www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Skalní malby Afriky

Významná data, místa ,knihy - Afrika

Skalní malby jsou často turisty opomíjeny, ale skrývají v sobě obrovská tajemství historie - kdo byli ti umělci, kdy malby vytvořili a za jakým účelem? Nikdo to přesně neví. Rozděkují se do čtyř kategorií - geometrické obrazce - spirály a kruhy, portréty zvířat, jasné vyobrazení lidí často tančících nebo lovících a fantastkní kreatury - theriantropy - kombinace lidských a nelidských prvků. Nejstarší malby v Namibii Apollo 11 Cave pocházejí z doby přes 27.500 lety, ale tradice může být ještě starší, díky zranitelnosti organických pigmentů. Nejvíce zachovaných maleb je starých 200 -5.000 let, ale v Dračích horách a Chngoni jsou z doby koloniální a tato tradice je stále živá v Mali u Dogonů. Skalní malby mají hluboký spirituální smysl. Je to jediná památka na období sběračů-lovců a určitě si zasluhují pozornost. Určitě je třeba zde zmínit i jméno Dr. Alec Campbell (Mr. Botswana), který se věnoval dokumentaci skalních maleb kromě jiného.

1. Nyero (Uganda)
Nyero ležící na žulovém kopci u Kumi je dobrým příkladem geometrických maleb typické pro tuto oblast, dominující motiv 6 metrů vysokého panelu mezi dvěma balvany, je tu asi 40 červených kruhů, žádná místní tradice se k tomuto nevztahuje a je tu jediná naturalistická malba kanoe s lidmi.

2. Damaraland (Namibie)
Nejznámější místo je tu Bílá paní z Brandbergu, White Lady dostala pojmenování v 50.letech 19.století, Abbe Henri Breuil se domníval, že bílý pigment použitý na centrální figuru zpodobňoval ženu evropského původu. Avšak postava je šamanský lovec, určitě muž. Damaraland je asi nejbohatší místo skalního umění mezi Dračími horami a Saharou. Jeskyně a převisy Brandbergu skrývají více než 40.000 maleb. Přístupnější je Twyfelfontein - UNESCO, kde je více než 2000 rytin a maleb starších více než 5000 let, včetně Tančícího kudu a Lvího muže.

3. Diana´s Vow (Zimbabwe)
Evokuje stylizované umění Starého Egypta, panelu dominuje metr dlouhý therinatrop s šavlovitou hlavou, pramínek vystupující s prodlouženého penisu a oválný hrbol a rukou držící tác. Malba je stará asi 2000 let, pravděpodobně zobrazuje šamana v tranzu a symbolizuje potenci.

4. Tanečníci z Kolo (Tanzánie)
Od roku 2006 na seznamu UNESCO - Kondoa Rock Art je nejvěští místo s malbami ve východní Africe. Je tu asi 150 panelů 200 - 4.000 let straých, velká stylistická různorodost, nejvíce je zde zvířat hlavně žiraf a antliop losích, stylizované humanoidní postavy v tanci nebo při oobřadech. Lze zde strávit týdny průzkumem, ale nejznámější je panel Mungomi wa Kolo / tanečníci z Kolo, jsou tu jemné malby žiraf, levhartů, zeber a nosorožců, abstraktní prvky a mnoho lidských postav. Richard Leakey se domníval, že se zde pracovalo na malbě po staletí.

5. uKhahlamba - Drakensberg (Jižní Afrika)
Je zdokumentováno asi 50.000 maleb z Dračích hor, některé jsou staré 3000 let, jiné jsou z velmi nedávné doby - znázorňují příchod Evropanů. Míst je tu mnoho, začít můžeme Giant´s Castle, jsou velmi přístupné, vidět tu lze postavy šamanů azobrazení zvířat, další místo je Game Pass Shelter - Rosetta Stone znázorňující tance šamanů. 6hodinový trek v Didima Valley nás dovede do Eland Cav, kde je více než 1000 maleb, objevil je farmář v roce 1926 a jsou ve velmi dobrém stavu.

6. Manchiti (Etiopie)
Leží v úzké rokli 8 km od Dilla, zobrazují desítky stylizovaných krav, asi 70 cm dlouhých a mají opakujicí se tvar s malými hlavami, velkými rohy zdobenými trojúhelníkovými ozdobami. Toto místo je asi 3000 let staré, umělci jsou neznámí, ale archeologové spatřují nápadnou podobu mezi zdobením rohů na malbách a nynějším krášlením krav pastevci.

7. Chongoni Rock Art oblast (Malawi)
Místo UNESCO ukazuje pokračování staré a živé tradice. Jsou zde červené schematické malby, které se přisuzují vymřelému kmenu Akafula vedle maleb, které udělali lidé kmene Chewa v polovině 20.století, obě dvě malby se vztahují k obřadům iniciace a přivolávání deště. Mnoho rituálů Akafula se asimilovalo do tance masek Gule Wamkulu (velký tanec), které provádějí tajné společnosti kmene Chewa, nejlepší místo je Mphunzi Hill, 8 panelů s hadími kreaturami vedle lidí a schematických obrazců.

8.Las Geel (Somaliland)
Toto vyjímečné místo leží asi 55 km od Hargeisa - hlavního města Somalilaindu, lze jej vidět z hlavní cesty ke starému přístavu Berbera. Las Geel bylo dlouho posvátným místem somálským pastevců, místo maleb bylo dlouho neznámé okolnímu světu, až do té doby, než místní vesničani sem přivedli v roce 2002 francouzské archeology. Nejzajímavější z desítek převisů je skála s 350 figurami. Hlavně je tu zobrazen dobytek vždy z profilu, jsou zde také antropomorfické figury často nesoucí zbraně a jsou doprovázené loveckými psy. Malby jsou dobře zachované a jsou staré asi 5.000 -10.000 let, dokazují, že pastevectví bylo v této části Afriky dříve než v Evropě a to, že malby nejsou dílem pouze sběračů-lovců.

9.Tsodillo Hills (Botswana)
Místo se nazývá Louvre pouště, malé pohoří v poušti, kde je více než 4500 sklaních maleb a dokazující osídlení již před 100.000 lety. Ju/´hoansi Sanové- sběrači lovci, kteří zde žijí v Kalahari jsou přímými potomky původních umělců. Místo nazývají Posvátné z nejposvátnějších - vrcholek nejvyššího mužského kopce, je tam, kde První Duše poděkovala za vytvoření světa, zatímco jeskyně a převisy v druhém nejvyšším ženském kopci jsou obývány uctívanými duchy předků.

10. Songo (Mali)
Známé svou hliněnou architekturou a tanci masek, animisté Dogoni v Mali jsou jediní Afričané, kteří udržují tradici skalních maleb nejznámější je v zemi Dogonů místo, kde zdobí skalní převis nad vesnicí Songo, kde je mnoho set maleb červených, černých a bílých, naturaiistické obrázky zvířat, šakal, který přímo komunikuje se stvořitelem Amma - až po geometrické tvary a artefakty. Panel ukazuje stylistické podobnosti mezi východní a jižní Afrikou a důležitou asociaci s tradičními obřady. Na tomto místě se provádí obřízka každé tři roky v březnu a malby jsou přemalovávány těmi, kteří byli obřezáni. Symbolika tohoto je přísně střeženým tajemstvím, ale návštěvníci si mohou malby prohlédnout.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz