www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Keni

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Většinu území zaujímá složitá soustava náhorních plošin Východoafrické vysočiny rozdělená v západní části Velkým zlomovým údolím (Rift Valley), které na severu vyplňuje slané jezero Turkana (dříve Rudolfovo). Východně od něj se rozkládá rozsáhlá plošina s pouští Chalbi. Ze Somálska zasahuje široká pobřežní nížina, která se k jihu zužuje. Podél Rift Valley se zvedají masivy vulkanických pohoří, na západě je to především pohoří Cherangany a Mount Elgon (4.321 metrů) na hranici s Ugandou. Východně od zlomového údolí se zvedá horské pásmo Aberdare (na jih od něj leží hlavní město Nairobi) a za ním osamocený masiv nejvyšší hory Mount Kenya. Z hor přes planinu Nyika odvádějí vodu k jihovýchodu dvě velké řeky - Tana a Galana. Západně od hor lemujících tektonická údolí se kolem jezera Ukerewe (Viktoriina jezera) prostírají travnaté savany.

Podnebí je rovníkové - monzunové, na pobřeží je horké a vlhké (Mombasa, teplota nejstudenějšího měsíce srpna 24°C, nejteplejšího března 28°C), směrem do vnitrozemí na plošinách mírnější (Nairobi, teplota nejstudenějšího srpna 15°C, nejteplejšího února 18°C). Během roku přicházejí dvě období dešťů. Roční úhrny srážek činí při pobřeží 1000 - 1200 mm, ve vnitrozemí 500 - 1000 mm. Na návětrných svazích jsou roční úhrny až 1500 mm. V horách nad 3.500 m n.m. padá i sníh.
Značné plochy území jsou chráněny (největší národní park Tsavo na jihovýchodě), aby se uchovala unikátní africká zvířena. Trvalou hrozbou jsou pašeráci slonoviny, operující především u hranic se Somálskem.
Podnebí v Keni se liší podle jednotlivých míst, klimatické podmínky od tropických vlhkých na pobřeží po suché horko ve vnitrozemí a na severních pláních a chladný vzduch na vysočině a horách. I když Keňa leží na rovníku, na vrcholku Mt. Kenya leží stále sníh. Teploty na pobřeží jsou kolem 27°C a teplota klesá s nadmořskou výškou asi o 3 stupně každých 300 metrů. Hlavní město Nairobi má průměrnou teplotu 19°C, vyschlé pláně mají teplotu od 21 °C. Změny období jsou rozlišovány podle délky dešťů více než teplotními rozdíly. Většina oblastí země má dvě období dešťů, delší od dubna do června a kratší od října do prosince. Největší srážky jsou kolem Lake Victoria. Pobřeží a planina má srážky nižší.

Nejteplejší měsíce: prosinec - březen
Období sucha: prosinec - březen, červenec - říjen
Dlouhé deště: duben - květen
Krátké deště: konec října - prosinec
Nejlepší čas na trekování: červen - srpen
Nejlepší čas na potápění: listopad - duben
Nejlepší čas pro plachetnice: říjen
Nejlepší čas pro raftování: listopad - leden a duben - srpen
Nejlepší doba na pozorování zvířat: červen - březen
Migrace pakoňů: červenec - říjen
Pozorování ptáků: říjen - květen

www odkazy

http://www.worldtravelguide.net/country/137/climate/Africa/Kenya.html

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz