www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Tropické pralesy v Africe

Fauna a flóra, příroda - Afrika

Tropické pralesy v Africe jsou místem s bohatými nalezišti ropy, minerálů a dřeva, které když se vytěží, vzniknou zde nenávratné škody. Tropické lesy jsou velmi staré, předpokládá se, že jsou více než 100 milionů let staré a byly dominantním porostem před 35 miliony let, když zmizeli dinosauři. Tvořílo jej více než 6 milionů km2, je to místo obrovské biodiversity a jsou nenahraditelné. Z toho je v Africe 1,8 milionů km2 jehož střed tvoří Konžská pánev. Před 60 lety bylo deštných pralesů dvakrát tolik, pokrývaly vice než 15% zemské plochy. Avšak každoročně se pokácí obrovské množství z plochy deštných pralesů, což má obrovský vliv na celý ekosytém planety. V neproniknutelných pralesech se budují cesty, aby se dosáhlo místa těžby nerostných surovin, lidská populace roste a tím také pytláctví. Do roku 2013 bylo vyhubeno 65% slonů ve střední Africe, asi 95% lesů DRC je již bez slonů, nyní jich asi 60 % žije v Gabonu, kde je jejich poslední útočiště. Dalším důležitým bodem je korupce, čínské společnosti přijedou např. těžit potaš, ale bez problémů pak získají povolení na těžbu ropy i v přírodních rezervacích.

Deštné pralesy v Africe
Táhnou se od Atlanického oceánu na západě pak až do Rwandy, Ugandy a Burundi. Západní pralesy se nacházejí v rovníkové Africe od Sierra Leone, v částech Keni a jižní Africe.

Nejdůležitějších pět deštných pralesů v Africe:
1. Volcanos National Park - Rwanda
Leží přímo u Virunga NP a zahrnuje 5 z 8 sopek Virungy, často jsou zahaleny deštěm, horské scenérie, park je nejstarší tohoto druhu v Africe. Stopují se zde gorily horské, návštěva hrobu Diane Fossey, sledování gueréz, výstup na vulkán Karisimbi za dva dny - 3.800 km a Bisoke - prohlídka jeskyní a jezer.
2. Bwindi Impenetrable NP Uganda
Strmý horský terén, hustě zalesněný, obrovská biodiversita, jedna z nejbohatších v Africe. Žije zde více než polovina goril horských, lepší šance na to vidět je než v sousedním parku Mgahinga NP. V Bwindi žije dalších deset druhů primátů, včetně gueréz, ale i antilopy, sloni pralesní a divoká prasata.
3. Odzala-Kokoua - Kongo
Obrovský park na odlehlém severozápadě země, kde se nachází jeden z nejpůvodnějších starých deštných pralesů - lze tu sledovat gorily nížiné, polovina jejich populace žije zde, plavby na lodi po obrovské řece lemované hustou džunglí, exotická zvířata, setkání s původními obyvateli.
4. Gabon (třináct národních parků)
Gabon má rozlohu asi jako Velká Británie - na africké poměry malá země, ale 85% Gabonu je pokryto deštným pralesem, hustým a vlhkým, je tu opravdová africká džungle.
V parku žije 45.000 slonů pralesních - vysoce ohrožený druh, 64.000 šimpanzů, 604 druhů ptáků, roste tu 60 milionů stromů, 7000 druhů rostlin (asi čtvrtina je endemických), žijí tu Pygmejové Baka, dávní obyvatelé pralesa se svou zvláštní kulturou.
5. Madagascar
Čtvrtý největší ostrov na světě, izolovaný více než 80 milionů let je místem, kde se vyskytuje exotická flóra a fauna, i když za posledních 30 let ostrov ztratil více než polovinu deštného pralesa. Prales se nyní nachází na východním pobřeží. Na Madagascaru roste 12.000 druhů rosltin, z nichž je 80% endemických, původními zvířaty jsou zde velmi fotogeničtí lemuři a stovky různých žab.


Tropické pralesy v Africe zaujímají asi 5,7 milionů km2,Konžská pánev je druhá největší na světě, za posledních 14 let rychle roste odlesňování a rozloha se změnšila asi o 4 %, kvůli rostoucímu počtu obyvatel,ale deforstrace je pomalejší než v Jižní Americe a JIhovýchodní Asii.
Potřeží slonoviny o 9% menší rozloha rok 2000x2014
Angola 3%
Tanzánie 6%
DRC 3%
Mozambik 7%
Madagascar 10 % lesa méně

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz