www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Benin

Zajímavá místa - Benin

Zajímavá místa Afriky

Benin patří mezi nejzajímavější západoafrické destinace. Od pobřeží Guinejského zálivu, které lemují bažiny s mangovníky, se až do stokilometrové vzdálenosti rozprostírá mírně zvlněná nížina. Zde se nacházejí největší města: Porto Novo a Cotonou. Nejvyšší bod Mont Sokbaro (641 m n.m.) naleznete v pohoří Chaine de l´Atakora. Na severu a severozápadě Beninu se nacházejí rezervace du W du Niger a Národní park Pendjari, kde žijí stáda slonů, lvů, antilop, hrochů a opic.

Benin je země ležící v Guinejském zálivu mezi Nigérií a Togem. Jeho pobřeží symbolizuje koloniální historii Afriky. Portugalci zde vybudovali přístavy a pevnosti v 15. a 16.století, kde se obchodovalo se zlatem, slonovinou a otroky s místními vládci. I přes pohnutou historii je Benin krásná země s budoucností a dodržováním kulturních tradic a respektu k předkům. Bývalé království Dahomejů mělo podobnou rozlohu jako Portugalsko, ale i přes malou rozlohu je v Beninu velmi rozmanitá kultura a příroda a hlavně je kolébkou voodoo a místem, kde návštěvník pozná pravou Afriku.

10 důvodů proč navštívit Benin

1. Jezera v jižním Beninu, kde jsou velmi zajímavá plovoucí města, Ganvié patří k největším jezerním městům a bylo nazváno africkými Benátkami.

2. Animistické kulty, praktikované velkým procentem populace Beninu, ve většině vesnic jižního a středního Beninu může návštěvník vidět kultovní chrámy, kde se uctívají afričtí bohové, hlavním tradičním náboženstvím je voodoo a Ouidah je hlavním městem voodoo.

3. Dramatická a vzrušující historie obchodu s otroky, jihozápadní pobřeží Beninu je známo jako Pobřeží otroků, pozůstatky této dramatické historie lze stále vidět po cestě mezi Allada a pobřežím Atlantiku.

4. Bohatá arcihtektura ve stylu afro-brazilském - domy postavené osvobozenými otroky ve městěch jako je Porto Novo, Ouidah a Grand Popó.

5. Zajímavé fetišistické trhy v Cotonou (Dankopta) a Bohiconu, na těchto trzích můžete najít vše od psích lebek po ještěrčí ocásky vše pro přípravu amuletů.

6. Abomey Royal Palác a muzeum králů království Fon je Světové místo dědictví UNESCO.

7. Ve vesnicích kolem Gbanamé se může návštěvník zúčastnit tradičních tanců v maskách Gueledé (kulturní dědictví UNESCO).

8. Milovníci přírody se mohou vydat na túry do pohoří Atakora Mountains a na safari do Národního parku Pendjari na severu Beninu.

9. Při návštěvě severního Beninu nelze opominout hliněné vesnice Taneka Coco a domy, vypadající jako hrady kmene Somba.

10. Většina pobřeží Beninu je ještě nedotčená, během určité doby v roce lze pozorovat velryby z pobřeží, nejlepší pláže lze najít kolem Grand Popo nedaleko hranice s Togem.


Severně od pobřeží krajina přechází v úrodnou náhorní plošinu, která se postupně mění v savanu a hory. Náhorní roviny v jižní části země rozdělují údolí vedoucí severojižním směrem podél řek Couffo, Zou a Oueme. Hranici s Togem tvoří tok nazvaný Mono, trpící během období dešťů záplavami. Řeky na severu – Mekrou, Libory – jsou přítoky Nigeru, řeka Sota se vlévá do Volta Pandjari. Severně od pobřežních písků je oblast s olejovými palmami, rozdělená proláklinou mezi Allada a Abomey.

Porto Novo
by nemělo být hlavním městem, ale je. Zastíněn větším a rušnějším sousedním městem Cotonou, patří však k nejkouzelnějším městům Západní Afriky. Založeno bylo kmenem Gun v 16.století, v roce 1863 byla napadeno Brity, aby zde byl založen protektorát, avšak ten byl rychle opuštěn díky divokým praktikám krále Toffa a pak znovu založen za 20 let, Porto Novo se stalo hlavním městem francouzského protektorátu Dahomey. Jsou zde krásné příklady koloniální architektury, Velká mešita, dříve kostel. Je tu také pěkné muzeum s maskami a artefakty, které nechává nahlédnout do kulturní rozmanitosti Beninu.

Ganvie
vesnice na kůlech leží v centru jezera Lake Nokwe, je to více měto než vesnice, žije tu 30.000 obyvatel v obydlích vystupujících z vody, založeno bylo kmeny Tofinou jako únikové místo před agresivním královstvím Dahomejů. Obyvatelé se převážně věnují rybolovu, na jezeře vytvářejí malá záchytná místa a plní je vegetací, aby nalákali ryby.

Ouidah
město bylo založeno v 15.století na pobřeží a stalo se důležitým otrokářským přístavem, jsou zde evropské stavby a pevnosti, je to zajímavé místo s koloniální architekturou, je to také základna voodoo, v lednu se tu koná každý rok na pláži voodoo festival - chaotický, ale zajímavý.

Abomey
byl dříve hlavním městem jednoho z největších afrických národů Dahomejů, kterého se obávaly všechny okolní kmeny, byl to velmi bojovný kmen, dobývali půdu a odchytávali otroky. Králové postavili mnoho paláců, z nichž zůstaly jen dva, zbytek byl vypálen, když sem přišli Francouzi. Dahomejské království bylo velice mocné a odolávalo francouzské nadvládě, nakonec bylo poraženo. Království mělo velkou armádu, včetně Amazonek - ženských bojovnic. Zbylé paláce byly přeměněny v muzeum, kde jsou artefarky Dahomejů, včetně trůnu, který je postavcen na lidských lebkách.

Djougou
velké město na severu Beninu, má prašné ulice a mešity a velmi odlišné od vlhkého jihu, je to důležité obchodní město a přitahuje obchodníky mnoha etnických skupin, kteří sem chodí na rušný trh, obyvatelé jsou velmi přátelští.

Vesnice kmene Taneka
leží stranou u prašné cesty v mírně zvlněné krajině, kmeny Taneka žijí tradičním způsobem a v ústraní. Bydlí v malých obydlích s konickými střechami a donedávna neznali oblečení, jejich populace je velmi malá, jen tři vesnice, lze navštívit pouze jednu a jejich budoucnost jako etnické skupiny nevypadá moc nadějně. Jsou to plaší lidé a není možné je navštívit bez místního průvodce.

Kmeny Somba
žijí na dalekém severu v Beninu a Togo, kde je nazývají Tamberma. Dříve byly známy svou nahotou, nyní si oblékají oblečení, ale mnoho lidí nosí ještě tradiční ozdoby. Sombové jsou lovci a farmáři a není neobvyklé vidět skupiny Sombů vracejících se z lovu s luky a šípy. Velkým lákadlem je fantastická architektura v této oblasti, Domy Sombů, které se nazývají tatas jsou robustní pevnosti, obydlí, kde jsou oddělené části pro lidi, domácí zvířata a obilí a která se snadno chránila před útoky otrokářů. V některých domech jsou také studně, takže zde rodina mohla přežít.

Cotonou
Abyste poznali toto město, použijte místní motorové taxi - zémidjan (motorka), to patří neodmyslitelně k životu ve městě. Najdete je všude, od letiště až po centrum města a jedna jízda obvykle stojí 300 CFA (asi 0,45 EUR). Jedním z nejlepších hotelů v Cotonou je Hotel du Port, pokoje jsou v dobrém stavu a bungala jsou prostorná, je zde i bazén s lehátky. Ráno můžete začít v Cotonou palačinkou u Le Crepeur,na oběd si mlžete dojít do maquis- levné kantýny s místním jídlem- Chez Léa v Ganhi, Zitawi nebo Le Livingstone, v oblasti kolem Boulevard Saitn Michel se odehrává obchod, abyste udělali dojem, vyberte Pesto na Rue 380 -výborné jídlo. Navštivte Královský palác Abomey -místo UNESCO,kde můžete vidtě paláce starého Království, v Abomey se prodávají i tradiční výrobky. Wi-Fi nadete ve Wiman hotspot. Pokud si chcete dát doboru kávu - vyzkoušejte diallo-pouliční kavárnu. Luxusní hotel je Golden Tulip Le Diplomate, v blízkosti letiště, výhled na oceán. Pěkný hotel je Maison rouge v Cotonou. V Cotonou žije více než 2 miliony obyvatel. Navštívit byste zde měli mezinárodní tržiště Dan Tokpa. Nekonečné pláže najdete na západě od Cotonou,Fidjrossé nebo Akpakpa beach.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz