www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Botswana

delta Okavango

Zajímavá místa Afriky

Rezervace v Botswaně patří k nejkrásnějším v Africe. Ať stanujete nebo bydlíte v 5* lodgích, vždy pro Vás návštěva Botswany bude nezapomenutelným zážitkem. Je to bezpečná destinace, lidé jsou tu přátelští a kriminalita tu skoro vůbec neexistuje. V Botswaně se klade důraz na dodržování malého počtu turistů tak, aby příroda zůstala zachována ve svém původním stavu. Důležité upozornění - do NP v Botswaně je třeba předem mít zakoupen vstup a mít rezervaci v kempech. Informace podáme.

Botswana patří k nejlepším destinacím na safari. 36% celkové rozlohy Botswany je chráněno a na rozdíl od jiných safari destinací, zde si ještě lze užít pocit jedinečnosti a divočiny.

Deset důvodů proč navštívit Botswanu:
* jedinečná turistická destinace
* neposkvrněná divočina
* nádherné ptactvo
* množství divoké zvěře
* místo starých skalních maleb
* příjemní a pohostinní lidé
* bezpečná destinace
* telekomunikační síť
* politická a ekonomická stabilita
* moderní infrastrukura

Zajímavá místa
Delta řeky Okavango
Světově známá a největší vnitrozemská delta o rozloze cca 17 000 km2 je domovem mnoha druhů zvěře a rostlin. Žije zde více než 450 druhů ptáků, proto se sem pořádají výpravy za pozorováním ptactva. Delta oplývá také velkým množství ryb. Delta je přístupná lodí zvanou mokoro, což je kanoe vydlabaná z jednoho kusu kmene. Nejlepší období pro návštěvu je od dubna do listopadu, kdy se velká stáda zvířat přesouvají k vodním zdrojům. Žije zde 164 druhů savců, 157 druhů hadů, 80 druhů ryb a 5000 druhů hmyzu. Delta je napájena řekou Okavango a tvoří ji labyrint úzkých kanálů, po kterých se nejlépe jezdí na mokoro. Zvířat zde není tolik jako v Chobe, ale když se najdou, dostanete se k nim velmi blízko. V deltě jsou nejluxusnější kempy v Africe, ale lze se sem dostat na mokoro a stanovat za přijatelnější ceny. Rozsáhlá mokřada o rozloze 6.000 až 15.000 km2 podle každoročních záplav. Zde se řeka Okavango,která přitéká z Angolské vysočiny,ztrácí v 1000m silné vrstvě písku Kalahari. Delta je tvořena lagunami, záplavovými pláněmi, ostrůvky, je neobydlená a žije zde veké množství zvířat a ptactva.
Kde se ubytovat
Kempy v deltě se dělí do dvou kategorií: ty které jsou na pevnině a ty, které jsou na vodě. Kempy na pevnině dělají safari v autech 4x4, pěší safari a safari na koních a slonech. Kempy na vodě jsou více zaměřené na životní prostředí kolem, plavbu na mokoro a pozorování malých zvířat. Dobré je tyto kempy kombinovat. V Moremi jsou tři lodge. V deltě jsou desítky kempů a jejich ceny odrážejí luxus kempu. Suché zimní měsíce od června do září jsou hlavní sezónou na pozorování zvířat, ale jsou také nejdražší. Psi hyenovití mají v tuto dobu potomky. Období dešťů od prosince do dubna je ideální doba pro pozorování ptáků. V září a říjnu se srocují velká stáda slonů. Pokud Vám nevadí náhlá bouřka, vydejte se do parku v dubnu nebo v květnu - pozorování zvířat v tuto dobu je velmi dobré, to také platí pro říjen a listopad, kdy je však vyšší teplota. Řeka Kwai odděluje Moremi od severního souseda, Kwai Community a i zde se dají pozorovat zvířata ve velkém množství.

Přírodní rezervace
Sedmnáct procent celkové plochy země zahrnují chráněná území a Botswana přijala za svou strategii, že méně někdy znamená více a proto chrání své přírodní zdroje a investuje do jejich propagace.
Přírodní rezervace Moremi, která pokrývá 20% území Okavanga, je známa svou různorodostí zvěře. Mohou zde vzhledem k písčitým cestám jezdit pouze vozy 4x4. K vidění jsou bůvoli, gepardi, divocí psi, hyeny, šakali a velké množství různých druhů antilop. Moremi je tvořena jak vodou tak pevninou - savanou a porosty stromů. Na konci období sucha (červenec - říjen) je zde velká koncentrace zvěře a je možno zde vidět Velkou pětku, ale také psy hyenovité a vodušky lechwe.
Poušť Kalahari pokrývá 3/4 západní části země. Je to krásná a divoká krajina s mnoha písečnými dunami. Vegetaci tvoří hlavně nízké křoviny, akácie a traviny. Rezervace Khutse a Kgalagadi nacházející se v centrální části Kalahari tvoří třetí největší komplex přírodních parků na světě. Nejpříhodnější doba na safari je od dubna do listopadu.
Kgalagadi je přeshraniční národní park, který spojuje na botswanské straně Národní park Gemsbok a na straně JAR Národní park Kalahari-Gemsbok. Výsledkem je jedinečná rezervace, která poskytuje domov velkému množství zvěře (lvi, leopardi, gepardi, hyeny a mnoho druhů antilop). Oficiálně bylo toto území otevřeno 12.3.2000. Jsou zde červené duny, suché solné pánve a křoviska, polopouštní suchá krajina, extrémně vysoké teploty, které v létě dosahují až 45° a v zimě až minus 10°. Lze se sem dostat i po vlastní ose, je třeba být vybaven GPS.
Central Kalahari Game Reserve
je tvořena rozmanitou krajinou s písečnými dunami a buší. V CKGR přežili Křováci po mnoho tisíciletí. Lze sem jet po vlastní ose. Obrovská oblast bez vody a vybavení, ale fascinující svou rozlohou. Známé Deception Valley a Piper´s Pan leží na severu. Jsou to zbytky staré delty Okavanga, kde se západní řeky vsakují do písku Kalahari. Khutse Game Reserve na jihu je přístupná z Gabarone, nejlépe od února do května, není zde ubytování, pouze kempy. CKGR byla vytvořena v roce 1961 jako útočiště pro Sany /Křováky.

Tsodilo Hills
se může pochlubit cca 4 000 prehistorickými malbami na skalách, které znázorňují zvířata a lidi. Tato oblast je velice atraktivní a přitahuje stále více dobrodruhů. Žijí zde kudu, leopardi, pštrosi a opice.
Skalní malby v Tsodillo Hills se značně odlišují od ostatních v Africe jak ve stylu, tak v obrázcích. Často se tu objevují šamani, ale také hadi, kteří jsou spojováni v křovácké a bantuské mytologii s deštěm. Mnoho maleb je velkých a impozantních. Jejich umístění bylo interpretováno jako možnost výhledu na zemi a nebe. To podporuje mínění Křováků, kteří jsou přesvědčení, že v transu mohou komunikovat s přírodními živly. Malby pocházejí z období doby železné, obrázky jsou naturalističtější než jinde. Cesta sem je prašná a obtížně sjízdná. Ubytování např. v Andrea Hardbattle´s Buitsvango farm, kde žijí i Křováci, je možné v kempu. Tsodillo Hill - Světové místo dědictví UNESCO leží v oblasti Ngamiland v severozápadní Botswaně. Lokalita o velikosti 10 km2 je pojmenována podle místních Křováků jako Male - nejvyšší bod v Botswaně 1395 m - Samec a Female - Samice, Child - dítě a Grandchild - vnouče. Oblast, která zachycuje spirituální energii dřívějších obyvatel v jejich jeskyních, kde je více než 4500 skalních maleb. Tsodilo Hills, které lze vidět od 40 km vzdálené řeky Okavango, přitahovalo lidi již před 100 000 lety. Podle UNESCO současné dvě komunity Hambukushu a !Kung sem přišly v polovině 18. století. Tsodillo Hills je stále magickým prostorem a místní šamani sem přicházejí meditovat.
Lekhubu Island je další zvláštní místo, a to hlavně při úplňku. Asi před 20 000 lety byl tento nevelký skalnatý pahorek obklopen vnitrozemským mořem, dnes moře zmizelo, ale sůl zde zůstala. Mezi sklami rostou krásné baobaby.
Tsodillo Hills byly osídleny již před 30.000 lety a jsou velmi tajuplné, najdete zde skalní malby, k dnešku jich bylo nalezeno asi 2 750 na 200 místech. Dodnes je to posvátné místo pro místní Křováky. Tsodillo Hills je tvořeno 4 nízkými pahorky, ležícími v nekonečném moři písečných dun a jsou jasně vidět přes stromy. Na 800 milionů starých skalách naleznete 5000 různých skalních maleb a více než 400 míst s nimi. Několik viditelných maleb je straších než 2000 let a mnoho z nich je mladších. Místo a malby Křováků mají mytologický charakter. Mnoho maleb zpodobňuje tance v transu a zvířata. Navštívit lze místo kdykoliv, ale od května do srpna je to ideální. Je třeba využít místní průvodce a lze zde i kempovat přes noc.

Národní park Makgadikgadi má rozlohu 7.300 km2 a je známý výskytem solných pánví. Jsou zde patrné pozůstatky paleolitického jezera, které pokrývalo severní část Botswany.
V blízkosti se nachází Národní park Nxai Pan, ve kterém žijí tisíce pakoňů, zeber a antilop. Návštěvníci zde mohou vidět i zlaté písky, které se táhnou 136 km podél cesty z Maun do Nata. V blízkosti parku se nachází známé baobaby Baines.
Tyto dva národní parky jsou místem, kde se dříve nacházelo obrovské solné jezero, které se táhlo od Okavago delty po Chobe. Asi přes 10.000 lety se jezero vypařilo a zanechalo po sobě obrovské množství soli. Obě pánve jsou největším systémem solných plání na světě. Při občasných deštích se zde objeví přelétaví ptáci. V malých městečkách Nata a Gweta lze najít ubytování a vydat se do pánví odtud. Pánve Makgadikgadi jsou zbytkem starého jezera o rozloze 140.000 km2. Pánve se vytvořily asi před dvěma miliony let, nyní jsou napájeny pouze dešťovou vodou. Jsou zde nádherné výhledy, kouzelný Kubu Island, žulový ostrůvek s baobaby, který vystupuje nad Sowa pánví na východě s výhledem na bývalé moře. Sowa Pan je největší hnízdiště plameňáků v Africe, na západě Ntwetwe Pan a Makgadikgadi žijí velká stáda pakoňů a zeber, lvi. Nejlepší doba pro návštěvu od února do dubna.

Tuli Block se rozkládá ve východní části země. Zajímavé je svou úžasnou historií a množstvím zvěře a ptactva. Tuli Block rezervaci tvoří soukromé rezervace, které se táhnou 350 km podél hranice s JAR. Zvířata se volně pohybují i v Mashatu a Tuli Nature reserve. Jméno Tuli je podle řeky v Zimbabwe a má zajímavou pohraniční historii. Původně toto místo mělo být součástí velké železnice Cecila Rhodese z Kapska do Kahiry, ale brzy tento nápad opustil, když zjistil, jak je zde skalnatý terén. Kopce Tswapong a Lepokde byly dříve domovem Křováků a je zde mnoho skalních maleb.
Krajina s erodovanými pískovci různých tvarů na březích řeky Limpopo, kde žijí sloni, lvi a žirafy a je tu mnoho lodgí (Tuli Safari, Natani a Kwatuli), které nabízejí safari v autě i pěší. Tuli Block původně získala společnost Rhodes British South Africa Company od náčelníka Khama v roce 1895 pro stavbu železnice z Mafekeng do Rhodesie, ale bylo by zde nutno postavit mnoho mostů a proto byla železnice posunuta na západ, ale půda zůstala v majetku společnosti. Později byla rozdělena na farmy evropských osídlenců, mnoho z nich jsou nyní chráněné oblasti. Oblast lze navštívit celoročně, ale od října do února je zde horko.
Divočina Tuli je domovem mnoha slonů a dalších divokých zvířat. Zde se dá chodit i na pěší safari s průvodci. Dostanete se sem z Johannesburgu, přes Polokwane, Vivo, Allday a Pont Drift nebo Platjan hraniční přechody (6-7 hodin), některé přechody zavírají kvůli záplavám řeky Limpopo. Vstup 195 Pula, letecky se sem lze dostat malým letadlem. Nejlepší období pro pěší safari od dubna do září, kdy jsou denní teploty mezi 20-30°C. Od října do března zde bývá veké horko až 46°C. Tuli se nachází v oblasti nízkého rizika malárie v období dešťů od prosince do března.

Lake Ngami
První zpráva pochází od Livingstona, jezero se objeví a zase zmizí. Důvod je stále neznámý, ale důležitými faktory jsou rychlosti záplav, tektonické pohyby, stopy hrochů. Když voda teče na západ, jezero Ngami se náhle naplní a vše se zazelená a objeví se mnoho ptáků. Snadno se sem dá dojet z Maunu.

Křovácké umění, Ghanzi
35 km od Ghanzi na sever leží farma a osada Sanů (Křováků) D´kar. Je to projekt Holandské reformní církve vedený vizionářem Braamem Le Roux a je to útočiště Sanů po desítky let. Díky Nadaci Kuru bylo nakoupeno několik rančů a jeden Dqae Qare má penzion a kemp. V D´kar je malé muzeum a umělecké studio se zajímavými díly, většina z nich je na prodej. Kuru je jedinečný a autentický projekt, kde lidé kmene Naro (skupina Sanů) mají vlastní půdu a tu chrání.

Jihozápadní Kalahari
Jedno z nejlépe utajených míst, červené duny, krásné pohledy a jízda v autě po velmi málo známých stezkách, kde projede jen pár aut. Vysoké zkamenělé duny, porostlé trávou a křovinami, klikaté cesty mezi dunami, výborné místo na self drive. Je přístupné celoročně, ale není zde infrastruktura.

Kgalagadi Transfrontier Park
Tento nový park byl vytvořen spojením botswanské rezervace Mabuasehube Game Reserve a Kalahari Gemsbok NP a jihoafrického Gemsbok NP. Je první svého druhu v Africe a řízen je dvěmi zeměmi. Část Mabuasehube má otevřenou krajinu a žije zde hodně lvů. Je tu také bitevní pole, kde bojovali Němci s domorodci pod vedením Simona Koopera v roce 1906. Park je známý hlavně díky svým lvům s černými hřívami, Botswanská část má rozlohu 28.000 km2, 3/4 parku. Byly zde pouze kempy, ale v roce 2013 se otevřely tři lodge. Ta Shebube nové kempy - Rooiputs, Polentswa a Union´s End u řeky Nossob, odtud se může jezdit i na noční safari v privátních koncesích. Rooiputs leží 25 km severně od Two Rivers přistávací dráhy, z lodge jsou krásné výhledy na okolní savanu. Polentswa leží mezi vysokými stromy, asi 220 km od Two Rivers, ráj pro pozorovatele ptáků, Union´s End leží na konci údolí řeky Nossob v odlehlé oblasti mezi akáciemi s výhledem do údolí. Často jsou zde vidět lvi. Je zde i tábořiště.

Moremi Game reserve
Na okraji Okavanga lěží tato rezervace se širokou škálou ekosystémů, od travnatých plání a lesů po vodní plochy. Asi nejvíce navštěvovaná rezervace Botswany, kde žije mnoho druhů, včetně Velké pětky, nejlepší pozorování zvířat je zde od dubna do října. Je tu několik možností ubytování, nejlepší je tu přespat alespoň jednu noc a dojet sem z Maunu.

Kwando River a bažiny Linyanti
Oblast se vyznačuje spojením řeky a bažin. Zde řeka Kwando mění svůj směr a začíná zde enigmatický kanál Savute, který se občas objeví od řeky směrem k Savute a proláklině Mababe, 100 km na východě. Zde se také tajemný kanál Selinda Spillway spojuje s Linyanti. Nyní kanál zase teče, ale posledních několik desetiletí byl vyschlý. Jsou tu velká stáda bůvolů, mnoho lvů, slonů, žiraf, hrochů, krokodýlů a antilop. Od ledna do března zde obvykle hodně prší.

Národní park Chobe
Je to nejpřístupnější park Botswany, nejstarší a známý velkými stády slonů až o 400 jedincích. Kromě dalších druhů zvířat je zde obrovské množství druhů ptáků. Povinností je plavba lodí po řece. Je tu mnoho ubytovacích zařízení v Kasane a Kazangula, odtud lze navštívit Victoria Falls, které nejsou ani 100 km vzdáleny. V parku lze jezdit i po vlastní ose nebo s rangery, nejlepší doba pro návštěvu je od dubna do října. Řeka Chobe tvoří část hranic mezi Botswanou a Namibii a tvoří severní hranici NP Chobe. Odhaduje se, že zde žije více než 140.000 slonů,v rezeravaci žije také množství buvolů,impal, zeber a predátorů,jejich největší koncentrace je kolem řeky. Sloni procházejí mělkou vodou na ostrůvky. např. v Elephant Bay. Po řece lze putovat na houseboatech - např. Zambezi Voyager, výborně vybavené lodě se vším komfortem, U řeky Chobe žije obrovské množství orlů bělohlavých, kromě nich zde bylo zzznamenáno 460 druhů ptáků Pangolin safari používá speciální lodě na fotografování a můžete si zde vypůjčit i techniku. Kasane je výchozím místem pro NP Chobe a zde také startuje většina lodí. jezdí tu i několik houseboatů ( Zambezi Voyager, Zambezi Queen, Pride of Zambezi, Ichobezi). Největší koncentrace zvířat je na březích řeky od června do října, od listopadu do března je vhodné období na pozorování ptáků.

Nxai Pan
Je součástí Makgadikgadi Pans a národní park, rovinatá krajina s travnatými pláněmi a jedinečnou vegetací přitahuje zvířata celoročně, ale nejvíce od února do května, kdy je tu nejvíce pakoňů a zeber. Kromě nich tu žije mnoho druhů antilop, šakali, žirafy, sloni a lvi chodí k napajedlům. Nxai Pan byla inspirací pro Thomase Bainese a jeho malbu z roku 1863 Seven Sisters.

Limpopo - Lipadi Game a Wilderness reserve se rozkládá na 32 450 hektarech v jihovýchodní části země a lemuje také 21 km pobřeží řeky Limpopo. Jedná se o krásnou rezervaci s rozmanitou zvěří - Velkou pětkou a více než 600 druhy ptáků. Žijí zde i nosorožci, kteří sem byli znovu zavedeni v roce 2006, a psi hyenovití. Ekologický přístup zde proniká do všech činností, včetně stavby lodge. Investoři jsou zváni proto, aby se stali podílníky ve veřejné společnosti, které patří půda a aby se zúčastnili znovu závádění nových druhů ohrožených zvířat. Minimální částka je 195 000 USD, majitelé pak mohou využívat ubytovací kapacity a spolupodílet se na rozhodování. Prostředky se také získávají z lodge, prodejem suvenýrů a přebytečné zvěře.

Města Botswany
Gabarone - hlavní město ležící na řece Ngotwanwe, mladé město s nákupními centry, je tu i Národní muzeum a Art Gallery. Místní nazývají město Gabs, je to spíše rozlehlá vesnice, ale jsou tu i hotely a restaurace. Po Gabarone se dělají půldenní prohlídky města nebo do okolí na jeden až dva dny, kdy navštívíte Mochudi, přespíte v McCall Smith kempu v Mokolodi Nature reserve.

Francistown - leží 400 km severně od Gabarone, původně zlatokopecké město se změnilo v průmyslové a obchodní centrum, snadno dosažitelné po silnici z Gabarone, Bulawayo a Livingstone, je tu mnoho nákupních center a možností zábavy, také je to poslední zastávka vlaku v Botswaně.

Selebi-Phikwe je třetí největší město Botswany, leží 88 km JZ od Francistown a je centrem důlního průmyslu - měď, nikl, kobalt, je zastávkou na půli cesty do Johannesburgu.

Maun - ležící v jižní části Delty Okavango je základnou pro safari do delty, sem přilétá nejvíce turistů a je to nejrušnější letiště v zemi, jak mezinárodní lety, tak malá charterová letadla dopravující návštěvníky do kempů v deltě. Ve městě toho není moc k vidění, ale jsou zde kempy a ubytování pro baťůžkáře a setkávají se zde lidé z celého světa.

Kasane - důležitý strategický bod pro návštěvu NP Chobe, Victoria Falls v Zimbawe i Zambii. Dalšími atrakcemi jsou Chobe Reptile park - hadí park, největší krokodýl žijící v zajetí, Seep Hot Springs - přírodní minerální lázně a Inchingo Fisching Camp - místo na pozorování ptáků a zvířat. Zde se musíte vydat na plavbu po řece Chobe a navštívit postvátný baobab, který používali místní jako vězení.

Botswana patří k nejlepším zemím na světě na pozorování zvířat v divočině, hluboko v poušti Kalahari leží Delta Okavango, největší vnitrozemnská delta na světě s bohatým ekosystémem.

Nejzajímavější místa:
Okavango Delta
NP Chobe - největší koncentrace slonů
Zvířecí rezervace Moremi
Bažiny Linyanti
Solné pánve Makgadikgadi
Zvířecí rezervace Central Kalahari
Khama Rhino Sanctuary
Tuli Block
Přeshraniční park Kgalagadi Transfrontier Park - červené duny, řídká vegetace, vyschlé řeky Nossob a Auob
Tsodillo Hills (Světové místo dědictví UNESCO)
NP Nxai Pan
Zvířecí rezervace Gaborone
Kubu Island
Sanové - Křováci obývali Kalahari po tisíce let od doby kamenné
Zkamenělé řeky Deception Valley

Botswana patří k nejoblíbeněším místům milovníků safari a divočiny.
Botswana je relativně rovinatá země, charakterizují ji nekonečné horizonty a obrovská rozloha. Jsou tu řeky, které mají jen zřídka vodu, pouště bez písku a zapomenutá moře, která jsou nyní jen nekonečnou prázdnotou. Více než 70% Botswany je pokryto pískem, zbytkem paleo-pouště, i když to není na první pohled vidět, jelikož je porostlá trávou a nízkými stromy. To je poušť Kalahari - není to opravdová poušť, ale obrovká, relativně málo známá a většinou neobydlená krajina. Kromě krátkých období dešťů je to země bez povrchových vod, domov zvířat, která se přízpůsobila složitým podmínkám. Lidi sem přitahuje hlavně lákadlo absolutní divočiny. V noci jsou tu jasně vidět hvězdy. Kalahari není pro návštěvníky snadné místo, vzdálenosti jsou tu obrovské a cestování po písečncýh cestách je pomalé. Sem patří jevy jako je Okwa River - drenážní systém, který kdysi zaplavil části Central Kalahari Game Reserve a známé údolí Deception Valley - stará vnitozemská delta. Na jihu se nachází množství solných pánví, mají obvykle kolem velké písečné duny. Staří průzkumící je používali jako záchytné body, které je vedly horkem od jedné pánve ke druhé. Tak vnikly i osady na okraji této pánve. Prší tu od listopadu do dubna a je tu horko, avšak neprší stále a odpolední světlo je tu úžasné. Stromy a tráva jsou čerstvé a pozorování blížících se černých mraků je fascinující. Dnes se sem začíná jezdit na safari již celoročně.

Botswana nemá své jméno dlouho, dříve to byla oblast, kde žily kmeny Setswana, nebyly zde jasně dané hranice, avšak území ovládáná místními, ohraničená nehostinným Karoo na jihu a Kalahari na západě. Kongres v Berlině a politická rozhodnutí v 19.století změnila jižní Afriku. Britové si byli vědomi územních nároků německé Jihozápadní Afriky a segregačních ambicí Bůrských republik. A tak vznikla v roce 1885 nová jednotka Bečuánského protektorátu. Hranice Bečuánska byly výsledkem politických prospěchů, ale ne kmenové reality. Výsledkem toho je, že dnes žije dvakrát více lidí Setswana mimo zemi než v ní a v Botswaně žije více než 20 různých jazykových skupin. Rodilý Setswana tvoří asi polovinu obyvatelstva a skoro všichni mluví svým jazykem. Důležitou roli zde hrál mírumilovný rozvoj země. Angličtina je také oficiálním jazykem. Po 81 letech Botswana získala nezávislost v roce 1966, ale bylo zde jen 10 středních škol s 976 žáky. Nebyla tu žádná univerzita, počet obyvatel byl 543.000 - asi 1 obyvatel na km2 a jen 8 km asfaltových silnic, z nich 7 v Lobatse, jež byly vybudovány při příležitosti královské návštěvy v roce 1947 a silnice vedla od nádraží na letiště. Jeden kilometr vedle podél železnice u Francistownu. Země se v tu dobu řadila k 10 nejchudším a nejméně obydleným zemím na světě a její hlavní město Mafikeng se nacházelo mimo její území v jiné zemi. Během období apartheidu se země stala miláčkem mezinárodních dotací - jako Frontline State. Ale se změnami v roce 1994 v JAR se dotace přesunuly jinam. Avšak růst a vývoj země byl fenomenální a to hlavně díky objevení diamantů. I když vyhlídky byly nejasné. Málo obydlená země, nezkušení dělníci, žádné zdroje mierálů, žádná infrastruktura. Jediným průmyslem zde byl chov dobytka. Batswana jsou pastevci a v jejich kultuře je vlastnictí velkých stád dobytka.To vše však změnily diamanty. Dnes je Botswana největším producentem těchto drahokamů, vytěží se zde asi 32 milionů karátů ročně. Peníze z těžby byly dobře zhodnoceny - byl vytvořen telekomunikační systém, výborné silnice a vybudovány školy, supermarkety, internetové spojení. Bohužel nebylo vloženo dostatek peněz do výchovy učitelů, vzniklo tak mnoho soukromých anglických škol. Mnoho ekonomů upozorňovalo na vyčerpatelné přírodní zdroje. Již od roku 1981, proto se objevila snaha rozvíjet i jiné ekonomické aktivity - turistický průmysl. Mimořádná Delta Okavanga je hlavní atrakcí, nedávno byla vyhlášena Světovým místem dědictví UNESCO díky nezdolnému úsilí Dr.Karena Rossa z Maunu. Delta je krásná - mozaika ostrovů mezi řekami, skoro 300 km od severních hranic v Muhembo klesne jen o 62 metrů. Napájena je řekou Okavango, která pramení na Angolských výšinách a mohutní v období dešťů. Trvá to asi 5-6 měsíců než dorazí do Botswany, do Maunu dorazí v červnu nebo v červenci. Delta zaujímá 5-6.000 km2, ale během záplav se rozšíří na 15.000 km2.
Turistický průmysl se zrodil v Botswaně díky keňské lovecké komunitě, která zde začala působit v 60.letech 20.století. Po lovcích přišli další, kteří postavili lodge pro sebe a své přátele, to vedlo až k tomu, že zde dnes najdete více než 40 komerčních lodgí. Nedostatek dobrých cest, komunikací a leteckých služeb vedlo k tomu, že rozvoj byl velmi pomalý. Vládní politika spravuje systém leasingů, kdy si safari společnosti pronajímají určitý prostor. Pronájem je kontrolovaný a tak nedochází k přehlcení, jelikož je konkurence na pronájem velká, stejně tak poplatky, proto je zde safari tak drahé. Avšak turistický průmysl vytvořil mnoho tisíc pracovních míst a tím zbohatla i místní komunita. Být sám s malou skupinkou v buši je nezapomenutelný zážitek, mnoho operátorů také provádí pěší safari. Na svém konci se Okavango téměř vypaří je pohlceno žíznivým pískem v srdci Kalahari.
Nebylo to tak vždy, možná před dvěma milióny let se hnuly zemní desky a vytvořily obrovské jezero o rozloze 120.000 km2, které pokrývalo severní Botswanu. Mezitím proběhly klimatické změny a řeky, které napájely jezero změnily kurz, hladina jezera klesla a pak jezero vyschlo zcela. Dnes když navštívíme Savute, Mababe depresssion, NXai Pan nebo Makgadikgadi je evidentní, že zde bývalo jezero více než 30 metrů hluboké. Zářným příkladem je Makgadigkadi, které je tvořeno dvěma pánvemi - Sowa a Ntwetwe, které pokrývají rozlohu 150, resp.120 km2. Jejich povrch je rovný, tvrdé bahno, velmi slané. Možná nejtajemnější místo těchto pánví je ostrůvek Lekubung - žulová vyvýšenina se starými baobaby, vrcholek vystupuje asi 15 metrů nad okolní pánev. Když vystoupíte nahoru můžete cítit a představit si staré moře.
Na východě se nachází řeka Limpopo, tvořící jihovýchodní hranici s JAR. Stejně jako všechny řeky v Botswaně, Limpopo neteče celoročně. Obvykle má vodu na severu zde v Tuli Block, který návštěvníci začínají objevovat. Mnoho majitelů pozemků zde změnilo svou farmu na soukromou zvířecí rezervaci. Je tu možno vidět velká stáda slonů, lvy, levharty, psy hyenovité.
Na západ od Okavanga se nachází skupina kopců, které přerušují rovinatou krajinu starých písečných dun. Objevují se tu 4 kopce - největší je Male Hill - 300 metrů nad okolní plání, je tu také menší kopec Female a dva menší útvary - Tsodillo si zaslouží vaši pozornost i díky skalním malbám, místo má status Světového místa UNESCO. Kromě 5000 souborů maleb je tu 400 indiviudálních obrázků, v jeskyních není mnoho maleb, většina z nich je na vertikálních skalách, které jsou osvětlovány sluncem mnoho hodin denně. Umělci byli pravděpodobně Khoivé, stáří maleb není přesně známo, ale ty nejmladší jsou jen několik set let staré a ty nejstarší více než 1500 - 1000 let. Lidé, známi jako Křováci - Bušmeni ještě žijí v Botswaně, Namibii a JAR. Kalahari bylo jejich tradičním domovem a jejich společnost se úžasně přizpůsobila těžkým podmínkám. V minulosti žili jako lovci-sběrači a v přírodě našli vše, co potřebovali k životu. Bušmeni reprezentují smutný anachronismus a politický problém. Bez pochyby jsou potomky původních obyvatel Afriky, podle některých jsou také dědici půdy, ale již před mnoha lety prohráli svůj boj a jsou nyní v okrajových zonách, kde jsou zužováni chudobou, diskriminací, nepochopením a předsudky a diktátem jejich vlastní kultury. Když se jich zeptáte, co chtějí, odpoví - práci, kola, rádia, školy pro děti a tento konflikt vede k tomu, že nelze udržovat jejich tradiční způsob života. Tento konflikt je zřejmý na mnoha místech Afriky, stále se zvyšující počet obyvatelstva, rychle se rozvíjející kontinent a stále rostoucí potřeby obyvatelstva.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz