www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Malawi

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Většinu území vyplňují hory a náhorní plošiny sklánějící se k východu do tektonické propadliny s jezerem Malawi (Ňasa), které pokrývá téměř 1/5 celkové rozlohy země. Z jezera na jihu vytéká řeka Shire a tvoří široké, místy bažinaté údolí lemované na východní straně horami (až 3.000 metrů vysokými).

Tropické podnebí ovlivňuje vnitrozemská poloha a nadmořská výška. Teploty jsou nejvyšší ve zlomovém údolí před vypuknutím letních dešťů a nejvydatnější srážky padají na severní vysočině.

V údolí řek jsou travnaté savany, které místy přecházejí v tropické lesy. Hory mají většinou travnatý porost, na horských svazích rostou také opadavé pralesy. Většina původních lesů byla vykácena a proměněna na pole a pastviny. Větší zvířata žijí již jen v rezervacích, u jezera Malawi se ve větším počtu vyskytují hroši.

Období dešťů je od listopadu do dubna, po zbytek roku je sucho. Srážky se pohybují od 635 do 3050 mm. Na náhorní plošině jsou teploty příjemné, mezi 20-27 °C, ale v zimě mohou klesnout až ke 4 °C.
V nížinách je mnohem tepleji, teploty dosahují až ke 39°C .
Různá nadmořská výška ovlivňuje podnebí v Malawi. Nejnižším místem je Shire Valley, velká vodní plocha jezera Malawi také ovlivňuje podnebí. Okraje jezera mají dlouhé teplé období a vysokou vlhkost vzduchu s průměrnou teplotou 24°C, teplota obvykle klesá ve vyšších výškách a také je více srážek. Malawi je známé rychlými změnami počasí.

Období mohou být rozdělena na chladné (květen až polovina srpna) a teplé od poloviny srpna do listopadu, období dešťů od listopadu do dubna, v severních a východních horách trvají déle, až do května. V Zomba jsou extrémní teploty 35°C a 7°C a hodně dešťů. Lilongwe ve střední části země - teploty 36°C až -3.4°C . V Malawi jsou velmi silné ultrafialové paprsky a je nutno se před nimi chránit.
Malawi je celoroční destinace, voda v jezeře Malawi je chladnější v červenci a srpnu, tyto měsíce jsou ideální pro pozorování zvířatj,ale dobré podmínky jsou od června do listopadu.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz