www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Zambie

Zajímavá místa - Zambie

Zajímavá místa Afriky

Řeka Zambezi je dlouhá 2.574 km a je čtvrtá nejdelší v Africe. Protéká šesti zeměmi a do Indického oceánu se vlévá v Mozambiku.
Přehrada Kariba byla vybudována v letech 1955 -1959, je vysoká 128 metrů a dlouhá 579 metrů, patří k největším na světě. Dnes dodává elektřinu jak Zambii, tak Zimbabwe. Jezero vytvořené přehradou je dlouhé 280 km.
Viktoriiny vodopády jsou více než 2 km široké a 103 metrů vysoké, patří k Sedmi divům světa a je to Světové místo dědictví UNESCO. Od dubna do srpna je zde největší průtok vody, ostatní měsíce je zde vody méně a jsou vidět fantastické geologické útvary.

Pěší safari v Zambii patří k nejlepším na světě.

V Zambii je 19 národních parků, 6 velkých jezer, muzea, archeologická naleziště a světoznámé Victoria Falls na řece Zambezi. V Zambii žije 20 různých etnických kmenů.
Viktoriiny vodopády dostaly své jméno od známého misionáře a průkopníka Davida Livingstona. Místní lidé nazývají vodopády Mosi-oa-tunya (Kouř, který hřmí), což je zároveň i jméno národního parku, který leží mezi vodopády a městem Livingstone. Nad vodopády lze létat na microlightu nebo skákat bungee jumping. Můžete se zde projet na horském kole nebo na koni. Řeka Zambezi pokračuje za vodopády strží Batoka, kde jsou peřeje a strmé srázy, je to ráj pro milovníky raftingu. Ubytování u vodopádů je od nejdražšího až po hostely. Vstup na Victoria falls je 20 USD, pokud bydlíte v Royal Livingstone nebo Zambezi Sun je zdarma. Krásný je přelet nad vodopády v helikoptéře nebo plavba po Zambezi při západu slunce (African Queen - 55 USD). Zambezi River safari nabízí 3 denní plavbu po Zambezi, nejdelší je 9denní. Do Livingstonu se dá nejlépe dostat nízkonákladovou společností 1time z JNB nebo Pro Flight Zambia.
Livingstonovo muzeum ve městě Livingstone vlastní jedinečnou sbírku z majetku cestovatele. V Železničním muzeu si můžete prohlédnout historické vlaky. Obě muzea si zaslouží vaši pozornost.
Ve vesnicích Mukuni a Maramba se seznámíte s kulturní historií obyvatel a jejich tradičním způsobem života.
Blízko města Mbala v Motomoto muzeu je k vidění kolekce artefaktů kmene Bemba.

Jezero Tanganyika je dalším zajímavým místem. Je to nejdelší jezero na světě a po Bajkalském jezeře druhé nejhlubší. Dosahuje hloubky 1.433 metrů, zaujímá 7% z celkové plochy Zambie. Od severu k jihu se táhne v délce 677 kilometrů, jeho průměrná šířka je 50 kilometrů.

Národní parky
Největším národním parkem Afriky je Kafue. Rozkládá se od jezera Itezhi-Texhi na jihu až k Busanga Plains na severu země. Žije v něm obrovské množství zvířat a protékají jím řeky Kafue a Lunga.

Národní park Zambezi je poklidným místem, kde se řeka, ačkoliv je jednou z největších na kontinentu, rozlévá do širokého, klidného proudu. Okolní záplavové pláně poskytují domov zvířatům včetně mnoha druhů ptáků. U návštěvníků parku je oblíbenou činností rybolov. Odvážnější si mohou vyzkoušet svou zručnost při lovu "tiger fish" (tygří ryby) s průměrnou váhou 6 kilogramů.

Záplavové pláně Bangwuelu na severu země jsou velmi odlišné v závislosti na ročním období. V období sucha se na travnatých pláních pasou početná stáda lechwe (antilopy). V období dešťů se oblast změní na jezera a bažiny, které poskytují dočasný domov více než 370 druhům stěhovavých ptáků přilákaných sem množstvím potravy. Jezero a mokřady Bagweulu jsou chráněnou oblastí RAMSAR. Známým místním ohroženým druhem ptáka je Bangweule Shoebill - Balaeniceps rex. Jedním z hlavních důvodů návštěvy záplavových plání je vodní divočina, místo je nazýváno malým Okavangem, pohledy do nekonečné dálky, ptáci a tisíce vodušek. Mokřadové pláně jsou domovem obrovského množství druhů ptáků, žijí zde i sloni, bůvoli, tsessebe, oribi, sitatungy. Ubytování je zde velmi málo. Samfya Beach na jezeře Bangweule severně od mokřad se podobá pobřežním plážím. Jméno Bangweulu znamená - kde se voda potkává s nebem. Na jihu plání je památník Livingstona, zde zemřel. Jeho služebníci pohřbili jeho srdce pod strom, pak jeho tělo zabalili a nesli jej 1500 km, více než 11 měsíců na pobřeží a odtud bylo lodí posláno do Anglie. Krátce po jeho smrti, zde byl vyryt nápis na stromě mpundu, pod kterým zemřel: Livignstone 4.května 1873 a jména tří jeho spolucestujících. Originální řezba je uložena v muzeu Královské geografické společnosti v Londýně. Zde je malý památník, který byl vybudován 100 let po jeho smrti.

Na břehu řeky Kafue, 60 kilometrů na západ od Chingoly, leží zvířecí útulek Chimfunshi. Je to ale hlavně útulek a rehabilitační centrum pro šimpanze, ale azyl zde nacházeji i jiná zvířata jako hroši, antilopy, malé stromové opice, paviáni a papoušci Žako.
WWF označilo mokřady Kafue za velmi důležité. Mwanachingwala chráněná oblast nabízí místním lidem práci a důležitý zdroj obživy (rybaření v tomto jedinečném ekosystému. Nejsou zde predátoři - lze zde chodit, rybařit, najmout si mokoro a jezdit skrytými lagunami nebo si udělat piknik na břehu a pozorovat obrovské množství ptactva. Domluvit se lze s náčelníkem Mwanachingwala a navštívit jeho vesnici.

Kultura
Ve větších městech (Lusaka, Livingstone, Ndola, Kitwe) jsou běžná zábavní zařízení, jako kabarety, kluby, kasina a kina, najdete zde i sportovní zařízení pro tenis, kuželky, golf. Zambie má mezinárodně uznávaný fotbalový tým. Oblíbenými sporty jsou také kriket a polo.

Pěší safari v Zambii lze např. z Old Mondoro (Lower Zambezi) - Chiawa nebo Sasauge tree camp, Chikoko and Crocodile Trails camps / South Luangwa, Bilimungwe a Kapamba Buchs camps (South Luangwa), Kaingu lodge (Kafue).

V South Luangwa NP - Norman Carr safaris - kempy Luwi, Nsolo, Kakuli, Mchenja, Robin Pope safaris - Nsefu a Tena Tena camps a Nkwali, pěší safari kolem řeky Mupamadzi - každý den v jiném kempu.
Luangwa Valley má dvě odlišné tváře, na konci období sucha květen-říjen je krajina tvořena vyschlými jezírky a zvířata se stahují ke zbytkům vody u napajedel. Avšak pozorovat zvířata se zde dají i během tzv. Emerald season, během období dešťů, kdy se hladina řeky zvedne a rozlije z koryta. Záplavová planina je široká až 10 km, jsou zde různé kanály, řeka stále mění svůj směr. Luangwa je jedna z mála řek na světě, do jejíhož toku člověk vůbec nezasáhl, po celé délce 700 km toku nejsou přehrady ani zavlažování a zemědělství. Jsou zde dva NP South Luangwa a North Luangwa, nízká hustota obyvatelstva (mouchy tsetse), proto údolí zůstává málo obydlené. V období dešťů je mnoho míst přístupných pouze na lodi. Jméno Luangwa znamená rybářský koš, rybaření je hlavní aktivita v období dešťů. Emerald season v South Luangwa trvá od listopadu do poloviny května, k postupnému vysoušení dochází v dubnu a květnu.
Hlavní sezóna v parku South Lungwa je od května do října, nejvíce deště spadne od prosince do března. Nkwali je otevřeno celoročně, Nsefu a Tafika od května do listopadu. Zebra plains otvírá od června do října, Kawaza village je otevřena od dubna do listopadu. Rána jsou chladná, ale teplota rychle stoupne, když vyjde slunce.

North Luangwa National park - Kutandala Camp a Mwaleshi Camp
Lower Zamabezi National park - Chongwe river safari, Chiawa Camp, Sauasage tree
Kafue National park - severní část Lufupa tented camp a Lunga River lodge
- střední část Mc´Brides camp a Hippo lodge
- jižní část Kushiyana Collection- Konkamoya lodge a Nanzila Plains a
další

Hlavní město Lusaka - každý se snaží odtud odjet co nejdříve na safari. U obrovského paláce prezidenta nesmějí zastavovat auta. Taxi na den si můžete najmout od 30-150 USD. V Kabwata cultural village lze nakoupit suvenýry od místních řemeslníků, můžete se podívat na městský trh, kde najdete úplně všechno od tradiční medicíny až po části kol. Na Lumumba Road se prodává také všechno, oběd si lze dát na Cairo Road - chibwabwa a nshima - jsou tradiční jídla. Další zastávka může být u Sochy svobody a Národního muzea. Je tu také Lusaka Golf course, tématický park Adventure city, je tu také Munda Wanga Enviromental park - botanická zahrada. Večer se lze zastavit ve Phoenix Clubu na Cairo road jsou tu další kluby, v sobotu a v pátek jsou velmi hlučné (karaoke), Chez Ntemba - je noční klub s hudbou na Kafue road. Ubytovat se lze v levných hostelech např. Chachacha, je tu i kemp, restaurace, dražší pak je Taj Pamodzi nebo Southern Sun Ridgeway. V Lusace se seznámíte s opravdovým životem Zambijců.
K nejznámějším restauracím v Lusace patří: Kalahari Restaurant, Portorico Restaurant, Misty´s, Rhapsody´s, 101, Chicago´s, La Triumph Dolphin, Chita Lodge, Marlin restaurant, Gerritz, Zebra Crossing. Prohlédnout si v Lusace můžete město a slum včetně domu Chilenge house Presidenta Kennetha Kaunda, SugarBush Café and Jackla and Hide shop - krásné výrobky, Lilayi Lodge - sloní sirotčinec, Pakati Market - suvenýry, oblečení a staré knihy. Trh v Holadském reformním kostele - poslední sobota každý měsíc.

Copperbelt nenajdete na seznamu atrakcí země, je to hodně obydlená, průmyslová oblast, jsou zde doly. Toto místo nevypadá jako by bylo v Africe. Provincie Copperbelt leží 350 km severně od Lusaky. Jsou zde města Kabwe, Kitwe a Ndola. Místo dostalo název od velkých ložisek mědi, která tu byla objevena na začátku 20.století. To sem přilákalo dělníky z celé Zambie i světa. Doly se rozrostly po 2.světové válce, v roce 1969 se tu těžilo 720.000 tun rudy. V té době tato místa vzkvétala a bylo zde postaveno mnoho vybavení pro zaměstnance dolů, každé město mělo golfový klub, např. Chigola Golf club. Avšak klesající ceny mědi v 80. a 90.letech 20.století zastavily i místní rozvoj. V roce 1991 bylo mnoho dolů privatizováno a opět sem začaly přicházet investice. Dnes jsou otevřeny nové doly a staré obnoveny. Vracejí se sem inženýři a jejich rodiny. Byla objevena nová ložiska mědi na západ od Solwezi a Mwinilunga. Odpočívat jezdí místní k řece Kafue River, kde jsou možnosti rybaření, plavby na lodi. Žije zde i ještě hodně zvěře hlavně na březích řeky Kafue. Známou atrakcí Copperbeltu je sirotčinec Chimfunshi Wildlife Orphanage asi 20 km od Solwezi na cestě do Chingola, je to světově známý útulek pro asi 100 šimpanzů, sirotčinec byl založen v roce 1983 Davem a Sheilou Siddle. Je tu vybudováno i ubytování. Jižně od Ndola leží Nsobe Game camp, kde žije mnoho různé zvěře v okolí, lze tu vidět na safari zebry, žirafy, elandy, sitatungy a mnoho druhů ptáků. Také lze jezdit na kanoe a ubytovat se tu. Vzácné antilopy losí lze také vidět u Kafue lodge, která leží na březích řeky jižně od Luanshya a je rájem rybářů. V blízkosti je jezero Lake Kashiba - Sunken Lake. Je velmi hluboké a je to místo ležící v deštném pralese opředeno mnoha bájemi. Milovníci ptáků si užijí asi 27 km od Kitwe, kde je Chembe Bird Sanctuary, známé také jako 17 Mile Dambo, rezervace 450 hektarů chráněné oblasti mokřad a porostů miombo. Uprostřed je jezírko, zásobník vody pro blízké Kululushi, lze si zde pronajmout lodi a výborně se tu chytají ryby. Copperbelt se svými městy a průmyslem možná nevyhoví turistům, ale je tu fascinující historie (Copperbelt Museum), Dag Hammmerskjold Memmorial - 10 km u silnice Ndola / Kitwe - památník na místě, kde zemřel v roce 1961 tajemník Spojených národů v letadle.

Ubytování:
Kabwe Tusker´s Hotel, Kabwe lodge, Zambezi Source lodge
Ndola - New Savoy Hotel, Mukuba hotel, Traveller´s lodge, New Ambassador hotel
Kitwe Copperfields Executive guesthouse, Edinburgh Hotel, Mukwa lodge, Sherbourne Farm lodge, Eagle Guesthouse
Chingola - Protea hotel, Lima Hotel, Musunshya Hotel

Krásné zambijské vodopády
Nejznámější jsou samozřejmě Victoria Falls, ale v zemi jich je mnoho, některé najdete v odlehlých částech krajiny, často mají velkou spirituální hodnotu pro místní obyvatele. Dá se k nim dojet pouze autem 4x4 - Ngonye Falls, Kabweluma Falls, Mubuluma Falls, Chipoma Falls, Chipembe Falls, Mutumuna Falls, Kalambo Falls, Lumangwe Falls, Kundabwika Falls, Mtumbacgushi Falls, Lupupa Falls, Nkundalila Falls, Chishimba Falls.

Po cestě na sever
Shiwa N´gandu - krásné anglické hrabství postaveno na začátku 20.století bylo popsáno v knize Africa House - stojí za návštěvu. Na pozemku je také Kapishya Hot Springs - přírodní prameny obklopené bujnou vegetací a palmami raffia. Jsou tu i peřeje na rafting. U jezera Shiwa je místo, které maloval Sir Stewart Gore-Brown a také zde žil, jeho pravnuci nyní žijí na farmě a vytvořili zde také ranč se zvířaty.
Mutinondo Wilderness leží v oblasti náčelníka Chief Mpumba na plošině 30 km západně od Luangwa Valley v Severní provincii, tvoří ji 10.000 hektarů soukromého pozemku s porosty miombo, žulovými balvany, řekami a krásnými vodopády a mýtinami (dambos).

Nsalu Cave
Jeskyně v Nsalu Hills, kde najdete skalní malby, vykopávky ukázaly, že místo bylo obýváno již v době kamenné, většina vykopávek se vztahuje ke střední době kamenné do doby 12.000 - 1.000 let př.n.l.
Kundalili Falls se nacházejí na východě Velké cesty na sever (Great North Road) u Kanona v krásné krajině. Kaombe River padá z výšky 70 metrů.

Lake Kariba
Největší umělé jezero na světě. Vytváří krásná panoramata při západu slunce s polozanořenými stromy a ostrůvky. Lake Kariba poskytuje velké množství elektřiny jak Zambii tak Zimbabwe a také je to místo bohaté na ryby. Jméno Kariba se vztahuje ke skále, která vystupovala z vody na vstupu do strže u nádrže, nyní je více než 100 metrů pod vodou. V mnoha legendách byla skála považována za domov velkého říčního boha Nyami Nyami. Když se lidé z údolí dozvěděli, že se musí přesunout z jejich kmenového území a velká řeka Zambezi byla přehrazena, věřili, že vše zastaví říční bůh, tak že se voda začně vařit a zničí most bílého muže a zaplaví jej. A tak se také stalo - než se jezero otevřelo v roce 1960, bylo i zničeno velkými záplavami při stavbě. Nyami Nyami zřejmě nastolil klid a jeho domov tvoří jezero 220 km dlouhé a 40 km široké. Město Savonga u hráze má mnoho lodgí na břehu jezera a nabízí se zde plavby na houseboatech a rybaření.

Jednoduchý visutý most přes řeku Zambezi najdete v Chinyingi v odlehlém severozápadním koutě Zambie. Byl postaven v 70.letech 20.století kapucínem Crispinem Valeri. V té době byl jedním z pěti mostů, které zde byly přes řeku dlouhou 2.574km. Najdete jej po cestě do divokého parku Liuwa Plain NP.


Jedním z nejzajímavějších jevů je období netopýrů a jejich pozorování. Každoročně se jich slétnou milióny v NP Kasanka. Lze se sem dostat ze South Luangwa z Mfuwe po zemi nebo letadlem. Netopýři mají období migrace od konce října do začátku ledna, masivní migrace probíhá v listopadu a prosinci. Je to neuvěřitelná podívaná, když obrovská hejna netopýrů téměř zatmí slunce. Naštěstí sem ještě nejezdí mnoho turistů a fotografů. Odhaduje se, že dochází k migraci až 10 miliónů netopýrů. Na místa pozorování se lze dostat pouze pěšky, auta sem nesmí.


50 důvodů proč navštívit Zambii (v roce 2014 oslavila 50 let samostatnosti)
Livingstone a Victoria Falls
1. Památník Livingstona
Livingstone miloval Zambii a je zde také pobřben v buši u malé vesnice Chitambo
2. Victoria Falls
nejvíce vody je zde od března do dubna (Knife Edge Bridge - nejlepší pohled)
3. Namakabwa Island
první setkání Livingstona s vodopády z kanoe, závratný pohled z vrchu, Devil´s Pool
4. Let andělů
Když objevil Livingstone vodopády v roce 1855, popsal toto místo ve svém deníku, z výšky lze objevovat mohutnost a krásu vodopádů, stále se měnící barvy, ostrůvky, Batoka Gorge - strž, do které řeka padá.
5. Adrenalinové sporty
bungee jumping z mostu 111m, kerý spojuje Zambii se Zimbabwe
6. Plavba po řece - pozorování zvířat a ptáků z lodi
7. Royal Livingstone Express - zrekostruovaný parní vlak z roku 1920, nyní luxusní vlak nabízí jízdu hotel Royal Livingstone k parku Mosi-oa-Tunya NP
8. Muzeum Livingstona - velmi dobré, je tu i 3D mapa vodopádů
9. Trhy se suvenýry - řezbářství a košíkářství ze Západní provincie, smlouvá se zde a je to přímo povinností.

Safari a divoká zvířata
10. Divoká zvířata - slon, levhart a žirafa - nejčastěji na seznamu návštěvníků, méně je vidět gepard, pes hyenovitý a bůvol, několik endemických druhů Cooksonův pakůň v NP North Luangwa, Thornicroftova žirafa, Crawshayova zebra, černá lechwe v Bangweulu, znovuzavedení nosorožců černých do NP North Luangwa a nosorožec bílý v NP Mosi-oa-Tunya u vodopádů.
11. Safari
málo aut a divočina, jen zvuky buše, safari pro každý rozpočet, na mnoha místech zaručena exkluzivita
12. Safari s průvodci - nejlepší průvodci na kontinentě, hlavně v South Luangwa Lower Zambezi, nejenže si návštěvníci odvezou krásné fotky, ale i pochopení životního prostředí
13. South Luangwa národní park
velká zvířata a lodge, vlajková loď NP Zambie, nejvíce se sem jezdí v období sucha, kdy se zvířata shromažďují u Luangwa River.
14. Luxusní lodge
Současný styl - Chindeni Camp v South Luangwa až opulentní Chinzombo. Suity mají obrovské koupelny, bazén a lounge.
15. Smaragdová sezóna - období dešťů, tráva je zelená, rodí se mláďata antilop, je tu mnoho ptáků, plavby po řece Luangwa, mírné teploty a nižší ceny.
16. Pěší safari - patří zde k nejlepším v Luangwa Valley, nejlepší od června do září, když je tráva nízká a teploty mírné
17. North Luangwa NP - jen málo lidí dojede do odlehlého parku, ale je tu vynikající pěší safari, jednoduchý kemp Mwaleshi Camp, pěší vycházky, brodění řekou.
18. Lower Zambezi NP - plavby na lodi, pozorování ptáků, plavba na kanoe, rybaření, malé kempy, safari vyjížďky a pěší safari, málo aut, žijí zde lvi, sloni a levharti.
19. Tradiční lodge - Chiawa lodge v buši na březích řeky Zambezi, luxusní postele, stany s koupelnou a teplou vodou, snídaně u ohně před safari, posezení v baru večer, večeře pod hvězdami.
20. Jídlo - standard jídla v lodgích je vynikající, i v nejodlehlejším kempu se peče domácí chléb a zákusky, příležitostně můžete ochutnat i tradiční kuchyni, jinak je stravování na vysoké úrovni.
21. Noční safari vyjížďky - neobvyklé v Africe, NP Zambie umožňují noční vyjížďky s průvodcem - velkou atrakcí je levhart, můžete vidět i dikobrazy a další noční zvířata, komby a podobně.
22. Levhart při nočních vyjížďkách je často vidět, ve dne jsou často na stromech, ale zažít je při lovu je zážitek.
23. Kempy v buši - synonymum malého, odlehlého místa, s minimálním vlivem na životní prostředí, stavby z celtoviny nebo rákosí, svítí se lampami, ale pohodlné postele, čerstvé jídlo a vynikající průvodci, jako třeba v Mwamba a Chikoko Trails Camps v South Luangwa nebo Busanga Plains Camp v Kafue.
24. Rodinná dovolená - mnoho lodgí nabízí ubytování pro rodiny, tradicí jsou safari domy s kuchařem, průvodcem, autem a bazénem, nejlepší je Robinson´s House v South Luangwa nebo Chongwe River House v Lower Zambezi - vhodné pro rodiny s dětmi.
25. Liuwa Plains - deště začínají v listopadu, desetitisíce pakoňů a zeber se soustřeďují v málo známém parku Liuwa Plains a hledají čerstvou pastvu, přístup sem je obtížný, ale Robin Pope safaris sem nabízí speciální cesty.
26. Safari po vlastní ose - pro zkušené dobrodruhy - South Luwngwa, jsou zde vybavené kempy a dobře udržované cesty, mimo hlavní trasy je stav cest horší, jen cesty v buši a pískem, přejezd pontonů, kempy jsou v Luangwa a Kafue, jinde těžko najdete tekoucí vodu, musíte mít vždy dobře vybavené auto a být soběstační.
27. Národní park Kafue - rozdelěn na dvě části silnicí západně od Lusaky, největší park Zambie - snadný přístup a safari, ale také Busanga Plains velmi odlehlá část. Teče tu řeka Kafue a její přítok Lufupa river, park je velmi rozmanitý - od plání s mnoha slony, lze se tu plavit na lodi, pozorovat ptáky, ubytování od luxusních kempů po tábořiště.
28. Lety balónem - Busanga Plains / Wilderness safaris, snídaně se šampaňským.
29. Sloní sirotčinec Kafue - pozorování, cílem je zachránit, rehabilitovat a znovu vypustit do volné přírody.
30. Ptáci - rozdělení mezi jižní a centrální Afrikou, v Zambii jsou ptáci z obou částí, endemické druhy, ale nejznámějším je člunozobec, který hnízdí v Bangweulu bažinách, pokud jej chcete najít, musíte vystoupit z lodi a jít mělkou bažinou
31. Kaloni - asi pět miliónů netopýrů se sletí každý listopad v NP Kasanka, pozorování z čihadla.

Další aktivity
32. Plavba na kanoe po Zambezi - kromě ptáků, můžete narazit i na hrochy a krokodýly, proto s vámi jede zkušený průvodce.
33. Lov tygřích ryb - je to oblíbené místo rybářů, kteří touží ulovit tuto rybu v řece Zambezi, vydejte se po řece v Lower Zambezi nebo do speciálního kempu v srdci Barotselandu.
34. Tradiční rybaření - vydlabané lodě jsou tradičním plavidlem pro místní rybáře, kteří loví v malých i velkých řekách, rybáři používají tradiční koše v záplavových pláních Zambezi nebo loví oštepem v Liuwa plains, v noci loví rybáři ve vodách jezera Tanganyika a Kariba.

Historie a kultura
35. Návštěva vesnic
Personál lodgí rád ukáže turistům své vesnice, zastaví se i v místní škole a kostele. Navštěvují se i kulturní vesnice jako je Kawaza v South Louangwa nebo Ciawa Cutrula village v Lower Zambezi, aby se návštěvníci dozvěděli více o životě místních obyvatel, všechny poplatky jdou do komunitní pokladny.
36. Místní strava - nenechte si ujít příležitost ochutnat nshima - jídlo z kukuřice s pálivou omáčkou, někdy se sušenou rybou, v restauracích se podává ke kuřeti, masu nebo rybě jako příloha.
37. Oblečení Chitenje - barevné přehozy, ubrusy, polštáře, závěsy, tašky, sarongy. Barvy jsou jasné, látka pevná
38. Festival Kuomboka - když se rozvodní Zambezi v západní Zambii, koná se tradiční oslava krále Lozi, Litunga, kdy se král přesouvá do vyšších poloh. Bubny svolávají vesničany ke dvoru krále v Lealui, kde se král Litunga nalodí na černobílé plavidlo, který tlačí 96 tzv. pollers, odrážečů v tradičních kostýmech, toto datum je koncem Velikonoc, není pevné, v závislosti na stavu vody.
39. Most Misie Chinyngi - vysoko nad Zambezi, tento visutý most byl dílem bratra Crispína, italského mnicha, určený pro bezpečný přechod řeky pro venkovany přicházející do misijní nemocnice. Most je široký 1 metr a umožňujě spojení lidí, kteří jsou odděleni řekou.
40. Shiwa Ng´andu
Při návštěvě Zambie je třeba navštívit toto sídlo, vybudované po 1.světové válce sirem Stewartem Gore-Brown, jeho cílem bylo vytvořit sídlo, kde se místní lidé naučí různým dovednostem - stavění domů, škol a nemocnic, stejně tak jako vlastního domu. Dnes vnuk a žena sira Stewarta převzali toto sídlo, je zde farma, zvířecí ranč, stáje, jezero, historický archív. Návštěvníci mohou bydlet ve starém sídle a ponořit se tak do minulosti, určitě zde budete chtít zůstat déle, než jste si mysleli.
41. Jízda na koni
Projet se může na historickém místě Shiwa Ng´andu, ale také v Mutinondo v soukromé rezervaci můžete při jízdě na koni obdivovat velké žulové útvary.
42. Ponoření se do horkých pramenů i za nejteplejších dnů horké prameny v Kapishya u Shiwa Ng´andu mohou přitahovat, tropická vegetace nabízí stín a odpočinek.
43. Lusaka není turistickým místem, ale máte-li čas prohlédněte si obrovský trh, navštivte Národní muzeum nebo si dejte pepper steak v Marlin´s.

Krajina
44. Fotografování - divoká zvířata, vodopády, krajina, barevné látky a festivaly, průvodci vědí, jak zastavit, aby bylo světlo co nejlpší, v Kaingo Campu v South Luangwa jsou speciální pozorovatelny pro fotografy, lze tak fotit zblízka hrochy, slony nebo ptáky.
45. Vodopády - rychle plynoucí řeky a geologické změny - to je kombinace pro milovníky vodopádů, Zambie jich má mnoho, méně známé poklady jsou Ngonye vodopády, kde se můžete nechat zmasírovat mělkou vodou nad vodopády. Nebo se vydejte k vodopádům Kalambo Falls na hranici s Tanzánií, vodopády Velké příkopové propadliny 221 metrů, dále na jihu na řece Kalungwishi se nachází malebné vodopády Kabwelume Falls, kaskáda o třech částech.
46. Západy slunce
jen málokdo odolá nádherným západům slunce nad horizontem nebo nad řekou s pohledem na zvířata, míst je mnoho a pohledy se stále mění.
47. Jezero Kariba - když bylo kontroverzní jezero Kariba otevřeno v roce 1957 vody Zambezi zaplavily údolí, zmizely stromy a lidé se museli přemístit stejně tak jako zvířata. Nyní je místo houseboatů a rybářů, jsou tu pomníky jako strážci nad bývalou zemí.
48. Písečné pláže jsou na pobřeží jezera Kariba, Bangwelu a Tanganyika na severu stejně tak jako na březích řeky Zambezi v Západní provincii, dávejte pozor na hrochy a krokodýly všude.
49. Potápění je možné v Ndole Bay, kde je vybavené potápěčské středisko PADI, sladkovodní potápění, žije tu 82 endemických druhů ryb, nebo můžete šnorchlovat.

Kde vše začalo
50. Pramen Zambezi
jen málo návštěvníků navštíví pramen Zambezi, řeky, která má délku 2.700 km, pramen leží na hranici s Angolou a DRC. Jednoduchá tabulka z roku 1964 oslavuje nezávislost Zambie.

www odkazy

http://www.zambezi-canoeing.com

http://www.destinationzambia.co.zm/wl/wheretostay.php?company_id=645

http://www.zambiatourism.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz