www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Habitaty Afriky

Fauna a flóra, příroda - Afrika

Afrika je charakterizována savanou, buší ,pouští, deštným pralesem.

Deštný prales
Konžská pánev zahrnuje 3,7 miliony km2, je to druhý největší systém deštným pralesu na světě po Amazonii. Tento ekotyp je velmi neprozkoumaný a rozkládá se přes 6 zemí : Kamerun, Středoafrická republika, DRC, Gabon, Rovníková Guinea a Kongo. V Konžské pánvi žije největší počet savců, primátů, ptáků, obojživelníků, ryb a motýlů v Africe Roste tu více než 20.000 druhů rostlin - včetně 600 druhů stromů, žije tu 2000 druhů ptáků,700 druhů ryb a 400 druhů savců. Vědci objevují stále nové druhy, V srdci tohoto obrovského ekosystému leží Odzala-Kokoua národní park -13600 km2 chráněné oblasti na severozápadě Konga u hranic s Gabonem. Je to místo proslavené gorilami. Celoroční srážky jsou tu 2000mm,je stále zataženo, prales je velmi hustý. Trek za gorilami začíná v Ngaga Campu, terén je většinou nížinný a rangeři musí prosekávat cestu. Gorilly nížinné nejsou světu zatím příliš známé. jejich počet se odhaduje na 100.000. Treky za gorilami horskými ve Rwandě, Ugandě a DRC se podnikají již více než 30 let a přitahují tisíce lidí. Odzala je odlišná, do Brazzavill e se vydalo jen několik stovek turistů. Tyto gorily jsou méně zvyklé na lidi . Počet horských goril se pohybuje kolem 1000 a pomalu se zvyšuje, počet goril nížinných se naopak snižuje, jen v Odzala se snížil od roku 2002 z 42.000 na 20.000 jedinců. V Odzale žije také 20% slonů pralesních, pralesní buvoli ,kteří váží až 300 kg,ale jsou mnohem menší než buvol kapský. Na pozorování slonů je nejlepší místo Lango camp,který leží u mýtiny s mělkou bažinou. Endemická zvířata afrických letů jsou bonobo, šimpanzi,okapi,bongo,pottoa velké lesní žáby. Další místa.kde lze opzorovat pralesní zvířata jsou - Dzanga Sangha rezervace ve Středoafrické republice - 4000 km2, Nouabalé- Ndoki národní park v Kongu -3000km2 - neznámá rezervace - Mbeli Bai - mýtina, Chinko - Středoafrická republika -18.000 km2,zde se potkává deštný prales se savanou na východě, žijí zde zvířata obou ekosystémů.
Zelené srdce Afriky je druhými plícemi planety, rozkládá se na ploše 250 milionů hektarů přes 6 zemi.Avšak i tyto deštné pralesy jsou ničeny, např. kakaové plantáže se každoročně rozšíří každoročně. o 130.000 hektarů., k tomu další plantáže kaučukovníku,kácení stromů, výroba. dřevěného uhlí a deforestrace díky spásání půdy a vytváření orné půdy.
Typické africké lesy :
Konžská pánev-tropický les,kde žijí pralesní sloni,gorily nížinné,antliopy bongo, primáti bonobo atd.
Porost miombo-na jih od Konžské pánve od Angoly. po Tanzánii, roste tu 300 druhů stromů a je to. vhodný habitat pro slony, žirafy,nosorožce a různé druhy antllop, více na jih pak jsou porosty mopane a akácií, kde žije mnoho zvířat a ptáků.
Východoafrický pobřežní les- zůstalo jen 10% pobřežního lesa v Keni a Tanzánii. Arabuko-Sokoke forest je největší, pak u Malindi je to Dakatcha Woodland např.
Africký horský les - v Drakensbergu, v Kamerunu nebo na horách Velké příkopové propadliny, vícevrstvé lesy jsou bohaté na endemické druhy od horských goril v Ruwenzori až po žáby na východním pohoří.


Pouště
I když si lidé myslí, že v poušti nežijí zvířata, tak je to pravý opak. Mnoho z nich se přizpůsobilo tvrdým podmínkám pouště od Sahary po Namib. Namibijská poušť je nejstarší poušť na světě a druhá nejsušší po Atacama, vznikla před 20 miliony let, důležitou roli zde hraje studený Benguelský proud od Antarktidy. Tento proud vytváří prostředí, kde jsou většinou stálé jihozápadní větry ,které se tlačí na teplý vzduch vnitrozemí a vytváření vzdušnou inverzi, která je základní pro mraky a déšť a tak se vytvářejí celoročně mlhy. Tato vláha a vítr je tu životodárná ,mnoho brouků se vystavuje této mlze a tak získávají vodu na přežití v poušti. Ráno bývá v poušti mrazivo ,ale jakmile vyleze slunce písek se rychle zahřeje a brouci hledají ochlazení pod povrchem. Pokud potřebují jít za potravou, pohybují se velmi rychle ,aby se co nejméně ohřáli. Každý živočich ,který žije v poušti se přizpůsobil nějakým způsobem nepříznivým podmínkám. Pouštní paviáni vydrží bez vody až 100 dní, pouštní sloni ujdou obrovské vzdálenosti za vodou, lvi mají obrovská teritoria na severozápadě Namibie, 10x větší než jinde, Na pobřeží žerou velryby a ptáky, ve vnitrozemí žirafy. V poušti Namib žijí zvláštní tvorové např. gekon palmato, pouštní sloni, kteří si předávají informaci o potravě a vodě po generace, tančící bílí pavouci, chameleoni namaqualandští , malé pouštní zmije, nosorožci černí - konzumují rostliny, které jsou pro jiná zvířata jedovatá.
Tajemství Sahary
největší poušť na světě 10 milionů km2 písku a skal, přesto tu žije 120 druhů zvířat. Zde několik z nich : antilopa addax - v divočině už jich je jen asi 100, jejich srst se mění podle léta a zimy od světlé po šedivou barvu-důležité pro termoregulaci. Arabský drop, skarabeus, velbloud dromedar - může ujít až 160 km bez vody, pouštní zmije růžkatá, fenek, gazela dorcas, škorpioni, berberská koza, saharský gepard- žije jich už jen asi 200-250.

Mokřady
mokřady kolem řek jsou nejzajímavější ekosystémy ,když jste na safari. Sem patří záplavové pláně ,bažiny ,jezera, laguny, mají zarostlé břehy a ty jsou domovem mnoha druhů zvířat -levhartů. opic, antilop ,hrochů , krokodýlů, vodních ptáků, řeky přitahují nejvíce zvířat hlavně v období sucha. Nejen řeky, ale i další vodní ekosystémy jsou domovem mnoha zvířat. Jsou to tedy hlavně napajedla, bažiny, delty řek, rašeliniště, jezera, mangrovy, bahniště,
záplavové pláně.( např.. Barotse v Zambii)

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz