www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Zimbabwe

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Většinu země vyplňuje rozsáhlá náhorní plošina Karabele zvaná, podobně jako v JAR, Vysoký Veld. Táhne se od jihozápadu (nízké skalnaté pohoří Matopos se známými viklany) k severovýchodu. Nejvyšší bod se nalézá na jihovýchod od hlavního města Harare (dříve Salisbury) v masivu Inyangani poblíž hranice s Mozambikem. Vyšší partie přecházejí na severu i na jihu do zvlněných náhorních rovin Středního Veldu a dále do pahorkatiny Nízkého Veldu v povodí dvou velkých řek.
Zambezi na severní hranici pod 108 metrů vysokými Viktoriinými vodopády protéká kaňonovitým údolím, jehož velkou část zaplavily vody velké nádrže Kariba.
Řeka Limpopo na jihu země teče širokým údolím dále do Mozambiku a Indického oceánu.
Východní část území však odvodňují přítoky řeky Lundi, resp. Save. V této oblasti se také nachází řada chráněných jezer, největší Kyle se zříceninami historického Great Zimbabwe.

Zimbabwe leží v tropickém pásmu, ale její příjemnější podnebí ovlivňuje nadmořská výška a vnitrozemská poloha. Zimy jsou suché a často chladné, deště přicházejí v teplejších letních měsících. Na severu převládá vliv monzunů, jih je převážně v oblasti pasátů. Tropické podmínky zmírňuje nadmořská výška náhorní plošiny. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce října nepřevyšuje většinou 23°C, v nejchladnějším měsíci červnu se průměrná teplota pohybuje mezi 12 až 15°C, Harare 22°C až 14°C. V údolí řeky Limpopo a Zambezi jsou teploty 32 - 38°C.
Srážky přicházejí většinou v létě (listopad - březen) v množství 500 až 1000 mm za rok (Harare 860 mm). Největší srážky mají východní hory porostlé stálezelenými lesy. Oblasti na jihu země a podél řeky Limpopo mají srážek méně.

Většinu země pokrývá travnatá savana, více než 35 % světlé subtropické, galeriové i horské lesy, v nichž rostou původní vzácné dřeviny včetně mohobohobů a baobabů.
Rozsáhlá území byla odlesněna a přeměněna na pole a pastviny, čímž se zmenšil životní prostor dříve početných skupin paviánů, slonů, žiraf a goril. V řekách žijí krokodýli a hroši. Některá opatření na ochranu neporušeného prostředí byla podniknuta také v zájmu podpory turistického ruchu.
Nadmořská výška ovlivňuje jak teplotu tak srážky v Zimbabwe. Vyšší oblasti na východě a vysočina mají více srážek a jsou chladnější než nížiny. Teploty na Vysočině se pohybují od 12 - 13°C v zimě a kolem 24°C v létě. V nížinách jsou obvykle vyšší a letní teplota kolem Zambezi a v údolí řeky Limpopo bývá kolem 32 - 38°C. Srážky jsou vyšší od východu na západ. Na jihu a jihozápadě je málo srážek, často tu bývá nedostatek vody. Letní dešťové období trvá od listopadu do března, pak následuje přechodné období, během něhož se dešťové srážky a teplota snižují. Následuje chladné suché období, od poloviny května do poloviny srpna, pak následuje období suché a teplé. Období dešťů je tedy od listopadu do konce února, ale východní pohoří má srážky celoročně. Léto je od října do dubna - průměrné teploty 25 -35°C, noční 14-20°C. Zima je od května do září - dny jsou suché, slunečné a chladné - 15-20°C, v noci může teplota klesnout na nulu až 10°C.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz