Největší suchozemský savec - slon, nejdelší zuby - slon, druhý největší savec -nosorožec dvourohý, nejvyšší savec - žirafa, největší srdce -žirafa, nejrychlejší savec- gepard, největší primát -gorila, nejlepší lovec- lev, nejdelší jedový zub -zmije gabunská, největší pták -pštros, největší létající pták-drop kori, nejpočetnější pták -snovač, největší žába-žába obrovská, nejmenší kopytnatec -antilopa královská, nejtěžší hmyz -vrubouni. Na celém kontinentu Afriky žije 2792 druhů ptáků.
Z paleontologického hlediska bylo v Africe probádáno jen několik míst. Nejznámější stopy dinnosaurů byly objeveny v Maroku - Kem Kem naleziště, Elhraz formace v Nigeru. Mnoho fosilií dinosaurů dobře zachovaných, Egypt - Baharyia oáza v centrálním Egyptě dobře známé kostry masožravých dinosaurů. Tanzánie - Tendaguru nejvíce nalezených pozůstatků různých druhů dinosaurů, Madagascar - formace Mavarano - dobře zachované pozůstatky dinosaurů, Jižní Afrika - určitě nejlepší naleziště v Karoo.
Voda je důležitým prvkem, bez. níž by nebylo možné udržet život a proto se kolem. vodních toků, jezer a mokřad soustředí vždy nejvíce lidí, od severu po jih Afriky.
Migrace neznamená pouze tah pakoňů a přechod řeky Mara. Celou Afrikou se pohybují velká stáda zvěře v různém čase, malá i velká zvířata hledají vodu a potravu. Zde najdete výběr těch nejznámějších migrací zvířat.
Afrika je charakterizována savanou, buší ,pouští, deštným pralesem.
Gorily a další primáti v Africe
Rok 2009 byl vyhlášen rokem gorilly. Původně se myslelo, že existuje pouze jeden druh - Gorilla gorilla, ale výzkumy prokázaly, že existují dva druhy Gorilla gorila a Gorilla beringei a každý z nich má dva poddruhy. Západní gorila nížinná se vyskytuje hlavně v nížinách jižní Nigérie, Gabonu, Kamerunu a Konga, zatímco malá populace přesříčních goril G.g.dielhi žije ve vysokohorských lesích na hranici Nigérie a Kamerunu. Gorila horská G.b.beringei se vyskytuje v Ugandě, Rwandě a DRC - opět v hraničních oblastech a v Ugandě v Bwindi Impenetarble Forest. Východní gorila nížinná neboli Grauerova gorila se vyskytuje na východě DRC.
V Keni zemřel 19.3. 2018 poslední samec nosorožce bílého severního, 2 samice zůstávají pod ozbrojenou kontrolou v Ol Pejeta v Keni, bohužel tímto tedy tento druh vymřel. Na červené listině nejohroženějších druhů zvířat stále přibývá, zde je seznam deseti nejohroženějších.
Miliony ptáků každoročně na podzim migrují do Afriky z Evropy a na jaře se zase vrací zpět. Stovky různých druhů se takto vydává na několik tisíc kilometrů dlouhou cestu. Mnoho z nich musí překonat překážyk jako jsou Alpy, Středozemní moře a Saharu. Asi 4000 druhů ptáků z 10.000 druhů migruje z Euroasie.
Nazývají se painted dogs, painted wolfs nebo african wild dog - je zajímavé je pozorovat zvláště při lovu. Je to druhý nejohroženější druh psovitých šelem po vlčku etiopském. Pohybují se po velkém území, v divočině jich zůstalo již jen asi 7000 v celé Africe. Na rozdíl od psů, mají jen 4 prsty.
Pokud se mluví o Etiopii, obvykle Vás hned nenapadne divoká příroda,ale žije zde velké množství druhů v pohoří Simien a Bale.
Hyeny skvrnité se vyskytují na mnoha místech,ale ve větším počtu jen v chráněných územích,kde mají dostatek kořisti. Můžete je vidět ve většině zvířecích parků a přírodních rezervacích s vhodným habitatem. Mohou se objevit kdykoliv ve dne,ale nejaktivnější jsou v noci. nebo brzy ráno. Slyšet je můžete po západu slunce i např. v NP Kruger,kde krouží kolem kampů,ale nikdy je nekrmte, mohou být velmi nebezpečné.
Důležitá místa biodiversity Afriky
22.květen je uznáván jako světový den biodiversity, kdy se obrací pozornost k oblastem na planetě, která jsou biologicky bohatá a také velmi ohrožena. Biodiversita je základem všeho života na Zemi, avšak dnes mizí některé druhy nejrychleji od doby vyhynutí dinosaurů. Bylo určeno 35 klíčových oblastí na světě, kde ochrana druhů může mít obrovský vliv na udržení světové biodiversity. Osm z nich se nachází v Africe. Lesy a další zbývající habitaty v těchto oblastech tvoří už jen 2,3% zemského povchu, je tedy nutné je velmi pečlivě chránit. Aby bylo místo na seznamu nejdůležitějších míst biodiversity, musí zde růst nejméně 1500 endemických rostlin a jen 30% své původní vegetace.
Sahara se táhne africkým kontinentem od západu k východu, Sahel sousedí s jedním z nejnehostinnějších, nejdivočejších míst na světě, poušť Sahara je místem hladu, tři měsíce v roce se nebe otevře a dalších devět měsíců tu nespadne ani kapka vody. I přes dlouhá sucha tento delikátní ekosystém je domovem mnoha zvířat a lidí, avšak žijí tu na hraně pod stálým nebezpečím desertifikace Sahelu, ta neprobíhá kvůli postupu Sahary, ale kvůli špatným praktikám, které mění zemi v poušť. Je to intenzivní farmaření a odlesňování, které změnilo půdu v Sahelu v prach. Mezinárodní organizace se snaží tento proces zvrátit.
Tropické pralesy v Africe jsou místem s bohatými nalezišti ropy, minerálů a dřeva, které když se vytěží, vzniknou zde nenávratné škody. Tropické lesy jsou velmi staré, předpokládá se, že jsou více než 100 milionů let staré a byly dominantním porostem před 35 miliony let, když zmizeli dinosauři. Tvořílo jej více než 6 milionů km2, je to místo obrovské biodiversity a jsou nenahraditelné. Z toho je v Africe 1,8 milionů km2 jehož střed tvoří Konžská pánev. Před 60 lety bylo deštných pralesů dvakrát tolik, pokrývaly vice než 15% zemské plochy. Avšak každoročně se pokácí obrovské množství z plochy deštných pralesů, což má obrovský vliv na celý ekosytém planety. V neproniknutelných pralesech se budují cesty, aby se dosáhlo místa těžby nerostných surovin, lidská populace roste a tím také pytláctví. Do roku 2013 bylo vyhubeno 65% slonů ve střední Africe, asi 95% lesů DRC je již bez slonů, nyní jich asi 60 % žije v Gabonu, kde je jejich poslední útočiště. Dalším důležitým bodem je korupce, čínské společnosti přijedou např. těžit potaš, ale bez problémů pak získají povolení na těžbu ropy i v přírodních rezervacích.
Podle odborníka na lvy Derecka Jouberta žije na světě už jenom asi 20.000 lvů. Skoro všude jich ubývá, kromě Serengeti. Když první Evropané vstoupili do Afriky žilo jich zde asi milión, takže jich zbývá sotva 3%. Nedávné sčítáni lví populace tvrdí, že jich v Africe žije od 23.000 - 39.000. Poslední sčítání má výsledky 32.000 - 35.000 kusů, ale jen asi 24.000 jich žije v chráněných oblastech, jiné statistiky tvrdí, že jich takto žije jen 20.000.
Kamerun je jedno z nejlepších míst na pozorování ptáků. Bylo zde zaznamenáno více než 900 druhů ptáků. Během 2 týdenní cesty jich můžete vidět 250-300 druhů. Někteří milovníci ptáků jich během delší cesty vidí ještě více. Pobřežní oblast u Doualy je dobrá pro začátek pozorování.
Mezi mnoha druhy afrických savců jsou primáti zastoupeni asi 100 druhy, od goril z deštných pralesů až po malé bushbaby. Primáti jsou fascinující na pozorování, obvykle žijí ve skupinách a mají zajímavé chování. Nejdražší je pozorování goril horských ve Rwandě a Ugandě, jejich stopování může být náročné, ale je to jedinečný zážitek. Pozorování šimpanzů je rozdílné, spíše za nimi běháte a pozorujete jejich denní aktivity od jídla po odpočinek. Šimpanzy také obvykle dříve slyšíte, než vidíte. Jejich hysterický křik je charakteristický. Ale v Africe lze pozorovat i jiné primáty - paviány a společenské kočkodány. V Africe je mnoho lesních rezervací, kde primáti žijí a ještě nejsou tak hojně navštěvované. Většina opic žije na zemi, chcete-li je pozorovat tak určitě je lepší mimo období dešťů (Uganda, Rwanda / duben-květen), nejsušší měsíce v Tanzánii od poloviny května do konce října, nejvíce srážek v Etiopii je od července do září.
Největší rekordy plazů v Africe
Největší ještěrkou je Nile monitor a ornate monitor (západoafrický příbuzný), může mít délku včetně ocasu až 2,4 metru. Největší plaz je krokodýl nilský, velikost samiček může být až 5,9 metru a váha 1000 kg, želvy mohou vážit až 800 kg.
Oficiálně existuje jeden druh žirafy, ale 9 poddruhů. Jejich počet klesl asi o 40% za poslední desetiletí asi na 80.000 kusů. Keňa se považuje za první místo ochrany žiraf, žijí zde tři poddruhy: Rotschildova žirafa, žirafa síťovaná a žirafa masajská. V Keni se našly první fosilie žiraf. Nyní se rozlišují 4 druhy žiraf po dlouhodobém genetickém zkoumání - severní, jižní, masajská a síťovaná,což velmi pomůže ochráncům přírody při jejich sčítání a ochraně,
Na Komorách se nacházejí velké přírodní krásy a mnoho endemických druhů díky jejich izolaci. Je tedy normální, že Komory upřednostňují ekoturistiku.
Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.
Sloni žijí v 37 zemích Afriky. V roce 1979 byl jejich odhadovaný počet 1,3 miliónů, v roce 2010 jich zde žilo asi 470.000. Výzkumy potvrzují, že asi 38.000 slonů je každoročně zabito kvůli slonovině.
Nosorožec dvourohý / černý/tuponosý/bílý
Před 150 lety žily v Africe miliony nosorožců, ale jejich počet se dramaticky snížil v 19.století,když lovci a pytláci začali drancovat tento kontinent, tisíce tun rohů nosorožců bylo vyvezeno do Asie. V roce 1992 zmizelo již 96% populace nosorožce černého. Díky ochranářům se podařilo zvýšit počet nosorožců bílých na 20.000 a černých přežívá asi 5000 kusů. Za posledních 50 let bylo zabito v Africe vice než 160.000 nosorožců.
Více než dva milióny jedinců se každoročně zúčastní nejznámější světové migrace zvířat. Migrace pakoňů a zeber je každoroční událostí v oblasti Serengeti - Masai Mara. Statisíce zvířat putují za potravou a vodou v různých obdobích mezi Serengeti v Tanzánii a Masai Mara v Keni. Od ledna do března jsou stáda pakoňů obvykle v jižní části Serengeti, pak se vydají na sever - květěn - červen do západního koridoru - červen - červenec, pak do Masai Mara, kolem listopadu se vrací na jih a cyklus se opakuje. Samice pakoňů rodí v 80-90% případů během 3 týdnů a to na jižních pláních Serengeti, kde je méně predátorů.
V roce 2010 oslavila Jane Goodall 50 let počátku výzkumu šimpanzů v NP Gombe Stream v Tanzánii. Jane Goodall se v poslední době nestará jen o záchranu a studium primátů, ale také velkou měrou přispívá na charitu a informovanost místních lidí o tom, jak uchránit místní přírodu, neponechávat lesy těžařským koncernům. JGI projekty mají humanitární charakter a v oblasti Morogoro a Bunda v Tanzánii se také snaží informovat o HIV/ AIDS. Další projekt je zaměřen na DRC a vytváření infrastrukury, plánování rodičovství a výstavbu malé hydroelektrárny. Všechny tyto projekty jsou spojeny i s ochranou přírody.
Fauna a flóra Demokratická republika Kongo
Badatelé našli nová hnízda goril nížinných v pralese v málo známé oblasti Itombwe ve východní části země, více než 50 km jižně od původního místa výskytu. Itombwe se nachází v oblasti, kde operují rebelové a má velkou biodiversitu. V této lokalitě vědci také objevili šimpanze a nové druhy žab.
Nedávno byly poprvé zachyceny na kameru ohrožené druhy saharských gepardů v Parc National de l´Ahaggar, zvíře se prý pohybuje v Alžírsku, Togo, Nigeru, Mali, Beninu a Burkina Faso. Údajně žije již jen 250 jedinců tohoto savce. Fotografie byly pořízeny v centrální Sahaře.
Novým objevem University v Nottinghamu je použití zbytků od banánů k vytvoření paliva pro vaření, v zemích kde hrozí deforestrace (odlesnění) hlavně ve Rwandě, Tanzánii a Burundi. Jednoduchým procesem se zbytky z banánovníků spojí s prachem a tlakem se vytvoří brikety, které jsou velmi výhřevné a mohou se používat místo dřeva na vaření. Brikety se nechají 2 týdny na slunci vysušit. Sbírání dřeva tak ochrání i přírodní zdroje, v zemích kde jsou největší plantáže banánovníků.
Madagascar má dva rovnocené symboly - divoké lemury a domácí zebu. Znakem bohatství je množství zebu, na jihu se určuje bohatství muže, který zemře množstvím lebek zebu na jeho hrobě. Pokud má dojít k nějakému obětování zvířete při slavnostních příležitostech, pak je to obětování zebu - joro. Každý dostane část masa, aby byla projevena Fihavanana - solidarita a soulad. Ze zebu se nic nevyhodí, lejno se použije na hnojení, kůže na výrobky, rohy na přípravu ranomena-lektvaru, maso je výborné.
Fauna a flóra, příroda Tanzánie
V nedávné době bylo objeveno 15 nových druhů obojživelníků a chameleonů při biologickém výzkumu v South Nguru Mountains v Tanzánii. Tyto druhy ještě nejsou pojmenovány. V horských lesích Tanzánie roste obrovské množství různých druhů rostlin a žije zde také mnoho rozmanitých živočichů.
Podle posledních výzkumů žije v Botswaně více než 133.000 slonů - největší počet slonů na světě, ti se soustřeďují hlavně na severu země. Během období sucha, řeka Linyanti, která tvoří hranici s Namibií je jediným zdrojem vody široko daleko. Během této doby žije na čtverečním kilometru až pět jedinců. V Deltě Okavanga byl viděn malý růžový slon asi albín, který patří ke stádu asi 80 slonů.
I když jsou paviáni v Jižní Africe - hlavně na Kapském poloostrově u místních obyvatel nepříliš oblíbeni a dochází k častým konfliktům mezi lidmi a těmito primáty, při nichž jsou paviáni zraněni, bylo zde založeno sdružení na jejich ochranu a možnost seznámení se s životem těchto opic. Pořádají se za nimi pěší výlety v parku Da Gama. Nikde paviány nekrmte, nedotýkejte se jich, udržujte si odstup alespoň 5 metrů, poslouchejte průvodce.
V roce 2014 bylo upytlačeno v JAR 1215 kusů nosorožců, tento počet je velice alarmující a vzniká mnoho inciativ na ochranu těchto zvířat, aby se tato zvířata zachránila. Asi 60% nosorožců bylo upytlačeno v Krugerově NP - průměrně asi 13 kusů týdně. V parku operuje asi 12 -16 gangů pytláků, nejlukrativnější trh je Vietnam (1 kg rohu stojí asi 65.000 USD). Některé soukromé rezervace začaly hlídat buš v noci drony s tepelnými censory. V lednu zadržela policie 11 podezřelých z lovu nosorožců. Všichni ilegálně lovili v národních parcích a obchodovali s rohy nosorožců, také nezákonně drželi zbraně. Populace nosorožců je pod stále větším tlakem pytláků, předpokládá se, že v roce 2008 bylo zabito asi 100 kusů kvůli rohům, asi 36 jich bylo upytlačeno v SAN parcích (v roce 2007 - 13kusů). V roce 2012 bylo v JAR zabito pytláky 668 nosorožců kvůli rohům, 2011 - 448. Počet upytlačených nosorožců každoročně stoupá.
V Jižní Africe je bohatý podmořský život. Jenom ve dvou zemích na světě najdete velryby jižní, velké bílé žraloky, tučňáky, delfíny a tuleně u pobřeží. Těmto pěti mořským živočichům se říká vodní Velká pětka. Velryby sem připlouvají v červnu, jejich cesta z Antarktidy má hlavní cíl - reprodukci. Mláďata se rodí v mělkých vodách podél pobřeží, kde pak samice vychovávají svá mláďata a v prosinci se vydávají na cestu zpět. Tyto velryby lze vidět velmi zblízka u pobřeží.
Počty slonů a Greévyho zeber v severní Keni se zvýšily o 5% za 7 let. V roce 2008 bylo napočítáno 7.468 slonů v Laikipia, Samburu a Isiolo ekosystému (asi 28.000 km2). Nejvíce slonů v Keni je v Tsavo ekosystému. Stejně tak se zvedl počet Grévyho zeber na 2.623 kusů. V Keni údajně žije 17-21 endemických druhů a poddruhů savců.(včetně dvou nosorožců severních bílých v OL Pejeta).
Exotické živočišné druhy na Mauritiu
Fauna Nejznámější endemický živočich - pták dodo (blboun nejapný) vážil až 25 kg, ale dobyvatelé ostrova se na něm nevratně podepsali. Neuměl létat, protože to nepotřeboval. Žije už jen v suvenýrech. Obří suchozemské želvy (délka 1,5 m a váha až 250 kg) byly také po příchodu lidských obyvatel ve volné přírodě vyhubeny. Je zde také velké množství gekonů a ještěrek velmi užitečných, protože loví komáry. Kaloň rodrigueský - rozpětí létacích blan je téměř 1 metr, má nazrzlý kožíšek a špičatou tlamu, živí se plody stromů. V horské oblasti žijí opice z rodu makaků, dovezené z Malajsie. Žije zde mnoho mangust dovezených z Indie, aby bránily lány cukrové třtiny před nevítanými opicemi a krysami. Také se zde vyskytuje mnoho zajímavých ptáků např. poštolka mauricijská, růžový holubi, mauricijští papoušci, snovači, bulbul rudoocasý, holoubci krahujčí. Mnoho druhů ptáků bylo dovezeno z africké pevniny, neboť původní druhy doplatily na dovezení krys, opic a prasat. Mořští ptáci se vyskytují především na severních ostrůvcích. V moři na korálových útesech žije nepřeberné množství korálových ryb a jiných živočichů. Flóra Původní zalesnění ebenovými stromy s černým dřevem najdeme už jen na poměrně malé ploše. Z dovezených druhů se zde daří borovicím, eukalyptům, teakovým a mahagonovým stromům. Impozantní jsou banyány (druh fíkusu), které mají vysoké nadzemní kořeny. Nezvyklý je tamarid indický s voňavými žlutými květy z jehož plodů se dělá výtečná marmeláda. Typickým stromem je flamboyant s rozložitou korunou rudých květů. Na pokraji moře rostou nenáročné mangrovy. Stále více jsou zde vysazovány různé druhy palem. Téměř všude narazíte na ibišky, oleandry a bougainvillie. Nebo také na vánoční hvězdy, kany a anthurie.
Výzkumníci z RBG Kew se porvé vydali na sever Mozambiku do Mount Manu Forest, až doposud byla tato velká lesnatá plocha známá pouze místním vesničanům, na konci roku 2008 se sem vydal tým výzkumníků, který zde našel malé chameleony pygmejské, tři nové druhy motýlů a několik druhů ještě neznámých rostlin.
Flóra: 14 vegetačních zón 120 druhů stromů 200 druhů endemických rostlin 100 druhů lišejníků Fauna : velká zvířata - slon, lev, nosorožec, bůvol, gepard, levhrat, žirafa, antilopa 20 druhů antilop 240 druhů savců - z toho 14 endemických 250 druhů plazů 50 druhů žab +/- 630druhů ptáků
V roce 1998 bylo oficiálně vyhlášeno, že v Zambii byl vyhuben nosorožec černý, avšak díky novému projektu se sem v roce 2008 nosorožec černý vrátil. Byla podepsána dohoda s Frankfurtskou zoologickou společností, že se bude starat o North Luangwa National park (1998), v roce 2001 dohoda o znovu zavedení 20 kusů zvířat, v roce 2003 - 5 černých nosorožců přivezeno z Jižní Afriky, v červnu 2006 dalších deset, v květnu 2008 dalších 5 kusů.
K prvnímu zabírání půdy začalo docházet v roce 1999 a 2000, vláda zničila dříve vzkvétající zemědělství. To také vyvolává stále větší obavy o divokou zvěř. Poté co byly zničeny farmy, obyvatelé se vrhají na divoká zvířata. Bylo zabito desítky tisíc divokých zvířat za posledních devět let. Díky soukromým aktivitám mnoha jedinců parky ještě nějaká zvířata mají.
UNEP a UNESCO vyhlásilo rok 2009 rokem gorily společně se ZOO. Tento rok začal, když ředitel Virunga NP úspěšně jednal s velitelem rebelů Laurentem Nkunda a získal povolení znovu obnovit práci v jižní části parku. Rangeři mohli vidět gorily poprvé od té doby, co byli nuceni toto místo opustit před 15 měsíci. Střední a východní části parku jsou nebezpečné, 8.1. zde byl zabit ranger Kakule. Za posledních deset let zde bylo zabito 150 rangerů.
K zajímavým živočichům Afriky patří surikaty.
TEXTOVÉ MENU: | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT
Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena