www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Tanzánii

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Většinu Tanzánie vyplňuje 1000-1500 metrů vysoká náhorní plošina Východoafrické vysočiny členěná příkopovými propadlinami s jezery Natron, Manyara a Rukwa a lemovaná na západě a jihozápadě pohořími, která prudce spadají k dalším velkým jezerům tektonického původu Tanganyika a Malawi.

Na severu při hranici s Keňou se vypíná nejvyšší hora Afriky, široký kužel vyhaslé sopky Kilimanjaro. Západně od něj leží sopka Meru a proslulý kráter Ngorongoro s jezerem a rezervací zvěře. Úzká pobřežní nížina se rozšiřuje na jihu ke hranici s Mozambikem, kterou tvoří řeka Rovuma, do nízké plošiny. Tanzánii patří největší část jezera Ukerewe (Viktoriina), do něhož přitéká po hranicích Rwandy a Ugandy zdrojnice Nilu Kagera.
Podnebí je tropicky rovníkové s malými výkyvy teplot. Srážky ovlivňuje nadmořská výška a expozice. Na severu bývají dvě období dešťů, na jihu jen jediné, zato mnohem delší.
Průměrná teplota se pohybuje ve vnitrozemí od 20°C do 25°C. (Tabora v červnu 21°C, v říjnu 25,5°C) při pobřeží od 23°C do 28°C (Dar es Salaam v lednu 28°C, v červenci 24°C). Množství srážek kolísá od 750 mm ve vnitrozemí do 1500 mm na východních svazích některých hor, na ostrovech do 1800 mm.
Velkou část země pokrývá travnatá savana a savanové lesy, v nížinách rostou deštné pralesy, při pobřeží porosty mangrovů. V horách na severu jsou vyvinuta všechna rostlinná pásma až po nivální. V bohaté fauně jsou zastoupeny všechny východoafrické druhy zvířat. Z četných národních parků je patrně nejznámější Serengeti na severu země, který je zároveň i nejstarším a největším národním parkem Afriky. Spolu s Národním parkem Kilimanjaro a biosférickou rezervací Ngorongoro jsou na seznamu UNESCO. Jezero Tanganyika je největší africkou a druhou největší světovou kryptodepresí. Značná část území je zamořena mouchou tse-tse a nehodí se k chovu dobytka, a tudíž ani k osídlení.
V Tanzánii jsou tři hlavní klimatické oblasti. Pobřežní a blízké vnitrozemí, kde jsou podmínky tropické s teplotami kolem 26.6°C, dešťové srážky se liší, centrální plošina je teplá suchá.
Další oblast je polomírná na střední plošině, kde je podnebí zdravé a chladnější. V oblasti Lake Victoria na východě jsou srážky nižší, na západě 3x vyšší.
Malá oblast na severu od Lake Malawi má srážek ještě více. Jsou zde dvě období dešťů od listopadu do prosince a od dubna do poloviny června.

Tanzánie se rozkládá na území 937.062 km2 a je největší zemí Východní Afriky. Jižně od rovníku, hraničí s Keňou a Ugandou na severu, s Demokratickou republikou Kongo, Rwandou a Burundi na západě a se Zambií, Malawi a Mozambikem na jihu. Středem prochází Velká příkopová propadlina, ta vytvořila mnoho zajímavých formací jako je kráter Ngorongoro a jezero Tanganyika. Centrální plošina 1.200m nad mořem je obrovská savana s řídkým porostem. Na severu leží Mount Kilimanjrao 5.890m - nejvyšší hora Afriky. Vnitrozemí je suché, 800 km pobřeží je zelené s palmami, stejně jako ostrovy Zanzibar, Pemba a Mafia.

Podnebí
Pobřežní oblasti jsou horké a vlhké s průměrnou teplotou 30°C. Mořský vánek činí klima velmi příjemným od června do září. Centrální plošina má horké dny a chladné noci, kopcovitá krajina mezi pobřežím a severní vysočinou má příjemné klima od ledna do září, s průměrnými teplotami 20°C. Teploty se mění u Kilimanjara podle sezony - 15°C v květnu až srpnu, 22°C od prosince do března. Pro celou zemi platí, že nejteplejší měsíce jsou od října do února. Hlavní dlouhé období dešťů je od poloviny března do konce května.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz