www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Gambie

Banjul

Zajímavá místa Afriky

Přestože spousta lidí má dojem, že Gambie je destinace, kde jsou jen hotely, opak je pravdou. V Gambii je mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Výhodou je snadná dostupnost, protože se nacházejí blízko sebe. Cesta z Banjulu do Kololi trvá asi 20 minut, takže se sem dá dojet v klidu taxíkem. Hotely leží asi 15 km od letiště. Ceny jsou uvedeny na letišti. Pokud se chcete dobře najíst, pak navštivte restauraci The Butcher´s Shop nebo kavárnu Le Palais du Chocolat.

Na drink si můžete zajít do Sugar cane Lounge and Bar, večer pak do klubu Jokor s živou hudbou. Asi 20 km jižně od Banjulu najdete Abuko Nature Reserve, kde žijí různá zvířata a roste zde zajímavá vegetace. Uvidíte tu opice, veverky, malé krokodýly a asi dvě stě druhů ptáků. Všechny oblasti jsou rušnější během zimy, v létě přijíždí turistů méně.

Bijilo - klidné a odpočinkové místo
Krása Bijilo spočívá v tom, že je tady klid, leží asi 5 minut jízdy na jih od Kololi, nejsou tu restaurace nebo noční kluby, které ruší klid, jen několik pláží a plážových barů a hotely, na plážích je málo lidí. Bijilo beach, Coco Ocean, Coconut residence.

Brufut - residenční oblast
Asi 10 minut jižně od Kololi, leží tu Sheraton Gambia Hotel.

Kololi - pěkné a rušné
V Kololi je nejvíce resortů, na malém místě je několik barů, nočních klubů, asi 30 restaurací s různou kuchyní, dvě malá kasina, banky a směnárny, internetové kavárny a obchody. Přes den celkem klidné místo, večer rušné. (The Kairiba, Senegambia, Sargé Hotel). V blízkosti Kololi asi 11 km najdete malý deštný prales s primáty - Bijilo Forest Park, kromě primátů jsou zde i ptáci asi 130 druhů.

South Kotu - bary a restaurace
Na cestě vedoucí k pláží je několik barů a restaurací (Palma Rima).

Banjul - hlavní město Gambie
Banjul, hlavní město Gambie, je suché a prašné a navíc není příliš hezké. Je to hlavně administrativní centrum. Jezdí sem hlavně turisté z Velké Británie, aby se přesunuli do okolních hotelových komplexů. Centrum města je malé a řeka město často zaplavuje. V Banjulu se nachází jen málo atrakcí pro turisty, několik restaurací, velký trh, kde Gambijci obchodují, známý je Atlantic beach hotel. Jsou tu však atraktivní pláže. Pro zorientování ve městě začněte směrem k Arche du 22 Juillet a na vrcholku máte krásný výhled na město, uvidíte Královskou mešitu a Národní shromáždění. V Arche je také muzeum a kavárna. L´Avenue Kiaraba se často nazývá replikou Wall Street, dále lze navštívit Club de Golf Fajara a Afra Am, obchodní středisko Emporium, hřbitov Cimitiere de la Guerre de Fajara - památník bojovníků z 2. světové války. Zastavte se v cukrárně La Pariesienne nebo Palais a večer zajděte do klubu Jokor. Z Banjulu se dostanete levným trajektem k ústí řeky v Barra a odtud můžete vidět pevnost Fort Bullen, která byla založena Brity v roce 1826 a odtud se kontrolovalo ústí řeky. I když místo je na seznamu UNESCO, není sem snadný přístup, protože gambijské vojsko má o něj zájem. Budovy zde stojí jako připomínka koloniálních časů.

Řeka Gambie
V jinak prázdné krajině je řeka Gambie nejdůležitějším bodem a je to jediná atrakce země. Pramení ve Fouta Djallon pohoří v Guinei, více než 500 km od místa, kde se vlévá do Atlantického oceánu. Veškerý život Gambijců se točí kolem řeky, kolem níž žijí v malých vesnicích. Jsou tu mangrovníkové bažiny, kde žijí kraby a malí primáti, které je vidět hlavně dále ve vnitrozemí na poloostrově Kombo a v přírodní rezervaci Abuko. Ostatní rezervace jsou spíše bahnité nebo prašné savany, ale roste zde původní fauna.

Kotu - nová oblast resortů
Nová oblast resortů s bary, restauracemi, za Bunngalow beach je několik plážových barů a noční klub Destiny, pláž je ideální pro rodiny a v blízkosti je golfové hřiště. (Kombo Beach, Bungalow beach, Bakotu, Sunset Beach).

Bakau - autentické africké město
Je to rušné město s malými prašnými ulicemi, ideální na poznání opravdové Afriky, několik restaurací podává tradiční gambijská jídla, je tu pošta a oblíbený Kachikally crocodile pool, velmi dobré tržiště se suvenýry, ovocem a zeleninou. (African Village, Ngala lodge u Bakau).

Cape Point - klidná oblast s krásnou pláží
Je tu více turistů než dříve, pláž je jedna z nejlepších v zemi, je tu několik restaurací, Bakau leží deset minut pěšky odtud. (Ocean Bay, Cape Point, Sunbeach).


Gambie je nejmenší země na africké pevnině, je to africká destinace pro začátečníky. Malá země, snadno dosažitelná z Evropy, bezpečná a lze zde kombinovat trochu dobrodružství na řece Gambia s plážovým pobytem na pobřeží. V posledních 15 letech bylo vybudováno na pobřeží mnoho prázdninových resortů, je zde stálý sluneční svit a celoročně vysoké denní teploty. Období dešťů je od července do října, v tu dobu je vysoká vlhkost vzduchu a bouřky jsou večer častější. I když je Gambie spojena s plážovým pobytem, vnitrozemí nabízí zajímavou kombinaci přírodních parků, kde lze pozorovat faunu a zajímavý vesnický život.

10 důvodů proč navštívit Gambii

1. Banjul je hlavní město Gambie a je to zajímavé místo s trhy, hlavní tržiště se jmenuje Albert Market, dají se zde nakoupit místní řemeslné výrobky, stříbrné šperky, šaty, boty, ovoce a zelenina. Pro pochopení britské koloniální minulosti je dobré navštívit War Memorial and Fountain u MacCarthy Square, památník byl vybudován při příležitosti korunovace britského krále Jiřího IV. v roce 1937.

2. Jinack Island je známý jako Paradise Island a leží na severní břehu řeky Gambia, je oddělen od pevniny Niji Bolon a jeho část tvoří Národní park Niumi, který je chráněnou mořskou oblastí delty. Ostrov má 11 km nedotčené pláže, ve vodách je často vidět delfíny.

3. Brikama 45 minut od Banjulu, patří k největším městům Gambie a je ideálním místem pro průzkum pobřeží a vnitrozemí. Hlavní turistickou atrakcí města je Brikama Craft Market a továrna, kde se vyrábí a prodávají výrobky z teaku, batiky, djmebe bubny, masky a další suvenýry. 5 km od Brikama najdete Makasutu Cultural Forest - zelená divočina napájená přítokem řeky Gambie, který se nazývá Mandina Bolon, je to privátní ekoturistická rezervace, která je otevřená pro vycházky s průvodcem do přírody.

4. Gambia River - je hlavní turistickou atrakcí a dominantou země. Ekologie řeky je rozdělena do dvou částí, jezerní a sladkovodní, což ovlivňuje vegetaci. Slaná voda se dostává až 150 km proti proudu až do Kantaur v období sucha (od listopadu do června), v dolním jezeře dominují mangrovníky podél břehů řeky s velkými rákosy v mezizóně, tam kde je voda sladká je více zveře - lze zde vidět krokodýly, delfíny a hrochy. Hlavní pozoronost přitahují ptáci u řeky a jejich rozmanitost při plavbách na lodi při úsvitu a západu slunce.

5. Gambia River National park je nejzajímavější chráněné území Gambie, kde žijí šimpanzi (zavedeni na Baboon Island v roce 1979 jako část programu znovuzavedení šimpanzů). Gambia River NP leží u Georgetown, 306 km/6 hodin od Banjulu a 2 hodiny od Kolda v Senegalu.

6. Ostrov Janjagbureh leží asi 300 km proti proudu řeky, přístavní město Janjangbureh se nazývá Georgetown a leží na severu. Bylo založeno v roce 1823, když Kolli, král Kataba, podepsal smlouvu s Alexandrem Grantem, jíž postoupil ostrov britské vládě. Oblast je nyní ekoturistickou destinací, je pokryta tropickým lesem a je ideální pro rybaření a pozorování hrochů a krokodýlů. Lze zde vidět mnoho budov z dob koloniálních z 19.století.

7. Wassu Circles jsou stojící kameny, které jsou místem pohřebišť starší více než 1200 let.

8. James Island - výlet inspirovaný knihou Alexe Haleyho a filmem Roots (Kořeny), můžete sem jet na plavbu lodí až na širokou řeku Gambie směrem k bývalému francouzskému obchodnímu centru Albreda a vesnici Juffureh. Navštivte místa, kde se natáčel film Kořeny a starou otrokářskou stanici.

9. Kmenové vesnice, i když v Gambii není tak velká etnická diversita jako v ostatních afrických zemích, doporučujeme prohlídku vesnic, žije zde zde 8 hlavních etnických skupin Mandingové, Wolofové, Kreolové nebo Akusové, Diolové, Fulanové nebo Peulové, Sererové a Tukulorové.

10. Kachikally Crocodile Pool je oblíbeným místem, kde můžete pozorovat stovky krokodýlů nilských.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz