www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Fauna a flóra Madagaskaru

Fauna a flóra, příroda - Afrika

Madagascar má dva rovnocené symboly - divoké lemury a domácí zebu. Znakem bohatství je množství zebu, na jihu se určuje bohatství muže, který zemře množstvím lebek zebu na jeho hrobě. Pokud má dojít k nějakému obětování zvířete při slavnostních příležitostech, pak je to obětování zebu - joro. Každý dostane část masa, aby byla projevena Fihavanana - solidarita a soulad. Ze zebu se nic nevyhodí, lejno se použije na hnojení, kůže na výrobky, rohy na přípravu ranomena-lektvaru, maso je výborné.

Lemuři
Jsou charakterističtí svými velkýma očima a hustou srstí, menší druhy často mají tmavou barvu a větší světlou. V lese na východě volání Indri Indri, největšího lemura, je slyšet na tři kilometry. Lemur Catta nebo Maki v malgaštině je nejoblíbenější, často žije ve skupinách po desítkách, velmi malý je nejměnší lemur - noční Micorcebus, který má velikost palce a den tráví v díře na stromě. Lemur Aye Aye zůstavá zázrakem přírody. Každoročně se nachází na Madagascaru nové druhy lemurů. V roce 2012 byl objeven nový druh lemura myšího v neprobádaném parku Sahafina (Gerp´s Lemur), váží asi 68 gramů a nachází se ve východní části Madagascaru.

Na Madagaskaru bylo objeveno asi 129-221 druhů žab. Je třeba chránit místní deštný prales, kde se předpokládají ještě další nové neobjevené druhy fauny.

Znovu byl vytvořen přírodní park Makira, největší chráněná oblast v zemi 3.720.470 hektarů.
Rezervace deštného pralesa je domovem 20 druhů ze 103 druhů lemurů na ostrově.

V Sahafina forest byl objeven nový druh lemura - lemur myší, zřejmě se nachází pouze v této oblasti východního Madgascaru s deštným pralesem..


Na Madagascaru žije kromě Grandidieri vontsiranfotsy a fossa dalších 7 druhů masožravců.
Jabady - malgašská civetka velikosti kočky, ve východních pralesech.
Fanaloka - druh civetky, žije na severu a SV, je větší než jabady.
Vontsira - mongusa s pruhovaným ocasem, žije ve skupinách a je to denní zvíře, jak na zemi tak ve větvích stromů.
Boky-boky - mongusa s úzkými proužky, denní zvíře žijící jen v suchých oblastech.
Další jsou vontsirafotsy neboli pruhovaná mongusa, žije na východě v lesích a je to noční zvíře.
Salano - mongusa s hnědým ocasem - žije na SV v pralesích a je aktivní přes den, živí se hmyzem, byla nalezena pouze v nepřístupné rezervaci Betampona Strict nature reserve.
Další druhy masožravců byly objeveny v rákosí jezera Lac Alaotra na východě Madagascaru (např. Durrell´s mongusa).

Na Madagascaru žije asi polovina ze 160 druhů chameleonů. Tito zabijáci hmyzu jsou základem ekosystému ostrova, ale dnes zde bohužel lesů ubývá a ničí se prostředí, kde chameleoni loví hmyz. Jeden z největších je chameleon Parsonův - až 68 cm velký. Tělo chameleona se mění, aby si podobalo listům. Samci se vybarvují do extravagantních barev, aby se zalíbili samičkám. Chameleon umí vytasit jazyk na delší vzdálenost, než je jeho tělo. Chameleon Parsonův mění barvu od žluté po zelenou až modrou. Slovo chameleon pochází z latiny - khamalleon - v překladu pozemní lev.


Málo lidí ví, že lemuři nejsou opice ale spíše odlišná skupina primátů. Vidět je můžete např. v Périnet NP na Madagascaru,Pojmenováni byli podle římského lemures - duchové. Byl slyšet pouze jejich hlas. Slovo lemur bylo nejdříve použito v Asii, pro malého primáta. Lemuři se objevili v Africe asi před 60 miliony let a přesunuli se přes Mozambický kanál na Madagascar.. Na kontinentu vymřeli,ale na Madagascaru se jim dařilo, neměli konkurenci a vyvinuli se do mnoha druhů, více než sta od 30 gr Madame Berthre mouse lemura až po 9 kg Indri. Lemuři jsou hlavně vegetariáni,jedí listy,květy a další rostlinnou potravu. Některé druhy jsou denní ale mnoho z nich je noční zvíře. Mají různou sociální strukturu,komunikují hlasy,tělem a značkováním Větší lemuři se dožívají až 30 let, mají jen jednoho potomka, Přirozenými predátori jsou dravci, fossa, cibetka,hroznýši. Ale i lidé jsou pro ně nebezpeční,jejich počet se snížil o 90 % oproti době před 2000 lety. Nyní patří lemuři k nejohroženějším druhům.
Nyní je klasifikováno 103 druhů lemurů,ale práce stále pokračuje, jsou rozdělleni do 5 skupin: myší a trpasličí lemuři -+-30 druhů,sportovní lemuři cca 23 druhů, Opravdoví lemuři - denní cca 21 druhů, Indris, Sifakas a Avahis cca 14 druhů, Aye - Aye - velký noční lemur.

Nejlepší místa na pozorování lemurů jsou :
Andasibe- Mantadia NP ( Aka Périnet) -indri,sifaka
Masoala NP- deštný prales na SV
Ranomafana NP -deštný prales na východě
Ankarana special reserve - tsingy na severu
Zombitse- Vohibasia NP - transitní les mezi západem a jihem
Berenty privaer reserve - suchý les u pobřeží řeky ( ring-tailed lemur)

Vice než 80% divokých zvířat na Madagascaru je endemických,ta se velmi odlišují od zvířat ve zbytku světa. Hlavním problémem je kácení lesů a drancování ostrova. Až v roce 1927 francouzská koloniální vláda vytvořila první rezervace. Bohužel vláda po získání nezávislosti nedbala na ochranu přírody a docházelo k obrovské deforestraci ostrova. Destrukce habitatů ovlivnila i život zvířat a jejich vymírání.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz