www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Uganda

Zajímavá místa - Uganda

Zajímavá místa Afriky

Afričané znali gorily, které žily v lese již dlouho, ale pro zbytek světa byly gorily po dlouhou dobu velkou neznámou. Vše se změnilo v minulém století. Gorila znamená v překladu vlasatá žena.
Horské gorily, krásné scenérie, divoká zvířata, bohatá kulturní historie a přátelští lidé - to je Uganda. Kromě treku za horskými gorilami v Bwindi NP (domov více než poloviny horských goril na světě), výstup na sněhem pokryté vrcholky Rwenzori Mountains. Národní parky nabízejí klasické safari - pěší, v autě, na koni, stejně tak jako plavbu na lodi, rafting a rybaření na Nilu. Uganda je také fantastickou destinací pro milovníky ptáků, žije jich tu více než 1000 druhů, z nich mnoho endemických.
V Ugandě žije 31.368.000 obyvatel, měna je ugandský šilink. Hlavní město je Kampala, letadla létají do Entebbe, které se nachází 40 km jižně od Kampaly. Neexistuje tu veřejná doprava, taxi do Kampaly stojí cca 20 EUR (50.000 UGX), lze jet taxi do Entebbe za 4 EUR a pak minibusem do Kampaly za méně než 1 EUR. Dobře se lze najíst v Kampale v Katch the Sun, kde je i pěkná výzdoba s artefakty, v Ranchers Grill v nákupním centru Garden City shopping mall nabízejí výborné steaky. Na drink si lze zajít do Kololo - Bubbles O´Leary - irská hospoda, kde se sledují i sportovní zápasy. Na výlet se dá jet asi 1 hodinu jízdy z Kampaly do Rain Forest lodge, kolem leží Mabira Forest reserve, kde žijí vzácní ptáci a zvířata a jsou zde stezky v tropickém pralese.
Průměrná nadmořská výška v Ugandě je 1000 metrů. Si´t silnice je poměrné dobrá a v zemi je 13 přistávacích ploch.

V roce 1951 americký zoolog George Schaller první studoval gorily ve vulkanickém pohoří Virunga. Napsal knihu The Mounatin Gorila: Ecology and Behaviour (1963) a v roce 1988 vydal The Year of the Gorilla. Dalších významných výsledků ve studiu goril dosáhla Dr. Dian Fossey a její asistenti. Fossey žila mezi gorilami od roku 1963 do své smrti v roce 1985. Její kniha Gorily v mlze byla zfilmována. Svůj čas trávila v Travellers Rest hotel, kde nabízíme ubytování. Fossey byla zabita v roce 1985 a byla pohřbena ve Rwandě společně se 17 gorilami, které byly zabity pytláky během jejich studií. Založila nadaci a upozornila tak na ohrožení, ve kterém se horské gorily nacházejí.
Současná cena povolení je 750 USD ve Rwandě, v Mgahinga 600 USD, Bwindi 600 USD, Nkuringo 600 USD. (V Kongu zatím nelze.)

V Ugandě můžete stopovat šimpanze nebo horské gorily, ale můžete tu vidět i mnoho dalších zvířat od lvů po hrochy a další zvířata. V Ugandě je obrovská biodiversita a široká řada habitatů - lesy, savany, mokřada, jezera a hory. V Ugandě žije více než 1000 druhů ptáků, včetně rarit jako je člunozobec. Žije zde 16 druhů primátů, téměř polovina goril horských na světě z celkového počtu 880 jedinců se nachází v Bwindi Impenetrable Forest a Mahinga Gorilla National Park. Je tu 5 tras a 13 habituovaných skupin. V Ugandě je dostatek sladké vody, rodí se zde Bílý Nil a mnoho dalších toků vzniká táním ledu z pohoří Ruwenzori, je tu mnoho jezer v Příkopové propadlině, pralesni potoky, velká papyrusová mokřada a jezero Victoria, největší africké jezero. To vše nabízí Uganda turistům - od rovníkových ledovců, po hledání člunozobců, prohlídku Murchison Falls, raftování na peřejích 5 stupně a lov stokilových ryb.. V Ugandě existuje ubytování pro všechny rozpočty.

Nejzajímavější místa Ugandy jsou:
* trek za gorilami - povolení je třeba zakoupit předem, jedině pokud se nějaká vrátí, lze je získat na místě, ale nelze s tím nikdy počítat. Většina lidí jezdí do Bwindi, protože v parku jsou čtyři skupiny goril, za návštěvu také stojí jedna skupina v Mgahinga - je tam větší klid, cesta z Kampaly je fascinující a kemp zde má pěknou polohu.
* Explorers a Speke camp u vodopádů Bijagali Falls mají krásné výhledy a nabízí zde rafting na řece Nilu.
* za zastávku stojí u vodopádů Sipi Falls, jedete-li ke keňským hranicím, Crows camp je příjemný a mají zde dobré jídlo.
* Národní park Queen Elizabeth - je tu mnoho zvěře, ale vidět ji můžete asi jen ráno při vyjížďce, kemp zde je výborný, naobědvat se lze v Mweya lodge, je to velmi pěkné místo, pak se můžete jít podívat za šimpanzi v Kyambura Gorge.
* Lake Bunyoni Camp má také dobrou reputaci.

Hlavní atrakcí Ugandy jsou primáti, z nichž největší jsou gorily. Hory v Bwindi a Mgahinga národních parcích jsou domovem pěti habituovaných skupin goril. Omezený počet turistů je může denně navštívit (denně jen 300 permitů). Šimpanzi jsou také přivyklí na turisty a lze je navštívit v jedné ze čtyř oblastí - Kibale a Budongo Forest, Kyambura Gorge a Ngamba Island. V parcích lze vidět další druhy primátů při procházce v lesích.


Kampala
hlavní město Ugandy, bylo postaveno na kopcích a bylo politickým centrem království Buganda. Jméno pochází ze slov kopce impal, vztahující se k množství antilop, které zde dříve žily v hojném počtu. Místo bylo rozšířeno britskými osadníky po ratifikaci smlouvy s tradičním králem kabaka a kolonizátorem Frederickem Lugardem a vznilo z něj obchodní centrum, odkud byly výrobky živočišného původu jako kůže a slonovina posílány do Mombasy po železnici. V Kampale není mnoho zajímavých míst, ale lze si udělat představu o současném městském životě v Africe. Je tu mnoho restaurací, barů a klubů a hektický noční život. Vyplatí se jet podívat na hroby Kasubi, pohřební místo tradičních vládců kmene Buganda, které jsou stále udržovány příbuznými ženami a kde lze vidět královské artefakty z dob minulých. Před obdobím kolonialismu kopce kolem Kampaly byly místem hlavních měst kmenů Buganda, starých království. Prohlídka těchto míst s paláci, královskými hrobkami, katedrálami a mešitami odhaluje minulost Bugandů z 19.století, když islamští ochodníky s otroky, Evropané a misionáři přišli do těchto míst.
Kampala má krásnou polohu,leží mezi kopci,od nejvyššího bodu Naguru Hill k pobřeží Lake Victoria se nikdy necítíte daleko od přírody.Město má fascinující historii,sofistikované kavárny a neutuchající noční život. Pohled z vrcholu minaretu Staré mešity je krásný,můžete si užít 360° výhled na 7 kopců,na kterých je Kampala postavena,za jasných dní je vidět až k jezeri Victoria -10 km. V západním křídle Lubiri Palace je skryta temná vzpomínka na historii Ugandy. Podzemní bývalý safe s pěti místnostmi byl postaven diktátorem Idi Aminem a sloužil jako popraviště.Bylo zde popraveno více než 200.000 lidí v letech 1971 -1979.Všechny oběti byly Aminovi političtí nepřátelé, většinou z kmenů Buganda a Lango. Kontrastně působí Bahai Temple,kde je nádherná zahrada. Namugongo Martyrs Shrine má rovněž spirituální auru,je to katolický poutní kostel, věnovaný mučedníkům Ugandy,kteří prolili svou krev během vlády Mwanga II na konci 19.století. Obrovský chrám má tvar afrického klobouku,strop je podepřen 22 měděnými sloupy. Od doby kdy se otevřela The Nommo Gallery v roce 1964,stala se místem místním i zahraničnách umělců. Kavárna má vynikající atmosféru a podávají se zde tradiční pálivá ugandská jídla. Známý je i Makindye Country club, pokud máte rádi tradiční jídla navštivte 2K Restaurant na Old Kampala Hill,mají tu autentická ugandská jídla jako luwombo-kuře v banánových listech.Luwombo chutná nejlépe s banány,známé jako matooke. Asijskou kuchyni lze ochutnat v Fang Fang restauraci ve středu města. Pokud máte rádi živou hudbu,pak navštivte střešní terasu. Venkovní restaurace hotelu Sheraton je klidnou oázou a podávají se tu jídla z celého světa. Když byli v roce 1972 vyhnáni Asiaté z Ugandy,doparbní sektor Ugandy se zhroutil,obchodníci na hranici s Keňou začali používat motocykly na převážení zboží mezi Keňou a Ugandou. Motocykly měly pžezdívku border border z toho vzhiklo pojmenování bodaboda. 36 let poté jsou bodabodas stále nejrychlější způsob dopravy v Kampale, můžete se vydat i na prohlídku města s Walters Boda-boda ciry tour a dozvíte se více než z průvodců.
Noční život v Kampale je velmi rušný, v barech se podává grilované maso a poslouchá africká a jamajská hudba. Vynikající jazz hrají v Jazz Ville,Gabiros a Gatto Matto v Bugolobi na krahi města. Tradiční africkou zábavu najdete v Ndere Troupe Centre v Kisasi,ve středu, v pátek a v neděli.
Pokud si chcete koupit suvenýry pak v Banana Boat -řetězec obchodů v nákupních centrech jako je Lugogo a Garden City. Buganda Road Craft Village za Národním divadlem také nabízí řemeslné výrobky -košíky,řezby,korálky,obrázky, sošky zvířat.

Entebbe
Město leží na pobřeží jezera Victoria, je to výborné místo pro začátek vašeho safari, nachází se tu mezinárodní letiště, Botanická zahrada s mnoha ptáky opicemi, ostrov Ngamba, kde žijí osiřelí šimpanzi.

Mabamba Swamp
Plavba na vydlabané kanoi do papyrusových bažin u jezera Victoria je snadná - jednodenní výlet z Kampaly nebo Entebbe. Je to místo, kde můžete vidět člunozobce kromě jiných vodních ptáků.

Lake Mburo národní park
Nachází se kolem jezera - malý národní park je oblíbenou zastávkou po cestě z Kampaly do Bwindi. Je to jediné místo v Ugandě, kde můžete vidět zebry, impaly a antilopy losí, žije zde mnoho ptáků.

Mgahinga Gorila národní park
Nejmenší park Ugandy chrání severní svahy tří vulkánů Virungy: Mahavura (4.127 m), Sabinyo (3.669 m) a Gahinga (3.475 m). Hlavním cílem je stopování gueréz (golden monkey), které jsou endemické v Albertine Riftu a horské gorily, habituovaná skupina se může přesunout do Rwandy v červnu a září. Náročné stezky vystupují k vulkánům, Batwa Trail vás dovede v Pygmejům Batwa.

Lake Bunyoni
Leží hodinu jízdy od jižní části Bwindi, ostrůvky a hornaté pobřeží klikatého jezera jsou místem mnoha resortů. Bunynnyi znamená - místo malých ptáků, ale žije jich tu opravdu hodně, ale také vyder a je velice zajímavé ke pozorovat.

Bwindi Impenetrable národní park
Jedinečná světová destinace na pozorování goril horských, v Bwindi jsou čtyři trasy, 12 habituovaných skupin, celkem 80 permitů denně. Bwindi je džungle s kopci a krásnou scenérií, žijí zde i další primáti a 23 druhů endemických ptáků.

Queen Elizabeth národní park
Má vynikající polohu v Příkopové propadlině na úpatí Rwenzori. QE patří k nejrozmanitějším parkům v Africe, k nejzajímavějším patří stromoví lvi v Ishasha, vyhlídková jízda ke kráteru přes vyhaslé sopky a plavba po Kazinga Channel, z něhož můžete vidět slony, bůvoly, hrochy a vodní ptáky. Na seznamu je tu více než 600 druhů ptáků.

Rwenzori Mountains
Tři ledovcové vrcholky dosahující výšku přes 4.800 metrů, Rwenzori se nazývá Měsíční hory - Mountains of the Moon, tajuplný pramen Nilu byl popsán mnoha geografy. I když se lze dostat až na zasněžené vrcholky, nejkrásnější místa jsou pod hranicí sněhu - horská krajina s mechy a lišejníky, obrovskýmí lobéliemi a dalšími rostlinami.

Kibale Forest národní park
Nejvíce známý stopováním šimpanzů, ale žije zde i dalších šest druhů primátů - dva druhy gueréz a další. Mnoho opic a ptáků lze pozorovat na stezce v přilehlé bažině Bigodi Wetland, jež je spravována místní komunitou.

Semliki národní park
Má vynikající polohu na úpatí Rwenzori v Albertine Rift Valley. Park je součástí nejvýchodnější oblasti Ituri Forest. Ornitologové zde obdivují 40 druhů ptáků, které nelze vidět nikde jinde v Africe.

Murchison Falls národní park
Největší chráněná oblast Ugandy leží kolem Nilu, vodopády padají z 6 metrů široké šterbiny. Pozorování zvířat je zde rozmanité - lvi, sloni, bůvoli, žirafy Rotschildovy, safari v travnatých pláních Buligi, setkání s hrochy, krokodýly a vodními ptáky vás čeká při plavbě na lodi k vodopádům. Lze tu pozorovat šimpanze v Kaniyo Pabidi Forest.

Kidepo Valley národní park
Leží v odlehlé části na severovýchodě mezi Jižním Sudanem a Keňou, je to vynikající destinace na safari, zvlněné pláně táhnoucí se k vzdálenému pohoří, úžasní divočina s mnoha druhy savců a ptáků, které lze vidět pouze zde.

Jezero Bujagali
Část Bílého Nilu, kde byla nedávno postavena vodní elektrárna, 10 km severně od místa, kde řeká vytéká z jezera Victoria. Lake Bujagali je místem adrenalinových aktivit - od plaveb po nádrži až po rafting na peřejích stupně 5 pod nádrží. Další aktivity zde jsou bungee jumping, jízda na koni, na čtyřkolkách a plavba na kajaku.

Jinja
Leží na březích Lake Victoria a má krásnou polohu s bujnou vegetací a vodopády Bujagali Falls. Je zde velké nádraží a přístav trajektů přes Lake Victoria. Legendární pramen řeky Nil, nejdelší řeky na světě leží jen 4 km odtud, poprvé jej identifikoval po velkém úsilí britský průzkumník John Speke. Ašak Speke neviděl současný pramen, ale pouze jej zde předpokládal a tajemství zůstalo nedořešeno až do doby, než jej vyřešil později průzkumník Stanley.

Sipi falls
jsou tři krásné vodopády leží 5 hodin jízdy od Kampaly - nejlepší místo zde je Sipi Falls resort, odkud je výhled na vodopády, ale také na pastevecké pláně Karamajongů a také je to základna pro průzkum hory Mount Elgon.

Ruwenzori - Mountains of the Moon
Ledovcové pohoří Rwenzori je největší v Africe, nejvyšší hora tohoto pohoří a 3.nejvyšší v Africe je Mount´Stanley´s Margherita peak (5.109 m), další hora je Mount Speke (4.890m), Mount Baker (4.843m), Mount Emin (4.792 m), Mount Gessi (4.715 m), Mount Luigi di Savoi (4.627 m). Trek na Mount Stanley trvá obvykle 8 dní, začíná se ve výšce 2.000 metrů u vedení RMS na kraji Rwenzori Mountains National Park. Počasí se zde často mění. Průměrně se ujde za den 7 - 17 km, je zde fascinující vegetace, krásné barevné mechy a lišejníky, které lemují cestu. Po prvním dnu horského lesa se stromy 30 metrů vysokých se vstupuje do dalšího pásma s bambusy a krásnými lobéliemi. První zastávka je obvykle Nybitaba hut, druhé přenocování v John Matte hut. Všude je velmi vlhko a mnoho vody. Další zastávkou je Bujuku camp, již ve výšce 4.000 metrů. Vrcholky Margherita a Alexandra - oba pojmenovány podle italské královské rodiny vévodou z Abruzzi, po jeho prvním výstupu na tyto vrcholky v roce 1906. Další zastávkou je Elena hut na okraji ledovce a pak následuje výstup na vrcholek, při zpáteční cestě se pak nocuje na Kitandera hut. Guy Yeoman hut a zpět v Nyabitaba kempu.
Do Ruwenzori se dostanete přes Entebbe a pak do Fort Portal nebo Kasese, obě místa jsou u vstupu do parku a jsou dobrými výchozími body. 300 km - Fot Portal, 350 km Kasese od letiště a cesta trvá asi 5 hodin. Lze se sem také dostat veřejnou dopravou, ale to trvá mnohem déle. Nejsušší měsíce jsou červenec a srpen a také nejlepší pro trekování.
Mount Stanley je pokryta ledovcem a stále zahalena v mlze,v nižších částech stále prší. Prvním kdo dosáhl tohoto nejvyššího vrcholu Ruwenzori byl Prince Luigi Amedeo ze Savojska, vévoda z Abrruzzi, v roce 1906. Jím se také inspiroval Henry Morton Stanley, který zdolal 6 hlavních vrcholků, nejvyšší pojmenoval po své bývalé královně Margherita. Stanley se nachází v rozlehlém pohoří Ruwenzori, jsou zde možné několikadenní treky, třeba i jen do výšky 4.000 metrů.

V zelené krajině asi 3 hodiny jízdy severně od Kampaly leží místo, kde byly nalezeny nástěnné malby na starých skalních formacích - Nyero. Tyto malby ještě nebyly řádně prozkoumány, ale jsou přihlášeny do seznamu UNESCO. Pocházejí z doby kamenné, archeologové se obávají, že zmizí, díky ilegální těžbě kamene, akademici z Itálie se nyní snaží tyto malby konzervovat. Toto místo by se mohlo stát turistickou atrakcí.


Uganda sice nemá moře, ale tato Perla Afriky podle Winstona Churchilla, má pobřeží 1000 km jezera Victoria. Sladkovodního jezera, které napájí Modrý Nil. Avšak je nutno se vždy informovat o bilharzii, pokud se zde chcete koupat. V Entebbe jsou dvě pláže nedaleko od letiště jižně od Kampaly (Imperial Resort), Ssese Island má nejlepší pláže a ubytování, další místa jsou Lutoboka Bay na ostrově Buggala, zde je Mirembe resort. Krásné pláže jsou na soukromých ostrověch Bulago, 20 km na východ od Entebbe, je zde malá luxusní lodge. Ngamba Island s útočištěm šimpanzů 15 minut po jezeře na jih.

www odkazy

http://www.uwa.or.ug/

http://www.friendagorilla.org/Family_bio.aspx?fid=31

http://www.rwenzorimountaineeringservices.com

http://www.rwenzoritrekkers.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz