www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Komory

Zajímavá místa Afriky

Komory jsou nazývány ostrovy měsíce (Djouzrou Al Kamar), nejsou to jen snové pláže, ale také přívětivost a pohostinnost lidí, jež láká na ostrovy. Komory jsou křižovatkou několika civilizací, střetávají se zde různé kultury. Komory tvoří 4 ostrovy, každý z ostrovů je jedinečný a má svou krásu a kouzlo.

Souostroví Komory je tvořeno 4 hlavními ostrovy Ngazidja, Ndzuani, Maore a Mwali.

OSTROV Ngazidja
je nejzápadnější ostrov souostroví a nejbližší k africkému kontinentu. Je také nejmladším a největším ostrovem o rozloze 1.148 km2, ostrovu dominuje sopka Karthala s výškou 2.361 metrů. Je to stále aktivní sopka a má největší kráter na světě, s kalderou širokou 3-4km. Poslední erupce byly v Singani v roce 1977 a 1991. Moroni je hlavní město souostroví. Město s úzkými uličkami, starý trh, náměstí Badjanani s mnoha mešitami, královský palác, přístav a národní muzeum CNDRS.
Itsandra, město vytvořené v 10.století, bohaté na historické památky s náměstím, hrobem Saida Omara Bena Soumetha, slavného Mufti, který zemřel v roce 1976.
CNAC - národní středisko řemesel, které ma za cíl propagovat umělecká řemesla Komor. Obchod - muzeum nabízí návštěvníkům pohled do řemesel Komořanů.
Ntsoudjini - město založené v 15.století, hlavní město sultanátu Itsandra, staré zdi, které byly svědky nájezdu Malgašů na konci 18.století.

Ntsaweni - mausoleum legendárního Mohameda Issa, Mtswa Mouyindza. První muslim, který zavedl vyučování koránu na veřejnosti v mnoha oblastech Velkých Komor v 17.století a také zavedl obřízku na souostroví, jsou tu i staré domy chiraziánské a portugalské. Dlouhá zeď se střílnami a věží chránila město před malgašskými nájezdy.

Mitsamihouli - město s krásnými plážemi, Maloudja je krásná pláž s palmami, Galawa plage a nakonec le Trou de Prophete - zajímavá krajina. Město s náměstím, chizariánskými arkádami z let 1749-1751. Zde na náměstí dochází ke všem rozhodnutím města, tančil se zde také diridji, le sambé - krásná stavba s baobabem. Více na severu můžete vidět Nature work three craters, velké přírodní krátery z 18.století, Hřeben draka, který lemuje pobřeží v Ivoini. Kráter Batsa Mitsamihouli nebo Gou la mvaliwa - velmi hluboký kráter s bujnou vegetací. Během kolonizace zde byl postaven mlýn na cukrovou třtinu a je tu stále.

Bagwa Kouni - dvě legendární mešity asi ze 14.století - Mešita Chioudra, kouzelná, postavená během jedné noci a stará páteční mešita, chiraziánské hroby vedle mešity Chioudra. Slané jezero, starý kráter plný slané vody a oddělený od moře malým horským hřebenem.

Le Massif de la Grille má výšku 1.087 m, roste zde bujná vegetace a žije mnoho tropických ptáků, hlavně Nigua - endemický druh.
Bahani - tajemná jeskyně kapitána Dubois a pak více na severu - Mlýn, koloniální místo, pak následuje jezero Hantsongoma ve výšce 950 mterů. Je zde bujná a plodná vegetace.

Mbéni - město založené v 15.století Inyehélém, synovcem sultána z Ntsoudjini, hlavního města Hamahametu. Lze navštívit starou mešitu, obchod se řemeslnými výrobky a vzorky esencí a koření.

Foumbouni - staré hlavní město sultanátu Badjini. Bagwé - veřejné místo a přilehlý královský palác. Obdivovat můžete Goba la salama - krásný portál, kudy procházeli bojovníci před válkou. Podle legendy to přináší štěstí a vždy se vrátí ve zdraví do vesnice. Lze také navštívit hradby kolem města, postavené při prvních nájezdech Malgašů v roce 1798. Ochranné veže zdí jsou u sebe velmi blízko. V roce 1887 toto opevnění chránilo vládu sultána Hachima, který byl poražen francouzkými vojsky,

Iconi - nejstarší vesnice a první hlavní město ostrova Ngazidja, zde navštivte střed města s ruinami starého paláce, sochu Zawiya Kadiriya a hřbitov, kde jsou hroby zdobeny čínským porcelánem. Náměstí Bichoni s paláci, hroby a opevněním. Forteleza - obchodní místo Portugalců z 16.-17.století. Obranné zdi Ngouni, postavené sultánem Soudjaouma Inkwaba po první malgašské invazi v Iconi. Slavný vyhaslý vulkán Ngoudi nad městem, zatímco bojovníci chránili ostrov před Malgaši, ženy, děti a starci zde měli úkryt. Poražení dávali přednost skoku z útesu přes otroctvím.

Mitsoudje - centrum výroby soch ze dřeva, řemeslníci vyrábějí dveře, truhly a jednoduché věci na odnesení, kolem jsou plantáže ylang ylang a je to přední místo pěstování této rostliny na ostrově.


OSTROV Moheli
původní ostrov, jelikož příroda je zde ještě nedotčená. Nejmenší ze 4 ostrovů o rozloze 211 km2, nejvyšší bod je Mont Mzé Koukoulé 790 metrů. Je to první národní park Komor, opravdové chráněné místo místní biodiversity. Mořský park Moheli byl vytvořen v roce 1998 a otevřen v roce 2001 na jihu ostrova Mohéli. Rozkládá se na ploše 404 km2 a má délku 40 km. Je to opravdový tropický ráj, park je zapojen do projektu dlouhodobého udržitelného rozvoje, který zahrnuje i místní obyvatelstvo.

Místa na ostrově :
nejstarší stopy jsou na severu Djoiézi - Moili Mdjini, pocházejí z počátku tisíciletí, toto město bylo zničeno v 19.století malgašskými bojovníky. Ve Fomboni lze navštívit královský palác Ramanateka, řečený sultán Abdérémane po své konverzi na islám. Můžeme také navštívit královský palác Djoumbé Fatima, opevněný palác s děly. Také můžeme obdivovat koloniální rezidenci Lambert, z konce 19.století.
Chata Saint Antoine ve výšce 697 metrů na západě ostrova nabízí panormatický pohled na město Fomboni. Kolem roste bujný les. Jezero Boudouni, starý vulkanický kráter se stal dnes světovým místem dědictví, patří k nezajímavějším místům na souostroví, je to malé siřičnaté jezero, kde nežijí žádné ryby a které má léčivé účinky.

Ostrůvky Nioumachoua - Mohéli
Ostrůvky tvoří spojení ekologického plánu, ale jsou také krásné a mají vědecký potenciál. Leží proti vesnici Nioumachoua, tvoří vyjímečnou ekologickou zónu a jsou pravděpodobně nejkrásnějšími podmořskými místy Indického oceánu. Tvoří podmořský park Mohéli. Devět ostrůvků se rokládá na rozloze 900 hektarů, všechny jsou obklopeny plážemi, kam kladou želvy svá vajíčka. Na ostrůvcích najdeme různé typy habitatů, pláže s korálovým pískem, s vulkanickým pískem, magrovníky, korálové útesy. Na ostrůvcích lze kempovat s průvodcem z vesnice Noumachoua, potápět se a pozorovat korálové útesy a želvy v jeskyních.

OSTROV Mayotte
Tento geologicky nejstarší ostrov souostroví je tvořen velmi erodovaným reliéfem a jeho nejvyšší vrcholek Mont Benara a Grande Terre má výšku 594 m a plošina M´Tsépéré má výšku 572 metrů. Mayotte je velmi roztříštěný erozí a je tvořen několika ostrůvky, z nich největší je Pamandzi a Petite terre a Mtsamboro. Hlavní dva ostrůvky jsou odděleny lagunou, Petite Terre má rozlohu 18 km2, hlavní město Dzaoudzi, místo náčelníka během boje za nezávislost Komor a nyní hlavní město Mayotte. Hlavní město Mayotte má letiště a architektru z koloniálního období. Před francouzským protektorátem ostrova Mayotte v roce 1841 zde sultán Salim II. postavil pevnost Petite Terre na ochranu proti nájezdům Malgašů a černochů. Tato pevnost byla sídlem sultánů od 18.století. Když v roce Adrian Tsouli prodal ostrov Francouzům, koloniální funkcionáři se usadili v Dzaoudzi, kde můžeme vidět poštu z roku 1845, palác guvernéra ve Vantoux, kde je dnes prefektura, kapli, kde je dnes nemocnice, celnice a kasárna jsou také koloniální budovy. Ziara de Polé, zde jsou trosky staré chiraziánské mešity, hroby a posvátné muslimské místo. Petite Terre má strmé útesy, otevřené pláže, bujnou květenu.
Jezero Dziani Dzaha, svědek vulkanické aktivity, která vytvořila Petite Terre, starý kráter, kde je dnes krásné jezero. La Vigie - je kulminační bod Petite Terre má výšku 210 metrů. Nabízí krásný výhled na ostrov a část Grande Terre. Pláže Moya a pláže s želvami jsou také oblíbeny návštěvníky.

Grande Terre je větší ze dvou ostrovů, dnes je centrum rozvoje Mayotte, Mamoudzou - hlavní město je důležitým spojovacím bodem mezi hlavním městem Mayotte a Grande Terre.

OSTROV Anjouan
tento ostrov je nazýván ostrovem vůní. Je to druhý nejstarší ostrov a nejhornatější ze všech čtyř, s velkou erozí. Na ostrově je mnoho strmých srázů a úzkých údolí. Ostrovu dominuje jezero Dzialandzé a hora Ntrigui o výšce 1.595 metrů. Na ostrově Anjoouan je mnoho plantáží např. ylang-ylang, jasmín, bazalka, vanilka, hřebíček. Na ostrově najdete mnoho kotlin a údolí, údolí Bambao a Patsi ve výšce 500 metrů. Oblast Pomoni, nejzelenější část ostrova, je místem, kde pramení potůčky z jezera Dzilandzé. Můžeme obdivovat lagunu Pomoni, kde je přístav pro lodě, odtud se v minulosti odváželi otroci. Jih ostrova je turističtější, je to jižní úpatí hory Ntrigui, pokud se jede z Moya do Foumbani, jsou tu nejkrásnější pláže ostrova. Fauna a flóra Pomoni je bohatá a rozmanitá - vodní rostliny a liány, kde žijí ptáci a lemuři. Sultán Salim postoupil Pomoni prvnímu konzulovi Británie a plantážníkovi panu Stanleymu, který zde vytvořil 1.koloniální společnost v Anjouan. Můžeme tu vidět stopy prvního cukrovaru a další koloniální budovy. Foumbani, město založené v 9.století, má krásnou pláž s bílým pískem, přírodní přístav, zde také byla postavena mešita v 15.století, jejíž zbytky zde lze ještě vidět. Můžeme také navštívit Sima, staré město ostrova, les Bougwéni, bohatý na endemickou faunu a flóru, hlavně netopýry a lemury. Rybářská vesnice Bimbini, pláž s čeveným pískem a laguna, která se táhne k Mohéli. Lile de la Selle je přístupný pěšky z vesnice při odlivu. V Moya je jedinečný hotel s krásnou pláží. Oblast Noumakélé, na jihozápadě, je místem první mlékárny na Komorech, vyrábí se zde mléko a máslo. Jsou zde dvě zajímavá přírodní místa, útes Ngomadjou a pláž Chiroroni. Je to obrovská pláž s bílým pískem, nejkrásnější na Anjouanu a nejlepší místo na potálění na souostroví. Je to rovněž historické místo, zde se vyloďovali první osadníci v oblasti Noumakélé ve 13.století a rovněž to byl nákladní přístav. Dnes jsou zde zbytky výrobny sisalu s velkými stroji, které sloužily na tkaní sisalových vláken. Byl zde i parní stroj, který dodával enegrii továrně. Navštivte Djamoindzé, místo trimby, rituálního tance na počest džinů, kteří jsou údajně předchůdci obyvatel Anjouanu.
Domoni, královské město založené v 9.století s mnoha historickými památkami, rodné místo prvních sultánů do 18.století a pak také prvního prezidenta nezávislých Komor. Lze se procházet ve starém městě, úzkých uličkách mediny a obdivovat staré paláce, Udjoumbé, Pangahari postavené v 17.století, Dari mwa Dari v 18.století nebo Toiyifa, mausoleum otce nezávislosti, prezidenta Ahmeda Abdallaha. Koloniální stopy: destilérka.
Pláž Papani s černým pískem, koupat se lze v Mjoumbi, všemi oceňovaná voda směs podzemní vody a mořské vody s léčebnými účinky.
Bambao-palác v parku, postavený v 19.století Abdallahem III. řečeným Mawana, sultánem Anjouanu, osvíceným panovníkem, otevřeným celému světu, vytvořil zde plantáže s cukrovou třtinou, nechal postavi rafinerii esencí ylan ylang a jasmínu, plus stavby u moře palác a park.
Jezero Dzialndzé na vrcholu hory Ntrigui s výškou 1.595 metrů nacházející se ve středu ostrova. Vody jezera napájejí všechny potůčky a říčky ostrova a jsou velmi čisté. Přístup na horu Ntrigui je od Mchacojou.
Navštivte Mutsamudu, město založené v 15.století, ekonomické hlavní město, obchodní, administrativní a vojenské. Lze také navštívit medinu s úzkými uličkami a arabskou architekturou, starou páteční mešitu a kráslovský palác ze 16.století. Citadela postavená sultánem Abdallahem I. na konci 18.století na ochranu proti malgašským agresorům je chráněna děly namířenými do moře.

www odkazy

http://www.tourisme.gouv.km/index.php

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz