www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Fauna a flóra, příroda Tanzánie

Fauna a flóra, příroda - Afrika

V nedávné době bylo objeveno 15 nových druhů obojživelníků a chameleonů při biologickém výzkumu v South Nguru Mountains v Tanzánii. Tyto druhy ještě nejsou pojmenovány. V horských lesích Tanzánie roste obrovské množství různých druhů rostlin a žije zde také mnoho rozmanitých živočichů.

Kromě známé hory Kilimanjaro je v Tanzánii mnoho dalších pohoří a obrovská hluboká jezera.

Pohoří Eastern Arc
pohoří ležící na východě Tanzánie, vytvořeno před milióny let, endemické druhy horského ekosystému Afriky, pohoří zahrnuje Pare, Usambara, Nguru, Ukaguro, Ulyguru, Ribeho a Udzungwa hory.

Jezero Eyasi
místo, kde žije kmen Handzabe - křováci, poslední zbytky obyvatel živící se sběrem a lovem. Jezero Eyasi je solné a leží na jih od kráteru Ngorongoro.

Jezero Manyara
leží v NP Lake Manyara, v jezeře žijí hroši, je domovem tisíců plameňáků a velkého množství vodních ptáků.

Jezero Natron
sodné jezero na úpatí Ol Doinyo Lengai, 200 km SZ od Arusha na hranicích s Keňou, žijí zde plameňáci, v okolí jsou potoky a vodopády.

Jezero Nyasa
leží pod pohořím Livingstone a někdy se nazývá Calendar Lake, protože je 365 mil dlouhé a 52 mil široké, pobřeží tvoří hranici s Mozambikem a Malawi, kde se nazývá Lake Malawi.

Jezero Rukwa
na JZ země, mělké, alkalické jezero, 4.největší v Tanzánii, velká koncetrace hrochů a krokodýlů.

Jezero Tanganyika
Nejdelší jezero na světě a druhé nejhlubší (po Bajkalu), velká koncetrace ryb - 300 druhů, mnoho z nich endemických. Gombe Stream NP a Mahala Mountains NP leží na březích jezera.

Jezero Victoria
Pramen Nilu okouzlil v 19.století průzkumníky, jezero Victoria je největší v Africe, je tu Rubondo Island NP a Saa Nane Bird Sanctuary.

Pohoří Livingstone
nízké pohoří nad jezerem Nyasa, nejvyšší vrchol Mount Jamimbi.

Hora Kilimanjaro
- střecha Afriky, se zvedá z okolních plání, vrcholek má pokyrtý sněhem často zahalený do oblak. Je to nejvyšší hora v Africe, spící sopka, ale nevyhaslá. Leží jen tři stupně pod rovníkem, avšak vrchoky Kibo a Mawenzi jsou pokryty stálým ledem a sněhem. Při výstupu se prochází tropickým pásmem do arktického za několik dní. Vedou zde různé stezky nejdříve deštným pralesem, pak mokřady s vekými lobéliemi, poté následuje téměř měsíční krajina alpské pouště mezi dvěma vrcholky Kibo - plochý kopec v centru a Mawenzi - skupina ostrých vrcholků na východní straně. I když krajina vypadá nehostinně, žijí zde antilopy losí. Nejvyšší vrcholek Kibo je Uhuru Peak s ledem a krásným výhledem na africké pláně, na Kibo je také trochu nižší vrcholek Gillman´s Point. To jsou cíle většiny trekařů. Vrcholky Mawenzi jsou pouze pro horolezce. S pomocí nosičů a průvodců je možné vyjít na vrchol bez speciální horské výbavy. Jsou zde různé trasy - Marangu - nejsnazší a nejoblíbenější, celkem výstup trvá 5-6 dní a zahrnuje 5 přespání v horských chatách. Poplatek zahrnuje vstup do parku, ubytování, průvodce a nosiče. Mnoho tisíc trekařů vystoupí každý rok na Gillman´s Point nebo Uhuru Peak. Důležitá je aklimatizace - tedy jít pomalu a postupně. Na Kilimanjaro se dá vystoupit během celého roku, ale nejlepší období je od srpna do října a od ledna do března. V dubnu, květnu a červnu a v listopadu je v deštném pralese hodně mokro.

Hora Meru
leží v NP Arusha, druhá nejvyšší po Kilimanjaru, úrodné stráně, s hustým lesem se zvířaty, 400 druhů ptáků.

Ol Doinyo Lengai
leží na jihu od jezera Natron a je známá jako Hora Boha - masajská posvátná hora. Je to jediná aktivní sopka v Tanzánii, naposledy vybuchla v roce 1966.

Pohoří Udzungwa
leží na západním okraji rezervace Selous u Mikumi NP, malá část spadá do NP Unzungwa NP.

Pohoří Usambara
málo známé pohoří patří ke klenotům Tanzánie, leží na západ od pobřežního města Tanga, neuvěřitelná biodiversita a ráj pro pěší vycházky a pozorovatele ptáků.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz