www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Zimbabwe

Zajímavá místa - Zimbabwe

Zajímavá místa Afriky

Zimbabwe je země s neuvěřitelnými přírodními krásami, rezervacemi s divokou zvěří a minerálním bohatstvím. Rozmanitá krajina se mění od hornaté po typickou divočinu a buš. Země je domovem velkých zvířat a mnoha druhů ptactva. Leží mezi Victoria Falls, řekou Zambezi, jezerem Kariba a řekou Limpopo. Sousedí na jihu s JAR, s Botswanou na západě, Zambií na severu a Mozambikem na východě.
5 důvodů proč navštívit Zimbabwe:
1. vynikající národní parky
2. nejlepší průvodci v Africe
3. Victoria Falls a 4 další místa UNESCO
4. letecké spojení do Harare a na Victoria Falls
5. fantastické lodge
Doby nepokojů v Zimbabwe jsou minulostí a určitě se vyplatí tuto zemi navštíit.

Great Zimbabwe
Sanové, sběrači a lovci, byli prapůvodními obyvateli země. Zachovaly se po nich nástěnné malby na skalách. Zimbabwe má největší počet těchto maleb, objevených míst je 4000, ale odhad je daleko vyšší. Po invazi bantuských kmenů od 9.století začíná moderní historie země, zanechávají po sobě památku Great Zimbabwe, táhnoucí se středem země. V době železné bylo toto místo pravděpodobně nejhustěji obydleným místem v subsaharské Africe. Shonové byli odnoží Bantů a v době rozkvětu vytvořili v celé oblasti 250 kamenných dolů. Tato velmoc se rozkládala na ploše 10.000 km2, od Mozambiku na východě až po provincii Gauteng v Jihoafrické republice a na západě po Botswanu. Great Zimbabwe jsou největšími historickými stavbami na jih od pyramid. Nejsou postaveny náhodně, nachází se na místě úrodné půdy, nalezišť zlata a obchodních cest mezi Indickým oceánem na strategickém místě s velkými granitovými vrchy. Tento materiál byl používán na stavbu, kameny byly spojovány bez malty. Zeď je 225 metrů dlouhá a vysoká 11 metrů.
Stavba začala v 11.století a pokračovala dalších 300 let, stavby patří k nejstarším a největším v jižní Africe. Ve vrcholném období zde žilo asi 18.000 lidí, vše je postaveno z kamene. Rozkládají se na rozloze 7 km2. Stavby lze rozdělit do tří odlišných skupin - Great Enclosure, Hill Complex a Valley Complex. Hill Complex byl používán jako chrám, Valley Complex byl pro poddané a Great Enclosure byl používán králem. Bylo zde nalezeno více než 300 staveb. Typ stavby charakterizuje postavení majitele. Great Zimbabwe bylo také obchodním centrem, byly zde nalezeny i čínské artefakty, arabské mince a další předměty. Nikdo neví jistě, proč bylo toto místo opuštěno, možná kvůli suchu, nemocem nebo úpadku obchodu se zlatem, což mohlo donutit obyvatele vydat se jinam. Toto staré místo z 11.století dalo jméno zemi, patří k nejstarším kamenným stavbám v jižní Africe. Postavené je z kamene, údajně tu žilo až 25.000 lidí, zde nalezené artefakty dokazují obchodní styky s Čínou. Od Great Zimbabwe má národ své jméno.

Viktoriiny vodopády
V místních jazycích mají vodopády různá jména: Mosi-oa-tunya (Kouř, který hřmí), Chinotima (Místo, které hřmí) a Amapopopa (vodopád). V roce 1855 skotský misionář David Livingstone pojmenoval vodopády Viktoriinými podle britské královny. Vodopády na řece Zambezi jsou nejširšími na světě - 1708 metrů. Pokud je dostatek vody, padá z výšky 103 metry 500 milionů litrů za minutu. Na vodopádech se daří adrenalinovým aktivitám, zkusit můžete např. bungee jumping, microlighting, přelety helikoptérou. V okolí se nabízí jízda na slonech, na koních, je zde golfové hřiště a krokodýlí farma. Budete pod vedením zkušených průvodců, každý z nich musí mít odpovídající profesní zkoušky. Na území Zimbabwe je dalších sedm krásných vodopádů.
David Livingstone poprvé uviděl vodopády ze strany Zambie, pohledy ze strany Zambie a Zimbabwe jsou velmi odlišné a také se liší podle množství vody. Vodopády protéká přes 500 milionů litrů vody za minutu a voda padá ze 100 metrů na Rainbow Falls na zambijské straně. Je to sedmý div světa a také místo andrenalinových aktivit. Řeka je rozdělena do kanálů, které padají v oddělených vodopádech. Pod vodopády řeka vstupuje do řady strží. Vodopády jsou široké 1700 m a 108 m vysoké a jsou největší na světě, je to Světové místo dědictví UNESCO. Nabízí se zde mnoho aktivit od adrenalinových po klidné pozorování zvěře.
Kolem vodopádů jsou krásná vyhlídková místa jako např. Danger point, okouzlující je pohled na Devil´s cataract.

Na Victoria Falls si můžete užít mnoha různých aktivit:
1. vycházka se lvy - rehabilitiační středisko lvů
2. pěší safari, safari na koních, klasické safari v autech a také safari na slonech
3. můžete navštívit hadí farmu
4. 110 m - bungee jumping nebo gorge swing - skok do strže
5. rafting na divoké vodě, plavba na kajaku, na lodi nebo na rychlostních lodích, na kanoe
6. přelet v helikoptéře nad vodopády, microlighty, ultralighty
7. 18ti jamkové golfové hřiště designované Gary Plareem
8. Zip line - po laně nad Batoka Gorge 425 m
9. krásné vyhlídky z dřevěných plošin na Batoka Gorge, most Victoria Falls
10. prohlídka zajímavého mostu Victoria Falls
11. návštěva Victoria Falls národního parku s vodopády
12. nádherná plavba na kanoe nebo plavba na lodi při západu slunce po řece Zambezi

Na hranicích mezi Botswanou a Hwange National park leží Kazuma Pan National Park - má rozlohu 31.300 hektarů. Jsou zde sezonní záplavy a park se stává rájem pro ptactvo, jsou tu antilopy vrané, orobi, bůvoli a sloni, je to malý poklad, který čeká na objevení.

Jezera
Dále po proudu řeka Zambezi protéká uměle vytvořeným jezerem Lake Kariba. Jezero z 50. let 20. století je dlouhé 280 km a široké 32 km. Při jeho výstavbě muselo oblast vyklidit více jak 57 000 Tongů. Legenda říká, že když byla postavena hráz o délce 617 metrů a výšce 128 metrů, říční bůh Nyaminyami byl touto stavbou oddělen od své ženy a jednoho dne stavbu protrhne a svou ženu najde.
V současné době je jezero využíváno pro vodní sporty a rybolov. Pořádají se zde například rybářské soutěže v lovu na Tiger fish (pitbull mezi rybami), které jsou největšími na světě.
Jezero Kariba je cílem milovníků aktivit ve volném čase jak pro místní, tak pro turisty, je zde mnoho houseboatů a je to oblíbené místo rybářů.

Národní parky
Na jižním břehu Lake Kariba je Národní park Matusadona, velmi hustě osídlený lvy a nosorožci. Národní park Matusadona je tvořen překrásnou krajinou jak rovinatou, tak horskou. Park se nachází na severním cípu jezera Kariba. Žijí zde nosorožci černí, ale je tu také obrovská koncentrace lvů.
Dále po proudu řeky leží krásná rezervace Mana Pools. Prohlídku je třeba si rezervovat předem. Můžete sem dojet autem 4x4, přiletět malým letadlem nebo dojet na kanoi po řece. Žije zde hodně hrochů. Mana Pools je kouzelný národní park o rozloze 2.200 km2, který leží na jižních březích řeky Zambezi. Je to Světové místo dědictví UNESCO a je známé také díky plavbám na kanoích a pěším safari, žije zde mnoho zvířat.

Mavuradonha Wilderness areas
pohoří, které je výborným místem na procházky na safari na koních, v této chráněné oblasti žijí sloni, antilopy, zebry. Soutězka vyhloubená řekou Musengezi River je krásná.

Pohoří
Na jihu země směrem k Mozambiku najdete Východní pohoří, které je nejvyšší v zemi. Je složeno z oblastí Nyanga, Bvumba a Chimanimani a každá z nich má svá přitažlivá místa. Část Nyanga se podobá Evropě - svými domy, vysázenými lesy i terasovitými políčky. Krajina je plná krásných výhledů na údolí a hory. V této oblasti se nejvíce pěstuje ovoce, v řekách se daří pstruhům. Národní park Rhodes-Nyanga nese jméno Cecila Johna Rhodese, po kterém země nesla jméno až do roku 1980. První místní komisař zaznamenal, že Rhodes daroval prvorozenému synu bílého osadníka půdu a rozloze 10.000 hektarů, kterou předtím odebral Afričanům.
Bvumba - místo vzdálené od civilizace. Vyznačuje se botanickými zahradami a hustou sítí stezek, až 100 km. Leopard Rock Hotel, který se v této oblasti nachází, má golfové hřiště.
Nejjižněji je položeno pohoří Chimanimani, které je rájem pěších turistů. Na jeho území se nachází rezervace Save Conservancy velká 1 milión hektarů a krásný národní park Gonarezhou s velkým množstvím zvěře. Nyní je součástí tzv. "přeshraničního parku", zasahujícího do JAR a Mozambiku.

Města
Západním směrem se nachází město Bulawayo, které je druhým největším v zemi (1,3 mil. obyvatel). Bylo sídelním městem krále kmene Ndebele. Ve městě je umístěna největší sbírka parních lokomotiv na světě. V okolí města můžeme navštívit Khami Ruins a 50 km od města je pohoří Matopo Hills s krásnými vyhlídkami. Velice hezký je národní park Hwange, ve kterém žijí lidé kmene Nembya společně s velkým množstvím zvěře (sloni, leopardi, lvi, nosorožci, antilopy apod.). Bulawayo je výchozím místem pro návštěvu Matobo NP. Ve městě lze najít - Bulawayo Club, koloniální stavba z roku 1895, nedávno zrestaurovaná, nahoře jsou památky na Rhodese a dole Lobengula lounge oslavující velkého náčelníka Ndebele. Ve městě najdete i Muzeum dějin přírody - je tu 100.000 druhů zvířat, včetně druhého největšího slona, vajec vyhynulého druhu aepyorinis, nejstaršího druhu ryby - coelacanth. Muzeum patřilo k pěti nejlepším na světě. Dále tu najdete Nesbitt castle - z počátku 20.století - gotický hrad postavený Thomasem Holdengradem, později předělán na hotel Digby Nesbittem - surrealistické ubytování.

První kontakt se Zimbabwe začíná u většiny návštěvníků v hlavním městě Harare, kde jsou tři mezinárodní letiště. Je moderním městem s rušným nočním životem (Harare znamená člověk, který nespí). Harare je hlavní město Zimbabwe, je to místo, kde je národní archív, muzea, galerie a botanická zahrada.
Harare je výhodným místem pro začátek návštěvy země. Je to příklad moderního afrického města s vysokými budovami, historickými budovami, město leží na centrální plošině. Mezi domy jsou zelená prostranství a parky. V Harare najdete obchody všeho druhu. Westgate je dvoupatrové nákupní centrum asi 15 minut od CBD. Jsou zde i kina, obchody s oblečením atd. Vedle hotelu Meikles najdete nákupní středisko, kde se prodávají počítače a pěkné boty. Zde také sídlí Zimbabwe Tourism Asociation, další nákupní středisko je Sam Levy´s village v Barrowdale, na předměstí. Chcete-li zažít tradiční africký trh, musíte se vydat na bleší trh v Mbare, zde turisté najdou košíky, jídlo,oblečení a další věci. Chcete-li podpořit místní řemeslníky, kupte ručně dělané práce z kamene nebo dřeva, ty se prodávají i na ulicích Harare. Největším a nejstarším slumem Harare je Mbare, najdete zde mnoho stánků se suvenýry a jinými výrobky. Bleší trh - Mupedzanhamo (v jazyce Shona - konec všech finančních problémů) najdete staré oblečení, boty, ručníky.

Mana Pools
Mana Pools je chráněná oblast v Západním Zimbabwe, tvoříci národní park, je to oblast dolního toku řeky Zambezi, kde záplavové pláně tvoří jezera po každém období dešťů. Jezera postupně vysychají a opět se tvoří, tato oblast přitahuje velká zvířata, která zde hledají vodu. Mana znamená v jazyce Shona 4, to se vztahuje ke 4 stálým jezírkům, vytvořeným v meandrech střední Zambezi. Tato oblast o rozloze 2.500 km2 s pobřežím řeky, ostrůvky, nánosy písku a jezírky je porostlá mahagony, divokými fíky, ebeny a baobaby. Patří k nejméně rozvinutým parkům. Je tu největší koncentrace hrochů a krokodýlů v zemi, v období sucha je tu mnoho slonů a bůvolů.

Lake Kariba
Řeka Zambezi, která proteče přes strže Batoka a protéká pak do strže Kariba. Tato oblast byla domovem kmene BaTonka, ti věřili, že existoval bůh řeky - Nyaminyami. Byl vybudován plán na postavení přehrady přes Kariba gorge, sen se stal skutečností v prosinci 1958 a ručně vytvořené jezero se začalo naplňovat a svou kapacitu naplnilo o 4 roky později. Mezitím muselo být přesídleno asi 57.000 místních obyvatel a Operace Noah vedená Rupertem Fothergillem zachránila a přemístila 5.000 zvířat. Přehrada Kariba má výšku 128 metrů a vytvořila jezero o rozloze 5.200 km2. Hladina jezera leží 484 metrů nad mořem. Na straně Zimbabwe byl vytvořen Lake Kariba Recreational Park o rozloze 2.830 km2. Město Kariba patří k nejteplejším v zemi, teploty zde přesahují 40°C. Průměrné srážky jsou 650-700 mm - hlavně od listopadu do března. Rostou zde stromy mopane, v jezeře je mnoho ostrůvků (dříve pahorky), voda je celkem čistá, ale nemá příliš živin, lze zde vidět orla královského. Jezero bylo vytvořeno před půl stoletím výstavbou nádrže Kariba Dam. Nyní jsou zde housboaty, jezdí se sem za odpočinkem a rybařit. Lake Kariba zaujímá plochu 5.500 km2 a pro housboaty je to ideální místo, z nich se dají i pozorovat zvířata, hlavně sloni a bůvoli, kteří se chodí k jezeru napít. Z jezera se také dá navštívit NP Matusadona - ráj divočiny, kde se chodí i na pěší safari a ubytovat se tu dá v Rhino Safari Camp. Opět začíná také fungovat trajekt jezdící přes jezero a znovu se k jezeru Kariba létá. Bumi Hills safari lodge ležící nad jezerem na západní straně od Matusadona také nedávno otevřela, je tu 20 luxusních pokojů s krásným výhledem na jezero a nádherný bazén. U jezera žijí hroši, kteří ujdou v noci až 25 km za potravou. Lákadlem pro rybáře je tygří ryba - tigerfish - ta může mít až 15 kg a je velice bojovná. U jezera můžete pozorovat orly bělohlavé (African fish eagle). Na Lake Kariba se dá najmout houseboat nebo se ubytovat v lodge u jezera.

Antelope Park
Leží 8 km od Gweru v Zimbabwe Midlands. Je to ideální místo pro ty, kdo chtějí mít jedinečné zážitky. Můžete se zde projít se lvy, jít s nimi na lov nebo se vykoupat se slony: Lion Walk, Night Encounter a Elephant Swim, lze tu také jezdit na slonech, jet na safari na koních, v autě nebo jít pěšky, plavit se na lodi, na kanoe nebo rybařit na krásném jezeře. Sídlí zde ALERT African Lion Enviromental Research Trust a první Lion Rehabilitationand Release stanice pro lvy. Svou návštěvou přispějete tomuto projektu.

Eastern Highlands - Východní pahorkatina
Je tvořena horskými pásmy Vumba, Chimanimani a Nyanga - je to ráj pro milovníky treků. Roste tu bujná vegetace a jsou tu botanické zahrady, navštívit lze také staré rozpadlé osady, kam se dá dojet autem. Tato oblast je rájem pro cestovatele po vlastní ose, jsou tu dobře udržované silnice, na některých místech se platí poplatek 1 USD. Eastern Highlands sousedí s Mozambikem. Krajina se zde podobá Skotsku. Jsou tu pstruhové potoky a ráj pro pěší turisty. Ubytování je tu např. v Troutbeck Inn, ležící ve výšce nad 2.000 m, je tu také Rhodes Hotel, kde Rhodes dříve přebýval, je tu i malé muzeum. Dále se zde dá ubytovat v Inn on Rupurara, odkud se lze vydat na koni na vyjížďku, chytat pstruhy nebo jít k vodopádům Nyamgombe River. V této oblasti je město Mutare v blízkosti pohoří Vumba, kde se také dá jít na pěší výlety, uvidíte mnoho malebných farem, obchůdků. Najdete zde i botanickou zahradu Vumba Botanical Gardens s mnoha zajímavými rostlinami. Ohnivá lilie, která zde roste byla přijata jako národní symbol (Flame lily). Na úpatí hory Selinda je Chirinda forest, nejjižnější tropický prales Afriky, kde rostou orchideje a obrovské mahagonové stromy až 60 metrů vysoké a staré více než 100 let. Endemickým druhem žáby je Inyangani river frog. V oblasti Nyanga se nacházejí ruiny Ziwa, kmene Ziwa, který zde žil v 15.-17.století - kamenné pozůstatky staveb, pevností a domů. V původních lesích Eastern Highlands žije opička samango. Eastern Highlands tvoří 300 km dlouhé pohoří podél hranic s Mozambikem, tvoří jej tropický prales a porosty miombo. V severní části v oblasti Nyanga je nejvyšší hora Nyangani 2.595 metrů - nejvyšší bod Zimbabwe. Vodopády Mutarazi Falls 725 m leží také v severní části. Je to ráj pro ornitology. Pohoří Bvumba leží asi 3 hodiny jízdy od Harare, je také známé jako African Mounatins of the Mist. Krajina zde připomíná Anglii. První zastávkou po cestě je Inn on the Vumba, další White Horse Inn, místo má stejného majitele již 34 let, podávají se zde místní produkty a mají zde krásnou zahradu s mnoha druhy ptáků. Je tu několik míst pro milovníky ptáků, hlavně Seldomseen Cottages s mnoha bungalovy v lese, jsou tu i specializovaní průvodci. V této oblasti najdete také opulentní Leopard Rock Hotel s golfovým hřištěm a kasinem. Zajímavým místem pro návštěvu v Bvumba je Tony´s Coffee Shop, kde si můžete dát kávu a zákusek a Bvumba Botanical Garden, kde rostou vzácné rosltiny, i když je zahrada trochu zanedbaná. Dále nás cesta na sever dovede do vesnice Nyanga. Vzduch je zde chladný, i když je oblast řídce obydlena, najdete zde hotely a chatky s ohništi. Oblast Nyanga je příjemná na procházky s mnoha stezkami, možností chytání pstruhů, golfovými hřišti a možností jízdy na koni. Pro dobrodružnější povahy jsou tu stezky pro horská kola v Nyanga a Mutarazi Falls NP, také možnost plavby na kajaku a třídenní trasa do údolí Honde Valley. Nyanga je vynikající místo pro ornitology. Ubytovat se lze v Inn on Rupurara, pěkné lodgi ležící v divočině s žulovými výstupky. V Nyanga NP se můžete ubytovat na březích řeky Pungwe River v chatkách, nejen že tu můžete vidět mnoho ptáků, ale i vzácné rostliny, obojživelníky (Inyanga žába endemická), motýly. Nakonec lze navštívit v Honde Valley Aberfoyle Lodge v čajových plantážích. V 50.letech 20.století to byl čajový club house a nedávno byl restaurován. Mají zde výborné jídlo a servis, golfové hřiště a možnost mnoha procházek, raftingu nebo návštěvy továrny na zpracování čaje. V Gleneagles Forest žije mnoho druhů vzácných ptáků.
V Zimbabwe je mnoho krásných stezek a možnost muškaření na jezerech, potocích, kanoe, slaňování z Mutororo Falls nejvyšší na světě. Golfové hřiště v Leopard Rock patří k nejdramatičtějším v Africe a za návštěvu stojí i hřiště v Aberfoyle a Troutbeck.
Vysočina je vynikající na pozorování ptáků, motýlů, hmyzu, antilop a opiček samango. Dá se sem dojet po vlastní ose, veřejná doprava zde neexistuje, ale pronajatým autem v Harare se sem dostanete velmi snadno.

Mutare
Mutare bylo založeno v roce 1897 jako pevnost, 8 km od hranice s Mozambikem asi 290 km od mozambického přístavu Beira, takže si Mutare vysloužilo pojmenování Brána Zimbabwe k moři, je také nazývano branou do Východní pahorkatiny. Je tu hraniční železniční stanice na trati z Harare do Beira, je tu také železniční opravna. Oblast byla sídlem kraalu náčelníka Mutasa. V roce 1890 A.R.Coquhoun dostal koncesní práva a pevnost Umtali byla postavena mezi řekami Tsambe a Mutare. Slovo mutare znamená - kus kovu. Jméno bylo asi dáno řece díky zlatu, které zde bylo objeveno v údolí Penhalonga, kudy řeka Mutare protéká. V roce 1896 stavba železnice mezi Beira a Bulawayo vedla k tomu, že město bylo posunuto blíže k železnici. Město bylo vyhlášeno městem v roce 1971. Jméno bylo změněno oficiálně z Umtali na Mutare v roce 1982.

Nalatale Ruiny
Zdejší pozůstatky jsou z doby Rozwi Empire ze 17.století. Kmen Rozwi porazil Portugalce v roce 1693, když se snažili dostat na planinu, která tvoří dnes základ Zimbabwe.

Sentinel
Místo je známé paleontologickými a antropologickými poklady, zkameněliny dinosaurů lze zde snadno vidět a místo připomíná Jurský park. Je tu také mnoho pozůstatků civilizace Mapungubwe. Sentinel leží na jihu Zimbabwe a patří k nejbohatším archeologickým místům. Našly se zde kosti dinosaurů, prehistorické zbraně, korálky a keramika. Tato farma o rozloze 32.000 hektarů sousedící s JAR patřila dříve rodině Bristow, v roce 1980 ji změnili na místo pro pozorování zvěře pro turisty. Je zde však hlavně kladen důraz na paleontologii a stále se tu objevují nové pozůstatky historie. Našly se zde i pozůstatky staré civilizace Mapungubwe, která se nacházela odtud jen asi 6 km v JAR. Jsou tu jeskyně kolem Tswaine, kde jsou ještě stará skladiště obilí z 18.století. Měla by se zde vytvořit přeshraniční chráněná oblast mezi Zimbabwe a JAR a Sentinel by měl být připojen ke Světovému místu UNESCO Mapungubwe.

Gonarezhou a Malilangwe
Gonarezhou - znamená divočina slonů leží v nížině a je tu nejtepleji v zemi. NP Gonarehzou je odlehlý v jihovýchodní části země u hranic s Mozambikem, 2.největší park v zemi - 5.000 km2 (ubytovámí lodge v Chilo Gorge). Park je známý slony s obrovskými kly. Ekosystém se mění - záplavové pláně, lesy a Tambahata Pan - mokřady s ptáky. V Gonarezhou je největší biodiversita ze všech parků v Zimbabwe. V této oblasti žily kmeny Shangaan, které byly přemístěny mimo park, který vznikl v roce 1975. V polovině 90.let min. století tu vznikla lodge se zapojením místní komunity z vesnice Mahenye. Všichni doufají, že se turisté do Chilo lodge vrátí a přinesou tak benefit místním vesničanům. Uvidíte tu Chilojo útesy, tyčící se 200 metrů nad řekou Runde. Malilangwe - dříve ranč je nyní 50.000 hektarů chráněné oblasti - je tu luxusní lodge Pamushana. Znovu se sem zavádějí nové druhy zvířat a zkoumají některá ohrožená zvířata - jako nosorožec, pes hyenovitý a hyeny skvrnité.

30 skrytých pokladů Zimbabwe
1. Gonarezhou národní park
překlad názvu ,, místo slonů" v místním jazyce Shangaan, evokuje pocit tajemství. Ntambambomvu Red Hills, Swimuwini, Mwatombo Pools, Sotshangana Drive, Mabalauta, Nyanhonmgwe, Chinguli, Pombadzi Wilderness, Bopomela - divoká místa a tajemné názvy. Gonarezhou patří k nejdivočejším a nejkrásnějším parkům Zimbabwe. protéká jím řeka Runde a nádherné výhledy jsou Chilojo Cliffs, park je málo navštěvovaný a jeho krajina je velmi dramatická a malebná. V blízkosti se nachází vesnice Mahenye, pomáhá zde i Frankfurtská zoologická společnost, rangeři byli vybaveni koly. V blízkosti se nachází soukromá rezervace Malilangwe Wildlife reserve,kde je lusxní ubytování Singita Pamushana Lodge s výhledem na Lake Mialilangwe, je to oblíbené místo světových celebrit. Soukromá rezervace má rozlohu 53.000 hekarů a díky nadaci Malilangwe vzkvétá, žije tu dokonce i mnoho nosorožců. Díky podpoře nadace se daří bojovat proti pytlákům a také podporovat sousední vesnice a místní děti. Dostat se se lze malým letdalem na Buffalo Range Airstrip. Ubytování v Gonarezhou - Chilo Gorge Safari lodge, Singita Pamushana, Ant Kaschula a Gonarezhou Bushcampu( pěší safari). kromě safari můžete navštívít místní komunity, nejlepší období pro návštěvu je od června do září,kdy se zvířata vyskytují u napajedel.

2. Kazuma Pan národní park
leží v safari oblasti Matetsi mezi loveckým územím a lesní farmou u hranice s Botswanou. Je to odlehlé útočiště zvěře, jen málo lidí toto místo zná a ví, jak se sem dostat. Můžete zde vidět antilopy vrané a koňské, lvy, zebry, impaly.

3. Umfurudzi safari oblast
velký kus země, který leží mezi pobřežím Zambezi a řekou Mazowe River. Je to nedotčená divočina, která leží jen 150 km od hlavního města (dvě hodiny jízdy). Poslední půlhodina cesty vás zavede do zvlněné krajiny, která je kouzelná. Ubytovat se lze v Hippo pools lodge a kempu, lze se vydat na mnoho pěších tras zvlněnou krajinou nebo se kochat výhledem na řeku Mazowe a pozorovat ptáky.

4. Chizarira národní park
leží na pobřeží řeky Zambezi a je nejméně navštěvovanou oblasti v údolí Zambezi. Přístup je zde složitý, dostanete se sem pouze po náročných cestách off road. Pohled na hlubokou strž řeky Mucheni může konkurovat Victoria Falls, jsou odtud dramatické výhledy do krajiny.

5. Haka Park a Cleveland Dam
Když vás unaví pobyt v Harare, můžete se vydat do blízkého parku Haka k jezeru Cleveland, který leží jen 12 km od centra města, lze zde jezdit na koni, na kole a plavat na kanoe po jezeře, pozorování ptáků je zde fantastické, Haka je také domovem žiraf, servalů, zeber a pakoňů.

6. Chirinda Forest
je to celý les s velkými stromy, ležící na jihovýchodě Zimbabwe v blízkosti hranic s Mozambikem, biodiversita je zde velká, tento les je největší oblastí deštného pralesa v jižní Africe a jedna z mála oblastí, kde je zachován tento biom. Rostou tu mnohé druhy rostlin, některé endemické, stejně tak jsou zde i endemické druhy hmyzu. Také zde najdete obrovský strom mahagon, který dosahuje výšky 65 metrů a obvodu 4,4 metru, patří k největším stromům v Jižní Africe.

7. Ewanrigg Botanical Garden
zahrada je tvořena 285 hektary a leží na východ od Harare asi 30 minut jízdy po silnici Shamva, nejkrásnější je v zimních měsících, když kvetou aloe a sukulenty. Původní majitel Basil Christian byl náruživý zahradník a sbíral rostliny z celého světa. Park nyní patří státu.

8. Antelope Park
hlavním cílem ve vnitrozemí je Antelope park, soukromá rezervace divoké zvěře, která se nejdříve soustředila na ochranu lvů (ALERT - African Lion Enviromenmantal Research Trust), bylo to první rehabilitační centrum pro lvy na světě, lze se zde projít s mladými 15ti měsíčími lvy, další aktivitou je krmení lvíčat a jízda na slonech.

9. Matusadonha národní park
se vyznačuje záplavovými planinami a 700 metrů vysokým horským pohořím na jižní straně pobřeží Lake Kariba. Bylo to hlavní místo pro zachráněná zvířata během operace Noah v letech 1950-60, když jezero Kariba zaplavilo údolí Zambezi. Vodušky, zebry, impaly, stejně tak jako lvi, sloni, nosorožci černí a bůvoli zde našli svůj domov, žije tu i mnoho ptáků. Oblíbeným způsobem je návštěva na housebotu s přenocováním u pobřeží.

10. Malilangwe privátní zvířecí rezervace
leží u Gonarezhou národního parku a je to exkluzivní rezervace o rozloze 400 km2, ležící v jihovýchodní nížině Zimbabwe. Jsou zde vápencové útvary, les mopane, různé baobaby a občasné řeky, rezervace je domovem nejen Velké pětky, ale také méně známé Malé pětky - malých antilop. Najdete tu i ohrožené druhy jako nosorožce bílé a černé, psa hyenovitého, antilopu vranou, bůvolce Lichtensteinova. Mezi 400 druhy ptáků je velká koncentrace orlů, jestřábů a sov.

11. Mavuradohna oblast divočiny
malebná krajina leží ve východní části údolí Zambezi, pohoří leží na severním konci velké zimbabwské propadliny - 500km dlouhého zlomu, který vytvořil linii s různým geologickým složením. Některá místa jsou porostlá pouze křovím, jiná hustou vegetací a žulovými balvany. Žijí tu sloni, bůvoli, antilopy losí, vrané, kudu, zebry a další druhy. Není zde známka lidského osídlení, většina cestiček je vytvořena zvířaty, lze se vydat na pěší safari nebo safari na koni.

12. Vumba botanická zahrada a rezervace
Strmé a zelené pohoří Bvumba - známé také jako Vumba, což znamená mlha... je tvořeno velkým žulovým útvarem, nejzajímavější je tu botanická zahrada, kde rostou původní i exotické rostliny kolem různých potůčků, cesty vás zavedou i do míst, kde jsou motýli, protee, azalky, begonie, lilie, aloe, fuchsie, cykády a další druhy. Žijí zde i malé opičky samango a malé antilopky. Je tu kemp a ubytování v blízkosti, krásná zahrada.

13. Bunga Forest botanická rezervace
leží u botanické zahrady Vumba, malý kousek deštného pralesa, chladivý i za teplého dne. Stromy jsou porostlé lišejníky a mechy a kvetoucími orchidejemi. Lišejníků je tu více než 250 druhů. Les je nejkrásnější na jaře, když se stromy msasa a další zazelenají novými listy. Je to také ráj pro pozorovatele ptáků.

14. Honde údolí
severně od Mutare na Východní vysočině, vede cesta do úrodného údolí Honde, stoupá až do výšky 800 metrů během 20 km. Je to ideální místo na pěstování čaje, první farmy zde byly založeny v 60.letech 20.století. Krásný pohled je z Honde View na vrcholku pohoří, z další vyhlídky lze vidět Pungwe Falls 243 metrů a 761 metrů vysoké Mtarazi Falls - nejvyšší vodopády v Zimbabwe. Na severovýchodě lze vidět horu Mount Nyngani - nejvyšší hora Zimbabwe 2.592 metrů a oblíbené místo pěších turistů.

15. Mukuvisi Woodlands
leží jen 5 km od Harare, porost stromů miombo na březích malého potoka Mukuvisi, je to původní porost, který zde zůstal. Z divokých zvířat zde žijí žirafy, zebry, pakoně a různé druhy antilop, 270 druhů ptáků, jsou zde stezky pro pěší, stáje pro koně, sídlí zde Wildlife and Environment Zimbabwe / WEZ /.

16. Khami Ruins - národní památník
toto místo je pravděpodobně nejrozsáhlejší následník Velkého Zimbabwe, sídlo národa Torwa, jehož velké bohatství bylo ve zlatě a dobytku, dnes je příkladem velkého umu při vystavbě suchých zdí a architektury. Stejně tak jako ve Velkém Zimbabwe jsou zde kruhové stavby, charakteristické svým precizním opracováním kamene. Pravidelné cihly z žuly leži v pravidelných řadách jedna na druhé. Stavitelé vytvořily dekorativní stavby s uličkami a zdobenými zdmi. Našly se zde předměty z Evropy a Číny, ty dokazují, že Khami bylo obchodním centrem, malé muzeum zde ukazuje pozůstatky z dob dávno minulých.

17. Dhlodhlo Ruins národní památník (dříve Danamgombe)
v 17.století byly krásné zříceniny Khami napadeny i Portugalci a pak opuštěny. Vítězové, nová dynastie ze severu známá jako Changamire Rozvi osídlila Dhlodhlo asi 80 km na severovýchodě, vybudovala si zde hlavní město, ne tak velké jako Khami, ale i toto místo má krásnou architekturu a dokonce je i více dekorativní. Je velmi smutné, že Ancient Ruins těžařská společnost, která existovala jen krátkou dobu, zničila mnoho zimbabwských ruin, včetně Dhlodhlo, odkud bylo odebráno neznámé množství zlata a zničeny archeologické pozůstatky.

18. Nalatale Ruins národní památník
pokud Great Zimbabwe je král a Khami královna starých ruin, pak Nalatale je krásná princezna, dlouho přežívající centrum, bylo rozšířeno kmenem Rozvi, kamenické práce jsou jemnější a nejvíce dechberoucí v zemi. Dynastie přežily až do dob válečníků Nguni, kteří přišli v letech 1840 a zničily 200 let trvající stát.

19. Diana´s Vow
zimbabwský poklad skalního umění, nejkrásnější skalní malby jsou zřejmě v Diana´s Vow. Během své expedice ve 30.letech 20.století německý etnolog Leo Frobenius se domníval, že to je pohřebiště králů, mimořádné malby inspirovaly nejexotičtější interpretace. Dnes je vše interpretováno jako detailní mytologický komplex a souhrn uměleckého stylu původních obyvatel Zimbabwe Sanů.

20. Chinhoyi Caves - rekreační park
jen dvě hodiny jízdy od Harare, jeskyně Chinhoyi jsou krásným místem pro piknik, přírodní systém chráněný malým parkem, malé jezírko s průhlednou vodou, které bylo probádáno potápěči až do hloubky 110 metrů, často lze vidět až do hloubky 40-50 metrů. Celý skalní systém není probádán.

21. Bridal Veil Falls / Chimanimani
místo si zaslouží návštěvu, pokud jste v této oblasti, vodopády Bridal Veil jsou krásné, voda přepadávající přes černou skálu jako v závoji z výšky více než 50 metrů. Leží na západní straně Pork Pie Hill, travnatý pahorek, který visí nad vesničkou Chimanimani, vodopády se nacházejí v útočišti antilop losích a lze se k nim snadno dostat po nezpevněné cestě.

22. Ngomokurira
masivní žulový útvar dominuje severu Harare. Kromě Domboshawa přitahuje i toto místo návštěvníky, kteří sem chodí po příkrých stezkách. Je tu několik jeskyní se skalními malbami, krásné výhledy.

23. Chikupu Caves
i toto místo v blízkosti Harare má krásnou scenérii, lze si udělat krásný jednodenní výlet, jeskyně Chikupu patří k nejlepším příkladům starého skalního umění v Zimbabwe, jeskyně leží v údolí a lze zde vidět malby z různých období, typičtější křovácké malby, ale i enigmatické postavy lidí a malby zvířat, toto místo má spirituální význam pro místní obyvatele.

24. Tsindi Ruins
leží východně od Marondera a pochází z období Vekého Zimbabwe, stavby byly vybudovány mezi 13.-16.stoletím místní elitou, volně stojící zdi tvoří hradby a označují privilegované oblasti a rituální místa. Za těmito zdmi žili obyvatelé v hliněných obydlích. Na konci 16.století bylo místo opuštěno, oblast byla znovu zabrána komunitou Nhowe pod vedením dynastie Mangwende, která žila na blízké Mount Mahopo. Náčelník - nazývaný Tsindi (veverka) zabral staré zříceniny a odtud nové jméno. Ruiny jsou postaveny na asymetrickém žulovém útvaru s výhledem 360°. Je to snadný výstup a ruiny leží mezi stromy msasa.

25. Gosho Park
privátní zvířecí park patřící Peterhouse Group of Schools, Marondera, malá farma, ale žije zde mnoho druhů zvířat - impaly, kudu, pakoně, antilopy losí a žirafy. Krásné balancující žulové skály a porosty stromů msasa stojí za návštěvu.

26. Mutoko
je složité popsat různorodost tohoto místa ležící v severním Zimbabwe, jsou zde jedny z nejlepších jeskyní se skalními malbami v zemi, ale i poloha je úžasná. Je tu také několik starých zřícenin - známé jsou jako Mutoko Ruins, hned u města, postaveny byly místní elitou, která byla ve spojení s Great Zimbabwe, odtud byly kontrolovány dříve bohaté zdroje surovin, za návštěvu stojí místní muzeum, stopy první portugalské kolonizace.

27. Tengenenge kulturní centrum (Guruve)
pravděpodobně je to nejdůležitější místo zimbabwského sochařství, toto je spirituální centrum uměleckého vyjadřování. Toto centrum otevřel farmář, Tom Blomefield, jako malou tabákovou farmu ve 60.letech 20.století. Tengenenge " místo začátku " bylo kolébkou mnoha světově uznávaných umělců, kteří zachytili tajemnost a duši Afriky do měkkého kamene - mastku. Procházka mezi sochami pod stromy a domečky je nezapomenutelným zážitkem.

28. La Rochelle, Penhalonga
farma La Rochelle patří National trust of Zimbabwe, leží hned u Mutare a vybudována byla v roce 1951 sirem Stephenem a lady Virginí Courtauld a je to architektonický poklad mezinárodního významu postavený v krásných zahradách. Jejich sbírka orchidejí je světově známá. Toto místo bývalo mekkou zahraničních návštěvníků, umělců, filmových hvězd a vlivných politiků. Je tu vytvořen malý hotel a ubytování s vlastním stravováním.

29. Tuli Circle
leží u hranic s Botswanou, místo bylo vytvořeno v roce 1890 a připomíná koloniální dobu, postaveno je na staré pevnosti, tak aby chránilo osadníky a jejich zvířata. Místo je to suché, ale velmi bohaté na historii počátků kolonialismu z doby Cecila Rhodese, jsou zde i pozůstatky anglo-burské války a také stopy před koloniálního období státu Shonů - státu Mapungubwe, jehož hlavní město leží v blízkosti. Z dob minulých jsou zde pozůstatky skalních maleb, Tuli Circle se stává ústřední lokalitou pro vytvoření chráněné přeshraniční oblasti.

30. Misie Cyrene
jižně od Bulawayo leží Misie Cyrene, která byla založena v roce 1939 skotským protestantem ministrem Nedem Patersonem. Chtěl zde vytvořit základnu pro řezbářství, sochařství a malování. Místo toho, aby žákům vnucoval evropské umělecké tradice, dovolil mladým můžům experimentovat v jejich vlastním stylu a na vlastní témata. Vzešli odtud nejvýznamější světově uznávaní umělci. Bohužel misie už není rájem pro umělce, ale krásná malovaná kaple ještě stále zachycuje odlišný styl a je to místo pro inspiraci umělců.

www odkazy

http://www.wildzambezi.com

http://www.victoriafalls-guide.net/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz