Fauna a flóra, příroda - Afrika
Mezi mnoha druhy afrických savců jsou primáti zastoupeni asi 100 druhy, od goril z deštných pralesů až po malé bushbaby. Primáti jsou fascinující na pozorování, obvykle žijí ve skupinách a mají zajímavé chování. Nejdražší je pozorování goril horských ve Rwandě a Ugandě, jejich stopování může být náročné, ale je to jedinečný zážitek. Pozorování šimpanzů je rozdílné, spíše za nimi běháte a pozorujete jejich denní aktivity od jídla po odpočinek. Šimpanzy také obvykle dříve slyšíte, než vidíte. Jejich hysterický křik je charakteristický. Ale v Africe lze pozorovat i jiné primáty - paviány a společenské kočkodány. V Africe je mnoho lesních rezervací, kde primáti žijí a ještě nejsou tak hojně navštěvované.
Většina opic žije na zemi, chcete-li je pozorovat tak určitě je lepší mimo období dešťů (Uganda, Rwanda / duben-květen), nejsušší měsíce v Tanzánii od poloviny května do konce října, nejvíce srážek v Etiopii je od července do září.
Šimpanzi žijí v rovníkové Africe a většina jejich habitatů je nepřístupná. Nejlépe je možno je vidět v chráněných oblastech, kde byli habituováni,
Ghana: Boabeng - Fiema komunitní rezervace
malá rezervace v centrální Ghaně, kde žijí posvátné opičky mona.
Gambie: River Gambia Národní park
na neobydlených říčních ostrovech žijí guerézy, kočkodani a paviáni guinejští, hlavními hvězdami jsou osiřelí šimpanzi na třech ostrovech, kteří sem byli vypuštěni nadací pro rehabilitaci šimpanzů (CRT), která byla založena Stellou Brewer Marsden v roce 1979. Z plážových resortů si lze udělat výlet lodí po řece kolem ostrůvků.
Gabon: Národní park Lopé
Lopé v Gabonu patří k nejzajímavějším místům pro milovníky pozorování primátů, je to jediné místo, kde můžete v divočině pozorovat mandrily - nejtěžší a nejbarevnější opice Afriky. Žijí zde i gorily nížinné, šimpanzi a další opice.
Demokratická republika Kongo: Lolo ya Bonobo
Sirotčinec v blízkoti hlavního města, kde žijí nejbližší příbuzní človeka - šimpanzi bonobo. Lze je pozorovat v téměř přirozeném prostředí.
Rwanda: Národní park Volcanos
Asi nejznámější místo na pozorování primátů v Africe v pohoří Virunga, které leží na hranici DRC a Ugandy, nejdůležitější místo ochrany kriticky ohrožené gorily horské, zde prováděla habituaci a výzkum primatoložka Diane Fossey (Gorily v mlze), zde byl natočen i film. Trek za gorilami je zde vynikající.
Rwanda: Nyungwe Forest národní park
Místo zbytku horského pralesa ve Východní Africe, žijí zde habituované skupiny asi 400 gueréz anglolských, které zde lze snadno pozorovat, ale také mangabay a šimpanze můžete vidět v tomto parku. V Nyngwe žijí dvě skupiny habituovaných šimpanzů.
Tanzánie: Gombe Stream národní park
Malý park v Tanzánii na severním pobřeží jezera Tanganyika, zde začala svá studia chování opic Jane Goodall již v roce 1960, stále lze navštívit malou habituovanou skupinu šimpanzů, dále jsou zde i paviáni žlutí na pláži u jezera, guerézy a další opice, které obvykle šimpanzi honí.
Tanzánie: Mahale Mountains národní park
Leží také na východním pobřeží jezera Tanganyika ale je 30x větší než Gombe NP, žije zde asi 1.000 šimpanzů, Mahale má krásnou polohu se zalesněnými kopci zvedajícími se až do výšky 2.000 metrů nad hladinu jezera. Je to asi nejlepší místo na stopování šimpanzů v Africe, přístupné je letadlem, je zde habituovaná skupina Mimikere. Můžete tu vidět i paviány žluté a guerézy angolské. V Gombe Stream NP u jezera Tanganyika žije komunita šimpanzů Kasakela,kde probíhal první výzkum Jane Goodall. V Mahale žije několik habituovaných skupin šimpanzů.
Tanzánie: Udzungwa Mountains národní park
Má největší biodiversitu východního pobřeží, mnoho endemických druhů. Lze zde chodit pěšky, žijí zde 4 endemické ohrožené druhy - Uhehe červená gueréza, Sanje crested mangabay, Mutanda galago a Kipunji monkey, z nich jsou pro vědu nové tři druhy od roku 1979. Jsou tu také černobílé guerézy a další opice.
Zanzibar: Jozani Forest reserve
I když Zanzibar je znám více svými plážemi, podmořským životem a Stone Townem, žije zde velmi ohrožený druh opice Kirkova gueréza červená, velmi habituovaná opice živící se listy.
Uganda: Murchison Falls národní park
Opice patas žijící v polosuchých oblastech, kočkodani, paviáni olivoví, černobílé guerézy, v lesní rezervaci Budongo se dají pozorovat šimpanzi.
Uganda: Kibale Forest národní park
Habituovaní šimpanzi jsou největší atrakcí v bujném pralese u Fort Portal, kromě šimpanzů zde žije i dalších deset druhů opic: guerézy červené, černobílé, mangabay a další, které lze pravidelně potkat při vycházce u mokřad Bigodi. V Kibale Forest NP žije několik habituovaných skupin šimpanzů.
Uganda: Bwindi Impenetrable Forest národní park
Nejznámější park Ugandy na stopování goril horských, je zde velká biodiversita, žijí zde i nehabituovaní šimpanzi a mnoho gueréz, celkem tu žije asi 120 druhů savců a 300 druhů ptáků.
Etiopie: Simien Mountains národní park
Krásné pohoří v Etiopii je místem, kde žijí opice gelada, jedinečný druh paviána, živicího se trávou a vyznačující se zlatou hřívou u samců a čevenou náprsenkou. Tyto opice lze pozorovat velmi zblízka při denních aktivitách.
V Západní Africe Africe není zatím pozorování šimpanzů tak běžné, ale pracuje se na tom ( Pobřeží slonoviny - Parc National de Tai a v Guiney - Parc National du Haut Niger a další.
Nejcharismatičtější primáti Afriky:
Gorila horská (Gorila b. beringei), velikost až 1,95m, váha až 220 kg, habitat: horský a bambusový les, živí se bambusem a listy, žije ve Virunga a Bwindi (JZ Uganda, SZ Rwanda a východ Konga). Je kriticky ohroženým druhem, asi 800 jedinců, alfa samec se nazývá silverback (stříbrná záda).
Šimpanz (Pan troglodytes), velikost 1,7 metru, váha až 75 kg, habitat: tropické lesy, strava rostilny, plody ale i maso, vyskytuje se v západní a střední Africe až k jezeru Tanganyika, je to ohrožený druh, celkem žije asi 150.000 jedinců, stejně jako většina primátů, tvoří komunity (asi 100 jedinců), ale nepohybují se společně.
Mandril /Mandrillus sphinx/, velikost těla až 90 cm, váha až 50 kg, habitat nížinné lesy, je to všežravec, hlavně jí rostliny, ale také maso a to, co chytí, vyskytuje se v Gabonu, Kamerunu, Kongu a Rovníkové Guiney, je ohroženým druhem, celková populace asi 100.000 jedinců. Barevný obličej samců je hlavním znakem.
Bonobo (Pan paniscus), výška až 1 metr, váha až 40 kg, habitat: tropické nížinné lesy, je hlavně bíložravec, ale jí i maso, vyskytuje se v DRC - endemický druh - až k řece Kongo na severu a přítoku Kasai River na jihu, je to ohrožený druh, žije asi 50.000 jedinců, zajímavou charakteristikou je, že je to nejbližší druh příbuzný člověku, druh, který provozuje sex pro zábavu a čelem k sobě.
Gelada (Theropithecus gelada), má výšku až 75 cm, váží až 20 kg, habitat: vysokohorské louky a útesy, živí se hlavně trávou, vyskytuje se endemicky v Etiopii v severní vysočině, není až tak ohrožený druh, i když populace se snížila z 450.000 kusů na 200.000 jedinců, zajímavá charakteristika - má komplexní sociální strukturu a žije ve skupinách až po 400 jedincích.
TEXTOVÉ MENU: | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT
Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena