www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Angola

Luanda

Zajímavá místa Afriky

Angola je zemí tropických pralesů, tisíců kilometrů nedotčeného pobřeží Atlantiku, měst s portugalskou kulturou, hudbou, obrovskými národními parky, exotickými kmeny a velkým nerostným bohatstvím. Pro individuály je cestování Angolou zatím velmi náročné.

Mezi nejzajímavější lokality patří Luanda, Malanje, Namibe a Lubango, Cabinda a Kissamský národní park.
Nejvyšším bodem Angoly je Mount Moco v oblasti Benguela a Mount Navil v Cuanza Sul.
Největší města jsou Luanda, Huambo, Namibe a Malanje.

Angola se teprve dostává na turistické mapy.

Deset důvodů proč navštívit Angolu:

* hlavní město Luanda
* historické pozůstatky koloniální minulosti
* kultura kmenů a jejich tradice
* tropické klima a celoročně příjemná teplota
* možnost vidět zvířata v nejnavštěvovanějších parcích
* krásná krajina s řekami, džunglí a horami
* jedinečné umění a historie
* mnoho vodních sportů v Luandě a dalších městech
* erotický angolský tanec masemba, který tančí královští tanečníci
* tradiční angolská kuchyně se silným portugalským vlivem

Prvním testem trpělivosti je získání víza, hotely jsou tu velmi drahé, národní parky nesnadno dostupné. Nyní se však nabízejí cesty hlavně na jih země.

Město Lubango, kam dá doletět z Windhoeku, je východisko na prozkoumání jihozápadu Angoly. Jsou tu však ještě vidět pozůstatky bojů mezi UNITA a marxistickou vládou MPLA.

Jedním z hlavních lákadel jihozápadu je pobřeží Atlantiku zejména oblast na jih od Lubango přes průsmyk Lebbe. Pláže jsou tu divoké a prázdné. Podél pobřeží je několik koloniálních portugalských městeček - Namibe a Tuambe mají osobitý charakter s místními trhy a zašlými fasádami kolonilálních domů. Jedním z míst, kde se lze ubytovat, je Flamingo lodge jižně od Lubango. Leží u ústí řeky Rio dos Flamingos na 70 kilometrové pusté pláži. Lodge je rájem pro rybáře.
Bohužel obrovské přírodní parky v Angole velmi utrpěly během občanské války. Mnoho zvířat zabili pytláci, protože obyvatelé měli nedostatek jídla.
Cesta do Iona Národního parku trvá skoro dva dny - je to asi 8 000 km2 chráněného území, krásné a drsné krajiny s písečnými dunami, zajímavými skalními formacemi a rostlinami jako je např. Welwitschia mirabilis. Hluboko v angolské poušti vznikla soukromá lodge Omauha. Majitel Alvarro Raul Ferreira Baptista oplotil 5 000 hektarů buše a snaží se zde vytvořit rezervaci a znovu sem zavést zvířata, která byla vybita pytláky.

V Angole také ještě můžete potkat kmeny Himba, které zde žijí stejně jako před čtyřmi sty lety. Obyvatelé však nejsou zvyklí na turisty, jako je tomu v Namibii. Objevíme zde ještě zcela nedotčený svět kmenů jako je Mucacureca a dalších.

V Angole žije 12 531 000 obyvatel, měna kwanza (AOA), předvolba do země +244.
Letiště se nachází 4 km od centra města a lze použít tři druhy dopravy, místní veřejná doprava pro dobrodružnější (candongeiro), cena asi 0,5 EUR (50 AOA), taxi - Macon taxi - cena asi 1,30 EUR (140 AOA) za kilometr, nebo doprava hotelová.
Najíst se lze v Onjango resort na Mussulo Island, kam se dostanete lodí, další místo je na Luanda Island restaurace v hotelu Marihna. Na drink si lze zajít do Caribe na pláži s výhledem na Atlantik nebo do Hotelu Continental s výhledem na Luanda Bay na Marginal.
Chcete-li zažít dobrodružství a máte auto 4x4, vydejte se do parku Quicama National park (Kissama.org), 70 km od města, nebo na největší trh v Angole Roque Santeiro (Estrada da Petrangol).

Hlavní město Luanda, které založil v roce 1575 portugalský mořeplavec Paulo Dias de Novias, si zachovává svůj koloniální ráz. V roce 1850 byla Luanda jedním z nejrozvinutějších koloniálních měst Portugalska a díky rychlému rozvoji města si vysloužila název Paříž Afriky. Bohužel velkolepost města se hodně snížila během občanské války (27 let), která skončila až v roce 2002. Je tu několik zajímavých historických budov a mnoho kostelů ze 17. století. Luanda je rozdělena do dvou částí - baixa - staré město a cidade alta - nová část města. Jedním z nejzajímavějších míst Luandy je Museum ozbrojených sil, které se nachází v pevnosti St Miguel, dalším příkladem koloniální portugalské architektury je The National Bank of Angola a tržiště Kinaxixi. Ilha de Luanda - původně ostrov - byla připojena k městu a nyní se zde nacházejí diskotéky, bary, restaurace, kde můžete ochutnat národní jídla (palm oil beans, ryba calulu, sušené maso, corn funge, kuře muamba a mufete de cacuso, ryba tilapia). Další atrakcí je Mussulo - poloostrov se třemi ostrůvky - největší z nich se nazývá Island of Priests, dále na jihu mohou turisté navštívit Muzeum otroctví, na místě, kde byli před odjezdem do Brazílie otroci v zajetí. Ústí řeky Kwanza je pěkné místo na pikniky a rybaření.
V Luandě nyní žije cca 3,5 miliónu obyvatel. Angola je nyní stabilní země a krásná Luanda se opět vrací na mapu světa, infrastruktura se zlepšuje, a tím je pro turisty stále atraktivnější. Luanda je město v plném hospodářském rozkvětu, živý je tu i noční život. Lze se projít po Marginal až k bývalé portugalské pevnosti - Fortaleza de Sao Miguel nebo se podívat do uliček a na trh Benfica. Na ostrově Ile de Mussulo najdete krásné pláže. V centru města na začátku la Ilha se lze zastavit v Clubu Nautico a dobře se zde najíst (např. muamba de galinha - ragú z kuřete a palmového oleje).
Nejbližším parkem u Luandy je rezervace Kissima, asi 70 km jižně od hlavního města. V roce 2009 sem zavítalo 2700 návštěvníků. Je zde ubytování v Tarpon lodge, odkud lze pozorovat slunce zapadající nad řekou Kwanza.
Nejzajímavější místa v Luandě jsou pevnost, Národní muzeum Antropologie, Muzeum otrokářství. Kissima národní park leží 70 km jižně od Luandy. Angola má vynikající pláže, Luanda je postavena v zátoce a je tu 5 pláží 5 minut od centra. Vodní sporty jsou možné na poloostrově Mussulo, za návštěvu stojí pláž v Paleirinhas, 45 km jižně od Luandy. Rybaření zde a v Santiago severně od Luandy je velmi dobré.

Mnoho hotelů se v poslední době rekonstruje a v Luandě je několik nočních klubů a kin.

Luanda patří k nejdražším městům na světě, město rychle roste díky těžbě ropy v Angole. Luanda je město extrémů - vedle opulentnosti zde najdete i obrovskou chudobu, vedle mrakodrapů - slumy. Toto panorama ilustruje vývoj země v posledních 50 letech, od bojů o nezávislost v roce 1961, které skončily v roce 1974 a vyústily v občanskou válku, která skončila v roce 2002. země žije nyní v míru Na jídlo si můžete dojít do Bella Mar na pláži, mají zde výborné grilované ryby za 18 EUR, další znýmým místem je Tendinha,kde si dáte vše v šaramantní atmosféře. Na drink si lze zajít třeba do Malombe et Elinga, Background. Ubytovat se dá v největším hotelu v centru L´Hotel Globo, na výjezdu z města leží Mubanga lodge, typické africké ubytování s výhledem na jezero. V hotelu L´Epic Sana hotel jsou 4 restaurace, bar a diskotéka. Na výlet z Luandy lze jet např. do Národního parku Kissima (2.5 hodiny cesty), kde můžete zažít safari na lodi nebo v autě. Nedávno bylo rekonstruováno v Luandě muzeum koloniíí a válek a muzeum otroctví.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz