www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Nigérie

Zajímavá místa - Nigérie

Zajímavá místa Afriky

Lagos je obrovské město s hustou dopravou, vedle sebe je tu vidět obrovské bohatství a chudoba. Vyrostly zde mrakodrapy, opulentní nákupní střediska, ale vedle nich shořelá auta, potulující se děti atd. Z bezpečnostních a zdravotních důvodů je lépe bydlet v jednom z resortů v oblasti Lagos Lagoon - jsou tu krásné prázdné pláže, cesty s mangrovníky a malé rybářské vesničky. Lagos je největší obchodní centrum v Africe, je tu bohatý noční život a hudební scéna.
Nigerie je obrovská země s mnoha národy a vírami.

Badagry - asi 45 km na západ po pobřeží byl dříve neslavně známý přístav obchodu s otroky. Tento obchod zde začali Portugalci v roce 1473, svého vrcholu dosáhl v 18.století, když 24.000 Afričanů ročně bylo převezeno přes Atlantik. Po zátoce Badagry se dostanete do Point of No return, odtud vyjížděly lodě plně naložené otroky.

Pokud mají do Nigérie začít jezdit turisté, pak se musí vláda věnovat podpoře ekoturismu, v zemi žijí některé endemické druhy a nespočetné množství druhů ptáků.
Byl vybudován přímořský komplex v Calabar a v blízkosti vyrůstá nová stavba Tinapa - velice drahý komplex, který byl otevřen v roce 2007, měla by to být taková mini-Dubai - ráj pro milovníky nákupů, ale zatím je místo poměrně prázdné.

Za návštěvu stojí stále zelené lesy Afi Mountain Drill Ranch, kde je fragment lesa a jsou zde jedineční primáti. Šance vidět gorily druhu Cross river Gorillas je malá, už jich žije jen asi 250 kusů.
Bohužel vláda se více soustředí na tzv. Business travel pro naftové magnáty než na ekoturistiku, takže hotely jsou velmi drahé, také s vnitřními přelety je problém.

Zajímavá místa :
Yankari národní park - sloni, lvi, hroši a horké prameny - 2.000 km2 savany.

Abuja - moderní město, nové hlavní město země, s luxusními hotely.

Sukur - světové místo dědictví UNESCO - vesnice, kde žijí lidé kmene Sukur v pohoří Mandara.

Kano - středisko islámského severu země, zvláštní architektura Hausa.

Staré město Zaria zažilo i dobré časy, stará městská zeď byla postavena asi před 1000 lety, ale spadla, některé brány byly zrestaurovány. Královský palác je krásnou ukázkou tradiční architekury se zdobenými fasádami - bílou, černou, žlutou a červenou barvou.

Cross River národní park - jedna z nejbohatších oblastí tropického deštného pralesa v západní Africe, žijí zde šimpanzi a gorily.

Obudu Cattle ranch - pozorování ptáků a pěší vycházky.

Black Heritage festival (říjen 2008) - památečný festival na připomenutí dramatické otrokářské minulosti.

Hora smrti - jihovýchod Nigérie je spojován s ropou a rebelií spíše než s pohořím, ale najdete zde pohoří Atlantika, Shebshi pohoří a zelenou pláň Mambilla Plateau s nejvyšší horou Nigérie - Chappel Waddi (2.419 m), dramatický vrcholek - Gangirwal - znamená hora smrti - místní lidé sem nikdy nevystupují. Je to opravdu namáhavý výstup s příkrými srázy, musíte si vzít s sebou nosiče a i tak je 6ti denní výstup velmi namáhavý. Místo leží 12 hodin jízdy z Abuja, ale je to opravdu krásné prostředí. Uvidíte vodopády, skalní formace, velké motýly, šimpanzy a další opice, divoká prasata, bůvoly, hrochy, stovky druhů ptáků. Na vrcholku se dostanete do Kamerunu, kde vás uvítají vesničané.


Hustě obydlená obrovská země

Nigérie je země extrémů - bohatství a chudoby žijicí vedle sebe. Zatímco několik částí země zůstává problematickými, většina země je pohostinná a příjemná k návštěvníkům jako jinde v Africe.
V jižní Nigérii stará království uchovávají své zvyky, vytvářejí bohatě zdobené sochy na počet dávných bohů. Modernější tradice zahrnují jednu z prvních organizací na ochranu primátů. Na severu, kde je země sušší, jak se blíží k poušti je muslimská Nigérie charakterizována prašnými obchodními městy, kde se ještě uchovávají tradice saharských pouštních cest. Na SV stojí za návštěvu Yankari Národní park. Lagos patří k nejrušnějším městům v Africe, přístavní město Calabr může být příjemným místem na zastávku po cestě do Kamerunu. Nigérie není pro začátečníky, ale určitě pro velmi zkušené cestovatele v Africe.


10 důvodů proč navštívit Nigérii

1. Nigérie patří k největším zemím v Africe, nejhustěji obydleným a nejméně známým pro cestovatele.

2. Tři velké kultury Nigérie jsou Ibo, Yoruba a Hausa, tři etnicko-historické reality, které ovlivnily osud země.

3. Kano - hlavní město říše Hausa lze najít u bran Sahary a je místem střetávání různých kultur, hliněná zeď v Kano je Světovým místem dědictví UNESCO, dalším důležitým historickým místem Hausa jsou města Zaira a Katsina, kde je ještě tradiční architektura.

4. Většina lidí ignoruje jiovýchodní Nigérii, která je ještě částečně pokryta tropickými lesy, k nejzachovalejším patří Cross River Národní park, není snadné navštívit tuto chráněnou oblast, není zde vybudována infrastruktura, ale je to velmi zvláštní místo, kde přežívají poslední nigerijské gorily.

5. Ibadan - obrovské město - hlavní město království Yoruba, kde najdete afro-brazilskou architekturu.

6. Tance s maskami Yorubů a Ibů mají dramatický etnický náboj.

7. Chrámy Yorubů Oshogbo, které byly vyhlášeny Světovým místem dědictví UNESCO a několik animistických katedrál.

8. Návštěva národního parku Gashaka Gumti - největší útočiště v zemi pro druhy jako jsou šimpanzi, levharti a další. V parku jsou zajímavé pozůstatky německého koloniálního období a je tu také nejvyšší bod Nigérie Mount Gangarwal (asi 3000 metrů).

9. Nigerijská řemeslná výroba patří k nejznámějším na kontinentě, nejzajímavější je bronzové umění Benin City, Ibadan - Yoruba masky a lehčí předměty ze severu.

10. Nigérie je země bohatá na ropu a ignoruje turistický potenciál.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz