www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Mozambiku

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Jižní část země tvoří široká pobřežní nížina, tvořená pískovcovými uloženinami, která se při západních hranicích stupňovitě zvedá. Z území Zimbabwe vybíhá do středu země náhorní plošina Vysoký Veld s nejvyšší horou země. Většinu severní poloviny země vyplňuje členitější středohorská Mozambická plošina z žulových hornin. Na nejzašším severozápadě se prudce sklání k jezeru Malawi.

Země je napříč členěna řadou vodních toků. Nejmohutnější je Zambezi, následují Limpopo, Save, Lurio a hraniční Rovuma. Hlavní město Maputo (dříve Lourenco Marques) leží excentricky v nejjižnější části země při zátoce Delagoa a má nejlepší přírodní přístav na východoafrickém pobřeží. Severně odtud se na pobřeží střídají oblasti písečných přesypů a bažiny s porosty mangrovníku. Za řekou Zambezi se k severu táhnou nekonečné písečné pláže se skalnatými útesy a malými ostrůvky.

Podnebí je tropické monzunové s výrazným obdobím dešťů (listopad - březen) -průměrná teplota 26-29 st.a sucha průměrná teplota od dubna do října 18-20 st.C.. Celkově je překvapivě dosti suché, zejména na jihu (kolem 500 mm srážek), což způsobují větry vanoucí od moře, jehož teplotu ovlivňuje teplý Mozambický proud. Průměrná lednová teplota se pohybuje mezi 26°C na jihu a 30°C na severu, červencová od 15°C do 20°C. Náhorní plošiny na severu země mají příznivější klima díky nižším teplotám a větším dešťovým srážkám.
Njelepší období pro návštěvu je od května do července.
Savany zejména v severní polovině mají bohatší vegetaci, podél řek rostou tropické lesy, na pobřeží potom mangrovníky a převážně kokosové palmy. Typickými stromy jsou eben a khaya s velmi tvrdým dřevem. Na suchých savanách zase rostou baobaby a stromy mopani. Bažinaté a zaplavované oblasti jsou pokryty bambusovými a rákosovými porosty.

Zvířena je velmi pestrá, ale vleklá občanská válka i zde snížila její stavy. Typickými zástupci jsou bílí nosorožci, zebry, prasata bradavičnatá a mnoho druhů opic. Ptactvo je také velmi rozmanité s množstvím plameňáků, vodních jeřábů, ibisů a mnoha dalších druhů.
V Mozambiku jsou dvě hlavní období, jedno suché a druhé deštivé. Období dešťů je od listopadu do března - průměrná denní teplota je 26,6°C až 29,4°C, ve vnitrozemí je počasí chladnější. Období sucha trvá od dubna do října a teploty v červnu a červenci se pohybují mezi 18,4° až 20°C. Vyšší srážky jsou na západních pahorcích a střední části země, nižší v oblasti Zambezi.

Pokud hledáte odpočinkovou dovolenou v tropickém klimatu, tak je pro vás Mozambik perfektní volba. Tropické pásmo začíná severně od Inhambane, kudy prochází Obratník Kozoroha. Počasí v Mozambiku je ovlivňováno cirkulací vzduchu nad Indickým oceánem. Nejteplejší sezóna je mezi říjnem a březnem, kdy jsou teploty mezi 20-35°C. Je to období dešťů, ale nejvíce prší od konce prosince do poloviny února. Období cyklonů hlavně pro oblasti Inhambane a Bazaruto vrcholí v únoru. Od dubna do září je chladněji do 25°C a sucho. Ve vyšších polohách je chladněji. Čím více pojedete na sever, tím budou teploty vyšší. Nacala a Nampula jsou teplější než Maputo a Inhambane. V Nacala a Namoula jsou také častější letní bouřky. Beira - zde je velmi vlhko a horko, v Tete je opravdu velmi horko, pravidelně skoro 40°C, ochladí se v zimě na teplotu pod 30°C.
Pobřežní místa jsou teplejší než horské oblasti např. pohoří Chimanimani, zde užijete mikinu celoročně.

Kdy sem jet - podle aktivit

pěší túry - v období sucha od dubna do září, méně prší v květnu, červnu a červenci

potápění - teploty vody v létě v Inhambane jsou 27-28°C, v zimě kolem 22°C

pozorování ptáků - stěhovaví ptáci sem přilétají během teplého a deštivého léta, ale pozorování ptáků je dobré celoročně, mnoho ptáků lze vidět na začátku prosince před hlavními dešti a pak v březnua dubnu, kdy deště končí

rybaření - délka pobřeží 2.500 km, Mozambik patří k nejlepším destinacím na chytání ryb od října do března

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz