www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 

Významná data, místa ,knihy - Afrika

Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 

Nejlepší knihy o Etiopii

The Various Flavours of Coffee - Antony Capella Amedeo. The tru story of Italian´s war in Abyssinia - Sebastian O´Kelly

 

Knihy,které proslavily Afriku

Knihy,které proslavily Afriku, zachycují genius loci a neopakovatelnou atmosféru místa. Jednou z nejznámějších knih a filmů je Out of Africa - Isak Dinesen 1937, zachycující 17 let života Karen Blixen se stala i inspirací pro nezapomunutelný film Out of Africa z rpku 1985 , v hlavní roli s Meryl Streepovou a Robertem Redfordem. ( Ngong hills a Masai Mara v Keni).

 

Liberie - Díkuvzdání

V Libérii se jako v jediné zemi v Africe slaví den Díkuvzdání 5.listopadu. Připravuje se cassava a fazole, ten to zvyk je tu již od 80.let 19.století.

 

Tour du Rwanda

Z malého cyklistického závodu se stala velká sportovní událost s neopakovatelnou atmosférou. Závod je dlouhý skoro 1000 km ,rozdělený do osmi etap, převýšení 19.000 metrů, nejznámější je 12% stoupání nazvané Zeď Kigali. je to velice náročný závod, všichni jedou s obrovskou radostí a nadšením.

 

Voodoo festival v Beninu

Každoročně se v lednu koná v Beninu, v kolébce voodoo ve městě Ouidah Voodoo festival.

 

Slavnost masek v Gambii

Každý může v lednu navštívit slavnost masek v Gambii v městečku Janjabureh, tento festival je věnován Kankurangovi, stvoření ,které chrání chlapce od hříchů. Další festival masek se koná v Banjulu v dubnu Roots Festival.

 

Hlavní města Afriky

Možná, že ani všechna neznáte. Postupně Vás seznámíme i s jejich názvy. Algeria - Algiers Marocco - Rabat Západní Sahara - El Aaiun Mauretánie - Nouakchott Senegal - Dakar Gambie - Banjul Guinea - Bissau - Bissau Guinea - Conakry Sierra Leone - Free Town Mali - Bamako Burkina faso - Ouagadougou Libérie - Monrovia Pobřeží slonoviny - Yamoussoukro Ghana - Accra Togo - Lomé Benin - Port Novo Niger - Niamey Nigérie - Abuja Rovníková Gunea - Malabo Kamerun - Yaoundé Gabon - Libreville Chad N´Djamena Středoafrická republika - Bangui Kongo - Brazaville Demokratická republika Kongo - Kinshasa Angola - Luanda Namibia - Windhoek Jižní Afrika - Pretoria Botswana - Gaborone Lesotho - Maseru Swaziland - Mbabane Mozambik - Maputo Zimbabwe - Harare Zambie - Lusaka Malawi - Lilingwe Tanzanie - Dodoma Burundi - Bujumbura Rwanda - Kigali Uganda - Kampala Keňa - Nairobi Jižní Sudan - Juba Somálsko - Mogadishu Etiopie - Addis Ababa Sudan - Khartoum Djibouti - Djibouti Eritrea - Asmara Egypt - Cairo Libye - Tripoli Tunis - Tunis

 

Keňa

V Keni žije 11% ze všech druhů ptáků na světě, rozlišný habitat a klima dělá z Keni jednu z nejlepších destinací na pozorování ptáků, lze tu vidět během 14 dnů až 500 druhů ptáků celoročně, nejvíce jich tu však je v červnu.

 

Seychelly

Každoročně se koná na Seychellech kreolský festival v říjnu, nejdůležitější a největší událost na Seychellech, hraje všemi barvami, zvuky, vůněmi. Místní říkají - můžeš jej slyšet v hudbě, cítít v rytmu, ochutnat v jídle.

 

Tradiční festivaly v Kamerunu

Kamerunu se říká Afrika v miniatuře. Několik festivalů nebo obřadů místních kmenů stojí za návštěvu.

 

Skalní malby Afriky

Skalní malby jsou často turisty opomíjeny, ale skrývají v sobě obrovská tajemství historie - kdo byli ti umělci, kdy malby vytvořili a za jakým účelem? Nikdo to přesně neví. Rozděkují se do čtyř kategorií - geometrické obrazce - spirály a kruhy, portréty zvířat, jasné vyobrazení lidí často tančících nebo lovících a fantastkní kreatury - theriantropy - kombinace lidských a nelidských prvků. Nejstarší malby v Namibii Apollo 11 Cave pocházejí z doby přes 27.500 lety, ale tradice může být ještě starší, díky zranitelnosti organických pigmentů. Nejvíce zachovaných maleb je starých 200 -5.000 let, ale v Dračích horách a Chngoni jsou z doby koloniální a tato tradice je stále živá v Mali u Dogonů. Skalní malby mají hluboký spirituální smysl. Je to jediná památka na období sběračů-lovců a určitě si zasluhují pozornost. Určitě je třeba zde zmínit i jméno Dr. Alec Campbell (Mr. Botswana), který se věnoval dokumentaci skalních maleb kromě jiného.

 

Zimbabwe

Viktoriiny vodopády mají nejvíce vody od března do května, během tohoto období padá více než 3 miliony litrů vody z výšky 108 metrů a šíři 1708 m během jedné vteřiny. Vodní tříšť - mlha vystupuje do výšky až 800 metrů. Určitě nezůstanete sušší při procházce koiem vodopádů. Lze je vidět z helikoptéry nebo microlightu.

 

Marula festival ve Svazijsku

Poděkování matce přírodě, festival konající se koncem února - začátkem března na oslavu stromu marula, jehož plody byly vždy velmi důležité pro Svazijce po tisíciletí, sloužily k léčebným a dalším účelům a také se z nich vyrábělo pivo. Festival se místně nazývá Emaganwini a začíná na začátku sklizně plodů maruly, kdy je děti a ženy sbírají od konce února do března.

 

Kueto Siriwala festival v Mozambiku, velryby

Pravidelně se koná již od roku 1773 festival v Ibo Island, kdy se Ibo stalo hlavním městem nejsevernější provincie, ale také na oslavu nezávislosti Mozambiku. Kueto Siriwala jsou nejdůležitější svátky v roce, festival se koná v červnu a je zakončen soutěží lodí (dhow - typické plachetnice). Během festivalu se tančí a oslavuje, sportuje a soutěží. Ibo bývalo dříve jedním z nejdůležitějších obchodních míst Afriky.

 

Od prosince do dubna

Leden a únor je nejlepší období pro výstup na nejvyšší horu Keni Mount Kenya. Prosinec až leden - migrace vodních ptáků v solných pánvích Magkadikgadi Pans v Botswaně. Únor - Sauti za Busara - svahilský hudební festival na Zanzibaru - Stone Town a Kendwa Beach - velký hudební festival africké hudby se koná každoročně. Leden - Ledet Vánoce v Etiopii, patří k nejdůležitějším dnům v Etiopii, velká procesí v Lalibela, konec období Adventu (Tsome Gahad), zpívající kněží na střechách skalních kostelů.

 

Národní park Etosha - Namibie - červen - září

Během tohoto čtyřměsíčního období se většina zvířat v době sucha shromažďuje kolem slavných napajedel v Etoshe. Je to krásné období, kdy lze pozorovat zvířata, i teplota je nižší.

 

Trekking ve Fish River Canyonu, Namibie

Vysoké teploty a záplavy způsobují to, že největší kaňon Afriky je nepřístupný během afrického léta, takže se sem lze vydat pouze v zimních měsících od května do září. Trasa je náročná, je dlouhá 85 km, začíná v Hobas a končí v Ai Ais. Trek obvykle trvá 3 - 5 dní, po cestě není žádné vybavení, takže je třeba být zcela soběstačný.

 

Ceremonie masek, země Dogonů, Mali

Masky hrají důležitou roli v životě Dogonů, obřad Sigui může trvat i několik let. Obřad Sigui začíná jednou za 60 let (další bude až v roce 2027), ale obřady masek probíhají i každoročně od dubna do května. Je to obřad Ondonfile, který probíhá před dešti a setbou a Aguet na počest předků.

 

Tah sardinek, Východní Kapsko a Kwa Zulu Natal Jižní Afrika

Od května do června probíhá tato každoroční migrace miliónů stříbřitých sardinek na sever ze studených vod Kapského mysu k pobřeží Východního Kapska a Kwa Zulu Natal. Tento tah sardinek je až 15 km dlouhý a 4 km široký, tah sardinek je vidět i z nebe. Toto úžasné představení doplňují predátoři - velryby, delfíni, žraloci a další ryby, a také velké množství ptáků.

 

Africké trhy

Nejlepší trhy v Africe, kde se smlouvá a dá se koupit téměř vše najdete zde:

 

Světová místa dědictví UNESCO v Africe

39 zemí v Africe má nejméně jedno místo zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO.

 

Tradiční ceremonie v Zambii

V Zambii se provádí více než 50 ročních obřadů, které představují zvyky, společenský život, rituály, ústně předávané historky, materiální a spirituální kulturu. Nabízejí cenný pohled do tradiční kultury, která se přenáší z generace na generaci. Otevřené obřady, na které se mohou návštěvníci dívat připomínají staré časy, kdy byla zakládána nová království starými náčelníky, jsou většinou velmi pestrobarevné a plné symbolů jak v tanci, tak v bubnování.

 

Marathon des Sables - Maroko

Probíhá od 1.do 12.dubna a patří k nejnáročnějším maratonům na světě přes marockou Saharu, asi 151 mil, setkává se tu asi 600 účastníků ze 30 zemí a všichni musí být zcela soběstačtní - vše si nesou sami a také si vaří.

 

Únor na Kapverdských ostrovech

Je to období oslav a kulturních představení nejen v Mindelo na ostrově St. Vincente, je to doba karnevalu v kapverdském stylu.

 

Tanzánie

Období narození pakoňů v Tanzánii a migrace Od ledna do března probíhá období narození malých pakoňů v Serengeti, narodí se jich až 8.000 denně, přežije jich však pouze polovina dožije se věku pěti měsíců, avšak přesto, že se stávají snadnou kořistí predátorů, jejich populace roste. Pakoně se rodí v oblasti s krátkou trávou na jihovýchodě Serenegeti NP, v oblasti v blízkosti Ngorongoro.

 

Zanzibar

Na začátku února se koná hudební festival Sauti za Busara, kde účinkuje více než 400 umělců oslavujících východafrickou hudbu, vrcholí v ulicích Stone Townu. Největší hudební festival svahilsky mluvících obyvatel Východní Afriky-hip-hop, r'n'b, rap, reggae a tradiční ngoma, taarab, mystická a religionální hudba, 6ti denní festival se koná každý únor.

 

Timkat festival,kávové obřady - Etiopie

Oslava Epifaniho, jež se datuje již více než 1000 let, oslavující pokřtění Krista v řece Jordán. Timkat je známý svými rituály - Archa dohody je zabalena do bohatě zdobené látky a nese ji kněz v čele procesí, pak následují oslavné tance.

 

Trekking v Etiopii

Od října do prosince po období dešťů je nejlepší doba pro trekking v Simien Mountains národním parku, svahy jsou zelené a porostlé divokými květinami. Je to nejlepší doba, kdy navštívit toto Světové místo dědictví UNESCO.

 

Říjen v Malawi

15. - 18.října se koná hudební festival Lake of Stars v Malawi na březích jezera Malawi, přitahuje talenty z celého světa a propaguje hudbu Malawi, přitahuje i turisty.

 

Migrace netopýrů v Zambii

Od konce října do prosince migrují netopýři v Národním parku Kasanka v Zambii, asi 10 miliónů barevných netopýrů s rozpětím křídel až 1 metr sem přilétá na konci října a nejvíce jich tu je od poloviny listopadu do konce roku, je to neuvěřitelná podívaná v NP Kasanka, v tuto dobu je tu i mnoho zvěře. Migrace netopýrů patří k největším migracím zvířat v Africe.

 

Hudební festivaly v Africe

Hudba hraje důležitou roli v africké kultuře a na kontinentě se koná mnoho hudebních festivalů.

 

Rozkvetlá poušť ,Kapské květinové království - JAR

Když přijdou na západní pobřeží do Jižní Afriky deště, suchá krajina Karoo se změní na mnohabarevný koberec divokých květin (srpnen-září), nikde na světě není příchod jara tak dramatický jako v Namaqualandu a Cedrových horách. Cesta za divokými květinami v Severním Kapsku prochází 5 hlavními oblastmi a když budete v Clanwilliam mezi 28.srpnem a 5.zářím, navštivte Clanwilliam Flower Show.

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz