www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Botswaně

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Území, které je součástí Jihoafrické náhorní plošiny, vyplňují z velké části bezodtoké pánve. Její západní část pokrývá Kalaharská poušť, ale na východě se rozprostírají travnaté savany. Dostatečné zásoby vody jsou v severní a ve východní části v povodí řek Okavango, Chobe a hraniční Limpopo. Okavango přitéká ze severozápadu z Angoly přes Namibii a vytváří rozsáhlé bažiny, odkud pravidelně napájí jezero Dow a další bažinatou oblast Makgadikgadi (Makarikari).
Podnebí je subtropické kontinentální a mění se od pouštního na jihozápadě po vlhčí subtropické na severovýchodě. Horké období trvá od října do března. Dešťové srážky jsou zvlášť na jihu velmi nízké a nepravidelné, vyskytují se i několikaletá sucha. Savanové lesní porosty s palmami rostou pouze v deltě Okavanga, listnaté suchomilné lesy zase podél severní hranice v povodí řeky Chobe. Na jihu převládají křovinaté porosty polopouští.
Mnoho druhů africké zvířeny je chráněno v rozsáhlých rezervacích a národních parcích. Žije tam stále velký počet lvů, slonů, žiraf a různých jedovatých hadů.

Většina země má subtropické podnebí s nižšími teplotami ve vyšších polohách. Zimní dny jsou teplé a noci chladné dokonce mrazivé na poušti. Teploty se pohybují od 26,6°C - 32°C od října do února až na minimální teploty 2°- 4,4°C od června do srpna. V srpnu přinášejí větry ze západu písek a prach. Letní období dešťů je od listopadu do března a déšť je velmi vzácný od května do srpna.
Podnebí lze popsat jako polosuché, deště jsou proměnlivé a nevypočitatelné. Déšť je tak důlěžitý pro život země, že i měna země je pojmenována podle deště - pula. Největší deště jsou v lednu a únoru, jih země je sušší s 250 mm srážek, na severu 650 mm srážek, jsou zde však velké roční výkyvy. V období mezi květnem a říjnem jsou srážky velmi nízké. Zimní měsíce jsou velmi chladné, noční mrazíky jsou v červenci až srpnu, obloha je velmi jasná. Letní měsíce jsou velmi horké a často vlhké, teploty dosahují až 40°C někdy i v říjnu a listopadu před dešti.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz