www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Podnebí v Etiopii

Podnebí a přírodní poměry Afrika

Etiopie má dvě hlavní období - období sucha od poloviny září do konce května a období dešťů od června do září. Podnebí se liší podle jednotlivých oblastí. Centrální plošina má mírné podnebí s minimálními odchylkami. Nejnižší teploty jsou 5,5°C a maxima 26°C (42°F). Rozdíly v nížinách jsou mnohem větší a horko v poušti a na pobřeží Rudého moře je extrémní, dosahuje až 60°C. Silné deště v zemi přicházejí od června do září, centrální vysočina má slabší dešťové období od prosince do února.

Většinu území Etiopie vyplňuje Etiopská vysočina, rozdělená od SV k jihu Východoafrickou příkopovou propadlinou (Rift Valley). Rozsáhlejší západní část tvoří náhorní plošina s masivy hor vyššími než 4.000 m. V jejím centru ve výšce 2.360 m leží hlavní město Addis Ababa. Modrý Nil (Abaj), který vytéká z jezera Tana na severozápadě, protíná plošinu kaňonovitým údolím. Na severu v pohoří Simien se tyčí nejvyšší etiopská hora Ras Dashan.
Zlomové údolí, široké v jižní části asi 50 km, charakterizují četná jezera, výlevy lávy a sopečné kužele. K severovýchodu se údolí rozšiřuje do širokých rovin řeky Awash a klesá k jezerům na hranici s Džibutskem. Pokračováním tektonické propadliny je na severu v provincii Tigre nížina Danakil s proláklinou ležící až 116 km pod hladinou moře a vyplněnou pouští Kobar Sink s četnými horkými prameny, činnými sopkami a solnými jezery.
Pohoří na východ od Údolí riftů dosahuje výšky 4.300 m, k jihu klesá k plošině Bale, na opačné straně se stáčí obloukem k východu a k pohoří Gugu Ahmar se snižuje do Somálska. K jihovýchodu klesá do tabule Hand v Ogadenu.
Do 1500-2000 m je klima horké tropické a na většině území suché. Náhorní plošiny mají podnebí mírné. Nejvíce srážek padá na jihu a jihozápadě, také vysočina jich má dostatek. Sušší je jihovýchod a zejména oblast Danakil na severu, které byly v 80. letech postiženy katastrofálními suchy a hladomory.
Vegetace je nesmírně pestrá, od tropického deštného pralesa a savanových lesů v nízko ležících oblastech na jihozápadě po vysokohorské lesy (cedry a jalovce) a louky a pouštní rostlinstvo na severu. Zvěř je zastoupena kozorožci v horách, buvoly, zebrami, antilopami nyala ve stepích, opicemi v pralesích, krokodýly v jezerech a řekách.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz