www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Guinea Bissau

Zajímavá místa Afriky

Rajské ostrovy v Západní Africe
Guinea Bissau je panenská destinace, ještě neobjevená cestovateli, ale má velký potencionál. Je zde na jedné straně neposkvrněné přírodní a kulturní dědictví, ale také krátká vzdálenost od kontinentální Evropy. Zajímavé souostroví Archipelago dos Bijagos je klenotem Guiney Bissau. Tyto ostrovy v deltě mají krásné bílé pláže omývané azurovými vodami. Ostrovy obývají společeství lidí s matriarchální kulturou, dlouhou dobu skrytá písečnými dunami a přílivy a odlivy, nenajdete je jinde na africkém kontinentu.

Pevnina Guiney Bissau naopak nabízí rekapitulaci západoafrických atrakcí - včetně portugalské koloniální architektury, řeky s mangrovníky, krásnou pláž ve Varela a deštné pralesy na jihu, kde žijí sloni a šimpanzi.

10 důvodů proč navštívit Guineu Bissau

1. Bissau je hlavní město Guiney Bissau a je příkladem afrického koloniálního města, jednou z hlavních atrakcí města je Bissau Velho - staré portugalské koloniální centrum, stále ještě hezké místo na procházku. Mercado de Bandim je hlavní tržiště Bissau. Z historického hlediska nelze opominout Fortaleza d´Amura - stará portugalská pevnost, kde je mausoleum národního hrdiny Amilcara Cabrala. Pro pobavení je ve městě mnoho hudebních barů, noční život je velmi rušný, ale vše záleží na dostatku elektrického proudu, což bývá někdy problém.

2. Kromě Bissau můžete navštívit Quinhamel Town, kde je zajímavá tkalcovna Artissal, která vyrábí ručně tkané látky, také lze navštívit Saltinho Waterfalls, malý vodopád ležící u mostu, kde hlavní cesta do jižní Guiney Bissau přechází řeku Rio Corubal.

3. Bijagos Islands nebo souostroví Bijagós jsou hlavní turistická centra Guiney Bissau, jsou opravdu nádherná, ale není to jen o plážích, jsou zde malé vesničky, krokodýli a hroši, velké želvy, výborné rybaření v moři. Několik ostrovů nabízí ubytování v rybářských lodgích, které obvykle patří Francouzům. Nyní celé souostroví bylo vyhlášeno biosferickou rezervací, dva ostrovy tvoří národní parky. Doprava mezi ostrovy je složitá, odliv odhaluje blátivé dno. Telefonické spojení včetně mobilního není spolehlivé. Souostroví Bijagos je tvořeno 88 ostrůvky, které se vytvořily ve staré deltě Rio Geba a Rio Grande. Je na seznamu biosferických rezervací UNESCO, vysoká diversita ekosystémů - mangorvy, palmové porosty, suché a polosuché lesy, pobřežní savana, písečné pobřeží řek a vodní zóny. Mořské želvy, slanovodní hroši a mnoho druhů ptáků lze vidět na ostrovech, z nichž je asi 20 obydleno lidmi, kteří stále praktikují animistické náboženství a žijí z lovu a zemědělství.

4. Orango Islands National Park, kde žijí vzácné druhy krokodýlů a hrochů mořských, Ilha de Orango a okolní ostrůvky tvoří Orango Islands NP. Ostrov je také pohřebištěm králů a královen Bijagos.

5. Varela, jižně od Cap Skirring, na straně Guinea Bissau, je složité se dostat do Varela asi 50 km rozbité prašné cesty z Sao Domingos, ale stojí to za to, když se dostanete do malého ráje, je zde hotel, patřící Italům, krásné pláže a borový les, velmi uvolněná atmosféra bez turistů.

6. Forests of Jemberem - Cantanhez Natural park - se štěstím tu lze vidět šimpanzy.

7. Bolama - hlavní město země do roku 1941, příklady koloniální architektury a místo bylo navrženo na seznam světových památek UNESCO. Impresivní koloniální budovy z dob, kdy Bolama byla hlavní městem. Na ostrově jsou dobré pláže, ale je třeba jít několik kilometrů od města nebo si najmout kolo nebo motorku, je třeba tam být za přílivu.

8. Bafata je příjemné město se zajímavým koloniálním centrem, leží na řece Rio Geba, rodiště patriota Guiney Bissau Amilcara Cabrala. Na starém tržišti se můžete zeptat, kde byl jeho dům. Malebný starý trh a klidné koloniální centrum u řeky. Památníky Amilcara Cabrala a dům, kde se narodil, kamenné uličky a chlapci na vozech tažených oslíky nebo rybařící u řeky nebo z kanoí.

9. Cacheu je koloniální město postavené na březích řeky Cacheu River v roce 1675, je tu malá malebná pevnost, kterou používali otrokáři pro vývoz otroků do Ameriky, u městečka Cacheu můžete navštívit chráněné mangrovy Tarafes de Cacheu Natural Park.

10. Gabú je rušné město s trhem s muslimskou populací, je tu i zajímavé koloniální centrum.


Guinea Bissau je opravdu originální zemí Západní Afriky, jejím oficiálním jazykem je portugalština a je to jako kousek Brazílie v Africe,jazyk,moře, rytmická hudba jako samba, karneval a mnoha barvami na ostrovech i pevnině,

Ostrovy které tvoří souostroví Bijagos, největší v Africe, je jich asi 80 a většina z nich neobydlených. Slanovodní hroši, velmi vzácní všude jinde na světě, žijí na ostrově Orango Island, mořské želvy kladou svá vejce na ostrově Poilao Island. Obyvatelstvo se stejným jménem Bijagos žije silně matriarchálním způsobem života, dlouhé iniciační rituály, během nichž muži žijí izolovaně na ostrově Canhabaque / Roxa/ Island. Během sklizně je vidět ve vesnicích masky,které posvěcují úrodu. Plavba z jednoho ostrova na druhý je jedinečný zážitek v panenské přírodě nedotknuté turisty,koupání a procházky na plážích, návštěva odlehlých vesniček,kde si ženy stále oblékají sukénky z palmového listí.

Bolama, první hlavní město kolonie leží na ostrově stejného jména, zde byly postaveny administrativní budovy, pak opuštěny, když bylo hlavní město přesunuto do Bissau. Nynější hlavní město Bissau je příjemné se středomořskou atmosférou.
Pevnina je také velmi zajímavá, s velmi tradičním obyvatelstvem, které si uchovává své animistické kulty a rituály : Manjaco, Pepel, Balanta, Peul a další,

Ze souostroví Bijagos ( 88 ostrovů v oceánu) patří k nejzajímavějším Poilao Island - kde žije největší kolonie mořských želv na kontinentu. Navíc více než milion ptáků migruje přes Guinea Bissau při své cestě do Evropy a zpět.

Guinea Bissau může byt rozdělana do 4 různých oblastí od východ na západ:
1. Bijagos souostroví s 88 ostrovy je na seznamu UNESCO
2. bažinaé pobřeží s pěti velkými jezery,která byla hlavním přístupovým místem do vnitrozemí : rio Cacheu,rio Geba,rio Grande de Buba, rio Cumnija, rio Cacine
3. země je tvořena savanami na severu a zeleným lesem na jihu
4. západní oblast je tvořena planitou a pohořím Fouta Djallon

Guinea Bissau byla jedna z posledních zemí, která získala nezávislost :24.9. 1973 po dlouhém boji s portugalskou koloniální mocí. Národním hrdinou té doby byl Amilcar Cabral, zakladatel APIGC ( African party for the Independence of Guinea Bissau and Cape verde ) v roce 1956. Jeho památka je stále uctívána.

Hlavní město Bissau má středomořský charakter,s portugalskou koloniální architekturou, místy pro oslavy, které se nazývají verveinas, předměstí se nazávají barrios, kde se mluví porugalským, kriolskýma mistním dialektem, místní samba foukoudourou, vše v Guinea Bissau je jedinečné a okouzlující.

Speciálním událostí je karneval a mnoha oslavami všude od hlavního města po ostrovy. Tento svátek je ukázkou kombinace mezi západní kulturou a místními tradicemi,

Na ostrově Bolama Portugalci založili svou první osadu, pak se stala hlavním městem, jsou zde krásné koloniální stavby,ale opuštěné a město je letargické ,skoro jako město duchů,ale je zajímavé jej navštívit pro jeho atmosféru.

Největší speicalitou Bissau jsou ústřicen s citronovou omáčkou.


Guinea Bissau patří k nejměnším zemím v Africe, sousedí se Senegalem na severu, Guineou na jihu a od východu po západ leží Atlantik. Hlavní město Bissau leží proti souostroví Bijagos se stovkou ostrůvků rúzné velikosti,mnoho z nich je neobydlených. Je to bývalá portugalská kolonie / Portugalská Guinea/, nezávislot vyhlášena 24.9.1973, uznána Portugalskem 10.9, 1974. K původnímu jmánu Guinea bylo přidáno Bissau,aby se zabránilo záměně se sousední Guineou / francouzskou kolonií/.
Obyvatelstvo (2015) : 1.762.595
Hlavní město : Bissau
Rozloha 36.120 km2
Jazyk : posrugalština, kreolština a další původní jazyky
Státní svátek 24.9.
Časové pásmo : GMT
Předvolba : + 245
Měna : CFA frank

Etnické skupiny: na severu a severovýchodě lidé mluví jazykem Fula (20%) a Manding (13%), Balanta (30% a Papel (17%) žijí na jižním pobřeží a ve středu země na na severním pobřeží žijí Manjaco (14%) a Mancanha. Asi 1% jsou míšněci.
Náboženství : 45% muslimové,5% křesťani,50% animisté
Na sousotroví Bijagos matriarchální společenský systém přežívá, např. žena si vybítá manžela,který je donucen si ji vzít, náboženské obřady vedou kněžky.

Povinné očkování : žlutá zimnice
Víza : ano

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz