www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Mořský život v Jižní Africe

Velryba jižní

Fauna a flóra, příroda - Afrika

V Jižní Africe je bohatý podmořský život. Jenom ve dvou zemích na světě najdete velryby jižní, velké bílé žraloky, tučňáky, delfíny a tuleně u pobřeží. Těmto pěti mořským živočichům se říká vodní Velká pětka.
Velryby sem připlouvají v červnu, jejich cesta z Antarktidy má hlavní cíl - reprodukci. Mláďata se rodí v mělkých vodách podél pobřeží, kde pak samice vychovávají svá mláďata a v prosinci se vydávají na cestu zpět. Tyto velryby lze vidět velmi zblízka u pobřeží.

Velryby lze vidět již z cesty z Kapského mysu do Simon´s Town a do Fishhoeku. V Hermanusu, městě ležícím 150 km na východ od Kapského Města můžete pozorovat velryby z pevniny. Dále po pobřeží pak můžete vidět také velryby v méně komerčním prostředí. Plettenberg Bay je místo, kde můžete také vidět kosatky.
V Gansbaai se lze vydat za velkým bílým žralokem, sedm kilometrů od pobřeží, na malé skále Geyser Rock žije velká populace tuleňů asi 6000, oblíbená potrava bílých žraloků. Mezi Geyser Rock a blízkým ostrovem Dyer je Shark Alley - alej žraloků, kde je velká koncentrace žraloků od dubna do října. Zde se také za žraloky potápí v klecích. I Když nemáte žraloky rádi, jsou důležitým článkem potravinového řetezce a udržují rovnováhu v podmořském ekosystému. 201 druhů žraloků je uvedeno na seznamu ohrožených druhů, ale jedině velký bílý žralok je oficiálně chráněn v Jižní Africe. Asi milión žraloků ročně je zabito ilegálně pro potravu na asijský trh.
Tučnáci se nacházejí u Boulder´s Beach u Simon´s Town, kde je lze velmi snadno pozorovat. Populace afrických tučňáků se snížila z 1,5 miliónu v roce 1910 na méně než 200.000 v současné době. Dříve byli ohroženi hlavně sběrem vajec, nyní také zvyšující se teplotou. Boulders Beach se stalo novým domovem tučňáků, svá vejce kladou do písku.
Tuleni se usadili i v Kapském Městě ve Waterfrontu a odpočívají zde na dřevěných molech, plavou mezi loděmi. Za tuleni se také lze vydat na lodi podél pobřeží a také se u Kapského Města dá potápět v pobřežních mořských řasách.
Hejna delfínů jsou vždy vidět podél pobřeží, kolem Plettenberg Bay je jich velké množství, pěkná je plavba u Keurbooms Beach, asi 20 minut na východ zátoky, hlavně při západu slunce.
Stejně tak jako ostatní mořská zvířata nejlepší doba na jejich pozorování je od května do prosince.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz