www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Burkina Faso

Ouagadougou

Zajímavá místa Afriky

Země dříve známá jako republika Horní Volta, leží v Západní Africe mezi 6 zeměmi: Mali, Niger, Benin, Togo, Ghana a Pobřeží slonoviny.
Burkina Faso nebývá často samostatným cílem cestovatelů, spíše zastávka na cestě mezi Mali a Ghanou. Země je tvořena sahelskými písky na severu a polotropickou zelenou krajinou na jihozápadě. Sever je převážně muslimský a mezi dunami se objevují barevné mešity, na animistickém jihu jsou dramatické skalní formace a lesy. V Burkina Faso žijí sloni.
Hlavní město Ougadougou - je místem konání největšího filmového festivalu v Africe (FESPACO).

Bobo Dioulasso (domov obchodníků Bobo) - druhé největší město a bujarým nočním životem. Za návštěvu stojí stará mešita a umělecká čtvrť Kibidwe. Bobo leží na jihozápadě a stojí za to zde strávit několik dní. Hraje se tu výborná živá muzika a je tu bujarý noční život. Jméno znamená Dům Bobo a Dioula podle dvou etnických skupin, které se zde před staletími usadily. Velká mešita patří k nejimpresivnějším - bílá stavba z bílé hlíny postavená na konci 19.století je ústředním bodem místní muslimské populace. V blízkosti je stará čtvrť s úzkými prašnými uličkami, kde ženy roztloukají proso před domy, jsou zde posvátné fetiše. V Bobo je také neobvyklé nádraží postavené francouzskými kolonizátory - imitace sudanské architekury. V Bobo se snadno vyznáte a je to příjemné město na procházky s velkými alejemi se stromy a mnoha kavárnami na ulicích, je to také místo pro výborné nákupy tradičních řemeslných výrobků.
Ougadougou - chaotické a okouzlující hlavní město země.

Po cestě do Banfora se zastavte u vodopádů Karfigulea a jezera Lac Tengrela. Vydejte se k tajuplným ruinám Loropeni, Poni Museum, Velké tržiště a Umělecké centrum.


Hlavní město Ougadougou
se stalo centrem afrického filmu, každé dva roky v únoru probíhá filmový festival FESPACO. Živá hudba hraje každou noc v Zaka Cultural Centre. Metropole Burkina Faso získává novou tvář, je zde mnoho ulic se stromy poskytujícími stín, kavárnami, kiny a kluby. Dalšími zajímavými místy jsou: Fespaco, Dômes de Fabedougou, trh v Gorom-Gorom, Farma Nazinga.
Ouagadougou je hlavním městem Burkina Faso, obecně známé jako Ouaga. Město vzniklo kolem paláce vládce kmene Mossi - Moro Naba v 17.století. Je to malé relativně kompaktní město asi s 1,5 milióny obyvatel. I když v Ouaga není nic zvláštního, můžete zde nahlédnout do tradičního západoafrického moderního města a je příjemné se tu projít, jsou tu otevřené bary a restaurace, kde se scházejí místní obyvatelé. V Ouaga je příjemná líná atmosféra, několik galerií a muzeí, výborné restaurace a poklidné místo. Každý týden zde probíhá obřad Moro-Naba, v jehož čele se objevuje vůdce bývalé říše kmene Mossi, a přitažlivý trh.
Burkina Faso patří k nejpohostinnějším místům Západní Afriky a hlavní město je velmi poklidné, název města Ouaga -znamená místo, kde jsou lidé vážení a čestní.Najdete zde Národní museum, vystavují se tu etnické předměty podle jednotlivých částí země,je otevřeno celý týden. Palác Moro Naba dominuje městu,každý pátek se před ním koná v 7.00 15ti minutový rituál.Vláda se radí z moudrým vůdcem Mossi komunity před tím, než udělá nějaké rozhodnutí. Když vůdce přijde,všichni se zdraví, rituál se provádí proto, aby se udržovaly společenské svazky a rozřešily se konflikty mezi jednotlivými skupinami pokojnou cestou. Najdete zde i monumentální hrob Thomase Isidore Noel Sankara- afrického Che Guevery,byl první předseda vlády,který považoval AIDS za hlavní problém Afriky. Vládl v roce 1983 -1987 a udělal pro lidi mnoho,bohužel byl zavražděn. Hrob se nachází 6 km od centra. Ve městě žije asi 1.600.000 obyvatel. nejlepším obdobím pro návštěvu je od listopadu do února,kdy je příjemné počasí. Nejtepleji je tu od března do června a období dešťů od června do října. Platí se zde CFA franky,předvolba + 226 a 50 pro Ouagadougou. Ambulance 17, hasiči 18. veřejná doprava je zde dobře organizovaná,ale nejlepší je jezdit taxi nebo minibusy. Kola a motorky jsou také oblíbeným dopravním prostředkem. Ve městě je dostatek pohodlných hotelů. Nakuopit skoro vše můžete na Grand Bazaar,od masek,bižuterie,keramiky. V Burkina Faso jsou jídla z kochia,rýže,kukuřice,oříšky,brambory a sladkými brambory, jídla s arašídovým máslem jsou také velmi populární,pikantní kuřecí jídlo " kedjenou" se podává všude, vaří se s cassavou "attiéké". Místní hudbu si můžete poslechnout v Kwarne N´Khuruman,zde harjí místní hudebníci hlavně o víkendu.Od února se tu koná tradiční filmový festival Pan- African FESPACO.

Bobo - Dioulasso
je to velmi zvláštní místo a často se stává nejoblíbenějším místem cestovatelů v Západní Africe - jsou tu široké ulice lemované stromy, Grand Marché v centru města s výbornou atmosférou, Grande Mosquée je z roku 1893 a patří k nejlepším příkladům sahelské architektury. Je tu muzeum hudby, další pak věnované tradičním etnickým skupinám z této oblasti, stará čtvrť, kde se zastavil čas, zajímavá hudba.

Bani
na kraji Sahelu leží malá vesnice Bani, známá svými stavbami mešit z hlíny. I když vypadají starší, jsou postaveny tak před třiceti lety. Velká mešita na úpatí kopců je dobře udržovaná a používána místními lidmi. Uvnitř je 100 sloupů, které vytvářejí velkou halu a říká se, že představují sto jmen Allaha. Překvapivě není mešita namířena směrem k Mecce, její poloha způsobila rozpory v okolním islámském světě. V Bani najdete sedm krásných mešit, které krásně kontrastující s okolními vrcholky.
Další zajímavé vesnice jsou Tiébélé - zelená krajina s domy vypadajícími jako pevnost bez oken, jsou zdobeny geometrickými malbami červenou, černou a bílou barvou, které stále místní ženy barví brky.

Gorom Gorom
je malé, prašné městečko v Sahelu, známé svými trhy, které se konají každý týden ve čtvrtek a je to základna pro průzkum okolí. Jeho jméno znamená - ty si sedneš a my si sedneme, odrážející důležitost obchodního centra pro vesničani a okolní osady. Gorom Gorom je domovem mnoha etnických skupin, včetně kmenů Fulani - muži s konickými klobouky, Tuaregů, Songhai a Bella. Mnoho budov ve městě je moderních, avšak je stále možné vidět tradiční hliněná obydlí a příbytky kmene Fulani ze slámy. Město přitahuje obchodníky z mnoha částí Západní Afriky, včetně obchodníků kmene Yoruba z Nigérie a Hassaniya Araby z Mauretánie.

Vesnice Sahelu
pokud se dostanete až do Gorom Gorom, tak pak se vyplatí jet dalších 35 km na sever - Ooursi - 35 km SV - nedělní trh, další pak je vesnice kmene Fulani.

Markoye
je malá osada na východ od Gorom Gorom a koná se zde každý týden fantastický trh v pondělí, přitahující obchodníky z daleka. Typickou součástí vesnice je část, kde se obchoduje s živými zvířaty. Dobytkem, kozami a velbloudy, v blízkosti pak jsou otevřená řeznictví, kde jsou mrtvá zvířata již připravena na stažení. Na trhu lze koupit mnoho moderního zboží, ale také tradiční západoafrické věci jako např. kolové ořechy, lehký stimulant oblíbený v této oblasti. Lze tu také najít ohromné pláty soli, převezené přes poušť velbloudími karavanami ze solných dolů v Taoudenni v Mali. Místní trh je fantastické místo na pozorování lidí a vychutnání si atmosféry Sahelu.

Život lidí na vesnici poznáte i v Tin-Akof, 75 km severně od Gorom Gorom u hranice s Nigerem a Mali.

Burkinabe - lidé ze Burkiny Faso jsou také velkou atrakcí země - v zemi žije několik etnických skupin.

Tuaregové
neboli Kel-Tamashek (hovořící Tamashek) jsou nomadickou skupinou lidí, kteří žijí v Alžírsku, Mali, Nigeru, Libyi a Burkina Faso. Jejich původ není zcela znám, ale mnoho zdrojů uvádí, že jsou berbeři, kteří se stáhli do pouště během arabských nájezdů na severu Afriky. Dnes jsou vyznavači islámu, ale muži mají neobvyklý vzhled oblečení, jsou zahaleni v typických závojích a obličeje žen jsou odhalené. Jsou známí jako obávaní bojovníci a byli hlavní překážkou Francouzů při průzkumu Sahary na konci 19.století a začátku 20.století. Zuřivě se bránili zabrání jejich země a někdy zmasakrovali i celou výpravu. Dnes skupiny Tuaregů v Mali a Nigeru byly zataženy do konfliktu s vládou ve snaze získat autonomii. Tuarežští muži jsou stále vidět na cestách s tradičními šavlemi.

Lidé kmene Fulani
jsou známí také jako Peul, jsou také tradičně nomádi, hledající pastviny ve vyprahlé zemi pro svá stáda ovcí, koz a dobytka. Mají tmavší pleť než Tuaregové, ženy kmene Fulani si splétají vlasy a často mají ve vlasech stříbrné mince a destičky, někdy mají i potetované tváře. Jsou největší nomádskou skupinou lidí na světě a lze je najít v mnoha různých místech Afriky od Guiney po Súdán.

Lidé kmene Kassena
jsou realitvně malou etnickou skupinou, žijící jak v Burkina Faso, tak v Ghaně. Jsou hlavně farmáři, ale muži často používají psy k lovu. Věří v nejvyššího boha stvořitele, jehož svatyně je v každé vesnici kmene Kassena. Kromě toho jsou známí svou výstavbou a dekorací obydlí, často geometrických tvarů a představující tvory jako netopýry, hady, želvy, jestřáby, kteří hrají důležitou roli ve společnosti kmene Kassena.

Lidé kmene Lobi
předpokládá se, že sem přišli z Ghany v 18.století a jejich jméno znamená děti z lesa, dnes žijí ve vesnicich připomínající tvrze, dříve je chránily proti nájezdům otrokářů. Lobi uctívají animistické náboženství, fetiše a předky a jsou známí jako výborní bojovníci, kteří tvrdě vzdorovali francouzské okupaci. Jsou stále velmi tradiční a uctívají staré zvyky, jeden z nich je inicializační obřad, kdy mladí muži a ženy odejdou do buše na několik týdnů, vykonávají tajné rituály mluví tajným jazykem. Oblastním centrem kmene Lobi je Gaoua na jihozápadě Burkiny, kde jsou neformální noční kluby. Kultura Lobi patří k nejlépe zachovalým, izolace od moderních kultur a vnějších vlivů. Uchovává se zde tradiční kultura animistů, domy jsou několikapatrové a obdélníkové, zajímavé jsou místní dřevořezby a kulturní rituály.

Nazinga zvířecí ranč
Nazinga byla založena na konci 70.let 20.století kanadskou rodinou žijící v Burkina Faso, jako snaha zachovat místní divokou zvěř, postiženou pytláky. Od té doby byl úbytek divoké zvěře zastaven a konflikt mezi lidmi a zvěří byl minimalizován příjmy přicházejícími do oblasti, vytvořením pracovních příležitostí pro místní obyvatelstvo, Nazinga se nyní využívá jako výzkumné středisko vědců v Burkina Faso. Žije zde 39 druhů savců - včetně bůvolů, vodušek, hyen a primátů, největším lákadlem je populace slonů, jichž je tu asi 800. Ranč má rozlohu 97.000 hektarů a žijí zde hlavně sloni asi 500 jedinců, primáti, krokodýli, antilopy, ptactvo. K dispozici je i ubytování. Rezervace leží na jihu země a je přístupná autem 4x4 asi 3 hodiny jízdy od Ouagadougou, blízko oblastního centra Po.

Banfora
je středně velké městečko na dalekém jihozápadě, nedaleko od Pobřeží slonoviny a ležící na trati z Ouagadougou do Abidjanu. Okolní krajinu tvoří plantáže s cukrovou třtinou, je zde ideální podnebí pro zemědělství, s více dešťovými srážkami než je v ostatních částech země.

Vrcholky Sindou a okolí
krásná krajina na jihozápadě země Sindou Peaks - erodované skalní útvary, nabízí se zde nejlepší trekking v Burkina. Nedaleko jsou Domes de Fabedougou - masivní podivně špičaté skalní formace, které tvořil po staletí vítr a déšť, odtud pak 3 km stezka vede k vodopádům Karfiguéla Waterfalls a zde je vesnice Niansogoni, izolovaná vesnice, která konkuruje svou krásnou polohou vesnicím Dogonů v Mali, jsou zde tradiční památky původního osídlení. Všechna tato místa jsou přístupná z Banfora.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz