www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Fauna a flóra - Keňa

Fauna a flóra - Keňa

Fauna a flóra, příroda - Afrika

Počty slonů a Greévyho zeber v severní Keni se zvýšily o 5% za 7 let. V roce 2008 bylo napočítáno 7.468 slonů v Laikipia, Samburu a Isiolo ekosystému (asi 28.000 km2). Nejvíce slonů v Keni je v Tsavo ekosystému. Stejně tak se zvedl počet Grévyho zeber na 2.623 kusů.
V Keni údajně žije 17-21 endemických druhů a poddruhů savců.(včetně dvou nosorožců severních bílých v OL Pejeta).

Keňská jezera Velké příkopové propadliny
Jen 45 minut od Nairobi několik kilometrů za městečkem Limuruna vlevo od silnice A104 je několik vyhlídek na jeden z nejdramatičtějších úkazů na planetě. Vidíme zde Mount Longonot a Suswa, pozůstatky velkých tektonických změn, které vytvořily Velkou příkopovou propadlinu. Dále na západ leží Naivasha, jedno ze sedmi jezer v Keni. V mnoha případech jsou jezera vysoce alkalická, např. Lake Nakuru a Bogoria. Jak postupujete dále na sever na hranice Etiopie, najdete zde největší pouštní jezero na světě Turkana - 6.405 km2.

Lake Naivasha - sladkovodní jezero, na břehu žijí žirafy, hroši a antilopy a mnoho druhů ptáků, které lze vidět při výlětě lodí na Crescent Island. V Elsamere najdete muzeum Joy Adamsové, autorky známé knihy Lvice Elsa. Adamsová zde žila až do své smrti v roce 1980. Jsou tu i dva národní parky Hell´s Gate a Longonot a také útočiště Green Crater Lake Sanctuary, kolem Songasoll kráterového jezera (sterilní samec), což se vztahuje k faktu, že v alkalicé vodě nežijí žádná zvířata. V okolí žijí bůvoli a antilopy, zelené řasy na jezeře přitahují plameňáky. V národním parku Longonot, který chrání obrovský vulkanický kráter lze chodit pěšky. Vulkán naposledy vybuchl v 60.letech 19.století a vrcholky dosahují výšky 2.776 metrů. Hell's Gate NP - pojmenovaném podle skalních útvarů u vstupu nabízí pěší vycházky a lze zde jezdit i na kole, můžete tu potkat antilopy, žirafy, zebry a další zvířata v dramatické krajině starých lávových polí.

Lake Baringo
Toto krásné, ale nechráněné sladkovodní jezero je domovem mnoha druhů fauny - krokodýlů, ještěrek a hrochů. Patří k nejlepším ornitologickým destinacím v Keni, najdete zde 500 druhů ptáků, včetně vodních. Bylo to zde, když v roce 1892 skotský geolog John Gregory použil název Rift Valley a popsal proces, který propadlinu vytvořil.

Lake Turkana
Měří skoro 300 km od severu na jih, nazývá se také Jade Sea - mýdlové na dotek s odpornou chutí, žije zde obrovská populace krokodýlů. Leží mezi vulkány s obnaženou lávou. Patří ke 4 místům UNESCO v Keni, včetně South Island, Central Island a Sibiloi, jsou tu obrovské kolonie ptáků, našly se zde také pozůstatky hominidů. V okolí jezera najdete také kmeny, uchovávající si tradiční kultury a zvyky - nomadický kmen Turkana - pastevci a El Molo - rybáři, patří k nejméně početným kmenům na světě.

Lake Bogoria
Málo navštěvované místo, ale žijí zde milióny plameňáků, kteří se sem stěhují z Lake Nakuru, když jsou zde nepříznivé podmínky. Jezero leží v oblasti Laikipia, najdete zde tři gejzíry, které chrlí siřičitou vodu. Zvířat zde žije málo, ale lze zde chodit pěšky, najdete zde kudu, kterých je v Keni jinak málo.

Lake Nakuru
Patří k nejlepším místům na pozorování zvířat v keňské příkopové propadlině, je to malý, ale pěkný park kolem jezera s plameňáky, z vyhlídek je krásný pohled na růžové jezero s plameňáky. Jeden z mála oplocených parků v Keni, žijí zde ohrožené druhy - žirafa Rotchildova a nosorožec černý i bílý.

Lake Elmentaita
Leží na soukormé farmě Delamere u vulkanické zátky známé jako Elngrigata Ol Morani (spící bojovník). Lze jej vidět ze silnice vedoucí mezi Naivasha a Nakuru a je zde také krásná vyhlídka z vrcholku, který naposledy vybuchl v roce 1929, je tu památník na počest lorda Enniskilenna, v blízkosti jeho domova, nyní Lake Elmentatita lodge.


Výraznou osobností ochrany životního prostředí kromě Dr. Richarda Leakeyho je v současné době Dr. Paula Kahumbu- řediteka organizace Wildlife Direct, která se zasloužila o mnohá opatření, která jsou směřována proti pytláctví, o zákaz používání Furadanu, insekticidu, který otrávil mnoho zvířat, o zastavení plánů výstavby dálnice přes Nairobi NP.
Dvě chráněná území v Keni - Lewa a Ol Pejeta jsou na seznamu IUCN-Green List of Protected Areas.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz