www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí a příroda v Zambii

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Naprostou většinu Zambie vyplňuje rozlehlá náhorní plošina rozčleněná širokými údolími řek. Nevysoká pohoří se zvedají zejména na východě a při hranicích s Malawi.
Největší řeka jižní Afriky Zambezi pramení v Zambii, protéká severovýchodní částí Angoly a opět se vrací zpět, aby tvořila jižní hranici s Namibií a Zimbabwe. U města Kariba na ní byla vybudována hydroelektrárna s obrovským umělým jezerem.
Řeka Kafue pramení v severozápadní části země, rozlévá se do širokých mokřin jižně od hlavního města Lusaky a vlévá se po kaňonovitém úseku pod nádrží Kariba do Zambezi.
Řeka Luangwa pramení ve východních horách na hranici s Malawi, potom teče jihozápadním směrem širokou příkopovou propadlinou, aby se spojila se Zambezi na mozambických hranicích.

Severně za pohořím Muchinga se rozkládají rozlehlé bažiny kolem jezera Bangweulu. Z něho vytéká řeka Luapula, jeden ze zdrojů Konga, která teče severně podél zairských hranic a vlévá se širokým korytem do jezera Mweru. Do severovýchodní Zambie zasahuje jižní výběžek jezera Tanganyika.

Podnebí je tropické, mění se podle nadmořské výšky a podle oblastí (na západě je sušší). Od listopadu do dubna převládá teplé deštivé počasí charakteristické vysokou vlhkostí vzduchu a častými lijáky a bouřkami. Období sucha je chladnější, v horských oblastech může teplota klesnout k bodu mrazu, před vypuknutím období dešťů je však opět velmi horké. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce října se pohybuje od 20°C do 26°C a nejchladnějšího června od 15°C do 20°C (Maramba 26,9°C a 16°C). Během roku spadne průměrně 650 - 1200 mm srážek.
Většinu území pokrývá buš - formace travnaté savany s ostrůvky lesů. Rozsáhlejší lesy jsou na jihu země. Převládající dřevinou je hodnotný rhodeský teak. Husté porosty travin a křovin mají říční bažinaté oblasti, kolem jezer se vyskytují rákosové porosty papyru. Také zvířena je velmi četná, převládají druhy specifické pro africkou savanu jako antilopy impaly, žirafy, sloni, levharti a lvi. Stavy zvěře se značně snížily neúměrným lovem a ničením jejího přírodního prostředí, hlavně vypásáním pastvin v důsledku nadměrného zvětšování stád dobytka. Na ochranu a přežití divoké zvěře vznikly přírodní rezervace včetně národních parků Kafue a Luangwa. Prostředky na ochranu přírody a její fauny jsou ale omezené.
Zambie má hranice s osmi zeměmi: Tanzanie, Malawi, Mozambik, Zimbabwe, Botswana, Namibie, Angola a DRC.
I když Zambie leží v oblasti tropické, většina země má příjemné podnebí díky vysoké nadmořské výšce. Teplota i srážky jsou ovlivňovány nadmořskou výškou. Teploty jsou nejvyšší v údolích Zambezi, řeky Luangwa a Kafue na březích jezera Tanganyika, Mweru a Bangwelu. Nejvyšší teploty přicházejí před dešti, říjen je nejteplejší měsíc, bývá mnoho bouřek, hlavní období dešťů začíná v polovině listopadu a trvá až do dubna. Květen až srpen je období chladné, ale pak teploty prudce stoupají, v září je obvykle velmi sucho. V Livingstone je teplé podnebí, s teplotami až 40,6°C. Od května do července je počasí perfektní. V Lusace jsou nejvyšší teploty 39°C a nejnižší 5°C.

I když Zambie nemá moře - je tu jedna z největších řek jižní Afriky, jedno z největších umělých jezer a nejkrásnější vodopády.Období sucha je v Zambii od května do listopadu nebo prosince,deště přicházejí do Livingstone na konci prosince.

Řeky
Většina Zambie je zavlažována řekou Zambezi, ale sever země spadá do povodí velké řeky Congo.
Řeka Zambezi - 4. nejdelší africká řeka, po Nilu, Zairu a Nigeru, pramení v Mwinilunga oblasti na SZ Zambie a její tok je dlouhý 2.700 km na východ, kde se vlévá do Indického oceánu. Protéká pláněmi Bartotse, přes Victoria Falls, klikatou strží Batoka Gorge a masivním jezerem Kariba Dam. Řeka Zambezi protéká šesti zeměmi. Asi 500 km řeky tvoří hranici mezi Zambiií a Zimbabwe.

Řeka Kafue - největší přítok Zambezi a největší řeka, která teče pouze v Zambii, pramení na vysočině na SZ, teče na jih přes Copperbelt, Kafue National park a obrovské záplavové pláně Kafue Flats - kde žije nejvíce ptáků - vlévá se do Zambezi asi 20 km severně od Chirundu.

Řeka Luangwa - je další přítok Zambezi, pramení v Mafinga Hills na JV Zambie, do Zambezi se vlévá ve městě Luangwa 750 km na jihu. V údolí řeky žije mnoho zvěře.

Řeka Chambeshi na SV je přítokem řeky Congo, pramení v horách u Lake Tanganyiaka a protéká 480 km do mokřad Bangweulu Swamps, pak existuje jako Luapula River, tvoří část hranic mezi Zambii a DRC a spojuje Lake Banweule a Lake Mweru.

Jezera
Nejznámější zambijské jezero je umělé, ale jsou tu i přírodní jezera.
Lake Kariba se táhne podél jižních hranic, je to jedno z největších umělých jezer, 220 km dlouhé o rozloze 5.580 km2, jezero bylo vytvořeno v letech 1955-1959, když byla postavena přehrada přes řeku Zambezi. Dodává elektrickou energii do Zambie i Zimbabwe a hojně se zde rybaří.

Lake Bangweule - je největší přírodní jezero Zambie a velký ekosystém mokřad, rozkládá se na ploše 15.000 km2, když je rozvodněno, jeho průměrná hloubka je jen 4 metry, systém je napájen řekou Chambeshi a dalšími řekami.

Lake Tanganyika - 677 km dlouhé - je to nejdělší sladkovodní jezero na světě a také má největší hloubku 1.433 metrů - druhé nejhlubší. Zambii patří jeho nejjižnější část, kde je národní park Sumbu, který chrání odlehlé pobřeží a písečné pláže, útesy, jeskyně a přírodní zátoky.

Lake Mweru v severní Zambii je napájeno řekou Luapula, která tvoří mokřadovou deltu na jihu a pak je jezero odvodňováno řekou Luvua, která teče na sever, kde se vlévá nakonec do řeky Congo. Jezero je dlouhé 118 km a je hlubší na severu než na jihu.

Vodopády
V Zambii je více než 17 velkých vodopádů, jeden z nich Victoria Falls - je nejznámější.
Victoria Falls - popsán kmenem Kololo v 18.století jako Mosi-oa- Tunya (kouř, který hřmí). Vodopády jsou široké 1.700 metrů a vysoké 108 metrů, ve vrcholné sezoně je vidět voda až ve vzdálenosti 50 km a protéká zde 546 miliónů kubických metrů za minutu.

Ngonye Falls - leží na západě Zambie u vesnice Sioma na řece Zambezi, jsou jen 12 m vysoké, ale protéká zde obrovské množství vody ve vrcholné sezóně. Vodopády lze vidět ze Sioma, ale lépe je lze vidět 2 km po proudu.

Kalambo Falls leží v severní provincii na řece Kalambo u hranic s Tanzánií, tento vodopád padá z výšky 221 metrů do strže. Je to druhý nejvyšší vodopád v Africe a 12. nejvyšší na světě.

Lumangwe Falls - vypadají jako malé Vic Falls, leží u Chipembe Pontoon v severní provincii, vodopády jsou 35 vysoké a 100 metrů široké v malém deštném pralese na řece Kalungwishi. Místní legenda říká, že zde žije Velký duch hada - Lumangwe.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz