Zajímavá místa Afriky
Benin patří mezi nejzajímavější západoafrické destinace. Od pobřeží Guinejského zálivu, které lemují bažiny s mangovníky, se až do stokilometrové vzdálenosti rozprostírá mírně zvlněná nížina. Zde se nacházejí největší města: Porto Novo a Cotonou. Nejvyšší bod Mont Sokbaro (641 m n.m.) naleznete v pohoří Chaine de l´Atakora. Na severu a severozápadě Beninu se nacházejí rezervace du W du Niger a Národní park Pendjari, kde žijí stáda slonů, lvů, antilop, hrochů a opic.
Benin je země ležící v Guinejském zálivu mezi Nigérií a Togem. Jeho pobřeží symbolizuje koloniální historii Afriky. Portugalci zde vybudovali přístavy a pevnosti v 15. a 16.století, kde se obchodovalo se zlatem, slonovinou a otroky s místními vládci. I přes pohnutou historii je Benin krásná země s budoucností a dodržováním kulturních tradic a respektu k předkům. Bývalé království Dahomejů mělo podobnou rozlohu jako Portugalsko, ale i přes malou rozlohu je v Beninu velmi rozmanitá kultura a příroda a hlavně je kolébkou voodoo a místem, kde návštěvník pozná pravou Afriku.
10 důvodů proč navštívit Benin
1. Jezera v jižním Beninu, kde jsou velmi zajímavá plovoucí města, Ganvié patří k největším jezerním městům a bylo nazváno africkými Benátkami.
2. Animistické kulty, praktikované velkým procentem populace Beninu, ve většině vesnic jižního a středního Beninu může návštěvník vidět kultovní chrámy, kde se uctívají afričtí bohové, hlavním tradičním náboženstvím je voodoo a Ouidah je hlavním městem voodoo.
3. Dramatická a vzrušující historie obchodu s otroky, jihozápadní pobřeží Beninu je známo jako Pobřeží otroků, pozůstatky této dramatické historie lze stále vidět po cestě mezi Allada a pobřežím Atlantiku.
4. Bohatá arcihtektura ve stylu afro-brazilském - domy postavené osvobozenými otroky ve městěch jako je Porto Novo, Ouidah a Grand Popó.
5. Zajímavé fetišistické trhy v Cotonou (Dankopta) a Bohiconu, na těchto trzích můžete najít vše od psích lebek po ještěrčí ocásky vše pro přípravu amuletů.
6. Abomey Royal Palác a muzeum králů království Fon je Světové místo dědictví UNESCO.
7. Ve vesnicích kolem Gbanamé se může návštěvník zúčastnit tradičních tanců v maskách Gueledé (kulturní dědictví UNESCO).
8. Milovníci přírody se mohou vydat na túry do pohoří Atakora Mountains a na safari do Národního parku Pendjari na severu Beninu.
9. Při návštěvě severního Beninu nelze opominout hliněné vesnice Taneka Coco a domy, vypadající jako hrady kmene Somba.
10. Většina pobřeží Beninu je ještě nedotčená, během určité doby v roce lze pozorovat velryby z pobřeží, nejlepší pláže lze najít kolem Grand Popo nedaleko hranice s Togem.
Severně od pobřeží krajina přechází v úrodnou náhorní plošinu, která se postupně mění v savanu a hory. Náhorní roviny v jižní části země rozdělují údolí vedoucí severojižním směrem podél řek Couffo, Zou a Oueme. Hranici s Togem tvoří tok nazvaný Mono, trpící během období dešťů záplavami. Řeky na severu – Mekrou, Libory – jsou přítoky Nigeru, řeka Sota se vlévá do Volta Pandjari. Severně od pobřežních písků je oblast s olejovými palmami, rozdělená proláklinou mezi Allada a Abomey.
Porto Novo
by nemělo být hlavním městem, ale je. Zastíněn větším a rušnějším sousedním městem Cotonou, patří však k nejkouzelnějším městům Západní Afriky. Založeno bylo kmenem Gun v 16.století, v roce 1863 byla napadeno Brity, aby zde byl založen protektorát, avšak ten byl rychle opuštěn díky divokým praktikám krále Toffa a pak znovu založen za 20 let, Porto Novo se stalo hlavním městem francouzského protektorátu Dahomey. Jsou zde krásné příklady koloniální architektury, Velká mešita, dříve kostel. Je tu také pěkné muzeum s maskami a artefakty, které nechává nahlédnout do kulturní rozmanitosti Beninu.
Ganvie
vesnice na kůlech leží v centru jezera Lake Nokwe, je to více měto než vesnice, žije tu 30.000 obyvatel v obydlích vystupujících z vody, založeno bylo kmeny Tofinou jako únikové místo před agresivním královstvím Dahomejů. Obyvatelé se převážně věnují rybolovu, na jezeře vytvářejí malá záchytná místa a plní je vegetací, aby nalákali ryby.
Ouidah
město bylo založeno v 15.století na pobřeží a stalo se důležitým otrokářským přístavem, jsou zde evropské stavby a pevnosti, je to zajímavé místo s koloniální architekturou, je to také základna voodoo, v lednu se tu koná každý rok na pláži voodoo festival - chaotický, ale zajímavý.
Abomey
byl dříve hlavním městem jednoho z největších afrických národů Dahomejů, kterého se obávaly všechny okolní kmeny, byl to velmi bojovný kmen, dobývali půdu a odchytávali otroky. Králové postavili mnoho paláců, z nichž zůstaly jen dva, zbytek byl vypálen, když sem přišli Francouzi. Dahomejské království bylo velice mocné a odolávalo francouzské nadvládě, nakonec bylo poraženo. Království mělo velkou armádu, včetně Amazonek - ženských bojovnic. Zbylé paláce byly přeměněny v muzeum, kde jsou artefarky Dahomejů, včetně trůnu, který je postavcen na lidských lebkách.
Djougou
velké město na severu Beninu, má prašné ulice a mešity a velmi odlišné od vlhkého jihu, je to důležité obchodní město a přitahuje obchodníky mnoha etnických skupin, kteří sem chodí na rušný trh, obyvatelé jsou velmi přátelští.
Vesnice kmene Taneka
leží stranou u prašné cesty v mírně zvlněné krajině, kmeny Taneka žijí tradičním způsobem a v ústraní. Bydlí v malých obydlích s konickými střechami a donedávna neznali oblečení, jejich populace je velmi malá, jen tři vesnice, lze navštívit pouze jednu a jejich budoucnost jako etnické skupiny nevypadá moc nadějně. Jsou to plaší lidé a není možné je navštívit bez místního průvodce.
Kmeny Somba
žijí na dalekém severu v Beninu a Togo, kde je nazývají Tamberma. Dříve byly známy svou nahotou, nyní si oblékají oblečení, ale mnoho lidí nosí ještě tradiční ozdoby. Sombové jsou lovci a farmáři a není neobvyklé vidět skupiny Sombů vracejících se z lovu s luky a šípy. Velkým lákadlem je fantastická architektura v této oblasti, Domy Sombů, které se nazývají tatas jsou robustní pevnosti, obydlí, kde jsou oddělené části pro lidi, domácí zvířata a obilí a která se snadno chránila před útoky otrokářů. V některých domech jsou také studně, takže zde rodina mohla přežít.
Cotonou
Abyste poznali toto město, použijte místní motorové taxi - zémidjan (motorka), to patří neodmyslitelně k životu ve městě. Najdete je všude, od letiště až po centrum města a jedna jízda obvykle stojí 300 CFA (asi 0,45 EUR). Jedním z nejlepších hotelů v Cotonou je Hotel du Port, pokoje jsou v dobrém stavu a bungala jsou prostorná, je zde i bazén s lehátky. Ráno můžete začít v Cotonou palačinkou u Le Crepeur,na oběd si mlžete dojít do maquis- levné kantýny s místním jídlem- Chez Léa v Ganhi, Zitawi nebo Le Livingstone, v oblasti kolem Boulevard Saitn Michel se odehrává obchod, abyste udělali dojem, vyberte Pesto na Rue 380 -výborné jídlo. Navštivte Královský palác Abomey -místo UNESCO,kde můžete vidtě paláce starého Království, v Abomey se prodávají i tradiční výrobky. Wi-Fi nadete ve Wiman hotspot. Pokud si chcete dát doboru kávu - vyzkoušejte diallo-pouliční kavárnu. Luxusní hotel je Golden Tulip Le Diplomate, v blízkosti letiště, výhled na oceán. Pěkný hotel je Maison rouge v Cotonou. V Cotonou žije více než 2 miliony obyvatel. Navštívit byste zde měli mezinárodní tržiště Dan Tokpa. Nekonečné pláže najdete na západě od Cotonou,Fidjrossé nebo Akpakpa beach.
Benin, západoafrická země s bohatou historií a živou kulturou, je proslulý jako kolébka voodoo, svými královstvími Abomey a Pobřežím otroků. Pro cestovatele nabízí autentické zážitky mimo vyšlapané turistické trasy.
1. Historie a kultura voodoo
Abomey a Královské paláce (UNESCO památka)
Královské paláce v Abomey jsou centrem bývalého mocného Dahomejského království a jsou památkou světového dědictví UNESCO. Tyto hliněné paláce byly domovem dvanácti králů Dahomey a jsou svědectvím o historii, rituálech a uměleckém bohatství tohoto starověkého království. Návštěva Historického muzea Abomey, které se nachází v palácích králů Ghéza a Glélé, je nezbytností pro pochopení místní historie a zvyklostí.
Ouidah – kolébka voodoo
Toto pobřežní město je jedním z nejdůležitějších center voodoo náboženství a klíčovým bodem na Cestě otroků (Route des Esclaves).
Temple des Pythons (Chrám Pythonů): Živý voodoo chrám, kde se uctívají posvátní hadi. Je to fascinující místo pro pochopení voodoo praktik.
Porte du Non-Retour (Brána bez návratu): Památník připomínající hrůznou historii obchodu s otroky. Je to dojemné a historicky významné místo na konci cesty otroků, odkud byli lidé násilně deportováni do Ameriky.
Historické muzeum Ouidah: Nachází se v bývalé portugalské pevnosti a mapuje historii obchodu s otroky a dahomejského království.
Ganvié – vesnice na kůlech
Ganvié, často nazývaná "africké Benátky", je malebná vesnice postavená na kůlech v jezeře Nokoué. Je domovem kmene Tofinu, který se zde usadil před staletími, aby unikl lovcům otroků. Projížďka po jezeře na tradičních pirogách a pozorování každodenního života na vodě je jedinečným zážitkem.
2. Přírodní krásy a divoká zvěř
Národní park Pendjari
I když je primárně v Beninu, je spravován ve spolupráci s Burkina Faso a je to jeden z nejlepších národních parků v západní Africe pro pozorování divoké zvěře. Je domovem slonů, lvů, buvolů, antilop a mnoha druhů ptáků. Nabízí možnosti safari.
Vodopády Kota
Nacházejí se v severovýchodním Beninu a nabízejí osvěžující únik do přírody. Jsou to jedny z nejkrásnějších vodopádů v zemi, ideální pro relaxaci a pěší turistiku v okolí.
3. Městské zážitky
Cotonou
Největší město a ekonomické centrum Beninu. I když může být chaotické, nabízí fascinující pohled do afrického městského života.
Dantokpa Market: Jeden z největších trhů v západní Africe, kde najdete vše od potravin, textilu až po voodoo fetiše. Je to smyslový zážitek.
Fondation Zinsou: Muzeum moderního afrického umění, které vystavuje práce místních i mezinárodních umělců.
Porto-Novo
Hlavní město Beninu, které je klidnější než Cotonou a má bohatou koloniální a africko-brazilskou historii.
Musée Honmé (Palác krále Toffy): Bývalý královský palác, nyní muzeum, které ukazuje historii království Porto-Novo.
Jardin Botanique (Botanická zahrada): Klidné místo pro procházky a relaxaci.
4. Gastronomie a místní život
Beninská kuchyně
Vyzkoušejte místní speciality, jako je Akassa (fermentovaná kukuřičná kaše), ignamy (jam) s omáčkami, nebo fufu. Čerstvé ryby a mořské plody jsou samozřejmostí na pobřeží.
Místní trhy
Kromě Dantokpa, prozkoumejte menší místní trhy v každém městě a vesnici. Jsou to skvělá místa pro interakci s místními obyvateli a nákup suvenýrů, jako jsou africké látky, voodoo sošky a šperky.
Nejlepší doba k návštěvě
Nejlepší dobou pro návštěvu Beninu je období sucha (listopad až únor), kdy je počasí příjemnější a ideální pro cestování a pozorování divoké zvěře. Od března do června je horké a suché období, následované obdobím dešťů (červen až říjen), které může ztížit průjezdnost silnic, zejména na severu.
Benin nabízí hluboký kulturní ponor do západní Afriky a je ideální pro cestovatele, kteří touží po autenticitě a poznání historie a spirituality kontinentu. Co vás láká z Beninu nejvíce?
TEXTOVÉ MENU: | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT
Copyright 2008-2025:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena