www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Pytláctví v JAR, v Africe

Pytláctví v JAR, v Africe

Fauna a flóra, příroda - Afrika

V roce 2014 bylo upytlačeno v JAR 1215 kusů nosorožců, tento počet je velice alarmující a vzniká mnoho inciativ na ochranu těchto zvířat, aby se tato zvířata zachránila. Asi 60% nosorožců bylo upytlačeno v Krugerově NP - průměrně asi 13 kusů týdně. V parku operuje asi 12 -16 gangů pytláků, nejlukrativnější trh je Vietnam (1 kg rohu stojí asi 65.000 USD). Některé soukromé rezervace začaly hlídat buš v noci drony s tepelnými censory.

V lednu zadržela policie 11 podezřelých z lovu nosorožců. Všichni ilegálně lovili v národních parcích a obchodovali s rohy nosorožců, také nezákonně drželi zbraně. Populace nosorožců je pod stále větším tlakem pytláků, předpokládá se, že v roce 2008 bylo zabito asi 100 kusů kvůli rohům, asi 36 jich bylo upytlačeno v SAN parcích (v roce 2007 - 13kusů).
V roce 2012 bylo v JAR zabito pytláky 668 nosorožců kvůli rohům, 2011 - 448. Počet upytlačených nosorožců každoročně stoupá.

Počet upytlačených nosorožců v JAR bohužel stále stoupá, i když byly zavedeny velmi přísné tresty. Vznikl projekt na ochranu nosorožců, EWT založilo Rhino Security Project, všichni mohou podat informaci na telefonní číslo +27 824042128. Avšak počet zabitých nosorožců kvůli rohu stoupá i v dalších zemích Afriky např. v Keni, kde byl zabit nejstarší nosorožec Stumpy (41 let) v Lewa Wildlife Conservancy. I v Zimbabwe narůstá počet upytlačených nosorožců. Na černém trhu se platí 60.000 USD za kilogram.
Asi 27% nosorožců v JAR je majetkem privátních vlastníků ve 400 rezervacích. Největší populace nosorožců žije v NP Kruger, asi 40% z celé Afriky.
Stále probíhá diskuse, zda legalizovat prodej rohů. Hlavním trhem pro rohy je Asie - hlavně Vietnam a Čína. Roh byl používán v tradiční čínské medicíně proti horečnatým onemocněním. Ve Vietnamu se traduje, že prášek zo rohu je lékem proti rakovině. Mladí bohatí Vietnamci používají roh na detox. Roh se také používá v Jemenu na rukovětě drahých jambiya.
Pokud poptávka po rohu bude dále stoupat, pak se odborníci obávají, že v roce 2020 nosorožci vymřou a proto je třeba kromě nadací na ochranu hledat i jiná řešení. Největším farmářem chovajícím nosorožce je jihoafrický obchodník John Hume, nyní vlastní asi 800 kusů a zbavuje je rohů každých 18 měsíců, jelikož roh dorůstá jako nehet.
Je zastáncem legalizace prodeje, aby peníze mohly být použity na záchranu divoce žijících nosorožců. Za svůj život nosorožec vyprodukuje asi 50-60 kg rohu. Hume má rohy uloženy v bance a apeluje na legalizaci prodeje.

Boj proti pytláctví v číslech :
Nárůst pytláctví v JAR byl asi 5000% od roku 2007 -2013, více než 900 upytlačených nosorožců v roce 2012.
Denně se zabije asi 100 slonů v Africe.
V minulém desetiletí bylo zabito 3.000 -5.000 rangerů v 35 zemích.
V roce 2014 byl počet zemí, které se podepsalo na podporu boje proti pašování zvířat nebo jejich částí - 41.

Mezinárodní organizace, která se zabývá obchodem se zvířaty a rostlinami se jmenuje CITES (Convention on International Trade in Endengered Species of Wild Fauna and Flora).
Důvodů nárůstu nelegálního obchodování je několik: chudoba místních lidí a na druhé straně stále více bohatých zákazníků, kteří si mohou dovolit koupit slonovinu a nosorožčí rohy. Symbolem bohatství Vietnamců je právě roh nosorožce, stejně tak se vyváží ilegálně do Číny hlavně slonovina, většina Číňanů však nemá o jejím původu ponětí.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz