www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Tanzánie

Kilimanjaro

Zajímavá místa Afriky

Serengeti, Kilimanjaro a Zanzibar - to jsou místa spojená s Tanzánií, kam ročně přijede asi 5% turistů z celého počtu návštěvníků Afriky. Žije zde 125 etnických skupin. Vláda však nemá zájem na velkém přilivu turistů, klade více důraz na kvalitu než na kvantitu. Více než čtvrtina země z celkové rozlohy 945.234 km2 je chráněné území, téměř 85% z 650.000 turistů, kteří ročně navštíví Tanzánii se pohybuje pouze na 10% těchto chráněných oblastí. Všechna populární místa - Serengeti, Ngorongoro, Lake Manyara a Kilimanjaro spadají do severního okruhu. Ostatních 10 národních parků, 31 zvířecích rezervací, 50 kontrolovaných zvířecích oblastí a dva mořské parky - navštíví ročně méně než 100.000 návštěvníků. Zde je však Achillova pata, jelikož infrastruktura kromě severního okruhu není příliš rozvinutá, většina turistů se pohybuje po tomto severním okruhu, kde však již bývá mnoho lidí na jednom místě. Díky poptávce a investicícm se však začínají rozvíjet i místa jako je Selous Game reserve, Mahale NP a Rubondo Island. Tanzánie však má potenciál stát se velmocí v oblasti safari. Avšak stále se klade důraz na kvalitu a ne na kvantitu, jako tomu je bohužel v Keni. V Tanzánii žije asi 20% z celkové počtu velkých zvířat v Africe.Tanzánie má 1000 km pobřeží Indického oceánu.

Střecha Afriky
Mount Kilimanjaro je podle místní legendy sídlem zlého boha, který je zde na stráži. Vrcholu hory lze dosáhnout výstupy s různým stupněm náročnosti. Trvá kolem 6 dní a je třeba počítat s tím, že poslední úsek je velmi obtížný vzhledem k velké nadmořské výšce (velká zima a řídký vzduch). Ovšem pohled z vrcholu je nezapomenutelný.
Oficiální výška Kilimanjara je 5.895 metrů. Nikdo si není jistý, odkud jméno Kilimanjaro pochází a co znamená, jedna možnost je, že pochází z místního slova jazyka Chagga kilelema (nemožný) a njaare (pták) - znamenající nemožné pro ptáka.
První běloch, který viděl Kilimanjaro byl něměcký misionář Johannes Rebmann v roce 1848, trvalo to dalších 14 let, než zbytek světa uvěřil, že viděl sníh v rovníkové Africe.
Nejvyšší bod Kilimanjara lze dosáhnout za 5-9 dní, čím delší je výstup, tím menší je riziko horské nemoci.

Starodávná země
Ngorongoro bylo vyhlášeno místem světového dědictví UNESCO. Je pozůstatkem starého vulkanického vrcholu, který kdysi dominoval svému okolí. Dnes již není aktivní a vyhaslou lávu pokrývají travnaté pláně. Žije zde více než 25 000 savců včetně Velké pětky (slon, nosorožec, leopard, bůvol, lev). Kráter sopky dal základ pro vznik Ngorongoro Conservation Area. Na ploše velké 8000 kilometrů čtverečních se nachází jezero Eyasi a světoznámé Olduvai Gorge proslavené nálezem Dr.Leakey pozůstatků nejstaršího prapředka lidstva - Australopithecus Bosei. Afrika je prohlášena za kolébku lidstva. Vaši návštěvu si určitě zaslouží Paleontologické muzeum.

Na severu země se nachází Gol Mountains a jezero Natron, jedno z nejpodivuhodnějších míst na světě. Tato oblast je domovem hrdého kmene Masajů, pastevců, kteří žijí v symbióze s přírodou. Jezero Natron patří do Velké příkopové propadliny, i když je to nehostinné místo, přesto se zde rodí plameňáci a je to místo jejich největšího výskytu. Nad jezerem se tyčí 2.878 metrů vysoká hora Ol Doninyo Lengai (hora Boha) v masajském jazyce, která je nejaktivnějším vulkánem Afriky, lze sem vystoupat za 5-6 hodin, nejlépe v noci.

Národní parky a rezervace

Národní park Serengeti patří svou rozlohou a velkým počtem savců a ptáků k největším v Africe. Při každoroční migraci ujde jeden a půl miliónu pakoňů více než 1000 kilometrů. V řece Grumeti žije ohromné množství krokodýlů. Dalšími početnými zástupci fauny jsou paviáni, hyeny a divocí psi.
Národní park Serengeti a sousední Ngorongoro Conservancy Area jsou místem největší migrace pakoňů a zeber na světě. Mláďata pakoňů se rodí v únoru, když se zvířata nacházejí na jihu Serengeti. Pakoně mohou běžet hned po několika minutách po narození. V oblasti však také žije více než 2.800 lvů, 7.500 hyen skvrnitých a 200 gepardů, kteří jsou jejich hlavními nepřáteli. Podle Masajů existují období blahobytu - olaari (v době dešťů) a období hladu alameyu (v období sucha), kdy pakoně migrují na sever do Maasai Mara. Domovem pakoňů jsou pláně s krátkou trávou v jižní části Serengeti od prosince do dubna. V květnu se začnou přemísťovat na severovýchod do západního koridoru a do oblasti Singita Grumeti. Mezi červnem a srpnem se vydávají na cestu na sever do Masai Mara. Na konci října a na začátku listopadu začnou pakoně svou cestu zpět na jih do Serengeti.

Dominantou této oblasti je Viktoriino jezero, které je největším v celé Africe.

V Národním parku Arusha jsou husté lesy i travnaté pláně, poskytující potravu slonům, hrochům, bůvolům, žirafám, leopardům, hyenám. Hezké safari zažijete v Tarangire, které leží v blízkosti města Arusha. Nacházejí se zde dvě solná jezera Manyara a Natron s množstvím vodních živočichů. Zajímavá je cesta na sever od Manyara do severního Serengeti k jezeru Natron - 265 km prašné cesty. Zde se vypíná Ol Doinyo Lengai - masajská hora Mountain of God - nejaktivnější africký vulkán (erupce v roce 1993).
Stejně jako kráter Ngorongoro, tak i Selous Game Reserve je místem světového dědictví UNESCO. Rozlohou je stejné jako Švýcarsko. Díky pečlivé ochraně zvěře zde žije velké množství různých druhů v nedotčené přírodě. Touto rezervací protékají dvě řeky - Rufiji a Ruaha. Vytvářejí komplex jezer a mokřin a poskytují jedinečnou příležitost pozorovat přírodu z lodi. V období sucha se můžete vydat na safari pěšky za doprovodu zkušeného rangera nebo podniknout safari v autě 4x4. Nejpříhodnějším obdobím jsou měsíce mezi červnem a říjnem.
Jedinou pobřežní rezervací Tanzanie je Saadani Game Reserve - místo, kde se spojuje buš s pláží. Ubytovat se můžete v Saadani Safari Lodge a Sable Mountain Lodge.
Tři sta kilometrů od Dar es Salaamu leží Národní park Mikumi. Rozlohou je sice malý, ale pro svou krásnou krajinu patří k nejnavštěvovanějším v Tanzanii.
Národní park Ruaha leží na centrální náhorní plošině Tanzanie. Název dostal podle stejnojmenné řeky, která jím protéká. Velké množství zvěře a krásná krajina mu zaručují návštěvnost turistů. Kolem Isimila Stone Age jsou k vidění nádherně rudé skály.
Tanganyika je největší sladkovodní jezero v Africe. Upoutá vás svou krásou i okolní krajinou. Můžete zde například pozorovat domorodé rybáře, jak v noci za svitu lamp loví ryby. Lake Tanganyika se táhne podél hranic s Kongem, Zambie a Burundi.
Je to nejodlehlejší a nejméně navštěvované jezero v Africe. Obklopeno je zelenými pahorky Západní příkopové propadliny, táhne se 675 km ze severu na jih a je široké jen 50 km. Jeho hloubka je až 1.435 metrů. Je to nejdelší jezero na světě a druhé nejhlubší. Druhé největší v Africe je domovem velkého množství druhů endemických ryb. Vede sem jen málo cest, ale létá sem letadlo, jezdí vlaky a převozy do Kigoma, tropický africký přístav se zbytky německé koloniální architektury. Vlak z Dar es Salaam sem jede 48 hodin. Kigoma patří k největším osadám na pobřeží jezera. Gombe Stream leží asi 20 km severně od Kigoma, lodním taxi se sem lze dostat k parku - bráně Kasekela. Nejmenší NP Gombe Stream v Tanzánii o rozloze 52 km má prudké srázy s lesním porostem. Zde začala Jane Goodall svůj výzkum šimpanzů. Do Gombe přijede za rok asi 1000 turistů, v parku je jedna lodge a několik bandas (chatek). Rodiny šimpanzů se skládají většinou asi z dvaceti členů.
Na severních březích jezera leží národní park Gombe, ve kterém 30 let žila a pracovala na výzkumu místní populace šimpanzů Dr. Jane Goodall.

Z Kigoma se dá dostat trajektem MV Liemba - parní loď, která týdně objíždí jezero mezi Kigoma a zambijským přístavem Mpulungu přes Mahale Mountains. Liemba sem byla po částech dovezena z Německa v roce 1914 do Dar es Salaamu, pak po trati do Kigoma - její název byl Graf von Goetzen. Sloužila jako vojenské plavidlo do července 1916, za deset let z ní pak Britové udělali loď pro cestující a přejmenovali ji na Liemba.
U Kigoma leží malý přístav Ujiji, který byl terminálem otrokářských karavan na cestě k pobřeží. V roce 1858 průzkumníci Richard Burton a Jonh Speke byli první Evropané, kteří uviděli Lake Tanganyika. Zde také Henry Speke po dvou letech hledání našel 10.11.1871 Dr.Livingstona, dnes je zde památník na místě, kde se setkali. Lodí Liemba, která je neodmyslitelným místním dopravním prostředkem, se dostanete do Mahale NP, rozkládajícího se na rozloze 1.613 km2 a dosahující nadmořské výšky až 2.462 m (Nkungwe Peak). Žije zde populace asi 800 šimpanzů a park patří k nejodlehleším v Africe. Asi 40 druhů rostlin požívá pouze jedna populace a druhá je ignoruje, např. palmový ořech, kterým se živí šimpazi v Gombe, ale nejedí ti v Mahale. Odlišnosti populací šimpanzů v Mahale a Gombe jsou např.: obě dvě populace se živí hmyzem, ale v Gombe jen pozemním hmyzem a v Mahale jen stromovými mravenci.
Dostat se do Kigoma lze letecky z Dar es Salaam, silnice autobusy k jezeru Tanganyika jsou nespolehlivé, ale levné, celkem pohodlně lze cestovat vlakem z Daru do Kigoma 1500 km - 2 dny. Z Kigoma jezdí lodní taxi do Gombe a do Mahale se dostanete lodí Liemba a potom lodním taxi. Oba dva národní parky mají levné ubytování v bandas za 20 USD, vstup stojí 100 USD do Gombe a 80 USD do Mahale, dalších 20 USD se platí za každé stopování šimpanzů. V Gombe je jediný privátní kemp Mbali Mbali, v Mahale dva. Nejlepším obdobím pro návštěvu je období sucha od dubna do listopadu, kdy jsou šimpanzi obvykle na nižších stráních. Lodge v Mahale mají zavřeno od listopadu do května, Gombe je přístupné celoročně. Návštěva Mahale může být kombinována s návštěvou Katavi NP.

Dar es Salaam
Znamená v arabštině "přístav míru". Pokud vás zajímají lidé a jejich historie, je Dar es Salaam nejlepším místem kde začít. Historie na vás dýchne z architektonických památek ale i například na indickém trhu. Současný život poznáte při návštěvě Kariakoo Market a nebo řemeslného trhu Nyumba ya Sanaa. Největší město Tanzánie. Za návštěvu stojí Nyerere kulturní centrum, zde se podporují ruční práce, více než 100 umělců tu vytváří různá díla - malby, dřevořezby, batiky, keramiku a tkalcovské výrobky. Užijte si rušný trh Kariakoo, kde se prodávají ryby, ovoce, zelenina, tradiční medicina, byliny a zvířata, v okolí jsou obchody. Blízké pláže jsou Armani, Bahari, Jandwani, Kunduchi a Oyster Bay, jsou tu zábavní parky.
Severně od Dar es Salaamu je bývalé hlavní město Bagamayo. Název města je odvozen od pokřiku otroků, kteří sem byli přivezeni a znamená "zde pokládám své srdce". Ponurá historie tohoto města je dosud stále patrná např. z okovů pro otroky a vězení, kde byli otroci drženi. Na druhou stranu zde má muzeum David Livingston a stojí zde dům Dr. Stanleye.
Na jih od Dar es Salaamu se nachází ostrov Mafia, kam přijíždějí rybáři z celého světa za bohatými úlovky různých druhů ryb (tuňáci, žraloci, barracudy, makrely a další). Příznivé období pro rybolov je od září do března. Dvacet minut letu od Daru leží ostrov Mafia, který byl první mořským parkem země, jsou tu krásná místa na potápění, asi 400 druhů ryb a 5 druhů želv. Sportovní rybáři zde chytají nádherné úlovky. Hlavní sezóna je od září do března, ale rybaření je možné celoročně. Najdete tu 50 druhů korálů a bohatý podmořský život. V průlivu Mafia se vyskytuje i dugong a želvy kladou svá vajíčka na menších ostrovech.

ZANZIBAR
Zanzibar je součástí Tanzanie. Okouzlí návštěvníky svou krásou, kulturou a historií. Osídlen byl africkými kmeny, které zde našli úrodnou půdu a díky moři i útočiště před invazemi jiných kmenů. Obyvatelstvo zde žilo nerušeně až do doby před pěti sty lety kdy sem zavítal ománský sultán se svou družinou, která začala obchodovat s otroky a nashromáždila velké bohatství.
Nezapomenutelnou atmosféru mají např. města Ngkimbo a Stone Town, sultánův palác, ale i vesnice rybářů a farmářů.
Celé pobřeží ostrova je pokryto písečnými plážemi a korálovými útesy. Jsou zde vynikající podmínky pro potápění včetně ostrova Pemba.
Převažuje zde muslimská komunita a potomci ománských obchodníků jsou stále mocnými členy společnosti. Arabští obchodníci se zabývají především vývozem mnoha druhů koření. Žije zde velké množství míšenců. Místní rukodělná výroba se vyznačuje zvláštními geometrickými vzory.
Jedinečné kouzlo má i místní hudba. Přišla sem společně s Ománci a hlavními hudebními nástroji jsou bubínky a housle, které tvoří doprovod speciálně vyškoleným zpěvákům. Tato hudba ovlivnila i západní styly.
Arabští obchodníci, kteří zde žili již od 8.století, dali základ dnešnímu jazyku - svahilštině, která vznikla spojením afrických jazyků a arabštiny. Jejich zásluhou je na každém kroku patrný silný muslimský vliv. Tradiční muslimské stavby najdete hlavně ve Stone Town.
Ostrov je domovem stoletých želv a množství vzácných ptáků.


Méně známá místa Tanzánie:
Centrální část Rift Valley
Jižně od vysočiny Ngorongoro je mnoho atrakcí, které přitahují dobrodružné povahy. Co se týče obyvatel, žijí zde tradiční kmeny polonomadských kmenů Barabaig a další. V této části jsou také dvě opomíjené atrakce - Mount Hanang a prehistorické skalní umění Kondoa District, obě místa jsou snadno dosažitelná při severním okruhu.

Babati
Nachází se tři hodiny jízdy od Arushi, malé městečko v centrální oblasti propadliny, na jihu leží jezero Babati s papyrovými porosty kolem a lesem porostlé svahy Mount Karwaa. Zajímavé místo pro pozorovatele ptáků (pelikáni, čápi atd.), místní rybáři vám ukáží i kde žijí hroši.

Mount Hanang
Hora je často viditelná i ze vzdálenosti 100 km, je to 4.nejvyšší hora Tanzánie (3 418 metrů), leží u městečka Latesh, je to posvátná hora pasteveckého kmene Barabaig a nabízí nádherný výhled do okolí. Na bohaté vulkanické půdě a dobře zavlažovaných východních svazích roste bujný horský porost a žijí zde zvířata - antilopy, opice a ptáci. Hanang není zahrnut v systému národních parků, takže není drahé na něj vystoupit, kempuje se zde nebo se spí v jeskyních.

Z Katesh do Karatu přes Mbulu
Vyhlídková jízda Vám dá nahlédnout do života pasteveckých kmenů oblasti. Velmi slané jezero Balangida leží v proláklině a odděluje Hanang od pohoří Riftu. Dají se tu pozorovat plameňáci. Naopak sladkovodní jezero Basotu s kolem rostoucími stromy je domovem hrochů, kočkodanů a ptáků. Hroši také žijí v jezeře Tlawi, kolem kterého pojedete po cestě z Dongobesh do městečka Mbulu.

Skalní umění v Kondoa
Místo bylo nedávno zapsáno do seznamu světových míst dědictví UNESCO, je tu více než 150 skrytých míst kolem malé vesnice Kolo v okresu Kondoa. Nejlepší malby jsou asi 1000 let staré, ale o jejich autorech je známo málo. Prohlídka celé oblasti by trvala týdny, ale lze sem vyjet na výlet z Babati nebo NP Tarangire. K nejzajímavějším patří místo Mungoni wa Kolo (tanečníci z Kolo) - postavy zobrazující taneční rituály.

Východní pohoří
Pásmo pohoří tvořené 13 masívy zvedající se od pobřeží, oblast je často nazývána africké Galapágy, v místních lesích žije 75 druhů endemických obratlovců a mnoho tisíc unikátních druhů rostlin. Příležitosti na pěší turistiku jsou tu nekonečné.

Západní Usambara
Lushoto - neznámější místo, leží v západní oblasti, původní porost je postupně nahrazován plantážemi a farmami, zalesněné stráně Mount Magamba (2.230 m) jsou ještě domovem endemických ptáků. Lushoto je pěkné koloniální městečko, kde je turistická kancelář, která organizuje výlety do okolí - vyhlídkové místo Irente, odlehlé vesničky v horách Mtae, pěkné vodopády Soni Falls a historická lutheránská misijní nemocnice v Bumbuli.

Národní park Udzungwa Mountains
Obrovské množství endemických druhů v pohoří, které se zvedá z bažinatých plání u Selous Game reserve. Park je poměrně dobře přístupný, ale infrastruktura je zde omezená.

Uluguru Mountains
Zde můžete chodit dny a nepotkáte jediného turistu, pohoří je ještě méně známé než Usambara nebo Udzungwa, je to ideální místo pro dobrodružné pěší turisty po nevyšlapaných cestách. Na 500 km2 žijí i levharti a mnoho vzácných druhů ptáků. Nejvyšší bod východního pohoří 2.635m Kimhandu Peak na travnaté plošine Lukwangule je dosažitelný pěšky. Přístup je sem po cestě z Morogoro, je tu kemp v Bunduki a malý pension v Nyandira.

Přírodní rezervace Amani
Botanická zahrada ve východní části Usambara, založená během německé kolonizace. Často přehlížená atrakce, je ale rájem pro pozorovatele ptáků, žijí zde endemické druhy. Jsou tu stezky, které vedou hlouběji do lesa, snadný přistup do rezervace od silnice Moshi - Tanga, je zde i ubytování. Rezervace byla založena v roce 1997, důraz se zde klade na pěší turistiku.

Jižní pobřeží
Pobřeží má všechny atributy, které jsou očekávány od tropických plážových resortů - nekonečné bílé pláže s palmami, korálové útesy s rybami a několik svahilských přístavů. Jen dvě věci tu chybí - turisté a ubytovací kapacity. Takže místo zůstává tradiční oblastí východní Afriky, kam turisté zavítají jen málokdy. Na jižním pobřeží, které má délku 800 km a táhne se od Tanga do Mtwara, najdeme krásný bílý písek na plážích, loví se zde ryby, potápí a šnorchluje. Zajímavými místy jižního pobřeží je Bagamayo, ruiny Kaole, historický ostrov Mafia, Pangani, Saadani NP a světové místo dědictví UNESCO Kilwa Kisiwani a Sango Mnara. Asi 300 km jižně od Dar es Salaam, přes obrovskou deltu řeky Rufiji leží Kilwa Masoko, kam jezdí rybářské lodě, najdete zde také krásné pláže v Masoko Pwani, 5 km S od města vypadá jako zapomenuté. Na malém ostrově Kilwa Kisiwani, který byl centrem obchodu v 13.-15.století a ležel na cestě mezi královstvím Shonů v Zimbabwe, Persií, Indií a Čínou, stojí za to se zde zastavit. Z Kilwa pobřeží pokračuje na jih do města vyrábějícího sůl - Lindi, konečná stanice otrokářských karavan od Lake Nyasa, dále na n jihu a poslední místo před hranicí s Mozambikem, leží Mikindani - další obchodní svahilské město bývalé regionální velitelství německé koloniální vlády.
Navštívit jižní pobřeží je nejlepší od června do října, v období sucha nebo v lednu a únoru.

Kilwa Kisiwani
Tři osady nazvané Kilwa leží 300 km jižně od Dar es Salaamu. Kilwa Masoko - zde jsou možnosti ubytování, ostrov Kilwa Kisiwani - se středověkými zříceninami přitahuje turisty, ale neočekávaným pokladem je Kilwa Kivinje, rybářská vesnice, tvořena ománskými a německými budovami. Bylo to také poslední místo otrokářské cesty k Lake Niassa. Město bylo původně postaveno jako centrum pro obchod se zlatem. Nyní je to světové místo dědictví UNESCO. Kilwa Kisiwani a blízké Sango Mnara ostrovy skrývají mnoho zřícenin z 13.století.

Mtwara a Mikindani
Mtwara měl být přístav podle ambiciozních představ po 2.světové válce, ale od té doby nikdo přesně neví, co s tímto místem dělat. Je to největší město na jihu, pláž Shangai je dobrá a blízké Makonde Plateau je místem zrodu východoafrického umění. 10 km severně od Mtwara leží vesnice Mikindani, která prosperovala v 70.letech 19.století, zde začal Livingstone svou cestu do vnitrozemí. Old Boma v Mikindani skrývá obnovenou německou administrativní budovu a je využívána k ubytování.

Mnazi Bay - Ruvuma Estuary Marine park
Rozkládá se na ploše 650 km2 země a moře a je ohraničen řekou Rowuma na jihu. Je to důležité útočiště vodních ptáků a je to mnoho korálových útesů. Vybavení pro turisty je velmi omezené, v Mikandani se nabízí potápění.

Kilwa Ruins
Kilwa bylo nejdůležitějším střediskem obchodu se zlatem na svahilském pobřeží, jak jej popsal Inb Buttata ve 14.století, dodnes tu zůstaly pozůstatky středověké svahilské architektury, je tu Friday mešita a další a několik paláců, také portugalská pevnost. Kilwa byla zapsána na seznam UNESCO v roce 1981, ale stále sem ještě turisté nejezdí.

Jižní vysočina
Jižní vysočina je tvořena spícími vulkány, kráterovými jezery, lávou a dalšími prvky nestabilní části příkopové propadliny. Jsou zde tři oblasti, kam občas turisté zajedou, většinou ti, kteří jedou do Zambie nebo Malawi, ale málokdo se tu zastaví.
Mount Rungwe
Spící sopka se tyčí do výšky 2.960 metrů nad městem Tukuyu, nejsnadnější přístup je právě odtud. Žijí zde některé druhy ohrožených zvířat na svazích hory, pokud sem chcete jít, musíte jít s místním průvodcem. Na nižších svazích hory jsou dramatické skalní formace, vytvořené nedávnou erupcí - hlavně Bridge of God, který se klene nad řekou Kiwira západně od Tukuyu.

Ngosi
Krásné kráterové jezero, je obklopeno prudkými srázy a dá se sem dojít po 5 km dlouhé pěšině přes bujný bambusový les lesní rezervace Poroto Ridge. Výborný cíl túry - Ngosi je opředeno legendami - místní lidé kmene Nyakyusa, zde odmítají rybařit nebo se koupat, tvrdí, že zde žije obluda, která je velmi mstivá. Žijí zde i endemičtí ptáci a trojrozí chameleoni.

Kitulo Plateau národní park
Vytvořen v roce 2006 - první národní park v rovníkové Africe - díky svému bohatství květin. Plošina se nachází ve výšce 2600 metrů - místně známá jako Bustani ya Mungu
(Boží zahrada). Vybavení pro turisty je tu minimální, ale lze se sem dostat vlastním autem 4x4 ideálně mezi listopadem až dubnem. Horské louky jsou pokryty divokými květinami nejrůznějších druhů (protea, orchidej, aloe atd.), navíc jsou tu endemické druhy ještěrek, žab a motýlů.

Lake Nyasa
Severní pobřeží jezera je asi nejhezčí část krásného jezera, s pohořím Livingstone, které dosahuje výšky 2500 metrů a pohořím Poroto, které je vidět na západě. Pokud chcete odpočívat na pláži, pak v rustikálních chatkách Matema, kde misie nabízejí levné ubytování v dosahu keramického trhu Kisi v Lyulilo. Občasný trajekt jezdí z Kyela do odlehlé části severozápadu do přístavu Mbamba Bay sousedící s Mozambikem.

Jižní safari okruh
Rezervace na jihu jsou často přehlíženy, ale přesto je tu desítka luxusních kempů.
Selous Game reserve
45.000 km2 - největší chráněná oblast v Africe a žije zde nejvíce zvířat - sloni, bůvoli, lvi, psi hyenovití. Řeka Rufiji rozděluje park, žijí v ní hroši, krokodýli, vodní ptáci. Safari zde může být i na lodi a také pěší.
Národní park Mikumi
3.230 km2 - park je rozdělen hlavní silnicí do Zambie. Mikumi lze snadno navštívit i s ostatními parky na jihu z Dar es Salaamu. Je tu velmi málo tuirstů, ale hodně zvířat - žirafy, sloni, bůvoli a antilopy losí vévodí pláním Mkata, žijí tu také lvi, hyeny, kudu, psi hynovití a další zvířata.
Záplavová pláň Kilombero
Je lemována masivy Udzundwa a Mahenge a napájena přítokem řeky Rufiji, je to největší mokřadový nížinný systém východní Afriky, místo prakticky neznámé turistům, v poslední době zde začali dělat výzkum biologové. Žije tu asi 50.000 antilop puku asi 70% celkové populace na světě a tři nedávno objevené endemické druhy ptáků. Pláň sousedí se Selous, proto je tu spousta zvířat hlavně v obodbí sucha, kdy se nejméně 5.000 slonů schází u řeky a bažin.
Národní park Ruaha
Suchá krajina s vyschlými řečišti toků, baobaby a porosty miombo. Druhý největší park Tanzánie, pojmenovaný podle řeky, která je jediným zdrojem vody široko daleko. Ruaha patří k nejpodmanivějším rezervacím, hlavně díky své divoké atmosféře, jsou tu velké smečky lvů, levharti, gepardi, sloni, psi hynovití a hodně druhů antilop. Žije tu také velké množství ptáků.

Jezero Victoria
Je to druhé největší sladkovodní jezero na světě, určitě stojí za to se mu věnovat. Lze jej navštívit ze západní části Serengeti, pro návštěvníky jsou tu zajímavá místa jako Mwanza, Bukoba, Musoma, Rubondo Island a Minziro lesní rezervace.
Mwanza
Je to druhé největší město Tanzánie, leží na místě, kde Speke jako první Evropan v roce 1858 uviděl toto jezero. Centrum moderního města je trochu zašlé, i když zde v blízkosti byly znovu otevřeny zlaté doly Geita. Možnosti jsou zde omezené - Saa Nane Island zoo a mimo město Bujora Sukuma Museum, ale většina návštěvníků obdivuje skalní formace kolem města. Bismarck Rock je zajímvý skalní útvar se tyčí uprostřed přístavu.
Ukerewe Island
Je to 6.největší ostrov (ne mořský) a je vhodný pro zdatnější návštěvníky, jede se sem 2-3 hodiny trajektem z Mwanza parní lodí. Nejdůležitějším přístavem ostrova je Nansio, zde se lze i ubytovat.
Minziro lesní rezervace
Leží severozápadně od Bukoba, je to 250 km2 stále zeleného lesa a rostou zde druhy, které jsou více spojovány se západní Afrikou, žije zde 50 druhů ptáků, které nenajdete nikde jinde v zemi, jsou to také typické druhy pro západní Afriku. Na bažinatých březích řeky Kagera žiijí sitatungy a další vodní zvířata. Není sem snadný přístup a také vybavení tu chybí.
Rubondo Island národní park
Je tu jediný kemp, nedávno sem byly zavedeny lety, tento ostrov o rozloze 240 km2 je odlehlý, porostlý stále zeleným lesem a leží na jihozápadě jezera Victoria. Park byl vytvořen pro vzácné lesní druhy zvířat, ale od plánu bylo upuštěno v roce 1973 a zůstali zde šimpanzi, sloni a žirafy, žijí tu také ještě sitatungy a vydry a mnoho druhů ptáků. Původně to mělo být zoo na ostrově.

Severní pobřeží
Tato část země je stále ještě nenavštěvovaná, také díky své nepřístupnosti, musí se sem jet nejdříve 100 km do vnitrozemí do Tanga z Dar es Salaam, severní pobřeží je levné, jsou tu také resorty jako Saadani, Ushongo a Bagamoyo. V 19.století bylo Pangani místem, kde končily karavany od Lake Tanganyika, což znamená, že to bylo hlavní místo vývozu otroků a slonoviny, byl to jeden z největších přístavů mezi Bagamayo a Mombasou. Dnes je to ospalé město. Dělníci, kteří pracují v přístavu, ženy, které sedí ve stínu německé boma z 19.století a prodávají chleba a mandazi, muži oblečení v kofia na kolech, malé zaprášené obchody, to vše charakterizuje město. Na severu leží pěkné pláže a většinou zde žijí starousedlíci.
Jižně od Pangani vede cesta pobřežním lesem asi 15 km do oblasti Ushongo, kde jsou pláže s palmami, kde je pěkný hotel a chatky. Za jasných nocí jsou vidět světla ze Zanzibaru. Z Ushongo vede cesta do Saadani NP,kde žijí žirafy, bůvoli, bůvolci a další zvířata, v řece Wami najdete hrochy, pozorovat tu lze mnoho ptáků na pobřeží. Hlavní atrakcí je zde i pláž, dvě lodge a ve vnitrozemí luxuní ecocamp Saadani Safari lodge. Přes řeku Wami není žádný most ani trajekt, ale lze si najmout loď od lodge a jet po pobřeží v Bagamoyo, které bylo hlavním městem Německé Východní Afriky. Zde se lze projít starým centrem Mji Mkongwe, s koloniálními budovami, mají zde vyřezávané dveře.

Tanga
Někdy v polovině 90.let 20.století byla zrušena doprava mezi Tanga, Moshi a Dar es Salaam - výsledkem toho je, že druhý největší mořský přístav Tanzánie skoro vymizel z mapy cestovatelů. Je to škoda, město je sice zašlé, ale ještě stále jsou tu vidět památky z dob koloniálních, kdy byl boom pěstování sisalu. Ve městě s rozbitými cestami toho moc není, ale dá se odtud navštívit zadumané středověké svahilské místo Tongoni - přírodní sochy v jeskyních Amboni a dále pak Amani a Pangani.

Pangani
Založeno bylo u ústí řeky v roce 1810, je tu malý kamenný přístav, zašlé ománské stavby. Poloha u řeky je pěkná a kolem jsou krásné pláže. Pravděpodobně toto bylo místo Rhapta, staré obchodní centrum zmiňované již v 1.století. Ve městě mnoho ubytování není, ale dále na jih jsou dva pěkné resorty na Ushongo Beach.

Národní park Saadani
Nový park, který leží na půli cesty mezi Pangani a Bagamoyo - je to místo, kde se pláž setkává s buší. Není zde sice Velká pětka, ale je tu pěkné ubytování, lze tu vidět lvy, delfíny, hrochy a želvy. Také je to nejlepší místo v Tanzánii, kde lze vidět kudu a další antilopy. Kromě safari se tu dělají i vycházky s průvodcem a plavby lodí.

Bagamayo
Nejbližší resort od Dar es Salaam, leží 70 km severně a je tu krásná pláž s bílým pískem.
Kromě resortů na pláži je tu i staré město, které se příliš nezměnilo od 19.století, kdy sloužilo jako konečná stanice otrokářských karavan na cestě od jezera Tanganyika a krátkodobě také bylo Bagamayo administrativním centrem Němců. Holy Ghost misie, kde byly pohřbeny ostatky Livingstona, nyní skrývá muzeum, dokumentující otrokářskou historii města. Blízké Kaole Ruins jsou také pozůstatkem středověké historie předchůdce města. Leží asi 5 km jižně od Bagamayo, dříve to bylo prosperující arabské město, které ztratilo svou slávu příchodem Portugalců v 15.století. Ruiny, pocházející z 12.století tvoří dvě mešity a více než 20 hrobů. Všechny budovy byly postaveny z korálového kamene. Nová část je nyní rybářská a farmářská vesnice.

Jezero Tanganyika - safari okruh
Jezero se rozkládá u konžských hranic a táhne se v délce 675 km, je to nejdelší jezero na světě a druhé nejhlubší. Je to krásné místo se zelenými údolími a lze jej nazvat třetím safari okruhem Tanzánie.Město Mwanza ležící na břehu jezera Victoria,neleží na turistickách trasách, je tu však velmi zajímavá skála Bismarck Rock - žulový útvar. Ve městě vždy seženete čerstvé ryby.

Katavi národní park
Park leží v mělkém ramenu propadliny a táhne se na východ od jezera Tanganyika, je to nyní třetí největší park v Tanzánii, který evokuje Afriku takovou, jaká byla před staletími. Je téměř nepřístupný během dešťů, nejlepší je návštěva od dubna do října, kdy se záplavové pláně řeky Katuma naplní zvířaty, obrovskými stády bůvolů, hrochy, slony, lvy, žirafami, zebrami a impalami. Na jižních hranicích parku se nachází odlehlé jezero Rukwa, což je největší vodní těleso, které se nachází celé v Tanzánii. Cesta z Dar es Salaam do Katavi po zemi trvá 3 dny,ale lze i letět se zastávkami v Ruaha, Mahle a Lake Tanganyika, Ubytovat se dá v Katavi Wildlife Campu na okraji plání Katisunga a v Chada Katavi,také v Flycatcher Katavi Camp,Palahala luxury tented camp a Katuma Katavi tented camp. Období sucha je tu od května do října, to se zvířata soustřeďují u řek. V parku jsou mouchy tse-tse,takže je třeba mít dobrý repelent.

Gombe Stream národní park
Je to synonymum jména Jane Goodallové, která zde započala výzkum šimpanzů. V roce 2010 tomu bude již 50 let. Park je nejmenší v Tanzánii, rozkládá se od jezera Tanganyika ke srázu Velké příkopové propadliny. Gombe není v posledních letech příliš navštěvovaným parkem, hlavně kvůli nestabilitě v Burundi a DCR. Gome a Mahale jsou však nejlepší místa na světě na pozorování šimpanzů v divočině. Dá se sem dostat z Kigoma buď levným lodním taxíkem nebo motorovou lodí.

Kigoma
Je to největší přístav a dopravní křižovatka na tanzanijské části jezera Tanganyika. Má krásnou polohu na břehu jezera, leží jen 10 km od Ujiji, dřívější středisko obchodu s otroky. Letadla a vlaky spojují Kigoma s pobřežím, ale nejromantičtějším způsobem dopravy je MV Liemba - loď, která sem byla v kusech dovezena Němci před 1.světovou válkou a stále se tu plaví.

Mahala Mountains národní park
Jeho poloha je magická - písečné pláže s palmami u jezera Tanganyika, svahy porostlé bujnou vegetací a vrcholek Mt.Nkugwe (2.460m). Mahale je prvotřídním parkem na trek za šimpanzy, žije tu asi 1000 divokých šimpanzů, ale i další lesní primáti a ptáci, mnoho z nich ze západní Afriky. Osmdesátičlenná skupina šimpanzů je navštěvována turisty a je na ně zvyklá. Mahale není tak přístupné jako Gombe, ale dá se sem dostat letecky z Katavi.

Zajímavým kmenem v Tanzánii je kmen Hadza nebo Hadzabe, žijící v polosuché krajině u Lake Eyasi, Yaeda Valley a u Serengeti na jihozápadě. Stejně tak jako ostatní zbylí jedinci sběračsko-loveckých kmenů i oni mají problém se zachování identity, nikdy se nesnažili svou půdu ovládnout, rozhodli se udržet si původní způsob života spíše než se zúčastnit toho moderního. To však způsobilo to, že kmeny Hadzabe jsou přemístěny a nemají právo na žádnou půdu, nemají žádnou psanou formu jazyka a to přináší další problémy. Jejich počet je odhadován na více než 1.500 jedinců, jejich historie však je dlouhá 10.000 - 15.000 let a patří k nejstarším kmenům v Tanzánii. Předpokládá se, že jsou díky svému jazyku (mlaskavky) a tělesné konstrukci příbuzní s jihoafrickými Křováky, avšak poslední studie ukázaly, že jsou blízkými příbuznými Pygmejů nebo jiných skupin ze střední Afriky. Žijí tradičním způsobem života a nijak nepoškozují životní prostředí, obydlí si staví z větví a listů, muži jsou lovci a používají pouze luky a šípy, také sbírají med. Ženy sbírají ovoce, ořechy a divokou zeleninu. První problém nastal pro Hadzabe, když byly vytvořeny národní parky, to je vyhnalo z jejich původních lovišť. Brzy poté rostoucí množství obyvatel kolem Arusha a Crater Highlands je vytlačilo do pánve Eyasi. Barabaigové, Itaqwové a Masajové sem přicházeli za pastvou a vodou. Stále jsou však pod tlakem průmyslu, farmářství a v nedávné době k nim přibyli i rybáři, kteří se usídlili na březích jezera Eyasi. Hadzabe bojují o uznání a přežití.

Dalším zajímavým místem Tanzánie je Oldoinyo Lengai (2.886 m) v severní části země, je součástí Velké příkopové propadliny. Tato sopka je jedinečná v tom, že vytváří natrokarbonovou lávu, která má poddobné složení jako prací mýdlo a dosahuje teploty 538°C. Oldoinyo Lengai znamená Hora boha v místním jazyce Masajů. Výstup je velmi náročný, ve dne je velké horko, stále hrozí nebezpečí erupcí. Začíná se o půlnoci v kempu blízko Lake Natron, na vrcholek se dorazí při úsvitu (je třeba auto 4x4, aby se dojelo ke stezce), sestup před desátou hodinou. Je třeba mít teplé oblečení a rukavice, noci jsou chladné. Také si vezměte s sebou alespoň dva litry vody, energetickou stravu. Ujistěte se, že Váš průvodce dobře zná tato místa.

Jezero a vesnice Natron
Vyjíždí se z osady Mto wa Mbu do Ngare Sero, asi 130 km po štěrkové cestě. Vesnice Ngare Sero je tvořena příbytky Masajů Manyattas. Ubytování zde poskytuje stanový kemp Lake Natron Camp. Na jezeře žijí plameňáci, kteří zde vychovávají svá mláďata od srpna do října, je jich tu v tuto dobu více než 2 milióny. Od jezera je výhled na sopku Oldonoyi Lengai, treky se organizují z osady Ngare Sero a je vždy třeba si najmout místního průvodce. Zajímavá je návštěva místních osad, Masajové zde žijí tradičním způsobem života - daleko od komerčních míst. Tato oblast je velmi prašná a horká, lze ji navštívit celoročně, ale nejvíce sucha je tu od září do října, během května a června krátké deště přinesou vláhu a krajina se zazelená. Plameňáky zde lze vidět celoročně, ale více jich je v období od srpna do října. Nad jezerem Lake Natron se pořádají i vyhlídkové lety (scenicairsafaris.com).

Svahilské pobřeží
Začalo přitahovat návštěvníky ve 2.století př.n.l.. Většina návštěvníků však jezdí na Zanzibar a neví, že jen přes Pemba Channel se táhne 300 km dlouhé pobřeží, skoro nedotknuté. Zde rostou kokosové palmy, Ushongo Bay vytváří zátoku podobnou rohům býka. Asi 90 minut jízdy jižně od letiště Tanga leží Tides Lodge, kde se dá potápět, rybařit, jezdit na kajaku a windsurfingu, plavat. Nedaleko se nachází Maziwe Island Marine resevre. Byla založena v roce 1975 - je to biologický poklad se dvěma sty druhů ryb a pobřežními porosty stromů a palem. Došlo zde k rozsáhlé erozi, ale místní komunity se starají o ochranu rezervace. Lze navštívit také Amboni Caves - největší systém jeskyní ve Východní Africe, kde jsou zajímavé skalní formace - pojmenované Krokodýl, Socha svobody, Panna Marie.

Pohoří Usambaras tvoří součást Východoafrického pohoří, které je tvořeno 13 různými pohořími nejstaršími ve Východní Africe. V těchto horách je největší koncentrace endemických druhů - hlavně ptáků, plazů a obojživelníků. Amani Nature Reserve ve východní části Usambara Mountains je rájem botaniků. Byla otevřena v roce 1997 a zaujímá plochu 10.000 ha a tvoří největší horský prales v Tanzánii. Je tu mnoho stezek pro pěší, bylo zde zaznamenáno 340 druhů ptáků, z nichž 19 druhů je endemických. Žijí tu také chameleoni a je to místo, kde roste africká fialka. Cesta do Amani vás povede kolem města Muheza, kde se terén zhoršuje. Nakonec se dostanete do Emau Hill Fotest Camp, kde není proud, ale zvířat je tu velké množství.
Více do vnitrozemí leží západní Usambara, vyšší než východní část, zde rostou eukalypty a svahy jsou obdělávány. Dostanete se sem z Lushoto, které je známé německými koloniálními budovami ze začátku 20.století.

Mkomazi národní park leží ve stínu pohoří Usambara a Pare, tvoří jej 3.700 km2 polosuché savany, rezervace byla vytvořena v roce 1951 a v roce 2006 byla povýšena na národní park - je to nejnovější park v Tanzánii. V Mkomazi žije 450 druhů ptáků a další druhy zvířat, určitě zde nenajdete tolik turistů jako v Serengti a Ngorongoro. Zvířata jsou zde ještě plachá, protože oblast byla dříve lovecká. Lze zde však vidět nejen slony, žirafy, bůvoly a mnoho druhů antilop, ale také kudu, přímorožce a gerenuky, dokonce i gepardy. Nepřítomnost turistů je velkou devizou Mkomazi.
Do této oblasti se lze nejlépe dostat z Dar es Salaamu, Coastal Aviation spojuje Tanga s Darem. Nejlepší období pro návštěvu pobřeží a Mkomazi NP je od července do října a od prosince do února.


Tanzánie je opravdovým domovem safari - to je svahislké slovo pro cestu. Není lepšího místa na pozorování zvířat a setkání s bohatou kulturou. Magická jména - Kilimanjaro, Ngorongoro kráter, Olduvia Gorge, Selous, Serengeti a exotický Zanzibar. Je jedinou zemí na světě, která má více než 25% území chráněného. Můžete tu vidět nekonečná stáda pakoňů a zeber přecházející přes pláně během každoroční migrace, která následují smečky lvů, levhartů, gepardů a hyen. Je to země slonů a v Gombe Stream a Mahale Mountains NP žijí šimpanzi. V Tanzánii jsou krásné pláže lemované palmami, města jsou klidná a přátelská, jezera - Victoria, Tanganyika a Nyasa jsou plná ryb. Hory jsou zde obrovské a tajemné - Mount Meru, Ol Doinyo Langai a pohoří Usambaras a samozřejmě střecha Afriky hora Kilimanjaro - nejvyšší samostatně stojící hora na světě. V Tanzánii je několik míst Světového dědictví UNESCO.


Dalšími zajímavými místy Tanzánie jsou:
Amboni Caves - jeskyně ležící 8 km severně od Tanga, které vznikly před 150 milióny let a jsou největším jeskynním systémem ve Východní Africe.

Bujora Sukuma Museum
najdete jej 18 km od Mwanza, výstava připomínající tradice a kulutru kmene Sukuma, největšího v Tanzánii.

Isimila místo doby kamenné
našly se zde nástroje z doby kamenné v roce 1951, hodně zkamenělých kostí.

Kalambo Falls
v blízkosti hranic se Zambií a konce jezera Tanganyika, 215 m vysoké vodopády, druhé největší v Africe za Tugela falls v JAR. Ve strži byly nalezeny primitivní nástroje.

Kondoa Irangi - skalní malby
na půli cesty mezi Dodoma a Arusha u vesnice Kolo - zde najdete krásné skalní malby a patří do seznamu UNESCO.

Meteorit Mbozi
12ti tunový železný meteorit, 8.největší na světě leží na úpatí Marengi Hill u silnice vedoucí do Tunduma, 70 km na západ od Mbeya, oficiálně byl obejven v roce 1930, předpokládá se, že tu leží asi 1000 let.

Tendunguru
místo v blízkosti Lindi, kde v roce 1912 německý paleontolog našel zbytky dinosaurů, včetně celé kostry Brachiosaura.

Ujiji
vesnice u Kigoma, odkud v roce 1858 Burtona Speke začali svůj průzkum jezera Tanganyika a v roce 1871 Henry Morton Stanley pronesl slavnou větu: Dr.Livingstone předpokládám... Malé muzeum připomíná tyto události.

Ol Doinyo Lengai
se tyčí nad krajinou Masajů v severní Tanzánii (jméno hory v překladu Hora Boha) neustále chrlí lávu. Poslední vulkanická aktivita v roce 2008, lze sem udělat trek, např. ze základny Moivaro Natron Tented Camp. Trek začíná ve vesnici Nainokanoka přes krátery Olmoti a Empakaai. Při cestě se seznámíte s životem Masajů. Chcete-li se dostat na vrchol sopky, je třeba vstát v půl jedenácté v noci, jelikož je nutné překonat za chladu 1700 výškových metrů a sejít ráno než teploty vystoupí příliš vysoko. Teploty přes den jsou nesnesitelné i díky vulkanickému povrchu hory. Při nočním výstupu lze vidět východ slunce. Láva sopky je bohatá na uhličitany sodíku a draslíku a je na světě jedinečná, sopka vybuchuje při relativně nízkých teplotách 500-600°C, což je zhruba poloviční teplota všech ostatních sopek. Přes den má láva tmavou barvu, v noci oranžovou. Láva vytéká chladná a lze ji nabrat lžící.Vrcholek sopky je nestabilní a podléhající vlhkosti z atmosféry. Poslední velká erupce proběhla 4.9.2007, popílek a pára se dostaly až 18 km daleko. Erupce sporadicky pokračují, další byla v únoru 2008, Masajové se přestěhovali na břehy jezera Natron. Nejlepší doba pro výstup je červen - září a prosinec - únor. Nelze bez průvodce a vždy jen s povolením, výstup je to náročný.

www odkazy

http://www.tanzaniatouristboard.com/

http://www.moivaro.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz