www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Madagaskar

Baobab

Zajímavá místa Afriky

Madagaskar se vyznačuje hlavně svou nádhernou flórou, faunou - lemuři, plazi, ptáci...
Z osmi druhů baobabů na světě je 6 druhů endemických na Madagaskaru. Malgaši používají plody, olej, semena a vlákna, tvrdí se, že v těchto stromech žijí duše předků.
Deštné pralesy Antsinanana, které zahrnují 6 národních parků podél východní části ostrova byly přidány do seznamu světového dědictví UNESCO.
Madagaskar je oblíbenou destinací milovníků přírody, kteří chtějí vidět lemury a další druhy zvířat na tomto kouzelném ostrově. Jezdí sem také milovníci krásných pláží s palmami - Nosy Be a Ile Sainte Marie, na Madagaskaru se setkáte s mnoha zajímavými kulturami a kmeny. Ostrov se oddělil od pevniny před 165 milióny lety a proto zde najdeme faunu a flóru, kterou nelze vidět nikde jinde na světě (lemury), tisícileté baobaby, tsingy, bohaté kulturní dědictví - Famadihana nejposvátnější obřad Madagaskařanů. Madagaskar byl francouzskou koloniíí do roku 1960. Madagaskar však není místem pro nezávislé cestovatele, je potřeba mít dobré znalosti místních poměrů a velkou trpělivost. Francouzština při komunikaci velmi pomůže. V divoké přírodě žije dnes 48 druhů lemurů, všechny z nich na Madagskaru.

Flóra Madagaskaru
Lesy Madagaskaru jsou rájem pro přírodovědce, roste tu více než 10.000 druhů rostlin, stále se objevují nové druhy, zdější flóra patří k nejbohatší na světě. Najdete tu tisíce druhů orchidejí, sedm druhů baobabů. Každá klimatická zóna má jinou vegetaci, řada rostlin je endemických, např. na jedné hoře najdete 150-200 druhů endemický rostlin. Madagaskar je rozdělen na 4 hlavní oblasti oddělené pohořími - deštný prales s drahocenným tvrdým dřevem na východních svazích hor, lesní a travní porosty (savany) na západní straně ostrova. Travnaté porosty typické pro vysočinu a trnitá poušť na jižním cípu ostrova.
Biologové odhadují, že zde roste dvakrát více rosltin, než bylo doposud určeno (6-8 tisíc druhů). Různé druhy baobabů, které rostou od jihu na západ. Na ostrově roste také 175 druhů palem, více než najdete na celém africkém kontinentu, např. traveler´s palm, unikátní sukuletní flóra hlavně na jihozápadě ostrova, kde je sucho (Diaderacee).

Fauna Madagaskaru
Lesy Madagaskaru jsou domovem jedinečné zvířecí říše, včetně poloviny známých druhů chameleonů, 300 druhů motýlů, 28 druhů netopýrů, 150 druhů žab, 260 druhů plazů a 32 druhů primátů, z nichž je většina endemických. 201 druhů místních ptáků, z nichž polovinu najdete pouze na Madagaskaru. Kromě škorpionů, zde nejsou zvířata nebezpečná pro lidi.
Hlavním cílem vaší návštěvy Madagadskaru jsou určitě lemuři, jsou to primáti, které najdete pouze na Madagsakaru a na několika okolních ostrůvcích jako např. Komory. Madagaskar je domovem 9/10 všech známých druhů lemurů, nyní je známo 30 druhů. Jejich počet však díky odstraňování lesů povážlivě klesá a musí být chráněni. Nejlepší doba na fotografování lemurů je ráno, když se vyhřívají na sluníčku. Druhy, které zde žijí jsou od malých po střední. Kromě druhu Indri-Indri mají dlouhé ocasy, používají je na vyrovnání rovnováhy, ale nezavěšují se na ně. Lemuři se najdou v různých habitatech od deštného pralesa na východě až po suchý jihozápad. Většinu času tráví na stromech, některé druhy jsou noční, další jsou aktivní při západu slunce. Malé druhy jsou obyčejně noční, čím jsou větší, tím aktivnější jsou přes den. Živí se hlavně rostlinami a ovocem, noční druhy hmyzem, některé druhy se živí ptačími vejci, ptáky nebo plazy. Hrají důležitou roli v ekologii ostrova.
Dalšími důležitými obyvateli ostrova jsou želvy, gekoni, chameleoni, ještěrky, hadi, žáby a ptáci.

Pět nejlepších míst s porostem trnité buše:

Soukromá rezervace Berenty
Leží u Fort Dauphin, je to oblast trnité buše, žijí zde lemuři. Rezervaci tvoří část velké farmy, kde se pěstuje sisál. Dělají se tu i noční vycházky za lemury, u kempu je nedotčený pobřežní les, žije tu více než 100 druhů ptáků.

Národní park Andohahela
Vytvořen byl v roce 1997, měl by být zapsán do seznamu světových míst UNESCO (jeden z 6 na Madagaskaru). Není tak přístupný jako Berenty. Rozkládá se na 760 km2 přes pohoří Anosy, východní části jsou dobře zavlažovány, západní úbočí jsou porostlá trnitou buší. Žije tu asi 15 druhů lemurů, nejlepší je trasa Tsimelahy Trail, která vede po obou stranách řeky Taratantsa a končí u krásného přírodního jezírka. Roste tu nádherná květena.

Arboretum v Antsokay
Založeno bylo u Toliaru v roce 1980 švýcarským botanikem Petignatem. Rozkládá se na 40 ha a roste zde 900 druhů rostlin typických pro jihozápad Madagaskaru, asi 90% z nich je endemických. Mnoho rostlin patří k ohroženým druhů, mají také léčivé účinky. Žijí tu malí lemuři.

Přírodní rezervace Reniala
Soukromá rezervace severně od Toliaru na 45 ha, roste tu neporušená trnitá buš, zaznamenáno je tu více než 2000 druhů rostlin, baobaby, druhy, kterým se daří na písčitých půdách a vyhovuje jim suché klima. Místní průvodci vás seznámí i se zdejším ptactvem.

Komunitní les Ifotaka
Leží blízko Berenty, na sever od silnice do Fort Dauphin, je to ekoturistický projekt, stará se o něj místní komunita Antandroy. Žijí zde také lemuři a typická fauna trnité buše - ptáci a plazi.

Antananarivo - hlavní město Madagaskaru
je známé jako Tana, podobá se středomořskému kopcovitému městu s velkým africkým koloritem. Pěší procházka Vám dokonale ukáže život Malgašů v Tana. Ve městě jsou malebné kostely, Antananarivo má svou specifickou atmosféru, zajímavou architekturu, rušné trhy, historická místa a přátelské obyvatelstvo. Nejlepší je město po ránu než se ulice zaplní a večer, když zapadá slunce nad okolními kopci. Dá se zde procházet a vyjít na okolní kopce. Ve městě je velký provoz.

Tsiribihina River
Chcete-li se seznámit se Zeny, projeďte se lodí po řece Tsiribihina na dřevěné piroze a utábořte se na březích řeky. U řeky žijí lemuři, v řece mnoho ryb. Plavba po řece je dlouhá 146 km a ukáže vám místa, které ze silnice nelze vidět.

Národní park Isalo
Vypadá jako z jiné planety, je tu nádherná krajina a rostou tu endemické rostliny, jsou tu posvátná místa kmene Bara, žijí zde lemuři. Velké balvany a skály, park Isalo patří k nejlepším na Madagaskaru a také k nejoblíbenějším, lze si zde však udělat vycházku do opuštěných míst, kde objevíte krásné vodopády a údolí.

Anakao
Je obklopeno pláží s bílým pískem a tyrkysovou vodou, zelenou vegetací. Uvidítě tu barevně pomalované pirogy, jsou tu místa na potápění kolem blízkého ostrova Nosy Be - dávného místa pirátů.

Famadihana na centrální vysočině
Nejposvátnější kulturní obřad v Madagaskaru je Famadihana, což doslova znamená otáčení kostí. Během těchto slavností, které se konají na centrální vysočině, rodiny exhumují těla svých blízkých a tančí. Nejen to, také si v klidu u nich posedí a nabídnou jim rum. Obřady se konají od června do září každý rok, ale jednotlivá těla jsou exhumována každých sedm let. Na Madagaskaru je smrt považována za smutnou událost, ale ne za negativní - je to jen přechod do lepšího světa. Malgaši nejsou proti účasti cizinců na těchto obřadech, také jim nabídnou rum, je třeba se vyvarovat fady (zakázaným tabu).

Speciální rezervace Ankarana
Odlehlá a nerozvinutá krajina, zde uvidíte místa, která nenajdete nikde jinde na světě - psychadelický les s červenými tsingami (pískovcové věže) leží u polosuchých lesů, kde žijí lemuři. Mezi tsinagmi jsou kaňony a podzemní řeky, v nichž žijí i krokodýli. Jeskyně s netopýry jsou místa, kde se stále praktikují tradiční rituály, je nutno opět dodržovat přísně místní fady (místní tabu), ničeho se nedotýkejte a nehlučte. Tento masiv je posvátný pro kmeny Antakarana, jejichž příslušníci se sem uchýlili před kmeny Merina mezi tsingy a jeskyně, jsou tu pohřbíváni jejich králové.

Andilana, Nosy Be
Na severozápadním cípu ostrova leží Andilana Beach, nejlepší místo Nosy Be, ráj s bílým pískem, palmami a tyrkysovou vodou, na pláži jsou krásná místa na opalování, na jižní straně se prodávají nejlepší plážové tašky z palmového listí na Madagaskaru. Je to romantické a krásné místo. Nosy Be je krásný tropický ostrov s palmami a bouganviliemi. Je to hlavní turistický cíl na Madagaskaru a po okružní cestě po ostrově (La Grande Terre - hlavní ostrov) je příjemným místem pro odpočinek. Kolem je mnoho ostrůvků. Nosy Be (velký ostrov) má rozlohu 312 km2 a je to největší ostrov Madagaskaru, je označován jako ostrov vůní, vyrábí se tu esence ze stromů ylang-ylang, ale také se tu pěstuje cukrová třtina, káva, pepř, šafrán, vanilka a další koření. V červenci a srpnu je na ostrově plno, ale jinak je ostrov velmi klidný a má příjemnou atmosféru.

Národní park Ranomafana
Pěší trek parkem Ranomafana - 40.000 hektarů s pahorky a magickým lesem je nezapomenutelným zážitkem. Vzduch je tu vždy chladný a čistý a scenérie jsou tu opravdu nádherné. Uvidíte zde i lemury, je tu dobře vybavené informační centrum.

Alej baobabů
Nejznámější alej na Madagaskaru je Alej baobabů, leží u Morondava a je povinností ji navštívit. Každý z baobabů je starší než 1000 let, patří k nejpomaleji rostoucím stromům na světě. Můžete se tu projet na čtyřkolkách po cestách a vidět majestátné stromy z jiné perspektivy.

Antananarivo
Centrem je Araben´ny Fanaleovantena (Avenue de l´Independece), zde jsou pouliční trhy, Kianja´ny Fahaleovantena (Náměstí nezávislosti) je v horním městě, jsou zde banky, restaurace, noční kluby. Na kopci pak úzké uličky vedou ke kostelům a dalším bývalým královským budovám ke zříceninám Rova, bývalý palác královny. Trh Andravaohangy nabízí kameny, krajky, knihy, koberce a další řemeslná díla.

Nejzajímavějším místem Madagaskaru je Analamazaotra Special reserve (známější jako Perinet nebo Andasibe), 810 hektarů nabízí pěkné stezky a výborné průvodce, rezervace leží v 930 - 1.049 m n.m.

Antdiranana přístav leží v nejkrásnější zátoce na světě, odtud se lze vydat na prohlídku Ankarana reserve, kde jsou posvátné hroby, podzemní řeky a formace tsingy. Další cesta vás může zavést do Montage d´Ambre National park, kde jsou vodopády, tropický prales, stará sopka a vulkanická jezera, mnoho ptactva.

Sainte Marie
Pás dlouhý 57 km tvoří žulový ostrov Ile Sainte Marie (Nosy Boraha), leží 8 km od pobřeží na východě. Hlavní město ostrova je Ambodifotatra, na ostrově jsou krásné pláže, mělká voda, ostrov má zcela jinou atmosféru než Nosy Be. Je tu několik historických budov a byl znám jako ostrov pirátů. Většina hotelů leží jižně od Ambodifotatra, severozápad ostrova je klidnější, ale je sem horší přístup. Východní pobřeží je strmé, ale jsou tu nejlepší pláže na poloostrově Ampanihy, malý ostrov Ile aux Nattes na jihu je také velmi pěkný. Na Ile Sainte Marie často prší, ale od konce srpna do konce listopadu jen málo, od prosince do března jsou tu cyklony.

Diego Suarez
Antsiranana leží v malé zátoce, která tvoří přírodní přístav jeden z nejlepším v Indickém oceánu. Antsiranana znamená - Tam kde je sůl - ale vyslovuje se také Antseranana - Tam, kde je přístav. Město je známé jako Diego Suarez. Na konci 19.století zde Francouzi založili námořní základnu, která zde zůstala do roku 1973. Dnes je to provinční hlavní město a důležitý přístav na severu Madagaskaru.

Tamatave
Toamasina - známé jako Tamatave je hlavní město na východním pobřeží, je to největší přístav země, kudy prochází 70% nákladu z a na ostrov. Je to příjemné město s palmami a promenádami a dobrými hotely, vhodná zastávka mezi Tana a Ile Sainte Marie nebo pro zařízení výletu po Canal de Pangalanes. Toamasina je místo pro odpočiněk Malgašů, i když je zde voda znečištěná a jsou tu žraloci. Původ jména je nejasný - z portugalského Sao Tomas nebo je přisuzován první návštěvě krále Radama v roce 1817, který ochutnal vodu a řekl Toa masina - je to slané.

Fianarantsoa
Místo, kde se Bůh učil - provinční město a akademické a intelekutální centrum ostrova, misionářské aktivity. Místo bylo založeno v roce 1830, když královna Ranavalona I. rozhodla postavit toto místo mezi Tana a odlehlými jižními provinciemi. Leží v úrodné oblasti.

Toliara / Tulear
Vznikl v roce 1895 a je to poslední hlavní provinční město na Madagaskaru. Je to důležitý přístav na jihozápadě. Většina obchodu v této oblasti je kontrolována indickými a pakistánskými obchodníky, kteří vyvolali nepokoje v roce 1987. Kromě zajímavých kostelů, jsou zde indiferentní budovy. Okolní oblast má zajímavé pláže, lze se tu potápět a šnorchlovat, surfovat a provozovat kite surfing. Divoké surfování se provádí v Ifaty na severu a v Anakao na jihu. Je tu zajímavá flóra a fauna, odlehlé vesnice. Kromě pláže v Ifaty, jsou oblíbená místa Sarondrano, Miary, Lake Tsimanampetsotsa and the Réserve Spéciale de Beza-Mahafaly. Obratník kozoroha prochází přímo jižně od Toliara.


Madagascar má délku z jednoho konce na druhý 1600 km a je tvořen pohořími s vrcholky skoro 3.000 m vysokými. Je tu rozdílné klima, suchá poušť na jihu, horské podmínky ve středu a vlhké tropické podnebí na severu a východě.
Jih a západ je suchý téměř celoročně, jen s několika dny deště každý měsíc od listopadu do března, na východě prší od ledna do března, ale je tu deštný prales, tak může pršet každý den. V zimních měsících od června do srpna drobně mží. Listopad a prosince, březen a duben jsou nejsušší měsíce, ale slunečno si neužijete v deštném pralese. Na severu je nejvíce dešťů v hlavním období dešťů od ledna do března, ale vlhké tropické podnebí znamená, že může pršet kdykoliv.

Turisté našli mnoho způsobů, jak po ostrově cestovat - na kanoe, na kole, dokonce jedna francouzská rodina cestovala na voze taženém zebu (místní dobytek). Většina turistů jede jak po zemi, tak využívá přelety, ti co mají málo času, mohou využít privání chartery. Silnice jsou většinou velmi špatné, jen několik hlavních silnic je asfaltových - ty vedou naštěstí k hlavním atrakcím. Zbytek cest je prašných a jejich stav se mění, některé jsou v období dešťů neprůjezdné. Self - drive se nenabízí, není tu značení, navigace a ani přesné mapy, takže se nejčastěji cestuje tzv. Taxi brousse nebo si pronajmete auto 4x4 s řidičem. Pokud nemáte hodně času, zúčastněte se organizované cesty. Nelze si myslet, že za 14 dní poznáte celou zemi, to si uvědomíte hned, když přelétáte nad zemí, že nemůžete vše stihnout. Pokud chcete Madagascar poznat více, vyhraďte si alespoň 3-4 týdny.
Madagascar je přátelská a bezpečná země. Je tu sice malárie, ale ne žlutá zimnice. Ve velkých městech buďte opatrní jako všude.

5 nejlepších míst na Madagasaru:
1. Návštěva rezervace Andasibe Mantadia a největší lemuři Indri a 13 dalších druhů lemurů
2. Místo dědictví UNESCO Tsingy de Bemaraha je místo pro odvážné dobroduhy, neskutečná krajina, čedičové
útvary, kaňony, jeskyně, stezky s jedinečnou faunou a flórou
3. Jižní trnitý les - jedinečný ekosystém Madagascaru s endemickými rostlinami
4. Pozorování velryb na východě od července do října - buď Masoala, St Marie nebo Fort Dauphin, výborné mořské plody
a pláže
5. Baobaby rostou po celém ostrově, nejzajímavější jsou kolem Morondava

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz