www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Alžírsko

Zajímavá místa Afriky

Alžírsko je jednou z nejméně známých zemí Afriky, země se probudila z nedávné temné minulosti a stala se velmi zajímavou destinací pro cestovatele. Nedávno ještě v Alžírsku zuřila devastující občanská válka a země nebyla navštěvována, jen pár cestovatelů se do země dostalo a přinášelo zprávy o krásných římských památkách, obrovských písečných dunách pouště Sahary. Nyní se Alžírsko vrací na cestovatelské mapy. Je to druhá největší africká země, je to jak země Středomoří, tak africká. V minulosti Alžírsko bylo inspirováno Římem a Francií. Mezitím arabské islamistické armády putovaly zemí od východu a v Alžírsku se usadily. Výsledkem toho je nádherná architektura vypovídající příběhy Sevrení Afriky. Alžírsko je země arabská, evropská i africká zároveň. Je domovem Berberů a Tuaregů, kteří vývoj pozorovali z svých horských a pouštních útočišť. Alžírská Sahara je nejkrásnější částí největší pouště světa s nekonečnými panoramaty, starým skalním uměním a vesnicemi v oázách.

Haidra
Z původního románského města zbylo jen málo, je tu však stále staré románské fórum, citadela, lázně a kolonády a obrovská byzantská pevnost.

Kabylia
Stejně jako zbytek země i toto místo bylo poznamenáno občanskou válkou. Je známé tradičními berberskými komunitami a vynikajícími dovednostmi místních jezdců na koni. Většina obyvatel Alžírska je berbersko-arabského původu a místní stále mluví zvláštním dialektem. Zvyky zde hrají základní roli v každodenním životě lidí, kteří jsou relativně izolováni od civilizace. Jejich hlavním dopravním prostředkem jsou velbloudi a koně.

Algiers
Je to hlavní město Alžírska, druhé největší africké země, kde islámští fundamentalisté přivádějjí národní hospodářství do problémů. Cestování ve městě je nebezpečné, hlavně pro turisty, kteří dobře neznají místní poměry. Algiers je rivalem v očích turistů více známých měst z Maroka. Město má krásnou bílou architekturu na příkrých svazích s výhledem na zátoku, působí velice esteticky. Jsou tu modrobílé francouzské domy a mnoho pouličních kaváren, středověké kasbahy, turecké paláce a mešity. Můžete se ztratit v labyrintu uliček, ulicemi zní vyvolávání muezinů, zvoucí k modlitbám - to patří k nezapomenutelným zážitkům.
Jméno Algiers je podle země, nazývá se El Cazaiyr v arabštině, což znamená ostrovy ,300 let ottomanské přítomnosti a francouzské vlivy jsou patrné na každém kroku.
V Algiers žije asi 3.415.000 obyvatel,leží na pobřeží Středozemního moře,je tu mírné podnebí,v zimě jsou teploty od 8° do 15°,průměrné letní teploty jsou 28° -30°.Oficiálním jazykem je arabština,ale mluví se tu hodně francouzsky.
Předvolba 213 je Alžír a 2 pro hlavní město.Policie 17, ambulance a hasiči 14. Pro dopravu se používají minibusy i mezi městy. Metro jezdí Tafourah Grande Poste a Gare d´Alger na jihu, turistům se doporučuje jezdit taxíkem.
Centrum města je zapsáno na seznamu UNESCO -kashbahy a srdce města s úzkými uličkami, vedle leží Ottoman Quarter,budovy této části byly buď zničeny nebo poškozeny během koloniálního období,avšak Nová mešita a Velká mešita se dochovaly. Mešita Keshova byla v období kolonialismu změněna v kostel, ale nyní je opět mešitou,od doby získání nezávislosti Alžírska. Lze zde vidět turecká jména.
Památník Maqam Echahid - Alžírsko bojovalo os vou nezávislost s Francií mezi roky 1954-1962, tento památník je vzpomínkou na ty,kteří v boji za nezávislost položili své životy. Památník patřík nejdůležitějším ve městě, další důležitý památník je Emir Abdekader,pojmenovaný po milovaném vůdci,který se jako první vzbouřil proti Francouzům již ve 40.letech 19.století.
Hamma -leží na kopci,zde se snoubí příroda s kultuoru, centrem je kulturní palác, je tu i botanická zahrada,památník Cervantese,který byl zajat alžírskými korsáry a byl donucen zde žít.
Ve městě můžete najít i několika hvězdičkové hotely,za velmi nízké ceny a lze si pronajmout i byt. I doprava mezi městy je minibusy, do Constantine,které leží 450 km od Algiers, zaplatíte 10 USD za minibus.
Centrem nákupů je Didane Mourad ulice, Khalidj Centre a Bazard, další možnosti nákupů jsou v Zeralda, Sidi Fredj a Staouli částech,kolem Nové mešity je trh,kde si lze koupit datle,místní oblečení,které se nazývá Gendura a fez. Je třeba být velmi pozorný,když kupujete něco na ulici.
Kuskus je nejoblíbenější jídlo v Alžírsku,používá se koriandr,olivy,petržel,oblíbené je skopové,ke snídaní káva a croissant, jídlo se prodává na ulici,stejně tak jako saharský mátový čaj s cukrem,žádaným je zákusek z ořechů a cukru, který se nazývá Luga. /Alžířané používají pro zákusky slova borek a corek a baklava.
Rai je syntéza alžírské folkové hudby a pop music -to je místní hudba,hudebníci jako Khaled a Cheb Mami propagovali tuto hudbu ve Francii a celém světě, Alžířané mají tuto hudbu rádi,pochází z tradiční hudby shaabi, na ulicích lze slyšet i hudbu andaluských imigrantů.


Tipaza
Albert Camus miloval toto místo, starý římský přístav jihozápadně od Algiers. Toto místo je Světovým místem dědictví UNESCO. Tipaza vystupuje z pobřeží Středozemního moře do
Djebel Chenoua a vytváří kouzelnou scenérii, kde můžete ještě dnes zachytit ozvěny z dob Féničanů a Římanů, kteří zde v dávné době zakotvili.

Tlemcen
Leží na severovýchodě země a patří k pokladům arabsko-islámské architektury. Velká Mešita z roku 1091 patří k nejdůležitějším stavbám Almoravid v Severní Africe, jsou zde vypracované štuky a kamenné řezby. Krásná modlitebna - mihrab, minaret se 133 schody a všude je cítit posvátnost tohoto prastarého místa. Jsou tu i další krásné budovy, důležitým poutním místem je hrob Sidi Boumediene a přilehlá mešita působí grandiózně. V těchto místech nejsou turisté.

M´Zab Valley - údolí
Severní Alžírsko je odděleno od Sahary posledními výstupky marockého pohoří Atlas, pak se krajina svažuje do pouště a dále do středu Afriky. V údolí je 5 měst, která tvoří bránu do Sahary, ve městech stojí pastelové domy a v každém jsou zdaleka viditelné minarety. Nejdůležitější město je Ghardaia, které pochází z 11.století, první pohled na město s palmami je nezapomenutelný, místní tržiště je známé po celé Sahaře. Údolí M´Zab je nejen krásné, ale je také důležitým kulturním místem - je to jedno z posledních útočišť sekty Kharijites známé také jako Ibadis nebo Mozabites, puritánské sekty Islámu, jejíž ženy mohou ukázat pouze jedno oko.

Djemila
Leží u Petit Kabylie na severovýchodě země, je to místo Světového dědictví UNESCO, Djemila byla také známá pod svým římským jménem Cuicul, patří k nejkrásnějším římským městům Severní Afriky. Má nádhernou plohu, 40 km do vnitrozemí od Středozemního moře. Jsou tu kouzelné budovy, chrámy, lázně, monumentální oblouky, tržiště, elegantní náměstí, exkluzivní mozaiky velice dobře zachovalé. Je dalším římským městem na severu Afriky, které dokazuje estetitku 2. a 3. století.

Tassili N´Ajjer
Leží v blízkosti pouštního města Djanet a hranice s Libyí na dalekém jihovýchodě. Také toto místo je Světovým místem dědictví UNESCO a rozkládá se na ploše 80.000 km2 a je to nejlepší místo prehistorických skalních maleb na světě. Je tu více než 15.000 skalních maleb a řezeb, mnoho z nich pochází z doby před více než 12.000 lety. Dříve zde byly lesy a úrodné pláně, jezera, která postupně pohltila Sahara. Když skončily deště a Sahara vysychala během tisíciletí, pouštní umělci také tuto skutečnost zachytili. Je to galerie v přírodě, kterou určitě stojí za to navštívit.

Timimoun
Lze si vybrat jakoukoliv pouštní vesnici ve Velkém západním písečném moři a budete se divit. Beni Abbes a Taghit jsou jedny z nejzajímavějších, ale Timimoun má samé superlativy - jsou zde budovy z červené hlíny přilepené ke srázům s nádhernými výhledy na solné jezero, krásné tvary dun, táhnoucí se do nekonečna. Výlet do dun je povinností, ale staré vesnice kolem hlavního města evokují kouzlo saharské oázy.

Assekrem
Oblast kolem Tamanrasset na jihu Alžírska je mimořádná a velice krásná, s pohořími a skalnatými pahorky, vymodelovanými erozí větru do nejnepředstavitelnějších tvarů. Masivy Tassili du Hoggar jsou kouzelné, pozorování východu slunce z Assekrem (což znamená konec světa) patří k nejlepším zkušenostem z pouště na světě. Když sedíte na vrcholu Atakor Plateau - 73 km severně od Tamanrasset - Assekrem leží v srdci země Tuaregů a je to místo postavené v 19.století Charlesem de Foucauld. Společně s nádhernými výhledy má toto místo i velkou historickou důležitost.

Timgad
Trajánův oblouk se nachází v Timgadu, koloniálním městě založeném římským císařem Trajanem, v 3. století sem dorazilo křesťanství a i když to bylo původně místo, kde žili římští vojáci, panoval zde klid až do 5. století,kdy sem vtrhli Vandalové pod vedením germánského krále Genserica,Krátce bylo místo okupováno byzantinským generálem Solomonem v 6.století a pak znovu osídleno křesťany. Timgad byl opuštěn v 7. století,kdy jej vyplenili Berbeři. Stále postupující Sahara pokryla město pískem, znovu objeveno bylo v roce 1881. Trajánův oblouk v Timgadu leží asi 170 km od Středozemního moře,35 km východně od Batna.

Constantine
město mostů,založené na severovýchodě asi 80 km od pobřeží Středozemního moře,leží na řece Rhumel v nadmořské výšce 640 m a je obklopeno hlubokým údolím. žije zde 449.000 obyvatel, město má středomořské podnebí s relativně mírnými zimami a velmi suchými a horkými léty,předvolba 31,doprava autobusy nebo sdílenými taxi.
Most uprosřed maěst patří k sedmi známým mostům ve městě,stvaba ,která se nazývá Gantaret El Hibal,patří k nejvyšším visuým mostům na světě. je vysoký 175 m,původně se jmenoval Sidi- M´Cid,stavba započala v roce 1909 a ukončena byla v roce 1912,vzdálenost mezi dvěma konci je asi 160 m, kromě něj jsou zde další tři mosty přes hluboké údolí - El Kantara, Sidi Rached a Mellah Simane. Ottomanské stavby - město bylo připojeno k ottomanské říši v roce 1529, Salah Bey,který velel Constantine zde vybudoval známé stavby,které tu lze dodneška vidět, Poslední velitel Ahmet Bey, statečně bránil město proti Francouzům v roce 1826, jeho palác je hlavní turistickou atrakcí. Nejstarší část se jmenuje Citra,vznikla asi 2 století př.n.l a byla přebudována v roce 313 Ve 12 .století bylo město změněno v bohaté středisko, obchodující s italskými městy. Za návštěvu stojí románský akvadukt a mauzolea Massinissa a Soumma. Narodil se tu Abdulhamid ben Badis,podle něj je pojmenována mešita, byl náboženským reformátorem. Z mostů jsou krásné výhledy do údolí,dá se také jet lanovkou. Historícké centrum je známo jako Casbah, slovo pochází z hebrejského slova tržiště,ale v Africe znamená také palác obklopený zdmi. Lze zde dobře nakupovat, město lze navštívit autem nebo pěšky. Navštívit můžete Musée National Cirta,dříve se nazývalo Gustave Mercier Museum,budova postavena 1920 -1930 na ochranu románských památek - umění, etnografie a archelogie. Archelogické artefakty jsou vystaveny ve 12 místnostech chronologicky. Najdete tu i stadion Ben Abdulmalika a Muhammeda Hamlaevi na jihu u university. V centru města leží mešita Emir Abd al -Qadir. Na severu města leží Tiddis,kde jsou megalitické památníky.
Město je obklopenou úrodnou půdou. Trhy v různých částech města nabízejí čerstvé kebaby,kuskus,baklavu.


Batna
pohoří Atlas se nachází na severu i jihu města,leží na SV Alžírska,přírodní pevnost byla po staletí křižovatkou různých obchodních cest. Francouzi vybudobvali pevnost v roce 1844,aby měli kontrolu na oblastí mezi Saharou a pohořím Atlas, 4 roky po té zde vzniklo město s francouzským designem.

Oran
město dvou lvů,leží na severozápadním výběžku země u Středozemního moře, ovlivněno bylo Andalusany, Kartaginci, Španěly, Ottomany a Francouzy, jeho počítky se datují do 2.století př.n.l. Wahran znamená v arabštině dva lvi a od toho je odvozeno jméno města. Jsou tu tři university, straré město Casbah.mešita z 18.století, Medina Jedida -nové město. Je tu také jeden z největších trhů le Marché de Medida Jedida.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz