www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Žirafy v Africe

Fauna a flóra, příroda - Afrika

Oficiálně existuje jeden druh žirafy, ale 9 poddruhů. Jejich počet klesl asi o 40% za poslední desetiletí asi na 80.000 kusů. Keňa se považuje za první místo ochrany žiraf, žijí zde tři poddruhy: Rotschildova žirafa, žirafa síťovaná a žirafa masajská. V Keni se našly první fosilie žiraf.
Nyní se rozlišují 4 druhy žiraf po dlouhodobém genetickém zkoumání - severní, jižní, masajská a síťovaná,což velmi pomůže ochráncům přírody při jejich sčítání a ochraně,

Nejohroženějším poddruhem je žirafa Rotschildova, v divočině žije asi 700 kusů, stejně tak jako žirafy západoafrické - W Parc v Nigeru. Asi 40% žiraf žije v národních parcích a rezervacích v Keni, Ugandě a možná v Jižním Súdánu. Alternativní jméno: žirafa Baringo, ugandská žirafa, pojmenovaná podle lorda Rotschilda (1868-1937), ktrerý ji poprvé popsal. Lze ji vidět v Lake Nakuru a Ruma NP a v žirafím centru v Nairobi. V zajetí žíje asi 450 kusů.

Žirafa síťovaná zaznamenala největší ztráty v posledních letech, jejich počet kles z 28.000 na 5.000 kusů. V rezervaci Samburu byl založen projekt na ochranu tohoto poddruhu. Pro místní je zdrojem potravy - více než 1000 kg masa (bandit food). Alternativní jméno: žirafa somálská. Nachází se v suchých oblastech severní Keni, v jihozápadním Somálsku a jižní Etiopii. Jejich počet není znám v Somálsku a Etiopii. Lze ji vidět v Samburu, Buffalo Springs a Shaba rezervaci, Ol Pejeta, Lewa Wildlife. Asi 450 kusů žije v zajetí.

Žirafa masajská - žije jich asi 35.000 - 40.000 kusů, lovily se na maso, hlavně v Tanzáni a v Masai Mara. Alternativní jméno: Kilimanjaro žirafa, vyskytuje se ve střední a jižní Keni a dále na jih v Tanzánii, zavedeny byly i do Rwandy. Lze je vidět v Nairobi, v rezervacích Tsavo East a West, Amboseli a Masai Mara.

V roce 1985 žolo v Africe asi 160.000 žiraf, v roce 2015 už jen 100.000, 30% pokles během dekády.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz