www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Ugandě

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Celá země leží na Východoafrické vysočině, náhorní plošině obklopené horami a na jihu omezené rozsáhlou plochou největšího afrického jezera Ukerewe (Viktoriino), na jehož břehu leží i hlavní město Kampala. Západní hranici se Zairem tvoří výběžky Modrých hor, Albertovo jezero, zaledněný masiv Ruwenzori, Edwardovo jezero a východní svah tektonické propadliny. Na jihozápadě u hranic s Rwandou se zvedá vulkanické pohoří Virunga. Na východě, na hranicích s Keňou, začíná horské pásmo horou Mt. Egon (4.321 m) a pokračuje k severu a posléze k západu po hranici se Súdánem. Plošina klesá pod 1.000 metrů nadmořské výšky pouze na severozápadě v údolí Nilu. Ten vytéká z Viktoriina jezera k severu, protéká jezerem Kyoga na západ do jezera Albertova a na sever do Súdánu.

Rovníkové podnebí Ugandy je zmírňováno nadmořskou výškou a skutečností, že 1/6 celkové plochy země zabírají jezera a bažiny. Sever má jediné období dešťů od dubna do listopadu, kdežto na jihu jsou tato období dvě (duben - květen, říjen - listopad). V Kampale je průměrná teplota v lednu 23°C, v červenci 21°C. Roční úhrn srážek je mezi 1000 až 1500 mm.
Vegetace se mění od horských lesů na západě, přes tropické lesy kolem jezera Ukerewe až po lesnatou savanu ve středu a na severu země. Stavy velkých savců (slonů, nosorožců, žiraf aj.) se v ugandských národních parcích a rezervacích silně snížily v důsledku vleklé občanské války.
I když Uganda leží na rovníku, podnebí je spíše teplé než horké a rozdíly během roku jsou minimální. Na většině území je dostatek srážek během celého roku. Na severu je období sucha v červnu a červenci. Průměrná maximální teplota je mezi 20°C-27°C během dne, minimální 12-18°C.
Na většině území jsou roční dešťové srážky 1000-2000 mm kromě suchého severu, kde je průměr 100 mm. Období dešťů je září-říjen a duben-květen, ale lze sem cestovat celoročně, deště představují pouze krátké přeháňky.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz