www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Maroku

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Nejlepším obdobím pro návštěvu Maroka je na jaře od března do května a na podzim.

Větší část Maroka tvoří hory nebo náhorní plošiny. Na severovýchodě se podél středomořského pobřeží táhne vápencové pohoří ve tvaru půlměsíce – Ríf. Západně od něj se prostírá rozlehlá nížina Gharb.
Od jihozápadu k severovýchodu protíná zemi jako páteř pohoří Atlas s rozsáhlými náhorními plošinami, které stupňovitě klesají k jihovýchodu do převážně kamenitých pouští (hamad) podél hranic s Alžírskem. Na severozápadě se Atlas svažuje širokým předhořím zvaným Marocká meseta k rovinám na pobřeží Atlantiku – nejúrodnější oblasti s největší koncentrací obyvatel.

Soustavu Atlasu tvoří tři rozdílná horská pásma: Vysoký Atlas přesahující výšku 4.000 metrů na středozápadě, Střední Atlas na severovýchodě a nejnižší a nejsušší Antiatlas na jihozápadě.
Většina hlavních řek má charakteristický sezónní režim s vysokým průtokem v zimě a na jaře a s vyschlými koryty v létě. Některé, třeba Lukus, pramení v Rífu, většina však má prameny v pohoří Atlas. Vodnatější jsou řeky tekoucí na severozápad do Atlantiku, nejdelší Mulúja však ústí na severovýchodě do Středozemního moře. Jiné zas, jako Zíz a Gheris (Guir), protékají na jih hlubokými roklemi na Saharu, kde zásobují vodou oázy, a pak mizí v poušti. Jsou zde vyvinuta i typická údolí dočasných toků – vádí – jako např. Dráa.
Velká část Maroka má mírné středomořské podnebí s horkými léty a mírnými, vlhkými zimami. Avšak směrem k jihu a do nitra země je klima stále aridnější a teploty dosahují extrémních hodnot. Prší zejména v zimě, největší srážky dostává Ríf a k oceánu přivrácené svahy hor. Celý jihovýchod je ve srážkovém stínu hor.
Oblasti nížin většinou pokrývají křoviny typu makchie a kavylové lučiny, na sušším jihu rostou jen trnité keře a opuncie. V pouštích oázách se daří datlové palmě. Severní úbočí hor pokrývají rozsáhlé lesy stále zelených dubů, cedrů, zakrslých tújí, jalovců a kručinky. Gharb a Ríf mají rozsáhlé porosty korkových dubů. Lesy zaujímají 20% plochy země.

Zvířena je převážně středomořská, ale vyskytují se zde i šakali, Guvierovy gazely a berberští makakové. V aridních oblastech žijí fenci, tarbíci, trnorepi, připomínající pravěké plazy. V horách se vyskytuje muflon.
Vysoké hory a Atlantský oceán zmírňují tropické horko v Maroku, průměrná teplota se pohybuje mezi 16,4° do 23°C na západním pobřeží a od 10° do 27°C ve vnitrozemí. Menší teplotní rozdíly jsou u pobřeží, ve vnitrozemí jsou větší. Východní část Pohoří Atlas má drsné téměř saharské klima, západní část je poměrně dobře zavlažována a je chladnější.
Období dešťů jsou od října do listopadu a od dubna do května, maximální srážky jsou na severozápadě.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz