Fauna a flóra, příroda - Afrika
Nejdůležitějšími řekami Afriky jsou Nil, řeka Orange, řeka Rufiji, řeka Mara, řeky Nossob a Auob, řeka Niger, řeka Okavango, řeka Zambezi, řeka Congo... Řeky hrály vždy velmi důležitou roli v životě Afričanů, téměř každá řeka má svého Boha, např. kmeny Bundu v Zambii a kmeny Tonga v Zimbabwe věří, že řeka Zambezi je ovládána říčním bohem Nyaminaymi, který je chrání před suchem, avšak výstavba nádrže Kariba jej oddělila od jeho ženy a tak se z něj stalo zlé a pomstychtivé stvoření. Velké africké řeky v sobě nesou tajemství, jejich objevování se věnovalo mnoho průzkumníků - Mungo Park, Bruce of Kinnaird, Richard Burton, JH Speke, VL Cameroon, HM Stanley a David Livingstone, většinou sem byli přitahováni vědeckou zvídavostí. Avšak dalšími méně známými průzkumníky byli např. Herodes 430 let př.n.l., cestoval po Nilu, aby přinesl zprávy z království Kušiú, 100 mil proti proudu. Řekové i Římané posílali výpravy a v roce 150 n.l. zmapovali dva prameny řeky v Buganských měsíčních horách. Prvními průzkumníky, kteří pronikli do vnitrozemí byli Arabové, jejich cesty sem vedly za účelem obchodu a získání otroků.
Řeka Nil pramení ve Rwandě nebo Burundi, ústí do Středozemního moře v Egyptě, protéká Etiopií, Eritreou, Burundi, Rwandou, DCR, Ugandou, Tanzánií, Keňou, Sudánem a Egyptem. Délka toku 6.650 km, hlavní přítoky Bílý a Modrý Nil. I když je Bílý Nil delší, Modrý Nil je zdrojem většiny vody Nilu a úrodných sedimentů. Pramenem Modrého Nilu je jezero Tana v Etiiopii. Nil je životodárnou řekou pro Egypt a je zdrojem obživy lidí u něj žijících. Kalendář řeky je rozdělen do tří období: Akhet - léto období záplav, Peret období podzimu a Shemu jarní úroda. Po Nilu se lidé vždy plavili již od dob prehistorických. Velký zájem o Nil měl také Napoleon, od jeho dob se také velmi zvýšil zájem o egyptské stavby kolem řeky Nilu, měl mnoho následníků. V roce 1840 již existoval první průvodce od Sira Wilkinsona, jak se plavit na jih - nejlépe na dahabyia - znamená - ta zlatá v arabštině - velká loď. Ale po Nilu se plavily i menší lodi cangiasa feluccas. Nyní na řece Nilu pluje více než 300 plovoucích hotelů od nejjednodušších po nejluxusnější. Nejlepším obdobím pro návštěvu Nilu v Egyptě je únor a březen, říjen a listopad. V těchto měsících je počasí u Luxoru a Asuanu slunečné a teplé - 25-30°, u pyramid kolem Káhiry je o pět stupňů chladněji.
Řeka Orange pramení v Dračích horách, v Lesotho, ústí do Atlantického oceánu - Alexander Bay, JAR - Namibie, protéká Lesothem, Botswanou, JAR a Namibií. Délka toku 2.200 km, hlavní přítok řeka Vaal. Pojmenována je podle Viléma Oranžského a ne podle barvy, kterou má. V okolí řeky Orange se také pěstuje víno, asi 10% z jihoafrické produkce. Poprvé se zde začalo pěstovat víno na počátku 20.století, ale pouze na hrozny a na trh s víny se zdejší produkty dostaly až v 50.letech. Tak vzniklo družstvo vinných sklepů řeky Orange a nyní má jž 794 členů, 5 vinic nabízí ochutnávky, avšak na své mezinárodní uznání ještě tato oblast čeká (oblasti Keimos a Kakamos např.). Řeka Orange zde zavlažuje Kalahari a vždy může překvapit, jezdí se zde také na kajacích a kanoích. Dostanete se sem nejlépe z Upingtonu - největší město Zelené Kalahari, z JNB nebo CPT, letecky nebo busem. V Upingtonu je mnoho hotelů, penzionů, další ubytování různých kategorií lze najít v NP Augrabies Falls, v Riemvasmaak a dalších městech. V létě zde dosahují teploty až 40°C, takže nejlepší dobou pro návštěvu Zelené Kalahari je podzim a zima od března do října. Augrabies Falls jsou nejhezčí od března do července, kdy voda padá z výšky 56 metrů. Pro milovníky květin v Namakwa je nejlepší návštěva od konce července do poloviny září. V oblasti Zelené Kalahari se produkují dezertní vína (Jerepigo a Muscadel). Holandský průzkumník se vydal v roce 1777 na plavbu po řece Orange dlouhou 2.160 km a na počet Prince z Orange ji pojmenoval. V posledních letech se vrací původní jméno Nama - Gariep - což znamená velká řeka. Řeku Orange lze sjíždět na lodi, organizují se i několikadenní plavby.
Řeka Rufiji pramení v jihozápadní Tanzánii, vlévá se do Indického oceánu, Mafia Channel - Tanzánie, protéká Tanzánií, délka 600 km, hlavní přítok Great Ruaha River, delta řeky v kanále Mafia je místem, kde jsou největší mangrovníkové porosty na světě. Řeka Rufiji protéká NP Selous, který má velikost 4x větší než Serengeti. Hlavní tepnou parku je řeka Rufiji, asi na 50 km je napájena řekou Great Ruaha a dalšími menšími přítoky - Lugewu, Mbarangandu, Kilombero. Je to největší řeka Tanzánie protékající rezervaci a přinášející život na břehy řeky a vytvářející kanály, dříve než se vlije do Indického oceánu. Přítomnost tak velké řeky v žíznivé krajině je důvodem toho, že je zde tolik zvěře v Selous. V období sucha, kdy většina přítoků vysychá, řeka Rufiji stále teče a pomáhá 100.000 bůvolům a 6.000 hrochům přežít, ale i dalším zvířatům - levhartům, smečkám lvů a psům hyenovitým. Turismus je soustředěn pouze na 12% rezervace, v oblasti severně od řeky Rufiji. Zbytek rezervace je lovecké území. Ale stále zůstává 3.500 km2 bez asfaltu a nedotčené přírody bez lidí. Jsou zde luxusní lodge např. Selous safari camp, 10 stanů s příslušenstvím s výhledem na Lake Nzelakela. Dalším úžasným místem na řece je Sand Rivers, lodge postavená v roce 1984, zde začalo průkopnické pěší safari. Abyste poznali to nejlepší z řeky Rufiji, je nejlepší jet lodí proti proudu a dát si piknik na Steiglerś Gorge, kde se řeka vynoří po 6 km z okolních kopců, bohužel zde je plán postavit hydroelektrárnu, i když Selous je Světovým místem dědictví UNESCO. V této oblasti se stále dělají pěší safari. Nejlépe se sem lze dostat z Dar Es Salaam, let z Daru do Selous trvá 45 minut. Selous je nízko položená rezervace, horká a vlhká, takže nejlepší je sem jet od června do září, to určitě oceníte hlavně při pěším safari.
Řeka Mara pramení v pohoří Mau na Keňské vysočině, vlévá se do jezera Victoria v Tanzánii, protéká Keňou a Tanzánií, délka toku 395 km, hlavní přítoky Talek River, Engare River, Sand River a Engito River. Přechod řeky Mara je nejhorší pro populaci pakoňů, během jejich každoroční migrace jich tu mnoho skončí svůj život. Tato migrace probíhá od konce června do poloviny srpna a pak se zase pakoně vrací v říjnu, číhá na ně velké množství krokodýlů, kteří jsou hlavními predátory afrických vod. Jsou důležitým faktorem v ekologické rovnováze, nejen že uloví slabé a staré jedince pakoňů, ale zároveň také čistí při lovu řeku. Dva pakoně na rok, stačí krokodýlovi k přežití. Do Masai Mara se lze dostat po zemi nebo vnitřními přelety do různých kempů. Nejlepší čas návštěvy je v době migrace od poloviny července do poloviny srpna nebo od poloviny října do poloviny listopadu. Během migrace lze zde vidět i mnoho dravých ptáků.
Řeka Nossob pramení v pohoří Otjihavera v Namibii, vlévá se do řeky Molopo, protéká Namibií, Botswanou a JAR, délka toku 740 km, hlavní přítok Auob River, řeka Nossob teče jednou za 11 let, řeka Auob jednou za sto let. I když zde převážně voda chybí, občasné africké řeky jsou důležité pro velké množství zvířat. Řeky protékají suchou krajinou Kgalagadi Transfrontier parku. Obě dvě řeky se vlévají do řeky Molopo a protínají velkou polopouštní krajinu. Suchá krajina přitahuje zvířata k řekám a proto je zde pozorování zvířat tak jedinečné. Po dešti se břehy řek zazelenají a přicházejí sem velké kočky. Hlavními zvířaty Kalahari jsou černohříví lvi, přimorožci, lišky a surikaty. Kagalgadi Transfrontier park tvoří bývalý Kalahari Gemsbok NP v JAR a Gemsbok NP v Botswaně. Pokud chcete vidět zvířata suchých pobřeží řek Aoub a Nossob, zůstaňte v části JAR, která je přístupná ze Severní provinice. Nedoporučuje se sem jezdit autem 2x2. Nejbližší město je Upington, kde si můžete nakoupit zásoby pro vaši cestu. Ubytování od kempů po luxusní lodge (!Xaus lodge, jsou zde tři oplocené kempy, kde lze koupit pohonné hmoty, je tu bazén a obchod, a tři neoplocené kempy). Roční srážky jsou asi 200 mm, spadnou od ledna do dubna, teploty v tuto dobu mohou být vysoké. Nejlepší doba pro nášvtěvu je od března do října, ale noci mohou být velmi chladné. Platí se zde denní poplatek, pokud zde jste několik dní nebo navštívíte-li i další parky v JAR, vyplatí se koupit Divokou kartu. Většina návštěvníků sem jezdí po vlastní ose, ale v kempu nabízejí i vyjížďky ranní a odpolední. Pokud chcete jet na safari do údolí řeky Nossob, je třeba mít auto 4x4, koryto řeky může být široké a břehy vysoké, dobrá napajedla jsou Marie se Draii (Marie´s Loop) a Kwang. V Parku je několik malých cest, které vedou přes řeku v údolí Aoub, může tu být více turistů, protože byl otevřen hraniční přechod s Namibií v kempu Mata-Mata. Napajedla Dalkheith a Craig Lockhart jsou dobrá na pozorování velkých koček a žiraf. Dívejte se i do stromů, kromě ptáků zde můžete vidět i leopardy. Vyjet ráno se vyplatí, odpoledne lze vidět dravce pít u napajedel. Zkoumejte duny podél koryt řek, zde se objevují gepardi a lvi nebo se dívejte pod stromy do stínu, kde odpočívají.
Řeka Niger pramení ve Fouta Djalon pohoří na hranici Guiney a Sierry Leone, vlévá se do Guinejského zálivu v Nigérii, protéká Guineou, Sierra Leone, Alžírskem, Kamerunem, Burkina Faso, Pobřežím Slonoviny, Čadem, Mali, Nigerem, Beninem a Nigérií. Délka toku 4.180 km, hlavním přítokem je Benue River. Řeka Niger ztrácí více než 70% své vody v Mali mezi Ségou a Timbuktu díky vypařování. Jedním z největších přístavů v Západní Africe je Mopti ležící na této řece. Do řeky Niger se zde vlévá řeka Bani. Řeka v Mopti je hnědá, plavba z Mopti do Timbuktu je neznámější. Jméno Niger pochází z tuarégského slova gher-n-gheren, což znamená řeka mezi řekami. Od svého pramene v pohoří Fouta Djalon na hranici Guiney a Sierry Leone až po ústí řeky v Nigerii tvoří historii Západní Afriky. Na březích Nigeru vznikla největší africká impéria, mezi nimi Ghana, Mali a Songhai. Později pak Evropané prozkoumávali řeku s vidinou velkého bohatství afrického vnitrozemí a zodpovězení geografických otázek. Na konci 18.století se geografové domnívali, že Niger je vzdáleným tokem Nilu, až v roce 1806 bylo tajemství řeky Nigeru odhaleno. Stará řeka Djoliba se objevila v písku severně od Timbuktu, hluboko v Sahaře, zatímco druhá řeka Quorra stékala z pohoří Ahaggar v jižním Alžíru do Guinejského zálivu. Když se Sahara změnila v poušť asi před 7.000 lety, tyto řeky se staly jednou a nyní jsou známé jako Niger Bend nebo Boucle de Niger. Zatímco řeka Niger byla nerozřešeným tajemstvím 18.století, v budoucnu se pak území kolem stala nejchudší oblastí Afriky. Niger má malý spád a proměnlivé dešťové srážky podél toku a tak její tok kolísá o 10,7 metrů. V roce 1972 a 1984 řeka téměř vyschla a zbyla zde pouze jezírka v některých oblastech. I když je dobrý rok, Niger je splavný pouze od srpna do listopadu nebo prosince. Na pobřeží řeky žije 110 miliónů obyvatel a jsou na řece závislí. Budoucnost řeky je nepředvídatelná - sucha, změny klimatu, růst počtu obyvatel a znečišťování ovlivňují řeku a její objem se snížil o 55% od 80.let 20.století. Závislost na řece je evidentní při plavbě na sever od Mopti. Všechny dočasné vesnice na ostrůvcích obývají kmeny Bozo, ty se domnívají, že žijí v mystickém spojení s řekou a mají schopnost řeku uklidnit i v nejhorších časech. V Mali je známá jako Gui-tigui (Mistr řek), Bozo jsou opravdoví říční lidé a jejich vesnice lze vidět podél řeky, jejich úzké stezky se sušícími se rybami. Dále na severu jsou krásné hliněné mešity. Kolem Nigeru jsou různé kanály, které pak končí v Lac Debo, obrovské jezero ve vnitorzemí tvoří Deltu Nigeru, která má rozlohu 30.000 km2 a je dvakrát větší než delta Okavanga. Řeka Niger také prochází symbolickými hranicemi kontinentu. Poté, co opustíte Lac Debo a pokračujete na sever se zde objevují vesnice kmenů Fulani a Songhai, dvě mocné staré kultury žijící na hranicích Sahary. Fulani žijí v jednobarevných hliněných domech, hlavním sídlem Songhai je osada Niafunké, největší mezi Mopti a Timbuktu, zde se narodil velký kytarista Ali Farka Touré. Po druhém dni plavby se zelená krajina mění v písečnou a osady se objevují jen občas. Jsou zde vidět velbloudi a rybářské lodi. Na konci plavby pak Vás očekávají tábořiště Tuaregů, která jsou jedinou známkou lidského osídlení, ta se často zdají prázdná. Řeka Niger již neteče do Timbuktu, tak jak to bylo dříve, přístav Korioumé leží 18 km jižně od města. Tak si mohou tajemná města na řece uchovávat svá tajemství. Lze letět do Bamaka a pak busem nebo letadlem se dostat do Mopti. Comanay - veřejná lodní doprava spojuje Mopti a Koroumé, privátní loď pro deset osob z Mopti do Timbuktu stojí asi 540 GBP a 20 GBP na osobu. Jedinou dobou, kdy je určitě Niger splavný je od srpna do listopadu, někdy až do ledna. Od řijna do prosince jsou nejpříjemnější teploty a málo dešťů.
Řeka Okavango pramení v Angole, vlévá se do Delty Okavango - vnitrozemská delta. Protéká Angolou, Botswanou a Namibií, délka toku 1.600 km, hlavní přítok Cuito River. Řeka teče stále v rovině, jediným spádem jsou Popa falls - 4 metry, zde je řeka široká 1.200 metrů. Pramen řeky Okavango se nachází na náhorní planině Bié v Angole. Nejdříve v Kubango zavodňuje území více než 50.000 km2, pak teče na jih a tvoří hranici s Namibií, pak prochází Caprivi Stripem a vstupuje do Botswany v Muhembo jako řeka Okavango. Zde se mění v jednu nejneobvyklejších řek na světě. Prvních 95 km toku vede dvěma paralelními propadlinami a vytváří 12 km širokou pláň s meandry, řeka se rozděluje a protéká porosty papyrusu. Zde se tomu říká Panhandle, pak se mění ve velkou pánev. Delta samotná je tvořena dvěma propadlinami ležící v pravém úhlu, začátek je v Panhandle a druhý konec v Maunu, mezi těmito dvěma geologickými jevy se vody Okavanga dělí v magickou mozaiku ostrovů, širokých řek, úzkých kanálů, lagun. Výškový rozdíl mezi počátkem v Muhembo a koncem na vzdálenosti 270 km je pouze 62 metrů. Voda teče velmi pomalu v rovinaté krajině a rozlévá se až do plochy 15.000 km2. Delta se mění podle sezóny, na konci roku jsou u pramene prudké deště a ty se pak dostanou do Muhembo od ledna do března. To je začátek záplavové sezóny dellty. Vodě trvá 3-4 měsíce než se dostane do Maunu v červnu nebo červenci, takže nejvyšší sezóna záplav v srdci delty je v dubnu až květnu. Pak se delta zmenšuje až na 6.000 km2, to se stává v nejteplejších měsících v Botswaně od září do listopadu. Delta nikdy nevysychá zcela. Během období dešťů se mnoho predátorů stěhuje mimo deltu. Toto období trvá od listopadu do března. V okolí krajině déšť naplňuje pánve a řeky a to vede k migraci savců, hlavně slonů. Propadliny tvořící deltu jsou považovány za pokračování Velké příkopové propadliny. Z veškeré vody, která vteče do delty nebo z deště se více než 95% vody odpaří. Dvě až tři procenta z toho vytvoří podzemní vody a malé množství vody zůstane v řece Thamalakane v Maunu a ta pak vtéká do Lake Ngami nebo do Boteti River, která se pak sama o sobě ztrácí. Okavangu se říká pomalý tlukot srdce Afriky. Výchozím bodem pro prozkoumání delty je Maun. Nejlepší dobou na pozorování zvířat v deltě je období sucha od dubna do října, záplavy přicházejí do delty mezi lednem a březnem a ustupují v září.
Řeka Zambezi prameni v Mwinilunga v Zambii, vlévá se do Indického oceánu v Quelimane v Mozambiku, protéká Zambií, Angolou, Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Malawi, Tanzánií a Mozambikem, délka toku 2.574 km, hlavní přítoky Chobe River, Kafue River, Luangwa River a Shire River. Delta Zambezi je nyní o polovinu menší než byla před stavbou nádrží Kariba a Cahora Bassa. I když Zambezi není nejdelší, nejhlubší ani nejširší řekou Afriky, je považována za nejdivočejší a nejkrásnější v Africe. U řeky Zambezi žije nejvíce zvířat a také se nejčastěji pozorují z vody. Nikde to není tolik pravda jako v oblasti mezi Lake Kariba a Cahora Bassa Dam, část Zambezi, kde se nachází v Zambii 4.090 km2 Národní park Lower Zambezi a na jihu v Zimbabwe 2.500 km2 Světové místo dědictví UNESCO Národní park Mana Pools. Tyto dva parky jsou charakterizovány tropickými vodami - širokými s mnoha meandry, lesy a kanály, písečnými ostrůvky. Plavba na kanoe po proudu řeky patří k nejlepším zážitkům v Africe. Při plavbě vidíte mnoho zvířat, hrochů, krokodýlů, bůvolů, vodušek, slonů. Tyto dva parky také nabízejí krásná safari v autě. Často jsou zde vidět leopardi a lvi. Milovníci ptáků si zde přijdou také na své. Dále na západ prales kolem Victoria falls je domovem mnoha opic, malých antilop a ptáků. Malé městečko Victoria falls často navštěvují sloni. Plavba na kanoe nad vodopády také stojí za to. Na Vic Falls se také nabízí jízda na slonech, na koních v Zambezi NP. Dalším místem na pozorování zvířat u řeky je odlehlý park Matusadona, rozkládá se na 1.370 km2 hornaté krajiny, kde žije mnoho slonů a bůvolů, ale také ohrožený nosorožec černý a je to možná jediné místo v Africe, kde si můžete najmout houseboat.
Přítoky:
Chobe River je první velký přítok Zambezi, má tři jména. Vzniká jako Cuando na svazích Mount Tembo v centrální vysočině Angoly, odtud teče na jihovýchod podél hranice Zambie a pak prochází Caprivi stripem v Namibii a tvoří hranici Namibie s Botswanou, pak se rozlévá do mělkých bažin Linyanti. Odtud až k jezeru Liambesi na východě je řeka známá jako Linyanti. Pak se nakonec mění jméno v řeku Chobe, když vytéká z jezera Liambesi, Chobe se pak vlévá do Zambezi v Kazangula. Národní park Chobe je tvořen pobřežím Chobe, Savuti a Lynianti a má rozlohu 21.000 km2, žije zde více než 50.000 slonů, ale i mnoho dalších zvířat. Je to první národní park Botswany a je zde dobře vybudovaná infrastruktura, tři hlavní kempy a několik lodgí v privátních koncesích Linyanti a Savuti.
Luangwa River je třetím největším přítokem Zambezi, její délka je 1.000 km a patří k řekám nejméně dotčených civilizací. Žije zde mnoho zvířat a je to místo s největší koncetrací hrochů. Mafinga Hills se zvedají do výšky 1.500 m na SV Zambie, odtud se pak řeka stáčí na SZ. Když řeka doteče do Mfuwe její spád se zvolňuje a vytváří 10 km širokou záplavovou pláň. Po spojení s řekou Lunsemfwa řeka protéká úzkým údolím. A pak se vlévá do Zambezi ve městě Luangwa. Během období sucha části horního toku mohou vysychat, během období dešťů dosahují až 15 metrů. South Luangwa NP je čistá divočina, prvotřídní průvodci a pěší safari, neuvěřitelná divočina. Patří k nejlepším safari v Africe. Rozkládá se na rozloze 10.000 km2. Je to místo, kde lze vidět levharty, je tu asi 30 lodgí.
Kafue River
Dalším velkým přítokem je Kafue, největší řeka Zambie, má délku 1.000 km a její pramen je v bažinách Dambas na hranicích s DRC. Řeka se brzy stane širokou, ale tok se zužuje, když prochází Copperbeltem a pak se zase rozšiřuje v Lukanga Swamp. Kafue se opět mění, když vstoupí do NP Kafue a pak když protéká nádrží Itezhi - Tezhi Dam, tok se zvolňuje v Kafue flats, po mělkých vodách následuje Kafue Gorge a jezero. Stéká se se Zambezi 20 km severně od Chirundu. Kafue NP je největší park v Zambii a 2. největší v Africe, 22.400 km2, tvoří jej savana a miombo a mopane stromy. Nejzajímavější pro návštěvníky jsou Busnaga Plains a Busanga swamps. Vidět zde můžete lvy, levharty, je tu několik kempů, které nabízejí výborné safari.
Shire River
Posledním velkým přítokem je řeka Shire, teče mezi Lake Malawi a Zambezi 400 km, ale zahrnete-li jezero a horní tok Ruhuhu, pak je délka řeky 1.200 km. Poté, co opustí Lake Malawi vody řeky Shire tečou do jezera Lake Malombe, která tvoří hranice NP Liwonde, odtud pak Shire teče na jih, přes Elephant Marsh a Ndinde Marsh. Soutok se Zambezi je v severním Mozambiku. NP Liwonde je tvořen Zomba Plateau na jihu a Mangochi Escarpment na severu, je to klidný park se slony a hrochy, je tu bujná vegetace, několik lodgí, např. Mvuu na břehu řeky Shire.
Řeka Zambezi pramení na SZ Zambie u hranic s Kongem a protéká Angolou, Namibií, Botswanou, Zimbabwe a Mozambikem, kde se vlévá do Indického oceánu. Divočina a klid oblasti Lake Kariba, dobrodružství v Mozambiku a pak průtok Lupata Gorge mezi Cahora Bassa Dam a Tete, kde je obrovská delta a žije zde mnoho bůvolů. K nejmonumentálnějším částem patřícím k Sedmi divům světa jsou Victoria Falls, 1,7 km široký pás bílé vody. Padají z výšky 100 metrů na hranici Zimbabwe a Zambie, vodopády lze vidět z obou stran řeky, první Evropan, který je uviděl byl David Livingstone 16.listopadu 1855. Nejmohutnější je vodopád v únoru a březnu, kdy zde protéká 500.000 m3 za minutu a jsou vidět až z dálky 80 km. Mosi oa Tunya (kouř, který hřmí). Je to také místo adrenalinových sportů - přelety helikoptérou, mikrolightem, bungee jump z mostu a 20 peřejí .. nejlepší rafting v Africe. V 50.letech 20.století zde byly postaveny dvě přehrady Cahora Bassa Dam v Mozambiku a Kariba Dam na hranici Zimbabwe / Zambie.
Údolí Zambezi tvořilo také obchodní stezku v dobách středověku, která byla vytvořena mezi Great Zimbabwe a Svahilským pobřežím - přístavy Sofala Kilwa s námořním spojením do Arábie a Asie. Z této doby jsou zde důležité pobřežní osady jako Tete a Sena, tudy také procházel Livingstone při své objevné cestě. I přes dlouhou historii je povodí Zambezi stále řídce osídleno, je zde jen jedno město - Tete s 50.000 obyvateli. Většina osad podél řeky jsou malé rybářské vesnice, proto zde také ještě žije kolem řeky tolik divokých zvířat. V Západní Zambii - kmeny Lozi z Barotse Foodlpan slaví zajímavý obřad - Kuomboka se slaví na konci období dešťů na konci března a začátku dubna, kdy se Zambezi vylije z břehů a donutí krále Lozi přemístit se z pobřeží na vyšší místa. Po dni hypnotického bubnování se král s rodinou a královským dvorem přesouvá do Limulunga 20 km na východ od řeky. K pramenu řeky Zambezi se dá dostat jen těžko, cesty v Zambii nejsou dobré. Z Kasane jeďte trajektem přes hranice, pak zahněte doprava po M10 do Livingstone, pak po T1 přes Zimba, pak do Kafue NP přes bránu Dudumweza, poté na sever a vyjeďte bránou Masu, jeďte přes Itezi-itezi po D769, pak zahnout na západ k řece Kafue a Puku Pan. Jeďte k Hook NBridge Gate, pak znovu do parku, prohlédněte si Busanga Plains, vyjeďte z North Gate směr SZ na M8, pak na sever po D286. Na T5 zahnout na sever směr Mwinilunga, což je poslední osada přes Zambezi Source Nature reserve.
Řeka Congo pramení z řeky Chambeshi River v jihovýchodní Zambii, vlévá se do Atlantického oceánu - Angola - DCR. Protéká Zambií, Kongem, Středoafrickou republikou, Burundi, Rwandou, Tanzánií, Kamerunem, DCR a Angolou. Délka toku 4.700 km. Hlavní přítoky Lomami River, Tshuapa River, Ubangi River a Kasal River. Dosahuje hloubky až 230 m, je to nejhlubší řeka na světě.
TEXTOVÉ MENU: | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT
Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena