příliš rozvinutá, většina turistů se pohybuje po tomto severním okruhu, kde však již bývá mnoho lidí na jednom místě. Díky poptávce a investicícm se však začínají rozvíjet i místa jako je Selous Game reserve, Mahale NP a Rubondo Island. Tanzánie však má potenciál stát se velmocí v oblasti safari. Avšak stále se klade důraz na kvalitu a ne na kvantitu, jako tomu je bohužel v Keni. V Tanzánii žije asi 20% z celkové počtu velkých zvířat v Africe.Tanzánie má 1000 km pobřeží Indického oceánu.

 

Zajímavá místa - Togo

V Togo žijí milí lidé, jsou to šikovní řemeslníci a mají rozmanitý folklór. Jsou tu přímořské resorty a nekonečně dlouhé zlaté pláže, tropický deštný prales pohoří Atakora, žijí zde ibisi, volavky, pelikáni, papoušci a další druhy kolem jezera Togo, ale také opice, sloni, antilopy, gazely, bůvoli a divoká prasata v Keran National Park. Zajímavé jsou obřady woodoo, doprovázené bubnováním Tom - Tom, velký trh - Grand Marche, smlouvání na trzích - je tu pro každého něco.

 

Zajímavá místa - Tunis

Tunis je po dlouhá desetiletí turistickým cílem, hlavně přitahuje svým 1.148 km dlouhým pobřežím Středozemního moře, ale v Tunisu je mnohem více k vidění než jen pláže. Byl místem, kde Římané a Féničané po sobě nechali památky jako je Kartágo, Dougga, Sbeitla, Bulla Regia a koloseum v El Jem. I místní Berbeři přispěli k zajímavým architektonickým kuriositám - hlavně svými troglodickými obydlími v podzemí. A je tu také Sahara a jihu země s veklými palmovými oázami. Stará města jako Sfax a Tozeur jsou idylickými místy. V Tunisu je rozvinutá turistická infratsruktura. Příjem z turismu patří k nejdůležitějším zdrojům rozvoje ekonomiky Tunisu,

 

Zajímavá místa - Uganda

Afričané znali gorily, které žily v lese již dlouho, ale pro zbytek světa byly gorily po dlouhou dobu velkou neznámou. Vše se změnilo v minulém století. Gorila znamená v překladu vlasatá žena. Horské gorily, krásné scenérie, divoká zvířata, bohatá kulturní historie a přátelští lidé - to je Uganda. Kromě treku za horskými gorilami v Bwindi NP (domov více než poloviny horských goril na světě), výstup na sněhem pokryté vrcholky Rwenzori Mountains. Národní parky nabízejí klasické safari - pěší, v autě, na koni, stejně tak jako plavbu na lodi, rafting a rybaření na Nilu. Uganda je také fantastickou destinací pro milovníky ptáků, žije jich tu více než 1000 druhů, z nich mnoho endemických. V Ugandě žije 31.368.000 obyvatel, měna je ugandský šilink. Hlavní město je Kampala, letadla létají do Entebbe, které se nachází 40 km jižně od Kampaly. Neexistuje tu veřejná doprava, taxi do Kampaly stojí cca 20 EUR (50.000 UGX), lze jet taxi do Entebbe za 4 EUR a pak minibusem do Kampaly za méně než 1 EUR. Dobře se lze najíst v Kampale v Katch the Sun, kde je i pěkná výzdoba s artefakty, v Ranchers Grill v nákupním centru Garden City shopping mall nabízejí výborné steaky. Na drink si lze zajít do Kololo - Bubbles O´Leary - irská hospoda, kde se sledují i sportovní zápasy. Na výlet se dá jet asi 1 hodinu jízdy z Kampaly do Rain Forest lodge, kolem leží Mabira Forest reserve, kde žijí vzácní ptáci a zvířata a jsou zde stezky v tropickém pralese. Průměrná nadmořská výška v Ugandě je 1000 metrů. Si´t silnice je poměrné dobrá a v zemi je 13 přistávacích ploch.

 

Zajímavá místa - Zambie

Řeka Zambezi je dlouhá 2.574 km a je čtvrtá nejdelší v Africe. Protéká šesti zeměmi a do Indického oceánu se vlévá v Mozambiku. Přehrada Kariba byla vybudována v letech 1955 -1959, je vysoká 128 metrů a dlouhá 579 metrů, patří k největším na světě. Dnes dodává elektřinu jak Zambii, tak Zimbabwe. Jezero vytvořené přehradou je dlouhé 280 km. Viktoriiny vodopády jsou více než 2 km široké a 103 metrů vysoké, patří k Sedmi divům světa a je to Světové místo dědictví UNESCO. Od dubna do srpna je zde největší průtok vody, ostatní měsíce je zde vody méně a jsou vidět fantastické geologické útvary. Pěší safari v Zambii patří k nejlepším na světě.

 

Zajímavá místa - Zanzibar

Changuu Island - Prison Island má zajímavou historii a není to jen luxusní plážový resort. Stone Town - světové místo dědictví UNESCO Jozani Chwaka Bay - národní park je domovem různých stvoření, endmický je zde primát red colobus monkey. Další možností je výlet na Prison Island, kde žijí staré želvy.

 

Zajímavá místa - Zimbabwe

Zimbabwe je země s neuvěřitelnými přírodními krásami, rezervacemi s divokou zvěří a minerálním bohatstvím. Rozmanitá krajina se mění od hornaté po typickou divočinu a buš. Země je domovem velkých zvířat a mnoha druhů ptactva. Leží mezi Victoria Falls, řekou Zambezi, jezerem Kariba a řekou Limpopo. Sousedí na jihu s JAR, s Botswanou na západě, Zambií na severu a Mozambikem na východě. 5 důvodů proč navštívit Zimbabwe: 1. vynikající národní parky 2. nejlepší průvodci v Africe 3. Victoria Falls a 4 další místa UNESCO 4. letecké spojení do Harare a na Victoria Falls 5. fantastické lodge Doby nepokojů v Zimbabwe jsou minulostí a určitě se vyplatí tuto zemi navštíit.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz