www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Tunis

Zajímavá místa Afriky

Tunis je po dlouhá desetiletí turistickým cílem, hlavně přitahuje svým 1.148 km dlouhým pobřežím Středozemního moře, ale v Tunisu je mnohem více k vidění než jen pláže. Byl místem, kde Římané a Féničané po sobě nechali památky jako je Kartágo, Dougga, Sbeitla, Bulla Regia a koloseum v El Jem. I místní Berbeři přispěli k zajímavým architektonickým kuriositám - hlavně svými troglodickými obydlími v podzemí. A je tu také Sahara a jihu země s veklými palmovými oázami. Stará města jako Sfax a Tozeur jsou idylickými místy. V Tunisu je rozvinutá turistická infratsruktura. Příjem z turismu patří k nejdůležitějším zdrojům rozvoje ekonomiky Tunisu,

Djerba
Podle místní legendy je tento středomořský ostrov zemí pojídačů lotosů. Jsou zde dlouhé bílé pláže s resorty, nezapomeňte však navštívit hlavní město ostrova Houmt Souq, je zde mnoho venkovních restaurací a jsou zde i synagogy. Denní výlet z Djerby Vás zavede do Matmaty, kde jsou troglodická obydlí a byl zde natočen film Hvězdné války a také český film Václava Marhoula Tobruk. Toto mystické místo kombinuje všechny krásy Tunisu. Jsou zde krásné pláže a není zde tak rušno jako na pevnině. Vnitrozemí nabízí architektonické skvosty - opevěná obydlí, je zde i nejstarší severoafrická synagoga. Hlavní město Houmt Souq s bílými domy, příjemnými náměstími, restauracemi a bary.

Mahdia
Leží na poloostrově a dýchá starosvětskou atmosférou. Jsou tu dobře vybavené turistické oblasti v blízkosti městečka a pěkné pláže západně od města. Zajímavé je náměstí Place du Caire.

Tabarka
Je bývalý fénický přístav a nyní jsou zde plážové resorty. Pozadí přístavu tvoří hory, dá se odtud vyjíždět na různé výlety např. do hor, kde bývala francouzská základna Aib Draham nebo dále pak jsou tu římské ruiny Bulla Regia. Lze se zde táké potápět. Tabarka přitahuje více místní než Evropany, ve městě je vidět láska Tunisanů k moři. Benátská pevnost je ústředním místem, pouliční kavárny evokují uvolněnou atmosféru, dlouhé pláže nabádají ke sladkému dolce fare niente. Lze se zde potápět a jezdit na koni, v létě jsou tu hudební festivaly různých žánrů.

Monastir
Jeho historie se datuje do dob punských a římských, Monastir je oblíbeným místem pro vzdělávání, ale také místem turistickým. Je tu letiště, lze se tu věnovat vodním sportům a nočnímu životu.

Tunis
Dříve to byla pouze malá rybářská vesnice, nyní patří hlavní město Tunisu k nejkosmopolitnějším městům v severní Africe. Jeho staré zdi skrývají souky a minarety, ale v novém městě najdete široké bulváry, rušné ulice, pouliční kavárny a pěkný park. Hlavní město se svou francouzskou koloniální historií a současností s francouzskými pouličními kavárnami a medinou. Museum Bardo nabízí jednu z nejlepších středomořských sbírek, ruiny Kartága připomínají dávnou minulost, vesnice na útesu Sidi Bou Said má krásnou středomozemní architekturu okrášlenou buganviliemi.

Chott el Jerid
Jezero je hladké jako sklo a patří k největším slaným jezerům v zemi, jeho rozloha je 250 km na délku a 20 km na šířku, v zimě solné pánve přitahují ptactvo, v létě slané krystaly vytvářejí hladkou krustu.

Sidi Bou Said
Jsou tu krásné výhledy a pohledy na místo s barevnými domky a bouganviliemi. Na kopci leží arabská pevnosi s výhledem na malou vesnici, místo přitahuje umělce, umělecké galerie vesnice jsou velkou atrakcí.

Gabes
Zátoka se táhne od Sfaxu až k ostrovu Djerba. Zdejší osada Gabes je malé městečko, které dosáhlo svého vrcholu ve středověku, dnes je tu však průmysl a obchodní centrum, spíše než atrakce pro turisty. Gabes si však uchoval svou starosvětskou atmosféru a jsou tu dlouhé písečné pláže.

Dougga
Není snadné si vybrat mezi mnoha římskými památkami Tunisu, ale Dougga vítězí svými malbnými kombinacemi římských budov a svou polohou a dramatickými výhledy na okrovou krajinu údolí a hor. Zbylo zde více než 20 chrámů v různém stavu, ale jsou zde nejkrásnější římské stavby. V červenci a srpnu se zde v obnoveném amfiteátru koná festival klasického dramatu.

Le Kef
V Tunisu jsou opevněná města, ale žádné nelze srovnat s Le Kef. Uprostřed se vypíná perfektní kasbah s krásnými barevnými zdmi, město jako by nabízelo útočiště před moderním světem, při putování uličkami se ocitnete v pohádkovém světě mešit, kostelů a opuštěné synagogy.

Ksour
Před okupujicími armádami, které sem po staletí přicházely se Berberové uchýlili do nejméně přístupných míst a v případě Matmata dokonce do podzemních obydlí s labyrinty cestiček. Nad zemí jsou vesnice pod skalnatými převisy, ikonické ghorfas kolem Tatouine a Ksar Ouled vypadají jak z pohádkového světa. Bylo zde natočeno mnoho filmů Hvězdných válek, Ksour je základem pro pochopení života Berberů.

Tozeur
Leží hluboko ve vnitrozemí na kraji Sahary a má zcela jinou atmosféru než ostatní místa v zemi. Velké palmové háje, známé vysokou kvalitou datlí se datují od 14.století a jsou hlavní atrakcí. Ale i město samotné stojí za návštěvu, dále na jihozápadě leží Nefta - malá verze Tozeuru, na severozápadě u alžírské hranice leží horské oázy Tamerza, Chebika a Mides.

Grand Erg Oriental
Erg se táhne ze sousedního Alžíru a odtud se dělají výlety do pouště, od krátkých jízd na velbloudech kolem Douz až po delší expedice do nitra pouště z Ksar Ghilane.

Kairouan
Kairoun vypadá tak, jak vypadal Tunis před tím, než sem začali jezdit turisté. I když je zde moderní město, které obklopuje modrobílou medinu, která je zářným příkladem aghlabiské architektury, která zahrnuje nejstarší mešitu v severní Africe. Zaslouží si strávit zde alespoň jednu noc, poté, co jednodenní návštěvníci odjedou, jsou tu prodejci koberců, ale město také patří k sedmi posvátným městům islámu.

El Jem
Místo světového dědictví UNESCO, koloseum pochází ze 3.století a patří k velmi impozantním stavbám Tunisu, dříve to bylo třetí nějvětší koloseum Římského impéria, je to krásná stavba s arkádami a chodbami s doby římské dekadence. Nejkrásnější je při západu slunce, od poloviny července do začátku srpna se tu konají hudební festivaly symfonické hudby. Vešlo se sem až 35.000 diváků. V 17 století bylo kameny ze stavby použity na stavbu Velké mešity v Kairouanu, ale stále je to impozantní stavba.


V Tunisku se začínají objevovat butikové hotely - dars -podobné marockým riadům. K nejlepším patří Hotel Dar Said - vila z 19.století na kopci nad vesnicí Sidi Bou Said na kraji hlavního města. Sidi Bou Said je příjemné místo, odtud můžete navštívit Kartágo a římský amfiteátr. V Kartágu se nachází Villa Didon, malý designový hotel s krásným výhledem. V Muzeu Bardo můžete vidět mnoho římských památek, které však nejsou příliš chráněny. Určitě navštivte medinu s mnoha obchůdky a malou restauraci v centru mediny Dar Belhadj, kde se podávají vynikající tuniská jídla s harissou, couscous s jehnečím a tuniské víno. V medině se také nacházejí další butikové hotely - La Chambre Bleue, Hotel Dar el Medina.
U Tozeuru na JZ země je nový Dar Hi, 360 km od Tunisu, stylový hotel inspirovaný bereberskými pevnostmi. V Tozeuru najdete Dar Saida Beya tradiční dům v blízkosti mediny.
Jedním z nejoblíbenějších míst Tunisu je Djerba Island, nejlepší ubytování zde je v Dar Dhlafa, krásně zrekonstruovaný dům ze 16.století ve staré židovské čtvrti Erriadh.

Hlavní město Tunis odhaluje různá období historie země od fénického Kartága po římský přístav,středověkou medinu po elegantní Ville Nouvelle a velké koloniální budovy na Avenue Habib Bourguiba. Na konci Avenue se nachází labyrint středověkých uliček se souky,kde se prodává vše od koření po kožené zboží, bižuterii,koberce , tradiční djellaby a mnoho dalších výrobků. Tunisko je muslimská země,ale velmi tolerantní,pod silným francouzkým vlivem, Ve městě najdete Bardo Museum,kde je největší sbírka byzantských a římských mozaiek na světě,mnoho z nich sem bylo dovezeno z celé severní Afriky, včetně starého Kartágana východě od Tunisu. Tunisko má strategickou polohu a bylo kolonizováno Féničany, Římany, Vandaly, Byzantinci a a po francouzkou kolonizaci, která trvala více než 75 let. Dnes je město převážně arabské s velmi kosmpolitním duchem,
Vesnice ze 13.století Sidi Bou Said má ulice lemované bílými domy s modrými dveřmi, na jihu pak rostou oliovníky a ovocné stromy, Jen lidé oblečení v bournous - tradiční oblečení připomínají, že se nacházíte v Severní Africe. Star Wars se točil ve známých místech troglodyckých obydlí Matmata, 200 km na jih, kde stále tato obydlí existují, některá se datují až do 4. století př.n.l.
Staré město Douz asi 90 km na západ od Matmata je branou do Sahary, kde jsou značky Pozoro velbloudi, jízdy na velbloudech jsou zde oblíbenou atrakcí.
Chott el Djerid je bílé slané jezero o rozloze 5000 -7.000 km2 a v jeho blízkosti leží Tozeur s medinou ze 14.století, domy postavené z hliněných cihel toub, bylo to obchodní město, kde se zastavovaly karavany ze Sahary.
V srdci země se nachází zříceniny Maktar na planině asi 70 km od města El Kef, dříve to bývalo obranné místo proti Kartagincům, později proti Berberům, v roce 146 se stalo římskou osadou. Další zajímavostí je místo UNESCO - Dougga -dvě hodiny jízdy na jihozápad od Tunisu, patří k nejlepším místům římských památek mimo Itálii. Je tu i Amfiteátr s 3500 místy s výbornou akustikou.

V Tunisku je také možnost treků např. v Kroumirie Mountains, Cap Bon Peninsula, Berber Hills, dokonce i v poušti Sahara. Nejlepším obdobím pro návštěvu Tuniska je od března do do června a od září do listopadu - je sucho e není příliš horko. Na jihu je pouštní klima,ale od září do března je chladněji a méně prašno.

www odkazy

http://www.tourismtunisia.com/togo/tunis/tunis.html

http://www.tourismtunisia.com/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz