www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Ghana

Zajímavá místa - Ghana

Zajímavá místa Afriky

V Ghaně není mnoho turistů, je to místo nezávislých cestovatelů, kteří hledají nové zážitky. Je tu jen málo luxusních hotelů, ale není to složitá destinace na cestování. Silnice jsou dobré, všude se dá dojet veřejnou dopravou, mluví se tu anglicky a lidé jsou velmi příjemní a pohostinní. I když je to relativně malá země, má co nabídnout, na jihu 500 km pobřeží s tropickými plážemi a resorty. Historik Albert van Dantzig popsal Zlaté pobřeží jako nákupní ulici Západní Afriky. Hlavním vývozním artiklem bylo zlato, ale to se změnilo s příchodem obchodu s otroky na konci 17.století. Mezi lety 1482 až 1783 6 různých evropským mocností zde postavilo 80 opevněných staveb podél Zlatého pobřeží, i když některé byly zniřeno, asi 20 pevností zde zůstalo. Nyní jsou to muzea ukazující historii otroctví a evropské nenasytnosti. Zcela jiný je islámský sever se sahelským klimatem a tradičními oděvy podobným oděvům z Mali a Burkiny Faso. Je tu krásná hliněná architektura - od nejstarší mešity v Larabanga, Bole a Nakore, až po palác Wa-Na´a Palac ve Wa a malované domy s rovnou střechou v Sirigu a Paga.
Velkému zájmu se v posledních letech těší v Ghaně wellness a yoga, lze očekávat velký boom,koná se zde i wellness festival.

strong>Accra: rušné město s mnoha plážemi
Lake Bosumtwe ležící v ohromném kráteru po meteoritu je jediným přírodním jezerem Ghany.
Kumasi, bývalé hlavní město Ašantského království, je nyní provinčním městem s atmosférou.
Kintampo Waterfalls - nejzajímavější vodopády Ghany
Mole National park - je domovrem slonů, lvů, levhartů, bůvolů a mnoha druhů antilop a opic.
Kakum National park - bujný les - fantastické vyhlídky z korun stromů spojených můstky.
Brenu - malá pobřežní komunita.
Gold Coast - krásné pláže a historické pevnosti známé obchodem s otroky.

Ghana je známá svým přátelským obyvatelstvem, všude Vás bude očekávat pozdrav Akwaaba - vítej - od místních.
Návštěva Ghany může nabídnout hodně - od odpočinku na pláži, návštěvy tradičních rybářských vesnic, nakupování suvenýrů nebo účásti na festivalu. Můžete si také zde nechat udělat zajímavý účes nebo si koupit ručně háčkované oblečení.

Accra
Leží v srdci Ghany - má zajímavý noční život, muzea, historické památky, rušné trhy, krásné pláže a restaurace. Accra je moderní město a branou do starých území, výborné místo pro návštěvu. Jen 30 minut jízdy od centra najdete bar s hudbou Big Milly´s Backyard, kde se hraje reggae. Accra patří k nejstarším městům v Africe, určitě navštivte starou část města, hlavními body jsou Jamestown Fort a maják, Kwame Nkrumah Memorial Park a fantasticky chaotický trh Makola Market. Zcela odlišná je část Oxford Street v předměstí Osu s butiky, řemeslnými výrobky, restauracemi a bary. Legendární je 5* Labadi Beach hotel a místo pro party Big Millie´s Backyard v Kokrobite. V Accře byl otevřen restaurant v letadle DC- 10 nebo zelené letadlo,podávají zde výborné jídlo.

Kumasi
Vaše návštěva Ghany by nebyla kompletní, pokud byste nenavštívili ašantskou oblast, včetně starého hlavního města Kumasi, které bylo založeno v roce 1695 králem Ašantským Osei Tutu. Jsou zde paláce, pevnosti, muzea a kostely, které tvoří krásnou kulisu festivalům a obřadům, které mají stále velkou důležitost pro ašanstké obyvatelsto. V Kumasi je také jeden z největších trhů v Africe, kde lze koupit látky, jídlo, byliny a zkrášlovací prostředky. Kumasi je druhé největší město Ghanyje zde stále velký provoz hlavně kolem centrálního tržiště. Je to dobrá základna pro výlet k Lake Bosomtwe v kráteru a aktivním animistickým chrámům v Besease a Bodwease, k zelenému lesu Bobiri Butterfly Reserve, k jeskyni, kde hnízdní jedni z nejošklivějších ptáků Afriky v Bonkro nebo k tradiční komunitě Kente v Bonwire a Adanwomase.

Ashanti
Místo, kde jsou největší doly na zlato v Ghaně, vyrábí se zde oděvy starými metodami
(oblečení kente) a oslavné sobotní pohřby - důležité historické místo mezinárodní důležitosti.

Místa Světového dědictví UNESCO
Cape Coast Castle a Elmina Castle

Cape Coast Castle patří k nejznámějším pevnostem Ghany a navštívilo je mnoho státníků poslední doby, ale podél pobřeží je dalších 37 míst z období obchodu s otroky, včetně Osu Castle v Accře, kde dnes sídlí vláda, většina pevností byla postavena kolonizátory v 17.století, pobřeží Ghany bylo ideální na výstavbu.

Cape Coast Castle, Cape Coast
Postavena v roce 1630 Holanďany, 6x změnila majitele a v roce 1664 ji zabrali Britové a byla hlavním velitelským sídlem až do doby než se Accra stala hlavním městem v roce 1877, sloužila jako místo čekání tisíců otroků, pochytaných a přivezených i ze vzdálených míst jako je Niger a Burkina Faso. Dnes je zde muzeum v prvním patře, kde jsou kobky otroků, ale lze zde také vidět krásně zdobené místnosti britských guvernérů, je to obrovský kontrast a prohlídka končí průchodem Brány bez návratu.

Elmina přístav
leží západně od Accry a není známý pouze svým rušným rybářským trhem, ale i tím, že zde stojí nejstarší evropská budova v Západní Africe - hrad z 15.století St.Georg Castle. Malé rybářské město, 15 km od Cape Coast. Hrad St.George prošel několika rekonstrukcemi a má bohatou historii, byl postaven Portugalci v roce 1482 a v roce 1871 byl obsazen Brity, sloužil jako kanceláře Holandské Západoafrické indické společnosti, když se otroci stali hodnotnější komoditou než zlato, vznikla zde záchytná zóna. Při prohlídce můžete být zavřeni do otrocké cely, ale také se podívat do místa, kde byl věznen Ašantský král Prempeh I. - 4 roky Brity.
Malebný přístav Elmina (Důl) se stal mezinárodní centrem obchodu se zlatem v roce 1482, když Portugalci začali se stavbou, která je nyní nejstarší evropskou budovou v Subsaharské Africe. Stejně jako anglický Cape Coast, tak i Elmina Castle získala svůj vzhled v 17.stoleti, pak následovalo zabrání Elminy Holanďany a rozvoj obchodu s otroky a zlatem. Dnes Elmina i Cape Coast fungují jako muzea otroctví.

Fort Metal Cross, Busua
Pevnost leží na výběžku v Busua - byla postavena v roce 1698 Brity a podle jména to byla jedna z nejpevnějších pevností v Ghaně, která odolávala nejvíce útokům. V roce 1750 byla vybavena 25 děly, jako ostatní pevnosti byla místem obchodu s otroky, ale obchodovalo se zde také se zlatem, slonovinou a dřevem. Nyní má pevnost anglického majitele, který ji obnovuje a lze se zde dohodnout i na přenocování za poplatek.

Fort Prinzenstein, Keta
Toto malé městečko na dalekém východě Ghany u pobřežní silnice do Lomé v Togo je nejen rájem pro milovníky pozorování ptáků, ale také místem, kde jsou pevnosti. Pevnost Prinzenstein, postavena dánskými obchodníky v roce 1784 leží nejdále na východ v zemi, nebyla restaurována jako ostatní, takže zde nahlédnete opravdu do historie otrokářství - šokující je hlavně místnost, kde se ženy myly, malé místo, kam bylo vidět z balkonu guvernéra a ten si tak mohl vybírat.

Západní pobřeží
Krásné pláže podél pobřeží mezi Takoradi a Pobřežím slonoviny. Surfaři je velmi oblíbená pláž Busua. Pokud jste omezeni rozpočtem, můžete si vybrat některý z resortů mezi Busua a Cape Three Point, dražší jsou resorty u historického města Axim. Dále na západ je oblíbeným místem pro dobrodruhy vesnice na kůlech Nzulezo, kam lze dojet na kanoe z krásné pláže v Beyin.

Kakum národní park
Hodinu jízdy od Elmina leží Kakum, který je znám svými procházkami mezi korunami stromů. Visutý 350 m dlouhý most visí 40 metrů od země lesa. Nabízí Vám pohled do lesa z opičí perspektivy, je to dobrá destinace pro ornitoilogy, ze savců zde žijí sloni pralesní, 5 druhů opic a malé antilopy travní.

Baobeng - Fiema opičí útočiště
Nejstarší ekoturistický projekt v Ghaně, pojmenováno podle vesnice, kde se uctívají opice jako posvátné, když opice zemře, dělá si jí pohřeb. Nejběžnější opice jsou zde Lowe´s mona monkey a pied gueréza, ke kterým se dá přiblízit. Žijí zde další čtyři druhy primátů a mnoho ptáků. Je tu levné ubytování.

Mole národní park
Sice nedosahuje slávy jiných parků v Africe, ale lze tu pozorovat zvířata při pěším safari, snad se tu vidí sloni, málokdy lvy a levhrati. Je to vynikající místo pro ornitology a u vstupu do parku je slavná mešita postavená z hlíny.

Paga
Místo je známé posvátnými jezírky s krokodýly. Jsou krmeni živými kuřaty a je to ekoturistický projekt, který zahrnuje i návštěvu paláce náčelníka postaveném v tradičním sahelském stylu a také návštěvu kempu otroků.

Lake Volta
Ghana zde postavila jedno z největších umělých jezer a hydroelektrárnu v Africe na řece
Volta v Akosombo Gorge v 60.letech 20.století. I po 50 letech je místo nerozvinuté pro turisty, jen pro dobrodruhy zde jezdí každý týden trajekt z Akosombo Dam do Yeji. Ještě menší komfort poskytuje pavba na lodi Dodi Princess, která jezdí z Akosombo Dam na ostrov Dodi Island.

Jihovýchodní vysočina
Je to hornatá oblast centrálního regionu Volta. Rozkládá se mezi místním hlavním městem Ho na jihu a na severu městem Hohoe. Lze zde trekovat, jsou tu vodopády Wi falls (nejvyšší v Západní Africe), zalesněné pohoří Afadjato nebo Adaklu, pěkné město na kopci Amedzofe a útočiště opic v Tafi Atome.

Ghana - cesta do země království Ašantů
Ghana - dříve Zlaté pobřeží je tvořena travnatými pláněmi ve vnitrozemí k bobřeží směrem na východ, zatímco jih a západ je pokryt hustým deštným pralesem, který vytváří přírodní parky jako např. národní park Kakum. Ve srovnání s ostatními africkými zeměmi jsou parky Ghany relativně malé, ale žijí zde antilopy, opice, lvi a sloni, v lese je také množství motýlů a ptáků. Pobřeží nabízí písečné pláže lemované palmami a lagunami, kde se praktikují vodní sporty. Země má bohatou historii a je tu stále 42 evropských pevností a hradů včetně Elmina a Cape Coast Castle, které jsou na seznamu UNESCO, stejně tak jako bojiště mezi Brity a původním obyvatelstvem. Barevné tradiční festivaly lze stále vidět po celé zemi a tržiště nabízejí zvuky a obrázky typických afrických bazarů.

10 důvodů proč navštívit Ghanu

1. Elmina - bývalý portugalský hrad leží na pobřeží, historická relikvie afrického pobřeží.
2. Ašanti jsou hrdý národ, který bojoval proti Britům až do porážky, jejich tradiční kultura přežívá ve vesnicich centrální Ghany a patří k hlavním atrakcím země.
3. Návštěva tržiště v Kumasi - hlavní město království Ašantů patří k nejzajímavějším v Africe a jsou zde pouze ženy, které tržiště vedou.
4. Ghaňané podědili britské diplomatické služby, ale ponechali si tradiční africkou pohostinnost, patří k nejvzdělanějším lidem v Africe.
5. Ghana patří k nestabilnějším zemím v oblasti a je otevřená pro turisty, je to ideální země pro anglicky mluvící, jelikož Ghana byla bývalá britská kolonie a angličtina je úředním jazykem.
6. Pohřební slavnosti na pobřeží, rakve s tematikou zvířat, aut, letadel, nářadí podle klanu nebo profese zesnulého - jsou jedinečné.
7. Architektura Ašantů ve střední Ghaně a kmene Kassena na SV je zapsána na seznamu UNESCO jako symbol identity africké společnosti.
8. V hlavním městě Accra najdete mnoho věhlasných umělců.
9. Poklidná atmosféra rybářských vesnic na pobřeží vybízí k odpočinku na pláži.
10. Kente je typické oblečení v Ghaně - ručně tkaná látka, velmi barevná s geometrickými vzory.

V Upper Guinea deštěném parlese žije více než 20 druhů endemických druhů ptáků. Upper Guinea les patří k 25 světovým ekosystémům s největší biodiversitou ohrožených míst.

Nejlepší města :
Accra - staré čtvrti podél pobřeží,z koloniálního období např.Maják Jamestown s výhledem na pláž s rybáři a barevnými pirogami. Předměstí La Beach - s pěknými hotely a rušným nočním životem, moderní je tzv. Oxford street s nočními kluby,obchůdky restauracemi.
Cape Coast - Založeno jako hlavní velitelství Britské královské africké společnosti v roce 1664, přístav a město mají zajímavou architekturu z období 4 staletí. Místo oblíbené mladými cestovateli.
Elmina - nejhezčí přístav Ghany - jméno pochází z portugalského el mina del ouro - zlatý důl.. Pobřežní pevnost, rabářská vesnice, výroba soli, barevné pirogy a tržiště.

Pláže -
Maranatha Estuary Beach club - klidný resort v ústí Volty
Busua podél dlouhé pláže s mnoha hotely, surfařskými obchody, nedaleko leží Cape Three Points- tropický plážový ráj.
Big Mully´s Backyard leží na Kokrobite beach na západě od Accry, známý svými sobotními večírky s živou hudbou reggae.
Lou Moon lodge - jediný butikový plážový resort u Axim, stylové pokoje, francouzská kuchyně, výborná poloha, dělají se zde svatby

Historie a kultura
St.George´s Castle - v Elmina , čtyřpatrový hrad mezi lagunou a oceánem, založen POrtugalci v roce 1482, je nejstarší evropská stavba v Subsaharské Africe, dnes je zde muzeum.
Anomabo -malé pobřežní město,nejlepší ghanské svatyně posubans, vytvořené na ochranu lidí kmene Akan v 18.století Ze sedmi posubans je nejpřitažlivější Dontsin a kyirom ve tvaru evropské parní lodi.
Nzulezu - unikátní vesnice na kůlech na jezeře, dostat se se lze na kanoi

Divoká zvířata
Kakum národní park - chráněný deštný prales o rozloze 375 km2,nedaleko Cape Coast, je tu canopy walk o délce 350 metrů, v pralese lze vidět mnoho ptáků a primátů a dalších zvířat ( bongo, pralesní sloni).
Monkey Hill -malý les v přístavu Takoradi s velkou populací opiček
Muni-Pomadze Ramsar site - pláž ,kde želvy snášejí vajíčka od září do března.

Nejlepší doba pro návštěvu od října do dubna, vlhkost je nižší, ubytování spíše nižší a střední kategorie.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz