www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 

Podnebí v Alžírsku

Alžírsko leží v mírném pásmu, podnebí je podobné jako v ostatních zemích Středozemí, jsou tu však velké rozdíly v teplotě díky reliéfu. Pobřeží má příjemné podnebí (10-12°C v zimě a 24-26°C v létě). I deště jsou zde vydatné, kromě oblasti kolem Oranu. Když však prší, voda se rychle vypařuje. Dále do vnitrozemí se podnebí mění - zima 4-6°C, léto 26-28°C. Na Sahaře jsou teploty od 20°C do 34 °C, ale dosahují až 49°C. Jsou tu časté prudké větry.

 

Podnebí v Angole

Angola má 1.600 km Atlantského pobřeží, hory ve střední části země v provinciích Huambo a Malanje, na severu leží malá provincie Cabinda. Krajina je tu zelená a úrodná, mnoho řek a bohatství přírodních zdrojů - ropa, diamanty, minerály, káva, ryby, dřevo, bavlna a sisál, avšak miny velmi ohrožují zemi a zemědělství bylo zničeno.

 

Podnebí v Beninu

Jižně od Savalou hlavně na západě je typické rovníkové podnebí - horko a vlhko. Období sucha je od prosince do března a od čevence do září, deště přicházejí od března do července. Krátké období dešťů je od září do listopadu. Nejlepší období pro návštěvu jižní části je od prosince do března a červenec/srpen, pro severní část pak období od prosince do dubna.

 

Podnebí v Botswaně

Území, které je součástí Jihoafrické náhorní plošiny, vyplňují z velké části bezodtoké pánve. Její západní část pokrývá Kalaharská poušť, ale na východě se rozprostírají travnaté savany. Dostatečné zásoby vody jsou v severní a ve východní části v povodí řek Okavango, Chobe a hraniční Limpopo. Okavango přitéká ze severozápadu z Angoly přes Namibii a vytváří rozsáhlé bažiny, odkud pravidelně napájí jezero Dow a další bažinatou oblast Makgadikgadi (Makarikari). Podnebí je subtropické kontinentální a mění se od pouštního na jihozápadě po vlhčí subtropické na severovýchodě. Horké období trvá od října do března. Dešťové srážky jsou zvlášť na jihu velmi nízké a nepravidelné, vyskytují se i několikaletá sucha. Savanové lesní porosty s palmami rostou pouze v deltě Okavanga, listnaté suchomilné lesy zase podél severní hranice v povodí řeky Chobe. Na jihu převládají křovinaté porosty polopouští. Mnoho druhů africké zvířeny je chráněno v rozsáhlých rezervacích a národních parcích. Žije tam stále velký počet lvů, slonů, žiraf a různých jedovatých hadů.

 

Podnebí v Burkina Faso

Průměrná teplota v Ouagadougou je 41°C, vlhkost vzduchu 12% až 16%. Teplé větry z východu přinášejí vysoké teploty hlavně od března do května, od května do října je podnebí vlhké a teplé, od listopadu do března je příjemné suché podnebí. Období dešťů trvá minimálně 5 měsíců od května do října.

 

Podnebí v Burundi

Podnebí je vysokohorské tropické. Teploty se liší podle různých oblastí a nadmořské výšky. Na centrální plošině je chladné podnebí s průměrem 20°C, oblast kolem jezera Tanganyiaka je teplejší s průměrem 23°C. V hlavním městě Bujumbura šplhá průměrná roční teplota na 25°C. Deště jsou v Burundi nepravidelné, hlavní srážky převládají na severozápadě. Mění se také období sucha, někdy jsou tu dlouhá období sucha bez deště (červen - srpen). Jindy nastává krátké období dešťů září - listopad, krátké období sucha prosinec – leden, které následuje dlouhé období dešťů od února do května.

 

Podnebí v Demokratické republice Kongo

Podnebí v zemi je tropické horké a vlhké, jsou tu často vydatné deště od října nebo listopadu do května na jih od rovníku a od dubna do listopadu na sever od rovníku, kolem rovníku je jen jedno roční období. Výše položené oblasti na severu mají mírnější podnebí. Průměrná roční teplota je 25°C.

 

Podnebí v Djibouti

Podnebí je všeobecně horké a suché, hlavně od června do srpna, chladnější je období od listopadu do dubna.

 

Podnebí v Egyptě

Většina země leží v subtropické oblasti, jižní část Horního Egypta je tropická oblast. Větry ze Středomoří ochlazují vzduch, ale jinak je v zemi velmi horko, průměrné srážky jsou malé, ale náhlé záplavy způsobují velké škody. V Káhiře jsou průměrné teploty 7-29°C v lednu, v červenci 21,6-35,5°C. Za zimní měsíce se považují prosinec, leden, únor.

 

Podnebí v Eritrei

Zemi lze rozdělit do tří klimatických oblastí: centrální vysočina, pobřežní oblast a západní nížiny. Na vysočině je nejteplejší měsíc květen, nejchladnější prosinec až únor s velkými teplotními rozdíly. Jsou zde dvě období dešťů - krátké od března do dubna a hlavní období dešťů od června do začátku září. I podél pobřeží Rudého moře se nachází teplý, suchý pás s nejteplejšími měsíci od června do srpna. Déšť je vzácný na jižním pobřeží, na severním je období dešťů od prosince do února. Západní nížiny mají nejvyšší teploty v dubnu až v červnu, prosinec je nejchladnější měsíc.

 

Podnebí v Etiopii

Etiopie má dvě hlavní období - období sucha od poloviny září do konce května a období dešťů od června do září. Podnebí se liší podle jednotlivých oblastí. Centrální plošina má mírné podnebí s minimálními odchylkami. Nejnižší teploty jsou 5,5°C a maxima 26°C (42°F). Rozdíly v nížinách jsou mnohem větší a horko v poušti a na pobřeží Rudého moře je extrémní, dosahuje až 60°C. Silné deště v zemi přicházejí od června do září, centrální vysočina má slabší dešťové období od prosince do února.

 

Podnebí v Gabonu

85% rozlohy země tvoří ekosystém deštných pralesů, 10% na JV a JZ savany a zbytek je tvořen vodními plochami a osídleným územím.

 

Podnebí v Gambii

V Gambii je subtropické podnebí s rozdílnými teplotami, téměř po celý rok je slunečno, denní teploty šplhají poměrně vysoko. Od listopadu do půli května trvá nepřetržité období sucha s nulovými srážkami a teplotami, které v Banjulu a okolí klesají až na 7°C. Teplé a vlhké počasí převládá během zbytku roku. Od července do října, kdy nastává období dešťů, převládá vysoká vlhkost vzduchu s krátkými, ale vydatnými srážkami. Teplota může vystoupit až na 43,4°C, ale u moře je obvykle nižší.

 

Podnebí v Ghaně

Podnebí je tropické, ale relativně mírné. Klimatické rozdíly existují mezi různými částmi země a zavisí na tom, zda se slunce nachází na jih nebo na sever od rovníku. Jsou tu dvě období dešťů od dubna do června a od září do listopadu. Na severu prší v březnu a dubnu a pak občas od srpna do září, kdy jsou srážky nejvyšší. Teploty se pohybují mezi 21°C až 32°C, relativní vlhkost je mezi 50% -80%. Teplý pouštní vítr fouká ze severovýchodu od prosince do března a snižuje vlhkost vzduchu. Znamená to, že na severu dny jsou teplé a noci chladné. Vliv větru je cítit na jihu v lednu. Ve většině oblastí ...

 

Podnebí v Guinei

Podnebí je tropické, ale relativně mírné. Kromě severu jsou zde dvě období dešťů, od dubna do června a od září do listopadu. Teploty jsou od 21°C do 32°C, relativní vlhkost vzduchu 50% až 80%. Teplý pouštní vítr fouká ze severovýchodu od prosince do března a snižuje vlhkost, noci jsou pak chladnější a dny teplejší. Vliv těchto větrů je citelný na jihu v lednu. Většinou jsou teploty nejvyšší v březnu a nejnižší v srpnu po deštích. Rozdíly jsou relativně malé, ale větší jsou na severu, hlavně v lednu.

 

Podnebí v Guinea Bissau

Země je velmi rovinatá, žádný bod není výš než 200 mterů nad mořem. Pobřeží vypadá velmi skalnaté, široké a dlouhé řeky pronikají vnitorzemím / známé jako inlets/, na pobřeží je několik krásných pláží,jsou tu tři hlavní zony. 1. pobřežní velmi nepřístupná s mangrovy 2. prolákliny, vhodné pro pěstování rýže 3.lehce zvleněná krajina, kde se pěstují kešu a buráky

 

Podnebí v JAR

Povrch Většinu území vyplňuje náhorní plošina, která se k severozápadu snižuje do pánve Kalahari v Botswaně. Téměř po celé délce od Namibie až po Transvaal je lemována horami, které pod názvem Dračí hory (Drakensberg) dosahují největších výšek 3.200 až 3.500 m v provincii Natal na hranici s Lesothem. Centrální náhorní plošina má rozdílnou nadmořskou výšku, nejvyšších poloh dosahuje na pokraji natalských Dračích hor a nejnižších na severozápadě v písečných oblastech Kalaharské pouště. Město Bloemfontein, sídlo nejvyššího soudu, leží uprostřed náhorní plošiny západně od Lesotha. Nevysoký Witwatersrandský hřeben na severovýchodě od sebe odděluje údolí řek Limpopo tekoucí do Indického oceánu a Vaal, zdroj Oranje, tekoucí do Atlantského oceánu. Oblast Witwatersrandu představuje největší koncentraci obyvatelstva včetně největšího města Johannesburgu a hlavního města Pretorie. Geologicky je Witwatersrand tvořen nejstaršími horninami na světě s obrovskými zásobami zlata.

 

Podnebí v Kamerunu

V Kamerunu jsou dvě sezóny - období sucha od listopadu do května a období dešťů od června do října. Teploty se pohybují od 20 -30°C.

 

Podnebí na Kapverdských ostrovech

Leží v Atlantském oceánu 600 km severozápadně od Senegalu. Souostroví tvoří ostrovy Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Ilheu Branco, Ilheu Raso, Sao Nicolau, Sal a Boa Vista, Maio, Sao Tiago, Fogo a Brava. Všechny jsou vulkanického původu. Hlavní ostrov Sao Tiago je hornatý, na Fogo je nejvyšší vrchol (2.840 metrů), na Sao Antao je nejvíce srážek a je mnohem zelenější než ostatní ostrovy, vhodný pro trekování.

 

Podnebí v Keni

Většinu území zaujímá složitá soustava náhorních plošin Východoafrické vysočiny rozdělená v západní části Velkým zlomovým údolím (Rift Valley), které na severu vyplňuje slané jezero Turkana (dříve Rudolfovo). Východně od něj se rozkládá rozsáhlá plošina s pouští Chalbi. Ze Somálska zasahuje široká pobřežní nížina, která se k jihu zužuje. Podél Rift Valley se zvedají masivy vulkanických pohoří, na západě je to především pohoří Cherangany a Mount Elgon (4.321 metrů) na hranici s Ugandou. Východně od zlomového údolí se zvedá horské pásmo Aberdare (na jih od něj leží hlavní město Nairobi) a za ním osamocený masiv nejvyšší hory Mount Kenya. Z hor přes planinu Nyika odvádějí vodu k jihovýchodu dvě velké řeky - Tana a Galana. Západně od hor lemujících tektonická údolí se kolem jezera Ukerewe (Viktoriina jezera) prostírají travnaté savany.

 

Podnebí na Komorských ostrovech

Je zde tropické podnebí s dvěma obdobími: horké a deštivé od listopadu do května, studenější a sušší od června do října. Průměrná teplota mezi 27°C - 30°C.

 

Podnebí v Kongu

V Kongu je tropické podnebí hlavně kolem rovníku s vysokými teplotami a vlhkostí. Období dešťů je od října do května, prosinec je celkem suchý. Období sucha je od června do října. V severní části země se nachází rovníkový deštný prales s průměrnými ročními srážkami 1100 mm, teploty se pohybuji od 21°C do 27°C.

 

Podnebí v Lesothu

Lesotho je jedinou zemí na světě, jejíž celé území leží výše než 1000 metrů nad mořem. Na jeho jihovýchodních hranicích se v Dračích horách tyčí nejvyšší vrchol celé jižní Afriky Thabana Ntlenyana. Nejdelší jihoafrická řeka Oranje pramení v horách Maloti na severu země. Na západ odtud se rozkládá úrodnější náhorní rovina. Nejvíce osídlenou částí země je údolí řeky Caledon, které tvoří severozápadní hranici.

 

Podnebí v Libyi

Podnebí je ovlivňováno jak Středozemním mořem tak pouští. Podél pobřeží u Tripoli jsou letní teploty kolem 40,6°C až 46°C, dále na jih jsou teploty dokonce i vyšší. Léto na sever od Cyrenaica má teploty 26,7°C - 32°C, v Tobruku je průměrná teplota v lednu 13,4°C, v červenci 26°C. Ghibli, horký suchý vítr z pouště může měnit teplotu jak v zimě tak v létě. Dešťové srážky se liší podle oblastí, oblast Jabal na severu má více srážek, které padají obvykle během krátké zimy a způsobují záplavy, voda se rychle vypařuje a nedostatek vody je tu velmi častý.

 

Podnebí na Madagaskaru

Období sucha od června do září a léto, období dešťů trvá od listopadu do března. Pobřežní a nížinné oblasti mají teplé a vlhké klima. Východ ostrova je velmi vlhký, zatímco jih a západ je sušší. Hlavní město Antananarivo leží ve výšce 1300 metrů a teploty se zde pohybují od 4-28°C. Rozloha MadagasKaru je 592.000 km2 a země má 5.000 km pobřeží. Nejvyšší vrchol MadagasKaru je Maromokotra, který leží 392 km od východního pobřeží. Geografie ostrova je jednoduchá. Od severu k jihu se táhnou pohoří a jezera středem. Eroze je zde významným činitelem, který vytvořil místa jako např. Isalo. Pobřeží je odlišné, na východě je úzké, díky tomu, že leží mezi centrální krajinou a oceánem - útesy a moře. Na západě a na jihu se reliéf krajiny postupně snižuje do širokých planin, často s velkými řekami. Madagaskar je malý kontinent a je obklopen ostrůvky, některé tvoří souostroví.

 

Podnebí v Malawi

Většinu území vyplňují hory a náhorní plošiny sklánějící se k východu do tektonické propadliny s jezerem Malawi (Ňasa), které pokrývá téměř 1/5 celkové rozlohy země. Z jezera na jihu vytéká řeka Shire a tvoří široké, místy bažinaté údolí lemované na východní straně horami (až 3.000 metrů vysokými). Tropické podnebí ovlivňuje vnitrozemská poloha a nadmořská výška. Teploty jsou nejvyšší ve zlomovém údolí před vypuknutím letních dešťů a nejvydatnější srážky padají na severní vysočině.

 

Podnebí v Mali

Krajina Mali je monotónně plochá, tvoří ji údolní roviny, pískovcové plošiny a nevysoké vrchy. Jediný horský masiv leží při hranici s Burkinou Faso. Rozsáhlá severní část země i s plošinou Iforas u hranic s Alžírskem je součástí Sahary s horkým kontinentálním podnebím téměř beze srážek a chladnými nocemi. V 80. letech snížené srážky v polosuché oblasti Sahelu měly za následek katastrofální sucha. Pouze jih, kde protéká velká řeka Niger s rameny, přítoky a občasnými bažinami, má dost dešťových srážek umožňujících bohatší vegetaci i zvířenu.

 

Podnebí na Mauritiu

Mauritius je vulkanický ostrov obklopený korálovými útesy. Ze severní přímořské roviny se krajina zvedá v nevysokou náhorní plošinu, obklopenou vrcholy - pozůstatky obrovských sopek. Nejvýše se tyčí Piton de la Riviére Noire na jihu. Také ostrov Rodrigues je vulkanického původu. Tropické podnebí je zmírňováno severovýchodními pasátovými větry, které přinášejí vydatné dešťové srážky i občasné cyklóny. Původní lesy, které kdysi pokrývaly celý ostrov, už byly téměř vykáceny, a tak i místní endemická fauna je na vymření. Tu představují bodlín tenrek a zvláštní netopýr. Mauritius byl kdysi domovem ptáka dodo, který už vyhynul. S britskou pomocí začaly projekty na ochranu přírody.

 

Podnebí v Maroku

Nejlepším obdobím pro návštěvu Maroka je na jaře od března do května a na podzim. Větší část Maroka tvoří hory nebo náhorní plošiny. Na severovýchodě se podél středomořského pobřeží táhne vápencové pohoří ve tvaru půlměsíce – Ríf. Západně od něj se prostírá rozlehlá nížina Gharb. Od jihozápadu k severovýchodu protíná zemi jako páteř pohoří Atlas s rozsáhlými náhorními plošinami, které stupňovitě klesají k jihovýchodu do převážně kamenitých pouští (hamad) podél hranic s Alžírskem. Na severozápadě se Atlas svažuje širokým předhořím zvaným Marocká meseta k rovinám na pobřeží Atlantiku – nejúrodnější oblasti s největší koncentrací obyvatel.

 

Podnebí v Mozambiku

Jižní část země tvoří široká pobřežní nížina, tvořená pískovcovými uloženinami, která se při západních hranicích stupňovitě zvedá. Z území Zimbabwe vybíhá do středu země náhorní plošina Vysoký Veld s nejvyšší horou země. Většinu severní poloviny země vyplňuje členitější středohorská Mozambická plošina z žulových hornin. Na nejzašším severozápadě se prudce sklání k jezeru Malawi.

 

Podnebí v Namibii

Země má dlouhé pobřeží, které hraničí s pouští Namib. Uprostřed se nachází náhorní planina a horská pásma. Zbytek země má polopouštní charakter, protíná jej několik řek. Nejsevernější oblasti jsou tropické, hlavně v oblasti řeky Kunene a v části Caprivi Strip, s typickou vegetací a klimatem. Všeobecně je to však horká a suchá země, jsou zde však i místní extrémy. Studené pobřeží Atlantiku je vlhké a mlhavé v létě, v zimě vanou horké a suché větry z vnitrozemí. V horských oblastech je chladněji, s většími srážkami. Hraniční oblasti s Angolou a Zambií jsou tropické - horké a vlhké. Většina vnitrozemí je pouštního nebo polopouštního charakteru.

 

Podnebí v Nigeru

Niger je jedna z nejteplejších zemí na světě, hlavně na severu, kde intenzivní horko často způsobuje déšť, který se vypaří než spadne na zem. Období dešťů je zde od června do září, nejvíce srážek je v červenci a srpnu. Od listopadu do února je počasí suché a chladnější. Teplota je kolem 29,4°C během období sucha a kolem 40,5°C v období, kdy je vlhčeji.

 

Podnebí v Nigérii

I když celá Nigérie leží v tropické zóně, jsou tu rozdíly v podnebí. U pobřeží teploty nepřesahují 32°C, ale je tu vysoká vlhkost a noci jsou teplé. Ve vnitrozemí jsou dvě období: období dešťů od dubna do října s nižšími teplotami a období sucha od listopadu do března s poledními teplotami které jsou nad 38°C, ale relativně chladné noci. Na Jos Plateau jsou teploty mírnější. Nigerii ovlivňují dva hlavní větry ze severovýchodu, suchý a teplý, který přináší prach z pouště a způsobuje vysoké teploty během dne a chladné noci, jihozápadní větry přinášejí mraky a déšť.

 

Podnebí na Réunionu

Ostrov je vulkanického původu a je velmi hornatý, po obvodu měří 209 km. Pohoří na západě dosahuje výšky 3.069 metrů s nejvyšší horou Piton des Neiges (3.069 m). Je stále aktivní sopkou. Na jihovýchodě se rozkládá pohoří s několika činnými sopkami, z nichž nejvyšší je Piton de la Fournaise (2.510 metrů). Dominantou středu ostrova jsou tři hluboká údolí nebo kaňony nazývaná cirques. Jmenují se Cilaos, Mafate a Salazie. Kupodivu nebyla vytvořena erupcemi, ale erozí. Tropické podnebí zmírňují severovýchodní pasáty, které přinášejí vydatné dešťové srážky, ale občas i ničivé cyklóny. Díky hornatému profilu je počasí velmi rozdílné a všeobecně je možno konstatovat, že jih a jihovýchod ostrova je vlhčí a chladnější než sever a severozápad.

 

Podnebí v Rovníkové Guinei

Podnebí je zde tropické, horké a vlhké po celý rok, období dešťů je od dubna do ledna a vlhkost vzduchu je v tuto dobu velmi vysoká. Jsou tu také větrné bouře.

 

Podnebí ve Rwandě

Rwanda je vnitrozemský stát ve střední Africe, známý také jako Země tisíce kopců. Ve Rwandě je 5 sopek, 23 jezer a mnoho řek. Země leží 1.270 km západně od Indického oceánu a 2.000 km východně od Atlantického oceánu - doslova v srdci Afriky. Největší sladkovodní jezero v zemi - Lake Kivu tvoří hranice s DRC, nejvyšší pohoří jsou součástí pohoří Virunga, Velká příkopová propadlina prochází západní Rwandou a tvoří rozvodí dvou největších vodních systémů Afriky: Nilu a Conga. Západ a střed země je tvořen nekonečnými horami s jezery, většina této části země leží ve výšce 1.500 - 2.500 metrů nad mořem. Jen na východě země je krajina rovinatější podél Lake Victoria, dominantní je zde řeka Kagera, která se vlévá do Lake Victoria, jež tvoří nejvzdálenější pramen nejdelší řeky na světě Nilu - část tohoto ekosystému je chráněna v NP Akagera.

 

Podnebí v Senegalu

Podnebí Senegalu je tropické s průměrnou roční teplotou mezi 22-30°C. Slunce zde svítí stále od listopadu do května a krátká sezóna dešťů trvá od června do října, kdy přicházejí náhlé dešťové bouřky. Průměrně zde svítí slunce denně 8-10 hodin, nejkratší období slunečního svitu je od července do do září (6-7 hodin). Nejteplejší měsíce jsou od června do konce listopadu.

 

Podnebí na Seychellech

Ostrovy jsou dvojího původu. Hlavní ostrovy Mahé, Praslin aj. představují podmořské výlevy žul s četnými skalami, ostatní jako ostrovy Amiranty, Coetivy, Providence, Aldabra, Farquhar tvoří malé ploché korálové atoly. Většina z ostrovů nemá vodu a sotva polovina je obydlena. Ostrovy mají dostatek srážek a jsou pokryty bujným tropickým lesem s tvrdými dřevinami a palmami zvanými coco-de-mer, které kdysi rostly všude. Ostrovy jsou domovem vzácných obrovských i jiných druhů mořských želv, na korálových ostrůvcích nachází útočiště hojné ptactvo s endemickými druhy. Tento ostrovní ráj utrpěl kolonizací, ale v současnosti je považován za prvořadou turistickou atrakci. Seychelly leží mimo cyklonovou zónu, což je činí celoročně bezpěčnými, ovšem od června do listopadu vane silný jihovýchodní vítr, který způsobuje vlnobití na některých plážích. Ve zbývajících měsících vanou severozápadní monzunové větry, které přinášejí déšť. Leden je měsícem nejsilnějších srážek, zatímco červenec a srpen jsou měsící nejsuššími. Teplota je celoročně konstantní, kolísá mezi 24 až 30° C.

 

Podnebí ve Středoafrické republice

Podnebí je tu tropické, s dostatečnými srážkami, jediné období dešťů je od dubna do listopadu a pak jedno dlouhé teplé období sucha. Časté jsou záplavy a teploty mezi 21-32°C.

 

Podnebí ve Svazijsku

Území stupňovitě sestupuje z hornatého Vysokého Veldu na západě ke svahům Lebomba spadajícím do úzké nížiny na východě. Hlavní řeky Umbeluzi a Usutu vytvářejí při své cestě na východ hluboké kaňony. Obě hlavní města - Mbabane, které je správním centrem, a Lobamba, v němž sídlí král a parlament, leží v západní části země. Podnebí je tropické s letním obdobím dešťů. S narůstající nadmořskou výškou přechází v subtropické, poněkud chladnější a deštivější. Ročně spadne 500 - 1400 mm srážek. Náhorní plošina je pokryta travnatou savanou a borovými a eukalyptovými lesy. Pro nižší polohy je typická savana s roztroušenými stromy. Žijí zde lvi, levharti, hroši, antilopy a žirafy.

 

Podnebí v Tanzánii

Většinu Tanzánie vyplňuje 1000-1500 metrů vysoká náhorní plošina Východoafrické vysočiny členěná příkopovými propadlinami s jezery Natron, Manyara a Rukwa a lemovaná na západě a jihozápadě pohořími, která prudce spadají k dalším velkým jezerům tektonického původu Tanganyika a Malawi.

 

Podnebí v Togo

Togo má vlhké, tropické podnebí, ale je zde méně srážek než v okolních zemích Guinejského zálivu. Na jihu jsou dvě období dešťů od března do začátku července a od konce září do začátku listopadu, nejsilnější deště jsou na horách na západě a na jihozápadě a ve středu země. Na severu od Atkora Mountains trvá období dešťů od dubna do října. Průměrné teploty jsou od 22°C do 35°C. severní část Togo je charakterizována polosavanou se zlatou trávou připomínající Sahel,který se nachází jen několik hodin jízdy severně. během období dešťů krajina kvete. Středí část má zvlněnou krajinu a jih je ...

 

Podnebí v Ugandě

Celá země leží na Východoafrické vysočině, náhorní plošině obklopené horami a na jihu omezené rozsáhlou plochou největšího afrického jezera Ukerewe (Viktoriino), na jehož břehu leží i hlavní město Kampala. Západní hranici se Zairem tvoří výběžky Modrých hor, Albertovo jezero, zaledněný masiv Ruwenzori, Edwardovo jezero a východní svah tektonické propadliny. Na jihozápadě u hranic s Rwandou se zvedá vulkanické pohoří Virunga. Na východě, na hranicích s Keňou, začíná horské pásmo horou Mt. Egon (4.321 m) a pokračuje k severu a posléze k západu po hranici se Súdánem. Plošina klesá pod 1.000 metrů nadmořské výšky pouze na severozápadě v údolí Nilu. Ten vytéká z Viktoriina jezera k severu, protéká jezerem Kyoga na západ do jezera Albertova a na sever do Súdánu.

 

Podnebí a příroda v Zambii

Naprostou většinu Zambie vyplňuje rozlehlá náhorní plošina rozčleněná širokými údolími řek. Nevysoká pohoří se zvedají zejména na východě a při hranicích s Malawi. Největší řeka jižní Afriky Zambezi pramení v Zambii, protéká severovýchodní částí Angoly a opět se vrací zpět, aby tvořila jižní hranici s Namibií a Zimbabwe. U města Kariba na ní byla vybudována hydroelektrárna s obrovským umělým jezerem. Řeka Kafue pramení v severozápadní části země, rozlévá se do širokých mokřin jižně od hlavního města Lusaky a vlévá se po kaňonovitém úseku pod nádrží Kariba do Zambezi. Řeka Luangwa pramení ve východních horách na hranici s Malawi, potom teče jihozápadním směrem širokou příkopovou propadlinou, aby se spojila se Zambezi na mozambických hranicích.

 

Podnebí na Zanzibaru

Nejchladnější a nejsušší období je od konce června do října. Od konce prosince do února nebo začátku března jsou teploty vyšší, v dubnu a květnu přicházejí deště. Krátké deště také mohou být v listopadu, ale jsou to jen přeháňky. Na ostrově denně svítí slunce průměrně 7 až 8 hodin.

 

Podnebí v Zimbabwe

Většinu země vyplňuje rozsáhlá náhorní plošina Karabele zvaná, podobně jako v JAR, Vysoký Veld. Táhne se od jihozápadu (nízké skalnaté pohoří Matopos se známými viklany) k severovýchodu. Nejvyšší bod se nalézá na jihovýchod od hlavního města Harare (dříve Salisbury) v masivu Inyangani poblíž hranice s Mozambikem. Vyšší partie přecházejí na severu i na jihu do zvlněných náhorních rovin Středního Veldu a dále do pahorkatiny Nízkého Veldu v povodí dvou velkých řek. Zambezi na severní hranici pod 108 metrů vysokými Viktoriinými vodopády protéká kaňonovitým údolím, jehož velkou část zaplavily vody velké nádrže Kariba. Řeka Limpopo na jihu země teče širokým údolím dále do Mozambiku a Indického oceánu. Východní část území však odvodňují přítoky řeky Lundi, resp. Save. V této oblasti se také nachází řada chráněných jezer, největší Kyle se zříceninami historického Great Zimbabwe.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz