www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Eritrea

Asmara

Zajímavá místa Afriky

Hlavní město Asmara nevypadá jako všechna ostatní africká města, není zde spěch a své stopy zde nezapomenutelně zanechala italská kolonizace. Ve 20. a 30. letech minulého století chtěl Mussolini v Asmaře vytvořit nové římské impérium, a tak se město stalo tzv. laboratoří italského architektonického stylu racionalismu. Přezdívka města byla Piccolo Roma a vyrostlo tady asi pět set budov v neoklasicistickém a art deco stylu.
Eritrea patří k nejméně známým africkým zemím, je nazývána Malou Itálií, oblíbený nápoj je tu cappucciono, večer se mladí procházejí po ulicích v Asmaře, Italové zde nejsou již 60 let, ale jejich duch zde zůstal.

Architektura Asmary se od Mussoliniho dob příliš nezměnila. Je zde např. Cinema Impero na Harnet Avenue s fasádou art déco nebo Cinema Odeon, Cinema Roma s mramorovými fasádami. Nejzajímavější budovou je Fiat Tagliero - příklad futurismu - připomínající letadlo. Dalším přínosem Italů pro Asmaru jsou pouliční bary a kavárny - např. Crispi bar s dekorací z roku 1930, bar Aquila - vypadá jako z Felliniho filmu. Bar Impero je strategickým místem ve městě, kde stejně jako v Tre Stelle dostanete výbornou kávu. V Asmaře také snadno seženete velmi dobrou pizzu. Po městě ležícím v nadmořské výšce 2 300 metrů se můžete procházet velmi bezpečně pěšky, navíc je tu velmi příjemné podnebí. I když nacionalistická vláda ubrala na životním standardu, obyvatelé Asmary si stále užívají života. Nic je nemůže odradit od popíjení kávy v barech během tradiční večerní procházky (passegiata).

Během válek trpěli nejen lidé, ale i příroda a zvířata, zem se nerozvíjela a pobřeží zůstalo nedotčeno. Na mapě vypadá Eritrea nevýznamně (leží mezi Súdánem a Etiopií a Djibouti), ale je zde mnoho zajímavých míst. Hlavním problémem země je nedostatek vody, i když se v blízkosti Massawa vyrábí tzv. desalinací 1.000 kubických metrů vody denně. Většina vesnic a měst je závislá na dešti. V oblastech, které leží ve vyšších polohách (nad 2.000 m) jako třeba Asmara, je dostatek vody, ale pobřežní pláně jsou velmi suché. Pokud dojde k rozvoji pobřeží, hotely musí samy přistoupit k odsolování vody, aby měly vlastní zdroje. Tak by bylo pobřeží v délce 1.300 km využitelné i pro ekoturistiku. Další možnosti, jak získat vodu, je využití geotermální energie na poloostrově Buri nacházejícím se východně od Asmary. Tektonické aktivity vytvářejí páru, která uniká na povrch. Tato energie by mohla být využívána na desalinaci.

Eritrea však má jiné přírodní bohatství, samo o sobě Rudé moře je důležitou dopravní tepnou - hlavní přístav v zemi je Assab. Dalším lákadlem jsou korálové ostrovy, kde žije více než 220 druhů korálových ryb, tato místa přitahují potápěče a biology. Podél pobřeží Adenského zálivu jsou mangrovy, které jsou také zdrojem obživy pro velbloudy. U pobřeží Eritrei žije pět druhů mořských želv z celkem sedmi na celém světě. Stejně tak je tu množství druhů ptáků (Delgus Island v zátoce Assab). Zvířata tvoří důležitou součást přírodních zdrojů. Na pobřeží byly vybudovány kempy, kde se sbírají mořské okurky a ptačí vejce. Eritrea má velký potencionál pro budování ekoturististiky - krásné Rudé moře, vulkanické útvary, žije zde mnoho zvířat - velbloudi na pláži, dále pštrosi, gazely nebo paviáni. Jen deset ostrovů je osídleno lidmi.

Další zajímavá místa a města Eritrei: Keren, Massawa, Twalet, Danakil

Eritrea vypadá, jako by byla zapomenuta světěm, má však mnoho co nabídnout: Dankalia a Západní Eritrea, na pobřeží Rudého moře Massawa s islámským vlivem a východisko pro výlety na Dahlak Islands - souostroví s idylickými plážemi a korálovými útesy. Jižní Eritrea je tvořena útesy, planinami a mnoha archeologickými nalezišti předkřesťanské civilizace. Na severu leží obchodní město Keren. Ekonomika má sice problémy a režim je represivní, cestovatelé musí mít v patrnosti omezení, ale země stojí za návštěvu díky své jedičné atmosféře.

Keren - druhé největší město Eritrei, jeho poloha je nádherná, město je obklopeno horami s vysokými vrcholky, je to důležité obchodní místo s multietnickým vlivem - lidé kmenů Tigré, Tigrinya a Bilen zde mají svůj domov. Nejvíce přitahují oko návštěvníka ženy kmene Milen - mají světlé oblečení a velké zlaté kruhy v nose. Zdejší trhy patří k nejzajímavějším v zemi, velbloudí trh, který se koná v pondělí je velmi zajímavé místo. Další zajímavostí jsou italské stavby a několik římsko-katolických kostelů ve městě.

Tsada Amba - leží jižně od Keren, najdete zde kostel v nadmořské výšce 2.100 metrů na hoře, cesta začíná v suchém korytě řeky na úpatí hory, které leží 1.050 m nad mořem. Po 90 minutách prudkého stoupání tu leží základní tábor Gimja Worq (1.530m), kde žije dvanáct mnichů, za další hodinu a čtvrt vás čeká skála a výstup do kostela. Pohled ze zhora je závratný, na hraně skály je postaven kláštěr, ale je bláznovství se sem dostat po ostré hraně skály.

Asmara
Na kontinentě, kde je mnoho měst "okrášleno" betonovými budovami - tvoří Asmara výjimku. Je to okouzlující město s architektonickými poklady z let 1930 a postavenými nejlepšími italskými architekty, můžete zde vidět krásné příklady Art Deco, modernismu, racionalismu a neoklasicismu kromě jiného. Město má také africkou a arabskou atmosféru, severně od hlavní avenue je muslimská čtvrť s trhy na koření, látkami, stříbrem a měšitami, ráno svolává muezín na modlitby. Město leží v nadmořské výšce 2.300 metrů a 8 měsíců v roce má modré nebe.

Stará železnice
Afrika nabízí několik divokých výletů po železnici, ale jízda parním vlakem z Asmara do Nefasit patří k nejmalebnějším. Úzkokolejka byla postavena v době italské nadvlády a místní obyvatelé ji znovu oživili. Je tu více než 20 tunelů a 65 mostů a viaduktů. Je to architektonický skvost. Použití vlaku je mnohem více než dostat se z Asmara do Nefasit, ale i fantastický zážitek s výhledy po cestě. Vlak odjíždí každou neděli z nádraží v Asmara v 8.00 a přijíždí do Nefasit v 9.45, pak se zase vrací v 10.00. Za prohlídku stojí také nádraží v Asmaře z poč. 20.století. Každoročně toto místo přitahuje milovníky železnic.

Massawa
Asi tři hodiny jízdy autobusem nebo autem (100 km) od Asmara Vás dovede do jiného světa - co se týče historie, atmosféry, architektury a klimatu. Massawa leží na pobřeží Rudého moře a má arabskou atmosféru. Když vstoupíte do starého města, máte pocit, že jste v Jemenu, jsou tu bílé budovy, arkády. Domy jsou ve špatném stavu, ale město Vás okouzlí svým zvláštním charakterem.

Dahlak
U pobřeží Eritrei leží asi 350 ostrovů, většina z nich tvoří Souostroví Dahlak. Ostrovy jsou většinou ploché a suché, neexistuje tu infrastruktura, ale lze je navštívit, milovníci přírody zde mohou šnorchlovat v safírové vodě, je to i místo pro potápěče a na své si přijdou i pozorovatelé ptáků. Nejhezčí ostrov je Dissei, s několika kopečky, jeskyněmi a krásnými plážemi, další hezký ostrov je Madote s bílým pískem a výborným šnorchlováním. Přenocování ve stanu na jednom z ostrovů je nezapomenutelným zážitkem.

Dekemhare
Milovníci architektury by neměli opomenout Dekemhare, výborný denní výlet z Asmary, ve 30.letech 20.století Italové plánovali udělat z místa průmyslové město s továrnami, kancelářemi a sklady. Uvidíte zde zbytky z období kolonialismu, včetně kina, starého trhu, budovy obchodní banky a Art Deco budovu s rozbitými okny na hlavní třídě. Asi 20 km od Dekemhare najdete vesnici Segheneyti, kde se dobře nakupují místní látky, včetně Netsela (bílý bavlněný oděv) a barevnější oblečení na obřady.

Qohaito a Metera
Archeologická místa leží v jižní Eritrei, je to muzeum pod širým nebem, s malými enigmatickými ruinami, které jsou důkazem bývalé civilizace, která vzkvétala v období Aksumitu. Qohaito je rozloženo na velké ploše, je tu malý chrám, podzemní hrob a jeskyně s neolitickými skalními malbami zobrazujícími zvířata, v blízkosti je kaňon. U etiopské hranice leží staré město Metera, kde jsou tajemmné stély s nápisy uprosřed v Ge´ez, podzemní tunel a hroby. Odpolední slunce dodává místu mystický nádech.

Dankalia
Je to jméno, které dostal úzký pás země, který je asi 50 km široký a táhne se od jihu Massawa do Djibouti (asi 600 km). Je to místo známé jako nejteplejší na světě, je tu velice bezútěšná krajina. Kromě několika afarských osad a pobřežního městečka Assab je území neobydlené. Většina oblasti je monotónní - míle vulkanické pouště. Ale oblast má i svá tajemství - zátoka kolem Gulf of Zula má pěkné písečné pláže, polooostrov Buri je jedno z nejlepších míst v Eritrei na zvířata - žijí zde pštrosi, paviáni a gazely. Většina Dankalia je uzavřena a turisté se mohou dostat nejdále k poloostrovu Buri, ale ne dále na jih.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz